Ezt a gépet néztem ki konkrétan: https://www.usanotebook.hu/laptop/lenovo-thinkpad-e15-gen-4-21e6006qhv/…
(Nem reklám, csak azért linkelem be, mert pont ezt venném, ezért releváns a link a téma szempontjából.)
Műszaki adatok röviden: Processzor: Intel® Core™ i5 1235U vPro • Memória: 8 GB • 256 GB SSD • Kijelző: 15,6" IPS / WVA, LED, Matt • Alaplapi integrált videókártya: Intel Iris Xe
Ubuntu 22.10 (preferált) vagy Ubuntu 22.04.1 LTS kerülne rá, aztán később az Ubuntu 23.04.
Akinek van ilyenje, meg tudja erősíteni, hogy minden működik-e Ubuntuval?
A hivatalos oldal szerint működik: https://ubuntu.com/certified/202207-30417
Bár itt csak Ubuntu 20.04 LTS-sel tesztelték, de akkor gondolom megy az újabb verziókkal is.
Azt írja, hogy egyedül az ujjlenyomat olvasó nem működik, de azt úgysem használnám. Viszont a többi hardverelemnek mindnek működnie kéne kifogástalanul.
És egyébként ez jó gép általános irodai felhasználásra, videónézésre, videochatre, netezéshez?
Mennyire hangos a ventilátora használat közben?
- 592 megtekintés
Hozzászólások
Nekem nincs ilyen gépem, de leírnám róla a gondolataim tesztek alapján. Nagy gondot nem látok vele, néztem róla tesztet a YouTube-on, igaz az AMD-s verzióról. Viszonylag okés gépnek tűnik. Portok lehetnének rajta többen, HDMI csak 1.4-es (ez akkor gáz, ha FullHD-nál nagyobb felbontásban akarsz magasabb frissítést, vagy 4K-t 60 Hz felett), a 8 giga RAM odaforrasztott, de bővíthető egy másik SODIMM LPDDR4 modullal (a helyedben mindenképp bővíteném 8 gigával, a 16 GB ma már elég alap, nem drága, és úgy dual channelben mennek a memóriák, nem single-ben). Egy teljes méretű NVMe SSD-nek van benne hely, meg a gyári SSD helyére is megy be másik, de az csak ilyen rövid méretű, 2242-es. Billentyűzetében kiosztási furcsaságokat nem látok, tök átlag ThinkPad-es modern billentyűzete van.
Egy másik tesztben az IPS válozatú FullHD kijelzőre átlag 335 nitet mértek, elmegy, a színtérlefedettség nem valami erős, 52% sRGB, de nekem is egy olyan gépem van, ami 55%-os, meg előtte volt egy 60%-os, azért nem rosszak a színek, lehet profi fotómunkára nem jó, de sokkal jobb, mint a legtöbb gépben lévő, 250 nites szutyok TN. Filmet nézni, játszani teljesen jó, nem élettelenek a színek, matt kijelző. Ráadásul nem PWM háttérvilágításos, ami jó hír, válaszidő se rossz, igaz nem is kiemelkedő, 17 ms. Ennek alapján ilyen oldalról sincs vele baj, azokra bőven jól használható, amiket írtál.
Ventizajt nem tudok, arról nem találtam tesztet, de a képek alapján mostani IdeaPad-ekben és ThinkPad-ekben jellemző, tök átlag U-procis laptopos, 1 ventis cucc van rajta, nem látszik hangos fajtának, viszont azt nem írják, hogy a hűtése mennyire van rendben. Ezt élőben lehetne megnézni, vagy az tudná neked megírni, akinek konkrétan van ilyen gépe.
Ujjlenyomat-olvasó nem fog menni, de az általános jelenség minden mai laptopnál, az összes gyártó ilyen noname kínai csodákat tesz ezekbe, amikhez csak Windows driver van (az is ócska driver, tipikusan nem frissül), a Linux kernel nem tudja meghajtani egyiket se. Szóval nem ennek a gépnek a sajátja. A többi hardvert valószínű viszi, Ubuntu certified címke nélkül is. Általában a CPU, IGP-hez hónapokkal a termékrajt előtt benne szokott lenni a driver a Linux kernelben, és a mesa-ban, hanggal, tapipaddal sem szokott gond lenni. A Wi-Fi, BT gondolom inteles, csodálkoznék, ha lenne vele driverprobléma. 20.04-es Uborkával lehetőleg ne használd, van olyan új hardver, aminek 22.04 alatt nem mennék neki. Az Arch Wiki szerint az E14 Gen 2-3. esetében fullos volt a Linux támogatás, az ujjlenyomat-olvasót kivéve, így meglepő lenne, ha ez a Gen 4-re változott volna.
Aksi nem acélos méretű, de az akkuidőre nem írnak rosszat. Az árát viszont kicsit sokkalom ezért a hardverért. Nem óriási lehúzás, de adhatnák olcsóbban. Megfontolhatnád belőle az AMD-s változatot, abban erősebb az IGP, meg van FreeSync támogatás, bár az inteles verzión meg van Thunderbolt.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm az infókat, végül megvettem. Egyelőre működik minden, kivéve egy dolgot, nyitottam egy új témát: Lenovo Thinkpad System Firmware frissítése hogyan?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos 1-2 naponta lefagy az Ubuntu 22.10 ezen az új gépen, egyszer csak megáll minden és nem mozdul többet. Csak a bekapcsológomb nyomva tartásával lehet resetelni ilyenkor.
Most megpróbálom újratelepíteni, de már Ubuntu 22.04 LTS-sel, hátha ez megoldja a bajt. Lehet, hogy nem jó ötlet a legújabb LTS-en kívül más verziót használni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem jó ötlet. UEFI/BIOS up2date?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
dmesg-ben, journalctl-ben, Xorg logban nincs valami vonatkozó? Egyébként ja, a 22.04 is megfelelő lesz rá. Inkább csak a tanulás, okulás miatt lenne jó megfejteni, hogy mitől fagy.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
24 oras memtest volt mar?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez egy vadiúj gép, még vissza is lehetne vinni akár (14 napon belül vagyok).
A BIOS-ban futtattam csak egyelőre a gyors lefutású SSD- és RAM tesztet, egyik sem írt ki semmilyen hibát.
Egyelőre tesztelem Ubuntu 22.04 LTS alatt, ha úgy jó akkor rendben van, ha mégsem akkor újratervezés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mindenképpen kellene valmi logot nézni. Ha a logfájlok hamarabb érnek véget, mint a fagyás, az is tüntet.
Miket futtatsz a gépen? Csak azért kérdem, mert bármikor kifagyasztos csontra egy linuxot, csak futtatnom kell például virtualbox gépeket rajta úgy, hogy felegye a ramot mind. Vannak olyan szoftverek, amelyeket nem lehet kirakni swapba és full csontra fagyás lesz a tünet, ahogy szegény rendszer próbálna ramot felszabadítani, de nincs mit és OOM killer próbál leölni valamit a háttérben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha ennyire friss a gép, akkor valami frissebb rendszerrel próbálkoznék. Mondjuk a Manjaro elég user friendly és viszonylag friss. Az Ubuntuhoz képes mindenképpen nyilván egy Arch más kategória, de nem áll tőle messze.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy tűnik, pont az volt a baj, hogy túl friss rendszert akartam feltenni, lásd: https://hup.hu/comment/2871368#comment-2871368
Nem, sajnos nem váltok, Ubuntuhoz ragaszkodom, ezt ismerem. :)
Gördülő kiadású (rolling release) Linux esetén el nem tudom képzelni, hogyan tudnám rendesen használni a gépet, gyakorlatilag minden nap lehetne félni, hogy éppen a legújabb frissítés mit fog elrontani? Szerintem az nem nekem való, jobb a tesztelt, de kicsit régebbi rendszernél maradni.
if it ain't broke, don't fix it
Persze kell azért frissítgetni mindig az új verziókra, de szerintem az Ubuntu LTS-ek közötti 2 éves időtáv jó nekem, tehát 2 évente frissíteni jó lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bár itt csak Ubuntu 20.04 LTS-sel tesztelték, de akkor gondolom megy az újabb verziókkal is.
Nem biztos, újabb verziók -> újabb kernel, stb. Lehetséges hogy egy "mainline" kernellel kellene megnézned, vagy tényleg valahogy dmesg-et nézni, de ahogy fent is írták egy BIOS update nem ártana rá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Legyalultam a frissen telepített Ubuntu 22.10-et és felment frissen telepítve az Ubuntu 22.04.1 LTS. Egyelőre így működik minden, nincsen többet lefagyás. Ha továbbra is jó lesz minden, akkor ez az Ubuntu 22.10 hibája volt, nem elég kiforrott még az a rendszer. Korábban is inkább mindig az LTS-t használtam Ubuntunál, most ez megerősít hogy érdemes inkább mindig az LTS-nél maradni és csak 2 évente frissíteni.
Google Chrome alatt működik a Skype videóchat (kép és hang) és a képernyőmegosztás is, a webes Skype alatt. Csak annyit kellett csinálni, hogy a Chrome alatt beírni a címsorba:
chrome://flags/#enable-webrtc-pipewire-capturer
Aztán pedig engedélyezni kell a WebRTC PipeWire támogatást, majd újraindítani a Chrome-t (Wayland miatt), reméljük ez hamarosan bekerül a Chrome-ba hivatalosan is, mármint a Wayland / Pipewire alapból teljes támogatása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végül ez megoldotta a dolgot, tehát először az Ubuntu 22.10 nem volt jó, mert rendszeresen lefagyott.
De úgy oldottam meg, hogy felraktam az Ubuntu 22.04 LTS-t, így már jó minden.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni