Seagate Exos X18 18TB SATA3 tapasztalatok

Mostanában csak WD vinyóim voltak, viszont felfigyeltem a címben szereplő típusra, mivel a többi WD és Datacenter kategóriáshoz képest gyanúsan olcsó és hónapról hónapra megy lejjebb az ára. Így beszereztem 1 ilyet még karácsony előtt.

Van "Exos" márkanév alatt több párhuzamosan futó széria is. Az X20 jelenleg a legújabb (2021 nyár), ebből van csak 20TB-os lemez. Aztán -visszafele sorrendben- jön az X18 sorozat (2020 december), végül X16, X14 stb.

Az Exos X20 20TB mostanában jelent meg a szabad piacon (2021 karácsonya, előtte csak a nagy cloud cégek kapták meg direktben a seagate-től) 1-2 helyen arukereső szerint már talán lehet is kapni. Az ára kb majdnem pont a duplája jelenleg az X18-as 18TB-nak. Holott se sebességben nem gyorsabb szinte semmivel, a tárterületben meg amennyivel több (csak +2TB), ahhoz képest borzalmasan rossz Ft/ TB mutatóval.

Az X18-as exos 2TB méretű tányérokkal dolgozik, az X16 meg "csak" 1,8 tányérokkal. Emiatt az X18 kb. 10%-al gyorsabb megegyező méret esetén. Azonos ár esetén az X18 jobb vétel lehet.

Update: azóta már jött ki X20 széria is, illetve X24 is. Ezek leginkább csak a maximális legnagyobb méretű diszkben különböznek egymástól (értelemszerűen egyre nagyobbak lettek). Cserébe a csúcskapacitású diszkek forint/TB ára eléggé megnőtt. Így hacsak nem a legnagyobb tárterületet kell a legkevesebb darab diszkből kihozni, nem a legnagyobb diszkeket érdemes megvenni.

Modellvariációk

Érdemes nagyon figyelni, mert Exos-ból létezik SATA3 és SAS interfészes változat is! Tovább bonyolítva mindkettőnél van standard, és SED (Self-Encrypting Drive - öntitkosító meghajtó) kivitel is. Ezek mind mind saját modellkódot kapnak, így könnyű összekeverni, főleg ha a bolt nem írja ki a teljes (valódi) kódsorozatot.

külön modell kódja van a 1) sima SATA 2) sima SAS meg a 3) SATA+SED és 4) SAS+SED típusoknak is. Az 5) SED+FIPS certified meg már csak SAS-only. Azaz nem lehet standard és SED működési mód között szabadon váltogatni egy adott modell esetén opcionálisan. Fixen azt kapod, amit a modellkódok alapján a diszk tud, és pont, nincs szabadságod váltogatni.

Pl. 5 eltérő különböző tudású modellt kaphatsz kézbe pl. egy X20 20TB-ból, ha nem figyelsz oda rendesen a vásárláskor:

ST20000NM007D

ST20000NM002D
ST20000NM000D

ST20000NM003D
ST20000NM005D

-----------

Egy jó review, energiamenedzsment, parkolás

Itt van 1 egész jó és részletes X18 review:

https://www.realhardwarereviews.com/seagate-exos-x18-review/5/

Több oldalas, alul kell lépkedni a többi oldalra. Az eleje összefoglaló az Exos-ról, és hogy mit tud, illetve le vannak írva benne a 3betűs rövidítések amikkel célszerű képben lenni ha a drive rigolyáit meg akarja érteni az ember:

- Western Digital calls this feature TLER (Time Limited Error Recovery), Seagate calls it ERC (Error Recovery Control)
- EPC: Extended Power Condition, azaz a Seagate-féle PowerChoice Idle Power Technology, azaz energiatakarékos működési mód, több fokozat között kapcsolgat, egyre nagyobb energiatakarékosságot elérve, cserébe parkolja a fejet és legvégső esetben le is áll a lemezek pörgésével.

