Megrendeltem egy Dell Latitude 3520 (15 3000 sorozat) notebookot, és olvasom, hogy előretelepített Ubuntu Linux lesz rajta, egész pontosan Ubuntu Linux 20.04 (Windows nélkül vettem a notebookot).
Ebben az előretelepített Ubuntuban elvileg benne vannak pont azok a Dell-féle driverek, amik szükségesek, hogy jól működjön a notebook.
Ez a modell hivatalosan tesztelve van a Canonical által: https://ubuntu.com/certified/202101-28601
De ezt írja:
Ubuntu 20.04 LTS 64 Bit
Pre-installed in some regions with a custom Ubuntu image that takes advantage of the system’s hardware features and may include additional software. Standard images of Ubuntu may not work well, or at all.
KernelThis system was tested with 20.04 LTS, running the 5.10.0-1014-oem kernel.
Namost azt nem értem, hogy mi a legjobb választás? Hagyjam fent ezt a meglévő Dell OEM Ubuntut, vagy pedig töltsem le mondjuk az Ubuntu 21.10-et az Ubuntu.com oldalról, és telepítsem fel frissen, letörölve a meglévő gyári Ubuntut?
Nyilván a gyári (OEM) Ubuntu azért lenne jó, mert be vannak már állítva rajta a driverek. Viszont ez egyrészt nem a legújabb Ubuntu verzió, másrészt én jobban szeretem, ha inkább én magam telepítem az Ubuntut, mert az előretelepített Ubuntu számomra egy fekete doboz, nem látok bele, hogy mit telepítettek.
Szóval én inkább saját magam telepíteném rá az Ubuntu 21.10-et,csak kérdés, hogy így működni fog a dolog?
Melyik a jobb megoldás és miért? (Tehát hagyjam fent a gyári Ubuntut, vagy telepítsem saját magam az ubuntu.com-ról letölthető Ubuntu 21.10-et?)
- 800 megtekintés
Hozzászólások
A 20.04 azért jó, mert LTS.
A 21.10 csak egy köztes kiadás, rövid támogatással.
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nem baj, majd frissítenék Ubuntu 22.04 LTS-re 2022. áprilisban (Ubuntu 21.10-ről).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy jobb vagy sem, az jó kérdés. Én 4 éve gyalultam a gyárit, jelenleg 21.10 van rajta. Viszont voltak időszakok, amikor például hibernálásból nem tért vissza a videochip és hasonló kellemetlenségek. Ma már úgy néz ki, benne van a kernelben és az X driverben a szükséges patch.
Lehet hogy érdemes a modell megjelenésétől számítva kivárni másfél-két LTS-nyi időt vagy legalább tar.zst-ben elrakni a gyárit ha hasonló kellemetlenségekbe futnál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy láttam, hogy le lehet tölteni az OEM Ubuntu iso-t a dell.com-ról: https://www.dell.com/support/home/hu-hu/drivers/osiso/linux
Csak tényleg nekem az nem tetszik a gyári verzióban, hogy "fekete doboz", nem látok bele, hogy milyen programokat telepítettek fel. Jobban szeretem, ha átlátom, hogy mi kerül fel a gépre. Meg pl. az Ubuntu 21.10-ben már sokkal frissebb a kernel, mint az Ubuntu 20.04-ben.
Viszont az Ubuntu meg ezt írja a notebookhoz: "Standard images of Ubuntu may not work well, or at all."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én lecseréltem, és van egy érzésem hogy a következő esetén is így tennék. De a tar.zst-t vagy a gyári ISO-t biztos ami biztos elraknám néhány évig. Ha csak kicsi a kellemetlenség, vagy áthidalható, akkor oké de ha ismét komoly hiba jönne képbe, akkor van hátraarc.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem holt mindegy, hogy fent hagyod, vagy újrarakod. Főleg, ha amúgy is jó az Ubuntu LTS, akkor akár hagyhatod is. Linux alatt nincsenek extra gyártói szutykok meg driverek (ez nem Windows), ha a kernel, meg a tárolók csomagjai támogatják (bele van fordítva az adott kernelmodul meg jelen van az ahhoz szükséges firmware csomag), akkor utólag telepítve is ugyanazt kéne kapnod. De azzal sem csinálsz bajt, ha bizalomhiányból vagy az 21.10 iránti igényből (esetleg átparticionálás, LVM, titkosítás, spéci fájlrendszer miatt) inkább újratelepíted, max. csinálsz a sudo apt list --installed > mentés.txt kiadásával egy csomaglistát (erre jöhet még akár egy lsmod | sort >> mentés.txt, esetleg egy sudo inxi -Fxxx >> mentés.txt parancs is), ha valami nem működik az általad telepített rendszeren, akkor ki tudod deríteni, hogy mi hiányzik, milyen csomag, milyen kernelmodul, milyen driver.
Ez a standard images may not work well inkább csak egy takaródzó szöveg, hogy ha valami nem működne, akkor ne őket nyaggasd bugreporttal, le tudjanak rázni a tegyed fel a gyártói image-t szöveggel. Ezek a bejáratott IdeaPad, ThinkPad, Carbon, EliteBook, ProBook, Pavilon, Latitude, XPS, egyéb laptopvonalak már sok éve jó linuxos támogatással bírnak (ha inteles gép, Intel IGP, Intel Wi-Fi, akkor jó BSD támogatással is), nem nagyon futsz bele szopásba, hacsak nem valami egzotikus Wi-Fi modullal vagy extrával veszed, mindennek kéne mennie rajta, out of the box, LAN, Wi-Fi, ACPI, energiatakarékosság, GPU driverek, stb.. Szopással inkább ilyen Gaming Ultra RGB PistiBook-oknál, Samsungoknál, Macbooknál kell számítani, ahol mindenféle egzotikus Wi-Fi, NV GPU, stb. előfordul, ott van az, hogy Linuxszal első felrakáskor lehet szopni kell, de ilyenkor is általában egy kis skillel megoldható a dolog, csak nem kényelmesen, out of the box fog menni, hanem kell a hajlandóság, hogy utánajárj, meg beletedd a kutatómunkát.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak tényleg nekem az nem tetszik a gyári verzióban, hogy "fekete doboz", nem látok bele, hogy milyen programokat telepítettek fel. Jobban szeretem, ha átlátom, hogy mi kerül fel a gépre.
Ezt nem egészen értem. Én ugyan nem Ubuntut használok, de nyilván az ottani csomagkezelővel is le lehet egyszerűen kérni a telepített csomagok és a bennük lévő fájlok/könyvtárak listáját. Nagy részükről a GPL miatt pontosan ki lehet deríteni, módosítottak-e valamit, és hogyan a más disztrókban is meglévő sztenderd csomagokon. A maradék jó részét lefedik a firmware csomagok, ezeket is meg lehet nézni.
Ehhez ugyan idő kell, de egyáltalán nem ,,fekete doboz˝.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fekete doboz, mert nem látom át, hogy pontosan mit is telepítettek a gépre, jobb szeretem ezt magam kontrollálni.
A kernel is OEM, lásd : https://ubuntu.com/certified/202101-28601
This system was tested with 20.04 LTS, running the 5.10.0-1014-oem kernel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most már érdekelne, hogy milyen általad nem kívánt kódot sejtesz egy gyári telepítésű, egyábként alapjában véve Ubuntu rendszerben, ami miatt így aggódasz.
Ezen felül az is érdekes kérdés, hogy ha Te teszed bele a rendszerbe és a kernelbe azokat a modulokat, kiegészítéseket (a Dell oldaláról letöltve egyesével), amiket a gyári rendszer pluszban tartalmaz, akkor mennyivel lesz kevésbé fekete doboz a végén?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem sejtek semmit, csak jobban szeretem, ha magam telepítem azt a rendszert, amit kiválasztok.
Ezek szerint te fent hagynád / fent hagytad a Dell OEM Ubuntut?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem sejtek semmit, csak jobban szeretem, ha magam telepítem azt a rendszert, amit kiválasztok.
Ok, ebben teljesen egyetértünk. Csak ott motoszkál bennem a kisördög. Fönntartásaid vannak az OEM kernellel (rendszerrrel?) szemben. Rendben. És amikor telepíted az általad kiválasztott rendszert, részletesen átnézed, milyen opciókkal, milyen beállításokkal fordították annak kernelét? Netán saját kernelt fordítasz az általad jónak tartott beállításokkal?
Én utoljára 10-15 éve csináltam ilyet. Azóta elengedtem, túl sok szöszmötölés, keresgélés lenne, nem éri meg. Tudom, hogy most is lehetne, nincs ,,fekete doboz˝, de nem látom értelmét, hogy annyi időt pazaroljak rá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, én simán fennhagynám.
HP Elitebook-on (820 G3, régebbi modell) nem tudom életre kelteni az ujjlenmyomat szenzort. Ha lenne gyári HP OEM telepítő (Linux ofkorz) hozzá, akkor simán feltenném, hogy minden HW működjön. Sőt, lehet akkor is a gyárit használnám, ha nem pont az a disztró az a kivitele lenne, amit leginkább szeretnék. Azért én 30 év IT után szeretem, ha csak úgy működnek a dolgok hosszas matekozás nélkül, inkább lemondok már a "ne legyen fekete doboz" témáról.
Ahogyan gondolkodás nélkül felteszek bármilyen Ubuntu verziót vagy Mint verziót is, és nem elemezgetem előtte, milyen csomagok települnek a rendszerrel automatikusan. Bevallom, én nem aggódok rajta semennyire. Mondjuk még sosem volt ilyenből gondom, nyilván rossz tapasztalat hiányában könnyebb nem-aggódni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha jol latom rendes ubuntu repo resze: https://packages.ubuntu.com/search?keywords=5.10.0-1014-oem
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De, át lehet látni, azzal az apt list --installed paranccsal, amit írtam. Bár az is igaz, hogy ez csak a rendszeren fent lévő csomagokat listázza, azt nem írja, hogy ki tette fel őket, hogy kerültek a rendszerre. Arch Linuxon a csomagkezelő (pacman), azt is külön kategóriaként tudja listázni, hogy mi az, amit kézzel raktál fel, és mi az, ami csak más csomagok függősége okán jött le automatikusan, sőt azt is, amit nem a hivatalos tárolókból, hanem a user repository-ból telepítettél. Szépen kategóriákra lehet így bontani, egyelőre ezt az Ubuntu apt-ja nem tudja, pedig jó lenne.
Ennek ellenére az apt list --installed is segítség, mert össze tudsz vetni két rendszert, akár diff-fel is, és látod, hogy egyikhez képest a másikon mely csomagok hiányoznak. Az lsmod is hasonló, de az nem csomagokat, hanem futó kernelmodulokat listáz, az hiányzó driverek megtalálására jó.
Ha még nincs benne gyakorlatod, akkor elismerem, hogy nehéz áttekinteni, mert látsz egy nagy kazal csomagnevet, de nem biztosan fogod róluk látni, hogy melyik mit csinál, mihez kellett, bár ez csomagonként kideríthető az apt show csomagnév paranccsal. Főleg Ubuntun nehéz átlátni, ahol úgy indulsz, hogy alap telepítésben kb. 2 ezer csomag fent van (plusz még amit később te telepítettél), elég terjedelmes lista, elsőre én is lementem tőle hídba. Ezért szoktam mondani, hogy a Linuxot szokni kell, ahogy gyűlik vele a tapasztalat, úgy látja át az ember egyre jobban. Nem is nagyon lehet siettetni, majd jön magától fokozatosan.
Ubuntun ráadásul megint bonyolító tényező, hogy pár csomagot nem natívan tettek fel, bináris tárolókból, .deb csomagként, hanem konténerizált Snap csomagként van fent, de ez csak a „sima” (gnome-os főkiadású) Ubuntu van, a származékain (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, meg egy egyebek, Mint, Zorin, stb.) már ez nem igaz. A Snap csomagokat a snap list paranccsal tudod listázni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem a Dell-féle Ubuntuval van bajom elsősorban, hanem azzal a ténnyel, hogy előretelepített rendszer van a gépen. Azt nem tudom ellenőrizni, hogy ki telepítette, és mit tett még bele (direkt vagy véletlenül), ami nem odavaló. Írtam is lentebb, hogyha lesz Dell OEM Ubuntu 22.04 LTS, akkor majd lehet, hogy letöltöm a Dell.com-ról az iso-ot és felrakom frissen, még nem tudom (vagy maradok a Canonical Ubuntunál).
Tehát szerintem aki a Dell OEM Ubuntut használná, annak is érdemes inkább frissen feltelepítenie.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"és mit tett még bele (direkt vagy véletlenül), ami nem odavaló." - De, tudod ellenőrizni. A csomagkezelő tudja, hogy melyik csomaghoz mi tartozik, tehát minden fájlról megállapítható, hogy csomagból vagy máshogy került a helyére.
"Tehát szerintem aki a Dell OEM Ubuntut használná, annak is érdemes inkább frissen feltelepítenie." - Tudod hogy kerül fel ezekre a gépekre az OS? Fognak egy "master" image-et, és azt másolják fel a diszkre, nem egyesével telepítgetik,mint a sarki pécés boltban összelapátolt gépre a windózt... Lehet újrarakni, de ha ennyire paranoid valaki, hogy "vajon mi kerülhetett még bele", akkor az váltson LFS-re, forráskód szinten átnézve mindent is :-P
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor már egyszerűbb újrarakni, mint egyesével vizsgálgatni a csomagokat :) Szerintem biztonság szempontjából mindenképp az újratelepítés a helyes. Az miért baj, ha én újra akarom rakni? :)
Én sem gondolom, hogy a Dell OEM Ubuntu ne lenne biztonságos, de akkor is a legjobb, ha az ember magának telepíti. Írtam is, hogy ha lesz Dell OEM Ubuntu 22.04, akkor talán felrakom majd azt.
Konkrétan ennél a notebooknál kértem SSD bővítést, és kérdezték, hogy az új SSD-re tegyék-e fel az eredeti OS-t. Mondtam hogy ne, mert úgyis telepítek sajátot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
" Az miért baj, ha én újra akarom rakni?" - nem baj, úgy szivatod magad, ahogy akarod :-P Egyébként a tervezett nem LTS-sel már alapból önszivatást csinálsz, de te tudod, hogy mire szeretnéd el...ni az idődet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nem érdekes ki telepítette, egy alkalmazott, azok tömegesen húznak fel a gépekre (vagy távoli LAN menedzsmenttel) Dell Ubuntu lemezképeket, pontosan ugyanazokat, amiket a Dell oldaláról szerintem le lehet tölteni (a gép support oldalán sanszosan ott lesz a letölthető driverek, friss BIOS, kézikönyv, stb. között). Ha azt letöltöd, újratelepíted, ugyanazt a rendszert kapod, mint ami a géppel jön. Szerintem a Dell annyira nem merész, hogy abba a lemezképbe disznóságot tegyen, így ha megvan a gép, azért járathatod a rendszert pár órát, megnézni ilyen, lesz összehasonlítási alapod azzal, amit te teszel fel.
Nem akarlak mindenképp rábeszélni, ezt neked kell eldönteni, hogy miben bízol. Én az Ubuntut mindenképp leszedném róla magamnak, és Arch menne a helyére bspwm-mel vagy SwayWM-mel, de az én vagyok. Akár még MX-et, Fedorát, Voidot is hamarabb tennék fel. Esetleg ha már komplett asztali környezeteses Ubuntu vonal, abból se a simát telepíteném, a sok Canonicalos, Snap-os baromsággal, hanem valami variánsát, Xubuntu, Kubuntu, esetleg PopOS, Mint vagy akármi. Ez mindenkinél felhasználásfüggő, meg személyes preferencia. Működni szerintem akármelyik elterjedtebb disztróval működnek ezek a szokásos laptopvonalak, főleg az üzletiek.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
( Charybdis | 2021. 12. 30., cs – 19:47 )
"Megjött a notebook, felraktam rá a Canonical-féle sima Ubuntu 21.10-et, egyelőre működik minden elsőre."
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor jó. Ezek szerint minden működik, ami várható is volt. Ezek a nagyobb, mainstream disztrók, főleg a fő kiadásaik úgy vannak eleve összegyúrva, hogy majdnem minden elterjedt gépet kell támogassanak. Ehhez a Dell nem nagyon tud hozzátenni, esetleg TLP meg 1-2 finomhangolás (töltöttségi szint visszavétele, ha állandóan töltőn van a gép, performance governor és power saving-be némi hack). Ez nem Windows, ahol mindenféle backup software-t, meg trial vírusirtókat és egyéb szemetet fel tud tenni a gyártó.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hat pedig apt list-nel is latszik, ha installed,automatic akkor azt nem te raktad fel hanem fuggoseg miatt telepult.
az is szokott latszani ha kulso repobol jon valami:
php7.2-soap/bionic,now 7.2.34-28+ubuntu18.04.1+deb.sury.org+1 amd64 [installed]
php7.2-xml/bionic,now 7.2.34-28+ubuntu18.04.1+deb.sury.org+1 amd64 [installed,automatic]
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy guglizás után úgy látom nem vagy egyedül a kérdéseddel: ha jól látom a diff mára már csak valami dell recovery feature.
"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A céges gépem (Precision 7520) jött ilyen előtelepített Ubuntu-val.
Mikor szoptam a dokkolóval (fűt a PCH Linux alatt, Win alatt persze OK) akkor azt mondta egy Delles arc, hogy egyrészt valami custom kernel van benne (-oem-sp) meg van egy pár csomag/beállítás ami a Delltől van:
There are various tunings that are non-obvious that aren't configured by default with "generic" Ubuntu images. Including the usage of TLP, configuration of TLP and various sysfs knobs.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez jó lenne, csak az Ubuntu 21.10-ben meg sokkal frissebb a kernel, meg a többi csomag is. A Dell OEM Ubuntu viszont csak Ubuntu 20.04.
Meg ha kijön az Ubuntu 22.04, akkor nem tudom, hogy mennyit kell várni, hogy legyen belőle Dell OEM Ubuntu.
Azt nem látom át, hogy pontosan miért kell Dell OEM kernel és külön Dell OEM Ubuntu, nem tudnának simán az Ubuntu szoftverközpontba betenni egy programot, mondjuk Dell Ubuntu Modifications, amit simán lehetne telepíteni, ha akarja valaki?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt nem látom át, hogy pontosan miért kell Dell OEM kernel és külön Dell OEM Ubuntu, nem tudnának simán az Ubuntu szoftverközpontba betenni egy programot, mondjuk Dell Ubuntu Modifications, amit simán lehetne telepíteni, ha akarja valaki?
Megnézem neked újév után, de szerintem van valami saját Dell-es repó, ahonnan jön a kernel update. Ja meg a BIOS frissítések is a csomagkezelőn keresztül jönnek le: EFI-alól reboot után lesznek felírva. Erről már örömködtem egyszer itt a hupon meg párszor már anyáztam egy-egy reboot után, amikor meglepett egy BIOS upgrade.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en epp most szopok egy ITX alaplappal, a gyari ubuntu kernele nem jo rajta, dob par ooops-dumpot boot kozben es vagy 10 perc mire bebootol rajta hosszu timeout-ok utan. valahol talaltam egy forumban utalast hogy az oem kernelt rakjam fel (ez is a gyari ubuntu repoban van, csak nem ez a default), es valoban, azzal megy poccre!
linux-oem-20.04-edge/focal-updates 5.10.0.1052.54 amd64
linux-oem-20.04/focal-updates,now 5.10.0.1052.54 amd64 [installed]
linux-oem-20.04b/focal-updates,now 5.10.0.1052.54 amd64 [installed,automatic]
linux-oem-20.04c/focal-updates 5.13.0.1022.26 amd64
linux-oem-20.04d/focal-updates 5.14.0.1011.11 amd64
ha jol ertem ebben benne vannak a kulonbozo gyartok altal irt driverek/patchek is, azok is amik a "vanila" kernel.org-os kernelben nincsenek, mert mondjuk Linusnak nem tetszett az indentalas vagy a valtozok elnevezese es nem olvasztotta be :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk egy frissebb kernel nem feltétlen jobb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na ja... van, ahol 4.4.0-210-en maradtunk, mert az újabbakban (a legutolsó, 4.15.0-163-mal bezárólag) sz@r az ext4 kezelése - gyakorlatilag legalább két nagyságrenddel(!) rosszabb iowait-et produkált az újabb kernelekkel a gép.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezeken a sysfs knob-okon nem tudok mit értenek pontosan, de ha a TLP az nem nagy szám, azt kézzel is lehet csomagként telepíteni, meg akármilyen kernelt is, szerintem az nem fogja a kollégát hátráltatni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyan ebben a dilemában voltam mint te. Én anno újra telepítettem a rendszert. Nem kellett volna!
Az óta nem működik megfelelően a beépített nvidia videokártya. De oly annyira, hogy folyamatosan kernel panic-ot okoz.
Így én csak azt tudom javasolni , hogy hagyd fent az eredetit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt olvastam, hogy az integrált Nvidia videókártyát nem támogatja olyan jól a Linux.
De nekem Intel Iris Xe integrált videókártyám lesz:
Processzor: Intel® Core™ i5 1145G7 2.6GHz vPro • Memória: 8 GB • NVMe SSD • Kijelző: 15,6" IPS / WVA, LED, Matt • Intel Iris Xe videókártya
Dell Latitude 3520 (15 3000 sorozat) notebook
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, amit írtál, abban Intel IGP lesz, az ne zavarjon meg, hogy „videókártyának” nevezik, semmilyen kártyáról nincs szó, a prociba van integrálva. Az Iris Xe-t csak azért írják, hogy ez már egy új generációs integrált GPU, ami a korábbi HD akárhányas integrált GPU-kat váltotta, ami a 10-es generációig volt jelen. Természetesen az Intel Iris Xe-t az összes újabb disztróban, újabb verzióban szokta támogatni a default a kernellel jövő kerneldriver, meg az általában alaptelepítésként fent lévő mesa csomag.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nezd meg milyen dell-es repo van felveve. ha tippelnem kene akkor ez: http://dell.archive.canonical.com/
en mindenhol latok source-kat, igy ha nagyon kenyes vagy le tudod ellenorizni mi megy fel. akar sajat buildet is csinalni.
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megjött a notebook, felraktam rá a Canonical-féle sima Ubuntu 21.10-et, egyelőre működik minden elsőre.
Lehetséges, hogyha lesz Dell OEM Ubuntu 22.04, akkor majd felrakom azt frissen, még nem tudom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerencsére azóta is minden tökéletesen működik! Szerintem ezentúl csak Dell-t fogok venni, mert tetszik, hogy komolyan veszik az Ubuntu támogatását. Azon belül is azt, amelyik rajta van az Ubuntu hivatalosan támogatott hardver listáján (biztos, ami biztos).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni