hol van 16G ?

Nem biztos jó helyre írom. Ha rossz majd kijavítotok.
Van egy 3 éves ADATA SX 930 128 G SSD, amin az egyik partíción van egy Linux (a boot ugyan ezen az ssd-n egy másik partíción).
A partíció mérete 68G. Ha megnézem fájlkezelőn, a "/" 28G méretű, viszont szabad helynek csak 24G-t ír ki. Hol van a maradék 16G?
A fájl rendszer XFS. A smartmontools szerint ok, 5076 h on_power.
Előre is köszönöm.

Hozzászólások

Milyen mértékegység a G?
Mögötte milyen betűk szerepelnek?

A root számára fenn szoktak tartani alapértelmezetten talán 5 %-ot, hogy ha betelik a háttértár, legyen mozgástér parancsokat végrehajtani, file-okat törölni, lvm-et, filerendszert bővíteni.

A másik, hogy nem mindegy, hogy az a giga decimális, azaz 1e9, vagy bináris, azaz 2^30.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nézz utána pontosan, ha érdekel! Ha van egy partíciód, nincs arra követelmény, hogy azt teljes egészében kitöltse a benne lévő filerendszer. Szóval bármi lehet, tessék megnézni az fdisk, gdisk parancsok valamelyikével, ha lvm, akkor jól jöhetnek a pvdisplay, vgdisplay, lvdisplay parancsok, ha ext4 a filerendszer, akkor dumpe2fs, xfs-nél talán xfs_info lesz a megoldás.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE