Nemrég találtam egy dokumentumot ami leírja, hogyan tudjuk venni a Smog 1 műhold adását egy házilag barkácsolható Yagi antennával.
Na most én nem vagyok mérnök és nem is tudom, hogyan kellene ezt megépíteni, tud valaki segíteni egy részletes leírással?
Előre is köszönöm!
Üdv
Csaba
- bacsa81 blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 366 megtekintés
Hozzászólások
Szia! Ez olyan részletes, hogy nagyon, bár az RPi részt nem követtem végig. Az antenna colstok és acél mérőszalag darabokból van. Nyilván precíziós mérnöki megoldással kell rögzíteni az elemeket (szigetelő szalag). Gondolom, az antennának kell valami szilárd rögzítés, és meg kell találni a célt. Én valószínűleg fényképező állványra szerelném.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Semmi extra nincs egy Yagi megepiteseben. Ahogy a kepen is latszik, percek alatt osszeganyolhato. Ha a fiad epiti igy, megdicsered. Ha te, akkor inkabb megkered a fiad, hogy hozzon a boltbol 1-2 meter 15x15mm-es fenyorudat es par vas-, alu- vagy rezpalcat.
A net tele van Yagi szamolo oldalakkal. Ha egy igenyes doksi lenne, akkor kiolvashatnank belole a szukseges adatokat (nem az, mi lett veled MHT?!). Felturhatod az infokat (437MHz), hogy kiszamold rendesen, es epits egyet magadtol. De hasznalhatod azt a megoldast is, amit megadtak a doksiban.
Az antenna felepitese faek egyszeru:
1) Az antenna gerince szigetelo
2) Az osszes elem tengelyszimmetrikusan helyezkedik el a gerincen.
3) A director es reflector elemek vezetok, nincsenek megszakitva.
4) A dipol vezeto, kozepen megszakitva es kivezetve.
Nem kell tized mm pontosra epiteni.
Az SDR vevodon, gondolom, nem dipol (szimmetrikus, balanced) bemenet van. Ekkor balun trafora is szukseged lehet. Persze, ha colstockbol es leharcolt meroszalagbol epited az antennat, akkor akar ra is kotheted a koaxra egybol :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
450 MHz környékére konkrétan kapható is (volt?) yagi antenna boltokban, nekem volt is ilyen, meg nem mondom, mire.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megjegyzem, nagyobb nyereségű antenna főleg laposabb eleváción való áthaladás vételéhez kell. Ekkor kézzel tudod követni a szűkebb nyílásszögű antenna iránykarakterisztikával.
Ha 75 fok felett van az áthaladás, akkor egy kisebb nyereségű, egyúttal szélesebb nyílásszögű fixen telepített, 70 centis rádióamatőr sávra hangolt antenna is megfelel.
Hátrány: ritkább, hogy magas elevációval rendelkező pályán repül feletted, ezért kevesebbszer és akkor is rövidebb ideig látod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy regebbi DVB-T vevot hasznalunk most, milyen az a dipol SDR vevo?
Gondolkodtunk, hogy veszunk egy ujat ezt talaltam online:
https://slnko.sk/sk/uvodna-stranka/890-r820t2-rtl2832u-1ppm-tcxo-sma-so…
A meretek megvannak, latom milyen sorrendbe hova kell rogziteni oket, de mivel nulla muszaki ismeretem van nem tudom mire kell rogziteni es azt hogyan kell majd rakotni a vevore. Probalol utana jarni es majd kinyomozom.
Koszonom az infot!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Veszel egy 20x10 mm-es lécet a barkácsboltban és felcsavarozod rá a képen látható módon (alább írt huzal esetén át is furhatod és abban átdugod, pillanatragasztó pedig ekkor barátod). Persze nem esőálló, de akkor úgysem mész ki vele.
Az elemeket sem muszáj mérőszalagból csinálni. Ha vastagabb, pl. 4mm2-es merev villanyszerelő huzalból (szigetelés rajta maradhat) csinálod, az sem lesz rossz. Ezt barkácsboltban, villanyszerelő boltban méterre vásárolhatod.
Az utolsó előtti elemnél kell valami kereszt tartó (pl. fából), mert ott kettő fél elem van, amely belső végeit ráforrasztod arra a rövid kábeles csatlakozó vezetékére, amelyet az RTL-SDR-re csatlakoztatsz.
Ez tényleg olyan egyszerű, hogy a 10 éves fiamnak is kedves feladat lehet. Holnap úgyis megyek barkácsboltba, kedvet adtál hozzá, hogy a fiamnak barkácsórát tartsak.
Viszont ahogy fentebb írtam, az első sikerélmény 75 fok feletti elevációnál bármivel, még a gyári mágnestalpasával is meglehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni