Lenovo T480 + Ubuntu 22.04

Üdv!

Lenovo T420-at használok jelenleg ubuntuval. 
Szeretném lecserélni használt de garanciás T480-ra (intel hd 620). Ubuntu 22.04-el használnám azt is. 
Mik a tapasztalatok mennyire működik jól? Neten visszakeresve találtam pár éves topikokat throttling problémákról, melegedésről, ezeket javították már driver vagy bios frissítéssel? 

Vagy érdemes egy kicsit többet rászánni és T490-et venni ami Ubuntu certified hivatalosan?

Hozzászólások

T480-at használok 22.04-re frissítve, de már azelőtt is korábbi Ubi volt rajta és soha semmilyen problémát nem tapasztaltam, sőt. Semmi melegedés, throttling vagy hasonló gondom nem volt soha, a Ubuntu Software-ből is telepíthetők a hivatalos Lenovo Firmware-ek, tehát mai napig jól támogatott, csak ajánlani tudom a beszerzést.

Ugyanolyan jól kell működnie, Ubuntuval vagy akármelyik másik disztróval. Akár még a mostani telepítésed is átklónozhatod rá, mivel inteles hardverről váltasz intelesre.

Nincs T480-anam, de én nem tudok ilyen melegedési problémákról. Ha lehettek is eleinte, azt tuti javították már. Ez a Certified címke hülyeség, már jó sok éve szinte minden laptop jó linuxos támogatással bír, főleg ezek az üzleti szériás laptopok, mint a ThinkPad, Carbon, Latitude, Elitebook, stb.. Ennek ellenére a T490-esnek lehet értelme, újabb proci, újabb GPU, stb..

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

T480-am van, teljesen jól működik, igaz ezen még 20.04 van.

Köszi az infókat. Dokkolót használtok hozzá? Nem nagyon találok hozzá hagyományosat ami kompatibilis lenne csak az usb-s megoldást.

T480s-em van, integrált Intel 620-al, és pár hete upgrade-eltem Kununtu 22.04-re, majd fél óra múlva vissza 20.04-re.

Hibák:

- az új kernel (5.15?) iommu driver bugjai miatt random képernyő villódzások (ismert bugok, upstream kernelben már javítva, az ubuntuéba nem tudom, belerült-e már)

- KDE nem tud kiegészítőket letölteni (ismert hiba, azóta kijavítva)

- kdesu nem működik (ismert hiba, debian-ban már javítva, van workaround)

A fő gebasz az iommu driver instabilitás. Majdnem 15 éve használok ubuntut, és sosem volt ekkora gondom upgrade-nél. Ráadáasul az 5.15 kernel az lts, hogy a francba adhattak ki egy ilyen teszteletlen szarkupacot...

Az iommu-t persze ki lehet kapcsolni, de nekem kell, és ha ekkora bugok vannak benne, akkor inkább hagyjuk, megvárom a 22.04.1-et.

Melegedési problémák nincsenek, cserébe minden 8xxx és hasonló mobil CPU-t érint a hülye throttling (nem csak Lenovo), és ez elsősorban az Intel sara. Nekem szükségem volt a maximális teljesítményre Linuxon, így felraktam ezt: https://github.com/erpalma/throttled Még undervolt-olni is tudtam, így stabilan tud 3.8GHz-en menni teljes terhelésnél, single-core terhelésnél pedig összejön a 4GHz turbo is az i7-esemmel.

Boccs, nyomok egy Thread necromancer-t...

Ha melegedési problémák nincsenek, akkor mégis mi miatt throttlingolhat egy mobil processzor?

Feljött a probléma, hogy kell egy új használtlaptop otthonra. Ezt a T480-at pl. írták tegnap egy masik topikban hogy milyen fasza és ez még "Lenovo minőség, stb."  csak azt már nem találom akárhogy keresem.

A T490 mindenben újabb ahogy nézem (újabb cpu, újabb integrált gpu, jobbak a display opciói), cserébe az akku már fixen bele van gyógyítva nem lehet kiszedni. Ez a jövőbeli javíthatóságot eléggé odavágja érzèsem szerint.

A throttling azért van, mert a firmware-be az Intel által adott paraméterek rosszak, a CPU-t csak 80 °C-ig engedi, holott 95-ig mehetne. Windózon a Lenovo PM drivere felülbírálja a firmware beállításait, Linuxon erre való a throttled. Nincs melegedési probléma, simán bírja - ugyanis a hűtést erre tervezték. A T480s van nekem, tartós maximális terhelésnél 3.7-3.8 GHz turbóval megy ha az összes magot terhelem, 1 maggal simán összejön a 4 GHz.

