Lenovo throttling

Hozzászólások

T480s-en 44 wattra állítják a procit?! Tiszta hülye aki nem normális..

Másrészt már nagyon unalmas a sok hülye, aki trhottlingot kiált, ha nem tartja a gépük a turbo frekiket. Mivel egy T480s-ről van szó, ami ultrahordozható notebook akar lenni, inkább a windowsos viselkedés az abnormális, nem a linuxos.

Kicsit eltájolódott az iránytű nálatok. Egyrészt a TXXXs sorozat már régóta része a Thinkpad termékcsaládnak. Amióta kitalálták ezt az "ultrahordozható" semmire se jó, pihe gépeket azóta próbálják sikertelenül megerőszakolni a fizikát. Szóval nem kell úgy tenni mintha ez a throttling jelenség evidens lenne.

Mivel jelenleg is van egy T430s a háztartásban ezért elég közeli tapasztalataim vannak. Anno az is a könnyedségével és hordozhatóságával volt marketingelve. És a sima T430-hoz képest az is volt. Bár igaz, hogy manapság az 1,76 kg már nem számít könnyűnek. Viszont egy élhető aranyközépút volt. Egy 22nm-en gyártott 35W TDP-s i5 3320 volt a mainstream CPU amivel szerelték. Alap frekvencia 2.6 Ghz és turbóval 3.1Ghz volt a teteje. Hát képzeljétek el azt a csodát, hogy ez a gép a 3.1Ghz-es turbót addig képes tartani, amíg én akarom...amíg szükség van rá... És ez egy 2013-as gép...

Az elmúlt 6 évben eljutottunk oda, hogy a 7. és 8. generációs CPU-k 14nm-en készülnek és (most kapaszkodjatok meg) 15-25W között konfigurálható gyártó által a TDP keret... És ezt nem tudják lehűteni?! Miközben spóroltak 35 dkg-ot a tömegéből... Miért? Mert idióta módon mindenki megpróbál Macbook klónokat gyártani. Közvetlen tapasztalatom van X260, T450, T460, és T470 gépekkel. Biztosan mondhatom, hogy a régi jól bevált hűtési rendszert totál szétvágták azért hogy 5mm-t spóroljanak a vékonyságon... Köszi... Megérte?

Végül pedig a throttlingról pár gondolat. Adott esetben még el is tudnám fogadni, hogy nem tartja a 4Ghz-et órákig... De az elég gáz, hogy a miután elérte a határt, nem az alap frekvenciára tér vissza, hanem az alá esik. Kvázi lassabb lesz utána mintha nem is turbózott volna... És akkor nézzük meg, hogy 10mp turbó miatt mennyit veszítünk a bázishoz képest tapasztalható visszaesés miatt...

A turbo órajel tartása nem throttling, az akkor és csakis akkor lép fel, ha az alap órajelet - amire megadják a TDP-t, és amire méretezni kell a hűtést - nem tudja tartani. Az, hogy korábban ezt leszarva a kelleténél nehezebb gépeket csinált a Lenovo nem érdem. Nekem is volt x230, szerettem, de fogalmam sincs mennyi volt az órajele, és mekkorát tudott tartani, mert ilyen gépnél sokadlagos szempont.

Hogy az alap órajel alá is beesik az tényleg gáz, T470p volt korábbi céges gépem, azzal ábrándultam ki a Lenovo-ból, mert elcseszték a tdp profilt csak azért, hogy a tesztekben jobb pontszámokat kapjanak. Széthajtják a procit pár percért, 100 fokon szenved a proci, felforrósodik a ház, aztán kezdődik a "tűzoltás". A p sorozatnál még elnézem, mert ezt a teljesítményre találták ki, nem is U-s proci van benne, de s sorozatnál, meg főleg az x260-nál pont leszarom a geekbenchben mennyit ér el, fontosabb szempont, hogy mennyit bír aksiről (túlhajtás rendesen betesz ennek), meg hogy ne égesse le a tökömet.