A részletes power állapotok ennek a leírásnak a végén vannak:
How do I disable hard disk spin down or head parking in FreeBSD? - Server Fault

Vagy itt a hivatalos, de ez kicsit régi (2010-es) hivatalos papír:
tp608-powerchoice-tech-provides-gb.pdf (seagate.com)

\\.\PhysicalDrive1 - ST18000NM000J-2TV103 - ATA
.
===EPC Settings===
* = timer is enabled
C column = Changeable
S column = Savable
All times are in 100 milliseconds
Name Current Timer Default Timer Saved Timer Recovery Time C S
Idle A *1 *1 *1 1 Y Y
Idle B *1200 *1200 *1200 4 Y Y
Idle C 0 6000 6000 20 Y Y
Standby Z 0 9000 9000 110 Y Y

A cikkben a "Tweaking for the Home user" alatt írják mit érdemes ezeken változtatni, hogy ne pörögjön-leálljon folyamatosan menet közben.

-------

Beszerelés, indítás

Első tapasztalati dolog: 6TB alatt és fölött eltérő helyen vannak a 3,5" diszkeken a csavarhelyek a nyákon felülnézetben (az oldalról történő csavaros rögzítésnél nincs ilyen csavarhely eltérés). Érdemes megnézni a gépházban van-e ott luk, ahol a nagy vinyóknak a csavarhelye van oldalára fordított rögzítésnél. Nekem pl. a gépházban nem volt...

Elég sok másodperc kell neki amíg felpörög, így észrevehetően megakasztotta a boot folyamatot. Nem zavaróan hangos amikor idle. Seek-eléskor ugyanakkor eléggé zörög, kb. mint ha egy fémvödörben ráznék egy marék csapágygolyót. De nem vészes, főleg ha leginkább szekvenciális elérésre fogom használni. Azóta persze kiderült h. ez a csapágygolyó zörgés leginkább a gépház fémkeretre való csavarozás miatt van. Amit jól fel is erősít a rezonálása a fémkeretnek. Egy ideiglenes papírdobozra helyezéskor meg semmi hallható seek hangja nem volt. Szóval ez sima user error volt részemről, valószínűleg helyesen rögzítve (esetleg gumi zajcsillapítókkal) semmi zavaró hangja nem lenne egy normális gépházban.

SMART különös viselkedés

A "seek error" smart counter fél óra használat alatt 100+ ezres nagyságrendben van, és folyamatosan emelkedik. A másik, "raw read error rate" alatt pedig valami eszetlen nagy raw érték látszik. De legalább az statikus és nem változott tovább az első használat során. Az internet bölcsei szerint ez seagate jellegzetesség, nem kell vele foglalkozni. Akit zavar, annak van egy oldal, ahol leírják hogyan kell dekódolni a RAW értékből a valódi értéket:

https://serverfault.com/questions/313649/how-to-interpret-this-smartctl-smartmon-data

For Seagate disks (and possibly some old ones from WD too) the Seek_Error_Rate and Raw_Read_Error_Rate are 48 bit numbers, where the most significant 16 bits are an error count, and the low 32 bits are a number of operations.

Update: pl. Smartmontools már helyesen kezeli ezeket a SMART értékeket, ha a device adatbázis up-to-date (külön szkript van rá lehúzni az adatbázis legújabb változatát, magának a smartmontools-nak a frissítése nélkül). Azaz kiírja h.: 0 error / X millió művelet során

Egy online oldal az átváltáshoz: https://s.i.wtf/

Hőmérséklet

Terhelés alatt gyorsan felmelegszik egy nyitott gépházban, 20 fokos szobahőmérsékleten is 42 fokra. Esélyes h. ez még feljebb is kúszhat a terhelés elhúzódása során. Update: nem, nem lett sokkal több hosszú terhelés hatására sem (3 év futásidő tapasztalata alapján).

Fél órát ment egy hűvös szobában, azért ennyi idő alatt nem kellene így felforrósodnia. Amelyik gépben akarom használni majd, ott sem lesz hűtve. Nem az enterprise volta miatt vettem meg, hanem mert kellett vmi nagy, és 18TB-ban ez volt a legolcsóbb. Ha csak azért "enterprise" mert elvárja az aktív hűtést nem túl erős igénybevétel esetén is, akkor bajban leszünk egymással.

Natív szektorméret

Ez már bőven Advanced Format-ot használ. Alapesetben 512e, de átállítható egy fél perces művelettel 4Kn-re. Gondoltam eresszük rá a teljesen üres vadonatúj drive-ra. Előtte persze irodalomkutatás:

az 512e-ről 4Kn-re átállítás konkrét mikéntjét úgy rejtegetik a seagate oldalán, mintha az örökélet receptje lenne. Reddit-en írták meg hogyan kell csinálni, de ha béna vagy, igazi aknamező a hivatalos processz:

https://www.truenas.com/community/threads/how-to-convert-512e-to-4kn-us…

stumbled across this thread after running into some of the same issues mentioned and thought I would add how to flash your drives to the same rev.

I manage PB scale storage arrays for a research center. Whenever we refresh our drives we always flash each batch with the same firmware revision. Then we switch 512e to 4k, unless, of course they are 4Kn
We noticed in mix drive environments (specifically the Evans and MobulaBP Seagate series) the seachest lite did not always flash correctly.
After some back and forth with seagate engineers there are specific builds of their seachest firmware tool. The documentation in SeaChest_Lite states you can flash your drives with that utility but I have ~30 drives that were RMA'ed as a result of failed flashes.

Below are the details to correctly flash your seagate drives. If you have a ton of drives you can use a cfg file to flash and convert many drives.

The easiest way to get the correct firmware build and seachest firmware flash tool: https://apps1.seagate.com/downloads/request.html
Enter the serial number of your drive. Download the firmware and seachest utility provided in a zip file. Unzip and open an elevated shell.

Update: ha nincs éppen kéznél egy konkrét eszköz sorozatszáma sem, egy eldugott oldalon direktben is le lehet tölteni a leggyakoribb szériák firmware-jét (persze csak okosan, melyik konkrét fájl kell ténylegesen, pontos modell kód ismerete elkerülhetetlen ilyenkor is):

https://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/firmware/

 

Code:
#Scan your drives Seachest_firmware_x64_windows --scan
#retrieve drive info if you wish to confirm drive supports 4k Seachest_firmware_x64_windows -d PD8 -i
#flash drive with the provided firmware Seachest_firmware_x64_windows -d PD8 --downloadFW EvansExosX16SAS-STD-512E-E004.LOD

--> nekem megcsinálta sikeresen, összesen kb. 1 percig futott a parancs (töröl minden adatot szóval erre érdemes gondolni mielőtt felelőtlenül rányomsz a gombra), és szerencsére nekem nem lett belőle RMA.

Nagy változás nem lett tőle, sebesség maradt hajszálra ugyanannyi.

Van egy olyan tool-ja a Seagate-nek, amit leginkább az átlag endusereknek tol, ez a SeaTools. Ami egy GUI-s, buta tool, csak alapvető funkciókra alkalmas.

Ami viszont nekünk kell, az a seagate profi commandline tool-ja "SeaChest" néven fut. Ez valójában 1 nagy programcsomag, van benne tucatnyi célfeladatra való commandline program. Szerencsére mindnek nagyon hasonló a paraméterezése:

https://www.seagate.com/gb/en/support/software/seachest/

a help meg itt:

http://support.seagate.com/seachest/SeaChest_Combo_UserGuides.html

https://www.seagate.com/old-support-files/seachest/SeaChest_Combo_UserG…

Na és most jön a szokásos hülye-gyártós kavarás: létezik egy párhuzamosan élő változata is a SeaChest-nek, amit meg OpenSeaChest-nek hívnak. Ez is ugyanúgy hivatalos tool, ugyanúgy a Seagate kezeli (a githubjukon ez is fent van, ráadásul ez a forráskóddal együtt). Ez úgy tűnik frissebb, és van benne több olyan hiba is javítva, ami a closed source SeaChest-ben még nem lett fixálva.

ToolBin/README.md at master · Seagate/ToolBin · GitHub
 

Which tool do you need? SeaChest or openSeaChest?

The good news is these tools are nearly identical to the closed source version. The difference is the closed source version includes some capabilities not available in openSeaChest, such as Seagate Clean.

SeaChest can also be found on the Seagate website: https://www.seagate.com/support/software/seachest/

openSeaChest is the open source version of Seagate's SeaChest tools, available here: https://github.com/Seagate/openSeaChest

These tools are updated and more options and capabilities are being added all the time.

Compiled binary versions of the openSeaChest utilities for various operating systems may be found at https://github.com/Seagate/ToolBin/tree/master/openSeaChest

This collection of storage device utility software is branched (forked) off of an original utility collection called the Seagate SeaChest Utilities by Seagate Technology LLC. The original SeaChest Utilities are still available at www.seagate.com or https://github.com/Seagate/ToolBin/tree/master/SeaChest. Binary versions are available for Linux or Windows, with the Windows versions signed by Seagate Technology LLC.

GitHub - Seagate/ToolBin: All the great tools we have for the field.

------

Még annyi érdekesség, h. NTFS-nél 16TB-nál van a váltás default clusterméret 4096 --> 8192 bájtra, azaz egy 18TB-os partíció is 8K clusterméretű lesz már.

https://support.microsoft.com/en-us/topic/default-cluster-size-for-ntfs…

HP SmartArray P410 és 512e vs 4Kn logikai szektorméret próba

Érdekességképpen belepróbáltam a félig döglött G6-os Proliant szerverbe is: P410 őskövület RAID kártya (legfrisebb 6.64-es firmware) felismeri a 18TB-ot gond nélkül. RAID 0/1 is megy vele jól. Bár a sebességet már nem bírja hozni, a RAID kártya gyengesége miatt szerintem már ez a korlátozó tényező, nem pedig a diszkek sebessége.

Kipróbáltam h. ha 512e helyett 4Kn-re konvertálok, akkor mit szól hozzá a P410? Ugyebár ez az elavult RAID kártya amikor még hasznos élettartamában volt, éppen csak hallani lehetett az AF-ről. Egy másik gépben, szimpla onboard SATA portra kötve formáztam 4Kn-re. Nos, ugyan a P410 RAID kártya felismeri a lemezt még ilyenkor is, de csak mint 2,2TB-os eszközt, és a részletek alatt továbbra is 512 bájtos szektor méretet ír ki. Tucatnyi fórumot átnéztem h. mi ezzel a helyzet, nyilván sehol nem találtam egyértelmű bizonyított állítást h. megy/nemmegy a 4Kn. A 2+ TB méret nem volt kérdéses h. támogatott, de az új szektorméret igen. Szóval megint csak magad uram, ha szolgád nincsen volt, most már biztosra tudom ezt is.

----

T10 Protection Information (PI-0, PI-1 stb)

Hivatalos nevén: Data Integrity Field / Data Integrity Extension (DIF/DIX)

Ez inkább csak érdekességként írom ide: mikor átállítottam a logikai szektorméretet, láttam ilyen PI-0, PI-1, PI-2, PI-3 megjegyzést is. A drive-nál Yes/No van mindkét szektorméretnél h. tamogatja-e ezeket vagy sem (a sima SATA változat csak PI-O-t tud ami az alap "notsupported"-et jelenti, a SAS elvileg tudja a PI-1-et is). Röviden a standard 512 v. 4096 bájtos szektorméret mellett tud használni 520 ill. 4104  bájtos szektorméretet. Ami extra CRC-t tud tárolni, így picit növeli az adatok visszaolvashatóságának esélyét pl. fizikai szektorsérülés esetén. 