Hosszútávú használatra szerintem a T430 volt az utolsó jó. Nekem egy T420 van még, mindent upgrade-eltem benne, hibátlanul teszi a dolgát. Néhány évente szétszedem és újrapasztázom. Kétszer áztattam el, egyik alkalommal ráborítottam egy palack vizet, miközben a gép ment. 

A T480s-em messze nem ennyire masszív, de 5 éve használom elsődleges gépnek, kap terhelést rendesen, hurcolom is, és eddig semmi baja egy karcoláson kívül, amit akkor kapott, mikor leejtettem aszfaltra. Ebbe az akku "fixen be van építve", azaz ha elöregszik, csavarhúzó kell, hogy kicseréljem :) Nem ragasztva van. Még 90%-os, így egyelőre nem foglalkozom a kérdéssel.

Nekem egy T480-asom van, és nagyon szeretem (latest ubuntu fut rajta). Szuper a billentyűzete, szerintem elég gyors, lehet bővíteni 32GB memóriáig, illetve cserélhető az aksija. Egy tipikus ilyen igásló, megy, és teszi a dolgát. Átlag feladatokra használom (fejlesztés, rendszermodellezés, netezés. stb.) szuper kis jószág. 

T480s vs T480: könnyebb, vékonyabb. Fix akku, max 24 GB RAM (8GB forrasztva). A Phoronix tesztjei szerint picit jobb.a hűtése, mint a T480-nak, azaz magasabb turbo frekit tud nagy terhelésnél.

Mindkettőhöz eléggé szarok a kijelzők, nekem a sima FHD panel jutott, 400nit, fos színek. Szobában elviselhető, szabadban harmatos. Ha találsz jó panelt hozzá, viszonylag könnyen cserélhető.

Az ujjlenyomat olvasó nem megy OOB Linuxon, de némi mókoléssal megoldható. A CPU throttling javítható. Minden más tökéletesen működik, támogatott Linuxon is.

Régóta ThinkPad T szériát használok. A régiek olyanok voltak, mint egy tank. Az új egész jó, de ez már nem tank: nagyon hiányzik a rollcage.

Végül vettem egy használt T490-est: kaby lake refresh helyett picivel újabb whiskey lake proci, meg az akkuját is 100%-nak írta a BatteryBar. Kijelző is fényesebbnek tűnt a másik t480-as mellé rakva. Remélem jó vásár volt.

Service tag v. serial number alapján rá lehet keresni (mint dell-nél) pontosan mivel lett építve? Pl. a screen típusa a 1080p közül a basic v. a jobb (már ha van ilyen különbség 490-eseknél).

Sok minden miatt throttlingolhat. Nem megfelelő thermal design, eltömödött ventik, odaszáradt régi paszta, tönkrement hőcső. A fixre belegyógyított akku is általános már. Kiszedni ki lehet azt, csak a gépet szét kell szedni hozzá, és vagy kicsavarozni, vagy a ragasztás mentén lefejteni, most azt nem vágom, hogy a T490 hogyan oldja meg, de a YouTube-on tuti találsz videót, amiben bemutatják az akkucserét. Szerintem továbbra sincs baj a Lenovoval, de már a TP szériájuk nem különleges, egytucat gépek lettek, mindenki az Apple-t másolja amúgy is.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nekem T470 van Ubuntu 22.04-gyel. Most frissült a kernel HWE-vel (5.15.x -> 5.19.x) és ugyanúgy jelentkezett a probléma, hogy újraindítás után elsötétült a képernyő, amikor indult a LightDM. Ha elaltattam a gépet és vissza, az segített rajta.

Most megtaláltam a megoldást rá:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash i915.enable_psr=0"

Azért teszem ide, hátha másnak is segít.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Azt tegyük hozzá, hogy ez nem Linux inkompatibilitás, hanem ezek a szutyok login managerek nem frissülnek kódbázisügyileg megfelelő ütemben, ezért kellhet szórakozni ilyen i915.tömöktuggya.mi=véletgeneráltérték varász-kernelparaméterekkel. Nem véletlen, hogy nálam nincs sem DE, sem login manager, tty-ról megy a login, de autmatikusan a shell rc-jéből, hogy ha tty1-en jelentkezek be, akkor az dkwm induljon el, ha a tty2-ről, akkor a bspwm (ez másodlagos), ha tty3-7-ről, akkor meg csak simán konzolt kapjak, ne grafikus felületet.

Főleg a LightDM egy problémás, az SSDM, GDM egy fokkal stabilabb több hardveren.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azért, mert a legtöbb login manager (itt most kizárólag grafikus login managerekről van szó, nem konzolos alapúakról) az X-nek nem a teljes módját használja, mikor még futnak, akkor az X nincs megfelelően inicializálva, nem fut még sem WM, sem DE, sem semmi. Meg ne kérdezzétek, hogy miért ilyen nagy feladat ez a login managereknek, de ne hazuttolj meg légyszi, meg ne legyél bunkó.

Jó pár éve linuxozok, és tudom mit beszélek, számtalan gép járt már a kezem között. Érdekes mód login manager terén nekem is szinte minden gond már évekkel ezelőtt is az Intel IGP + LightDM kombóval volt, de volt már instabilitás más kombinációkal is, de csak ritkábban. Nyilván nem minden esetben, és Intel + LightDM kombónál is meg lehet oldani a dolgokat, de kell hozzá mókolás, pl. nálam xf86-os intel driver eltávolítása kellett.

Ráadásul a te eseted is ezt támasztja pont alá, kellett az illető kernelparaméter, nem? Akkor mégis csak függ a GPU típusától, és köze van a login managerhez. Vagy ha ez nem így van, akkor te is hülyeséget beszélsz, saját magadat is meghazuttolod. Egyébként meg én pont arról írtam eredetileg, ha nem hánynák ennyire össze a login managerek kódját, akkor nem kéne számítson ennek, hogy varászparaméterekkel induljon csak normálisan az a nyomorult login manager. Mert jelenleg az van, hogy tényleg problémásak, és azt is tudom, hogy nem a GPU driverekkel van a gond, mert érdekes, hogy mikor már fut az WM/DE az X felett, vagy egy Wayland kompozitor, akkor érdekes mód nincs gond (Nvidia ilyenkor még kivétel lehet), csak a DM cirkuszol, ha gond van.

Ha nekem nem hiszed el, indítsd kézzel startx-et konkrét WM binárissal, és nézd meg, hogy az kernelparaméter nélkül is normálisan fog futni, és ahogy elé rakod a LightDM-et, vissza fog jönni az elsötétülős hiba, megint, úgy értve, hogy a kernelparaméter nincs ott.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Akkor ebben az esetben tényleg nálad a GPU driver a ludas. Maradjunk abban, hogy azért gyanakodtam másra, mert találkoztam bőven olyan esettel, mikor már maga a X-es WM/DE vagy a Wayland-kompozitor teljesen jól működött, csak a DM szórakozott. Bár az is elképzelhető, hogy esetedben a kernelparaméter sem kéne egy normális disztrón, amin újabb kernel megy, csak a Buzuntu van lemaradva még egy olyan régebbi kernelen, vagy Mesa-n, hogy csak úgy mennek rajta a dolgok, ha kísérleti kernelparaméterrel mókolnak.

Mint írtam, általában megoldható szinte minden workarounddal, de nem néz ki jól marketingügyileg. Félre ne érts, engem nem szokott zavarni, elbíbelődök bármivel. Akár még Ubuntu-val is, csak nem látom értelmét. Pont tegnap néztem egy DistroTube videót, ahol a csávó Ubuntun 20 percig reszelte, mire egy Qtile WM, Qtile extras, Brave felement, ment hosszas vergődés pip-pel, PPA-kkal, Snap-okkal, csak úgy verette be terminálba a sok okosságot. Ugyanez Archon, Fedorán, Gentoo-n, stb. kb. egy sor, csak csomagkezelővel fel kell tenni, és fent van.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerettem, 4 éven át volt nálam T480 Fedora volt rajta. Semmi hibája nem volt.  A T450 jobban tetszett.

Tobb darab T470s, Debian. Tokeletesen megy. X1 carbon is jo volt, amig meg nem adta magat az alaplapra forrasztott memoria.

Egyetlen baj, hogy egy ideje (1-2 ev?) vagy kernel vagy valamelyik power management daemon ugy dontott, hogy a ket akku kozti atkapcsolast instant power offal kell unnepelni. Lehet mokolni valamit az akkuk parametereivel, de meg nem volt erom. A leirasok is csak talalgatnak, hogy mely ertekek a jok...