Szóval annyiban igazat adok, hogy macbook klónokat akarnak gyártani, de lesz belőle egy öszvér, se nem rendes ultrabook, se nem "hagyományos" laptop.

kérdés: amúgy mi a lófaszért kell 3-4ghz-es turbójú processzorokat árulni laptopokba, ultrabookokba, ha nyílt titok h. a max (=turbós) teljesítményt kb. 5 másodpercig se bírják leadni, aztán meg leesik felére-harmadára a sebességük?
Hiszen még az asztali CPU a mobilos hűtőborda 5x méreténél nagyobb esettel se képes megbírkózni a hasonló problémával, nem hogy a notebook csoffadt kis bordája.
--

Azon gondolkozom, hogy akinek akár egy pillanatra is szüksége van 4GHZ Core i architektúrára böngészéshez akár 0.1 másodpercre, az miféle jót tehetne az anyjával annak ravatalán. Bár ez nem túl fair okés, szóval inkább így: ha valaki találkozna olyanokkal, aki az ilyen mesterséges igényekért felelősek az kérem szépen mindenképpen verje tarkón mindet erősen egy szívlapáttal. Köszönöm!

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nincs ezen mit vitatkozni.

Alap órajel: olyan hűtés kell, hogy ezen az órajelen bármeddig lehessen járatni az összes magot.

Turbó órajel: akkor tudja használni a processzor, ha a maximális üzemi vagy az alatti hőmérsékletet tudja tartani a hűtés.

Ennek van olyan alesete, hogy a proci hideg, x ideig belefér, hogy akár minden mag magasabb órajelen üzemel, majd a maximális hőfok elérése után lejebb vesz. Van olyan alesete is, hogy túlméretezett hűtéssel sokkal tovább tudja tartani. Meg van amiről te beszélsz, hogy csak egy szálon van terhelés, a másik 1-3-5-7 mag malmozik, ekkor a fogyasztás lehet el sem éri az all-core alap órajeles fogyasztást, ergo visszavenni sem kell, mert nem áll fenn a túlmelegedés veszélye. Ez egy nagyon egyszerű szabály, ami produkálhat többféle viselkedést is a terheléstől és körülményektől függően. Probléma abból szokott lenni, ha az OEM belebabrál az alapértékekbe - hogy jók legyenek a benchmarkok - de a hűtést a gyári specifikációhoz tervezi. Vagy simán csak elszabja, lásd a hat magos macbook pro-k throttlingja, ott csak át kellet írni az energiagazdálkodást szabályozó beállításokat.

De nincs ebben túl sok újdonság, ez gyakorlatilag gyári tuning, annyi extrával, hogy nem kell biosban turkálni, és tudja adaptívan alkalmazni, ha van rá "hőkeret". 10 éve se sírt senki, hogy a gyári hűtővel nem tud úgy tuningolni, mint aki spécit vett, akkor most se kéne.

Hogy a pitébe ne lenne miről vitatkozni. Eleve kompromisszumból induló néhány cm3 hűtőtérből táplált porózus hűtőcsöves [+közös csipkészlet&CPU&GPU] radiátoros megoldásban lófasz keresni valója sincs emelt dolgoknak, mármint főleg nem businessclass térfélen. Mi a fasz ez, valami divatbemutatós tuningshow, kézenfogott parasztvakítással vagy mi?

Az "olyan mintha" mondatokhoz hadd fűzzek egy saját okosságot. 2 lábam van oszt' majdnem olyan vagyok, mint egy zongora. Csak egy lábam hiányzik hozzá meg pár billentyű.

Ui nem neked baszlatás. Főként az intelnek, meg a zseniális ultrabook divatnak.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Arra értettem, hogy nincs miről vitatkozni, hogy a turbo órajel és annak működése jól definiált, csak a következménye lehet többféle is. Mint ahogy reggel sem kell azon vitatkozni, hogy világos lesz-e vagy melegebb, szimplán feljön a Nap, és ebből következik a másik kettő.

Szerintem amúgy tök jó találmány a turbó órajelezés, főleg amiatt, hogy egyszálas teljesítménynél lehet egy magot jobban pörgetni, a probléma inkább a sok egybites, aki addig már nem jut el agyilag, hogy ha tényleg arról szólna a turbo órajel, hogy folyamatosan kell tudnia tartani, akkor egyszerűen az lenne az alap órajel, mert a terheletlen frekicsökkentést már a 15 éves pentium-m is tudta.

Ultrabooknak és vékonyításnak pár éve még én se örültem, aztán rászoktam arra, hogy bár meg lenne engedve, mégsem rakok privát cuccokat céges laptopra, inkább remoteolok otthoni asztali gépre. Ha most vennék magamnak saját gépet, egy sima macbook, esetleg egy új air lenne, hétköznapi feladatokra elég a teljesítménye, programozáshoz meg remoteolnék asztali gépemre, annak úgyse hozná a teljesítményét olyan laptop, amit hajlandó lennék megvenni. Meg újabban sokszor csak jupyter szerverre lépek be pythonozni, az elfut cloudban, kliens meg tabletre is van hozzá.

Ezzel vitázni nem nagyon akarok, csak annyit fűznék hozzá, hogy mindennek ára van. Rohadt jó, hogy könnyű és vékony - cserébe viszont szemre is kiesett a fizikai merevség fele, nőtt az integráltság foka, még több kompromisszum kíséri az egészet a hűtéstől kezdve, ráadásul méretének hála mindenen spórolni kell. A rizsa az volt, hogy nem kell optikai meghajtó mert 21. század. Zsivány. Consumerben (csak mondom) már ránk nyitott a noRJ45 korszak is, hasonló fasza indokokkal. Ne legyen illúziód, idővel ez lesz businessben is, aztán majd kapsz "vegyél port replikátort vagy USB3/gigalan konvertert" tanácsokat. Amely öblös gondolatokért már az Applet is szarrá fikáztuk. Szóval csak az a kérdés, hogy ebben a régióban van-e keresnivalója ennek az egyébként kegyeleti okokból rövidre fogott listának. Szerintem nincs, de a téma érdekes - folytathatjuk.

Ugyan csak 15 éve foglalkozom Thinkpadekkel, és tök jó indoknak kellene látnom a fentieket pl. "vegyél P-t" üzenetek alátámasztásához, de van ennél egyszerűbb megoldás is: a komoly szerződésekkel rendelkező (hazai) leányvállalatok bármilyen háttér-változás esetén gondolkodni fognak valami brandidegen modellváltáson. Csak az kell, hogy ne fogja őket semmilyen szabályzat hátulról. Én ezt látom. Nem tudom más mit lát, elsősorban nemzetközi vonalon lenne érdekes némi tapasztalat, hiszen ott még gyorsabban változik minden. Itt fixme, köszi - mivel nem túl széles mintavételből ítéltem meg ahhoz, hogy világi folyamatokról picsogjak. Javítást kérek valakitől.

Amúgy természetesen csak lázálmom gyötör: a Lenovonál évekkel ezelőtt szétválasztott Business<->Consumer tervezési/gyártósori megoldásokból nyilván nem a fentebbi kategória újításai költöznek a kicsikbe fáziskéséssel, hanem 21. századi (gagyikompatibilis) költséghatékony módon a kicsik faszságai a nagyokba. Van idő agyalni rajtuk. Valamint az eddigi felsőkategória legyen innentől elit, a nullsilles cuccokat meg nevezzük el felsőkategóriának kicsi igazítás után. A lázálmos gondolataimban az okok egészen nyilvánvalóak, szóval csak annyi marad hátra, hogy valami trendi eszmét kell mögéjük tenni és még tapsolni is fognak érte. Kis összekacsintás az Intellel és az utolsó bit is intellogós ICn lesz feldolgozva. Sok legyet egy csapásra, tökjó nem? És én még ezek után is remélem, hogy nincs igazam :/

Ha valamit nem jól látok, javítsatok bátran bárhol!

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nem vitatom az állításodat, csak arra reagáltam, hogy maga az ultrabook lehet egészen jó ötlet is. Nyilván attól függ, hogy kinek mire van szüksége. Optikai meghajtót és ethernet-kábelt már évek óta nem használtam, bár az RJ45-ről nem szívesen mondanék le.
Nekem a T400 -> T410 -> T470 váltás ment végbe, mindegyikkel elégedett voltam, de tény, hogy teljesítményben nekem a T470 is elég, viszont ha cipekedni kell, akkor számít a gép súlya is mérete is, mivel elég sokat vonatozunk.

-----
„Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben.”
rand() a lelke mindennek! :)
Szerinted…

Nem csak a hűtés függvénye. Ideapadnál van olyan is, hogy maga az enerigakeret van korlátozva, és nem a melegedés miatt veszi vissza a frekit. Ráadásul a helyzet súlyosbodik, mikor az IGP is megy, mert az is levesz az energiakeretből, és még jobban belassul a történet.