PI-0: Describes a drive that is not formatted with PI information bytes. This allows for legacy support in non-PI systems.
PI-1: Provides support of PI protection using 10- and 16-byte commands. The RDPROTECT and WRTPROTECT bits allow for checking control through the CDB. Eight bytes of Protection Information are transmitted at sector boundaries across the interface if RDPROTECT and WRTPROTECT bits are non-zero values. Type I does not allow the use of 32-byte commands.
PI-2: Provides checking control and additional expected fields within the 32-byte CDBs. Eight bytes of Protection Information are transmitted at sector boundaries across the interface if RDPROTECT and WRTPROTECT bits are non-zero values. Type II does allow the use of 10- and 16-byte commands with zero values in the RDPROTECT and WRTPROTECT fields. The drive will generate a dummy (for example, 0xFFFF) eight bytes of Protection Information in the media, but these eight bytes will not be transferred to the host during read.
PI-3: Seagate products do not support Type III.

Ezekkel a nem-standard szektorméretekkel akkor lehet találkozni, mikor ebay-en olcsón árulnak használt, nagy storage-ből kiszedett ssd-ket, hdd-ket, amiket a normál sata / sas kontroller nem ismer fel. Ilyenkor az sg3_utils linux-os tool-al, meg egy hba kontrolerrel kell visszaállítani standard 512 / 4096 bájtos szektorméretűre az ilyen ssd/hdd-t.

Hozzászólások

Két évvel ezelőttig az elmúlt 10 évben ami Seagate diszket vettem mára mind meghalt (30+ nagyságrend).

Ehhez képest ugyanezen időszak alatt vásárolt WD még mind megy. A következő 10 évben így biztos nem veszek Seagate-et.

Ha a HDD tul el 5 evet az jonak szamit.

https://www.prosofteng.com/blog/how-long-do-hard-drives-last
"Ways to Stop Your Hard Drive from Failing"
"Lastly, replace your hard drive after 3-5 years. As you just read, hard drives fail over time. By moving your data onto a new hard drive, you create data redundancy and give yourself more time to safely store your data."

Exos X18 -he 5 ev garancia jar,
WD red 3 ev, WD red pro 5 ev.

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Szerkesztve: 2022. 02. 18., p – 11:50
Operating Temperature

41 to 140°F / 5 to 60°C

42 cdeg hideg.

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

https://en.wikibooks.org/wiki/Minimizing_Hard_Disk_Drive_Failure_and_Da…
"Hard drives with average temperatures below 27 °C had a failure rate worse than hard drives with the highest reported average temperature of 50 °C"
"It is recommended that the operating temperature of a drive not steadily exceed 47 °C, as this may disproportionately reduce its life. This, however, may not be feasible in laptops."

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Drága angol anyanyelvű kollégánk ezekkel a mondatokkal azt mondja, hogy a vinyók meghibásodása 50 fok környékén a legkisebb, de ne menjünk a hőmérséklettel 47 fok fölé? Mert ha fölé megyünk meghal? Hiba nélkül, de meghal :(

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

azt irja hogy hideget sem szeretik, 27cdeg ala hutve kb. olyan rosz neki mint 50cdgeg felett.

Egy mai szamitigepnel elvarhato, hogy 35cdeg es kulso homorseglet nel is mukodjon (esetenken 45).
A blog alpjan 35cdeg kulso homerseglet eseten is varhato hogy 60cdeg allatt marad.

Ha 5 even belul megmurdal, akkor gyarto papiron irta hogy 60 fokon mehet es garis .

Nekem volt hdd ami 60cdeg-en ment, hamarabb nottem ki mint hogy megmurdalt volna.

SSD nem szereti a meleget -> adat vesztesez is vezethet a hosszas meleg.
A szmitogepn a kondenzator (es az ora elem) ami-nek az elettartalmat mar 60cdeg is erosen befojasolja.
A kondikat lehet tulmeretezni, nem rogton hullanak, a kapacitas folyamatosan csokken.

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Ehhez képest meg van olyan mondás h. a NAND flash nem szereti a túlzott hűtést és a melegben jobban érzi magát. A kontroller IC az, amelyik nem szereti a meleget.

Aztán meg van az a mondás, hogy kapcsold be a flash alapú storage cuccaidat legalább évente, mert meleg éghajlaton 1-2 év kikapcsolt állás mellett eltűnik róla az adat.

Így legyen okos az ember.

Egy mai szamitigepnel elvarhato, hogy 35cdeg es kulso homorseglet nel is mukodjon (esetenken 45).

IBM eSERVER p615 - igaz nem mai darab - 32''C felett lekapcsol.

El kellene különíteni a kommersz és szerver komponenseket! Az egyik a rossz hűtéssel rendelkező házban 45'C környezeti hőmérséklet mellett 30% terheléssel napi 8 órát működik 3 éven át, a másik 18-22'C mellett napi 24 órát 100% terheléssel 5 éven át. A rejtély kulcsa a csapágyak anyaga és méretezése.

Mostanában nézegettem pont és amikor azt kerestem, hogy SMR/CMR akkor olyat találtam, hogy TDMR...amivel nem lettem okosabb, mert a gugli mond rá mindenfélét, mondván ez valami gyűjtőfogalom.

"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"

A review linken ott írják (amúgy CMR / PMR):

TDMR was introduced to help combat the inherent nature of smaller and smaller bits. Basically, as the bit density gets higher the bit size has to decrease. The smaller the bits, the smaller the margin of error… and the higher the chances of ECC being needed to confirm if a given bit was a 1 or 0. To combat this TDMR use a dual r/w head configuration with a ‘detector’ signal processor in between the main drive controller and the read/write heads.

Amúgy lesz még olyan is h. HAMR (Heat Assisted MR), ahol lézer melegíti fel a mágneses réteget az íras előtt. A WD-nek ha jól tudom már van ilyen diszkje 16-20TB környékén, a Seagate is ezt ígérte a 20TB-os lemezeknél, aztán az Exos X20 még mindig sima PMR.

en titokban mindig remenykedem, hogy az ssd-k ara beeri a hdd-ket.
De valahogy fel eve is 120khuf volt 4tb ssd, meg most is.

 

Mondjuk 18tb hdd 120khufert, se egy nagy eresztes. 6tb-os hdd-k mar mozognak 40khuf korul.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Köszi az információt! (Ezt a topic-ot érdemes volt megírni. - Sőt időről-időre frissíteni is jó lesz.)

Update: jelent meg az elmúlt 6 hónapban 2 új firmware is, jelenleg SN04-nél tart. De hiába enterprise kategóriás diszk, erről h. mi változott, nincs semmi changelog. Nem lehet kideríteni. Ha meg elcsesződik a fw update-t valami ooopszika miatt, és megy a diszk teljes tartalma a levesbe, az fájna. Így megvárom h. valaki bátrabb öngyilkos jelölt legyen a kísérleti patkány, hátha jön pár pozitív visszajelzés mielőtt megpróbálnám sajátmagam.

Valami oka csak van, hogy kiadnak újabb firmware-t ezekhez, tehát biztos van benne olyan változás ami érinti az eszköztulajdonosokat. Csak hát ez changelog nélkül feketedoboz.

Illetve ez is extra adalék a firmware updateléshez:

https://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/firmware/

azonos model number mellett van part-number-beli különbözőség is. Pl. 2TV103-720 , 2TV103-002, 2TV103-730 és 2TV103-702. Mindegyik SATA, 18TB, normál (non-SED) modell, mégis más partnumbere van, és így mindegyikhez más firmware számot ìrnak. Bónusz körülmény, hogy a partnumbert csak a kötőjel bal oldaláig írja ki a bármelyik diagnosztikai szoftver, a különbség meg a kötőjel utáni részben van. Így a pontos-pontos partnumberhez lehet szétszedni a gépet fizikai szemrevételezéshez.

Szerkesztve: 2025. 03. 05., sze – 06:32

Újabb talány: van a fedlapra nyomtatva PSID (Physical ID), amit Secure Erase-hez lehet használni. Beírod ezt a hosszú karaktersort, és ezzel lehet permanensen töröltetni a self-encrypting drive kulcsát, visszaállíthatatlan módon. Így nem kell órákon keresztül felülírni a driveot mindenféle secure wipe-al.

Viszont nekem normal firmware-es eszközöm van, nem SED-es. Ilyen esetben vajon mi értelme van egy PSID-nek az eszközhöz?