Abban egyetértek, hogy nem lenne szabad az iparnak az Apple-féle vékonyítási hülyeséget, meg a spóroljunk le minden portot divatot erőltetnie. Azt, hogy az Apple a fanboyok torkán sikerrel nyomja le, mert azoknak csak a divat a fontos, az nem azt jelenti, hogy ezt általános jelleggel kéne erőltetni. Főleg nem egy Lenovo szintű cégnek, és főleg nem olyan üzleti notinál, mint a ThinkPad T-s széria.

Lassan már tényleg úgy állunk, hogy csak milkás árkategóriájú workstation vagy gamer laptopot lehet megvenni, mert a többi mind vékonyított szutyok lesz.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP

Én pont a vékonyítási-sportlespórolós hullámra felülve lettem "Apple fanboy". Az üzleti notik felhasználói közt kevés rendszergazda, akinek beépített ethernet port kell, de még az sd-kártya olvasóért jajjgató "profi fotósok" is csak egy kis szelet. A többségnek elég, ha irodában egy thunderbolt kábelen rádugja egy monitorra, ami tölti, usb hubot ad és még ethernet port is van rajta.

De akinek vékonyítás kell, vesz Macbookot vagy valami Ultrabookot. Az üzleti notit viszont azért veszik, mert nem divatvékonyságú gépet akarnak, hanem használni is akarják valamire.

Tényleg egy vicc, hogy egy sok generációval ezelőtti M/QM/HM proci sokkal gyorsabb, mint egy modern U-s, ami még tovább lassul power/thermal throttling miatt. Technológiailag előre kéne lépni, nem visszafelé.

Ezzel nem azt mondom, hogy a vékonyság, meg az alacsony fogyasztású U-s procis gép nem jöhet jól egyes embereknek, de ők vegyenek ilyen célra vékony gépet, és ne mindenki torkán nyomják le ezt. Ez tipikus szocialista, komcsi logika, hogy egyféle megoldás van ráerőltetve mindenkire. Vagyis nincs, mert egyelőre vannak még igazi tank méretű workstation és gamer notik, csak azok árkategória, hogy a legtöbb felhasználó nem tudja megfizetni.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP

Aki QM/HM procis notit használ, annak nem az üzemidő a fontos, használja telepről. Meg nem 10-20% teljesítménykülönbség van.

Mint mondtam, az U-s proci sem hülyeség, ha csak nagyon átlagos felhasználásra lesz, és fontos az üzemidő, meg a kis súly. De ha már csinálni is akarsz valamit a gépen, ahhoz kell a számítási teljesítmény is.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP

Hát nem tudom. Nálam most a teljes HUP futtatókörnyezet Dockerben, PHPStorm, Firefox (abban pedig a Spotify Web Player) megy i5-7300U procin, Lenovo T470.

-----
„Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben.”
rand() a lelke mindennek! :)
Szerinted…

En ennek a hasznalatan gondolkozom:
https://github.com/erpalma/throttled

A BIOS titokban peridikusan vissza irja az ertekeket ill,
nem is engedi siman configuralni a menuben.

Valahol 65cDeg nel levag a 25W -os proci (i7-8650U ) , a 47W (i7-4810MQ) -(regi) 95Cdeg nel vagott le.
E regi jobban melegedett es gyorsabb is volt, de az is mindig thermal throttled.

Valoszinuleg csak Under Voltage-t akkarok beloni a vegen, hatha segit
freqit is novelni annelkul hogy megegne a kezem.

Most szereztem egy huto padot,
hidegebb, de meg mindig nem jok a benchmarkok. nem kepes megverni a 3 evvel
oregebb hasonlo kategorias elodjet..

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Már egy ideje használom egy i7-8550U-val.
Szintetikus benchmarkokat nem végeztem, ellenben Android projekt fordításánál néhány százalékos javulás elérhető (< 10%). Nem tűnt fel, hogy gyakrabban vagy jobban pörögne a ventilátor.

Külön vicc, hogy az Android Studio-val ugyanazon a gépen Windózon kb. duplája a fordítási idő Linuxhoz képest. Azaz Linux alatt még a visszafojtott (vagy nem elengedett...) CPU is kenterbe veri a windózosat.

Pár hónapja keresgéltem benchmarkokat, és érdekes eredményeket találtam. Az egyik oldalon azt hiszem Cinebench-el teszteltek, és az eredmények alapján a 8xxx-es CPU családból a ThinkPad-ek (T480, T480s, X1C 6th gen) igencsak előkelő helyen végeztek a többi gyártó termékei között. De nem ez volt a meglepő, hanem az, hogy a három ThinkPad modell közül a T480s volt a legerősebb i5-8250U CPU-val, lenyomta még az i7-8550U-kat is. Sajnos most nem találom a cikket, ha meglesz, belinkelem.

"Az egyik oldalon azt hiszem Cinebench-el teszteltek, és az eredmények alapján a 8xxx-es CPU családból a ThinkPad-ek (T480, T480s, X1C 6th gen) igencsak előkelő helyen végeztek a többi gyártó termékei között."

vs

"Hogy az alap órajel alá is beesik az tényleg gáz, T470p volt korábbi céges gépem, azzal ábrándultam ki a Lenovo-ból, mert elcseszték a tdp profilt csak azért, hogy a tesztekben jobb pontszámokat kapjanak. Széthajtják a procit pár percért, 100 fokon szenved a proci, felforrósodik a ház, aztán kezdődik a "tűzoltás"."

Ezek után felteszem a kérdést: melyik gyártó melyik modellje felel meg ma 2019 májusában a következő követelményeknek:

- business kategóriájú az összeszerelés minősége (és nem csak az ára!). Azaz magnézium ház, vastag strapabíró nagy méret
- nem throttlingolós, nem-U-s i5 vagy i7 (van észrevehető különbség a i5 és i7 között ha nem akarok rajta játszani, sem 4k videószerkeszteni?). Most használok egy latitude 5490-et vmi húgy i5 7400U v. hasonlóval base clock vmi 2,7ghz, hát az b+ állandóan 100%-on pörög már egy skype for business video hívásnál is, pedig látszólag turbo 3,5ghz-en jár
- nvme SSD-ről mondják h. sütnek úgy felforrósodnak, én még inkább a SATA3 SSD-vel is vidáman elvagyok
- vannak rajta USB portok bőven (nem 1-2, hanem legalább 4!), teljes méretű RJ45 (nem az a behajlós agyrém!),
- legyen benne HDMI (itt is olvasom h. újabb szabványoknál vmi plussz átalakító áramkörrel trükköznek a chipset-be integráltság helyett)
- beépített DVD-író/olvasó divat ma még?
- serial, parallel portról egye-fene lemondok :)
- Jah és a legfontosabb: legyen visszajelző LED a diszk aktivitásról!
--

Engem csak 32GB ram meglete erdekelt, es legalabb olyan gyors procit szerettem volna
mint 47W 3 evvel orgebb (nem olyan gyors ;-( , legalabb is most meg ;-) ).

Regebbi W541 tul szeles volt, de a throtling ellenere 1.5* tobb pontot tol a proci,
talan a legjobb single core perf gepem ATM.

(Notebook vastagsaga engem nem zavar, nehez es szeles inkabb,
nem kell nekem nagy kepernyo)

A workstation lenovon hiaba ir throttlingot a dmesg, meg forro mint allat,
attol meg megy .

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Asszem a P-s Lenovo-k eléggé masszívak talán, ha jól tudom még nem spórolták ki belőlük a magnézium-vázat. Ne a burkolat legyen fém bakker, pláne ne a palmrest és a billentyűzet keret! (a régi T420-asom még ilyen, elpusztíthatatlan, és hiába melegszik, a kezem alatt ebből semmit nem érezni, mivel műanyag kívül)
Jókat olvastam róluk teljesítmény szempontból, nem hiszem, hogy viccnek lehet bele Xeon-t rendelni.
NVMe SSD nálam nem forrósodik, 4 csatornás Samsung cucc.

A HDMI meg egy olyan állatfaj, hogy a normálisabb laptopokon a DisplayPort-ok passzív átalakítóval HDMI-t is tudnak (DP++ a jelölés). Másrészt pedig az USB-C/Thunderbolt notikon a port tud HDMI-t meg DisplayPort-ot is ha kell, nyilván a megfelelő kábellel.

Beépített DVD olvasó? Egy normálisabb telefonnak nagyobb a tárhelye, mint a legnagyobb BluRay lemez kapacitása.

Én is szeretem, ha sok port van egy laptopon, de egy bizonyos darabszám felett egyáltalán nincs értelme. Legalább 4? Ha ennél több kell, akkor szerintem nem a megfelelő eszközt használod a feladatra.