Update: erre senkinek nincs megfejtése? Van más olyan művelet is, ami nem a SED featureset-hez kötődik, de ugyanúgy igényli a PSID-t hozzá?

Most vettem uj vinyot. Eddig WD Red-eket vettem. De mivel van belole 4 valtozat, igy mas strategiara valtottam.

Megneztem, hogy mik szerepelnek a blackbaze statisztikakban, es abbol vettem egyet (WD HGST 12TB).

Ugy nezem, hogy van nekik test podjuk, es ami nagyon doglik benne, abbol be se vasarolnak, es be se kerul a nagy listajukba.

Szoval ami a listajukban van, az mar nem rossz, es meg ott is lehet szemezni, hogy melyik a legmegbizhatobb.

 

Persze ez egy egyes minta:), igy ez csak elmelkedes. De ez lett a jovobeni strategiam. Nem adott tipushoz ragaszkodok, hanem a blackbaze listajabol valasztok egyet.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

HUH721212ALE600

(Western Digital HGST Ultrastar He12 12TB)

 

Kellett 12TB, hogy le tudjak menteni 12TB anyagot. Vagy 2x6TB, vagy 1x12+TB.

A fenti 106eFt volt (brutto, mult heten), es a blackbaze-nel ennek eleg jo volt a meghibasodasi aranya (jobb, mint az exos).

A seagate-tol egyebkent kiver a viz. Es a blackbaze-nel is hatul kullognak a meghibasodasban rendszeresen.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ok, én nem akarlak győzködni. Csak azt látom h. az x20 18TB most épp br115-120 környéken van kisker áron, másfélszer akkora méret kb. picivel drágábban mint ez a WD. Ez most a sweet spot a ft/TB grafikonon. A 20TB-os már picivel drágább, de ha valakinek 1 darabban kell annyi hely, még az sem olyan rettenetesen drága.

Az h. mennyire megbízhatóak, nos igen jó kérdés. Nekem csak 1 fut 2 éve 0-24, másik 2 meg offline backup-ra van előszedve nagyritkán.

ez igazabol hitachi, hgst. Persze WD marka alatt, de akkor is kulon kezelendo.

Dobhatnal linket, mert amikor neztem, nem lattam annyiert. Viszont sajnos meg egyet most nem tudok venni.:(

Most egyebkent a side projekt egy rpi backup box, rustic (restic csak rust alapon), es mini lcd screennel (ilyen 2x3cm-es) egy minimal gui ami keezeli a boxot (kiirja a legutobbi mentest, ujra lehet inditani, ilyesmi. Hulyebiztos).

Egyelore rsync-kel menti mostmar vagy a 4. napja.

 

Aki meg ssh-val szivna: Az authorized_keys fajlt csak akkor nyalja be, hogyha a home konyvtar 750. A joga valamiert 755 volt, es egyszeruen mindig fallbackelt passwordre.

Elment ra a delelottom. F*szom. Ilyenbe se futottam meg bele.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Szerkesztve: 2025. 02. 11., k – 10:55

Na, most jött szembe egy érdekes cikk, miszerint használt Seagate vinyókat dobáltak piacra újként eladva azokat. Pontos típusokat nem írtak, de mivel Chia bányásztelepekről szabadultak, ezért valószínűleg nagyobb méretűek, ott meg nem a desktop Barracuda a jellemző hanem inkább az enterprise/datacenter Ironwolf és az Exos.

Kitörölték a SMART adatokat, ezért elsőre újként látszik a drive. De a FARM: Field-Accessible Reliability Metrics lekérdezésével látszik, h. bizony sokezer üzemóra van a 0 km-sként eladott eszközben.

Smartmontools 7.4 kell a lekérdezéshez, vagy Seachest tool (amiről fentebb már írtam).

Releases · smartmontools/smartmontools

Release 7.4

  • smartctl -l farm: Prints Seagate's vendor-specific Field Access
    Reliability Metrics (FARM) log for ATA and SCSI drives.

Illetve itt van 1 Seagate prezentáció a részletekről:

Introduction-to-HDD-Field-Accessible-Reliability-Metrics