ssd windows wear leveling

Milyen fájlokat, könyvtárakat érdemes Windows 8.1/10 rendszereken áttelepíteni a fő SSD-ről merevlemezre a SSD elhasználódásának csökkentése érdekében.
Az első természetesen a pagefile.sys és hiberfil.sys, valamint swapfile.sys

Linuxnál ez egyszerűbb, swap partíció vagy swapfile, valamint /var kitelepítése után a rendszer már nem nyírja az SSD-t nagy mennyiségű törlés-újraírás művelettel. Az alkalmazásokkal meg úgyis egyesével kell foglalkozni sajátosságaiknak megfelelően.
Windowsnál mire érdemes még figyelni?

Hozzászólások

Ezek áthelyezése merevlemezre jelentősen lassítja a Windowst (ha használod őket, ha nem akkor meg minek áthelyezni). Rengeteg SSD only gép is van ma már (ők hova helyezzék?), nem hiszem hogy érdemes ezzel foglalkozni, ha normális SSD-t használsz.

Megfordítom a kérdésed: SSD-re csak swap miatt van szükség?

De meg is válaszolom a tiedet.
Például azért mert jobban bírja az ütéseket eséseket, így ott lehet tartani a fontos fájlokat.
Vagy azért mert egy SSD gyorsabb (olvasásban mindenképp) mint egy HDD és egy pc működéséhez ugyanúgy hozzátartoznak a fájlbeolvasások mint a swappelés.

Nem, az ssd eleve gyorsabb mint a hdd, tehat pont ezert is erdemes a swapot is azon kezeltetni! :)
" jobban bírja az ütéseket eséseket"
- nem ütöm és nem szoktam esni, ülök a seggemen és úgy gepezem.
"Vagy azért mert egy SSD gyorsabb (olvasásban mindenképp) mint egy HDD "
- pont ezt mondom en is, akkor viszont miert ne lenne a swap is az ssd-n?

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Az attól függ mennyire romlott el. Samsung nagyon ritkán hal meg. A mai teljesen automatizált OS-ek esetén (amelyek azonnal turkálni próbálnak a lemezen) sokszor van, hogy fagy a gép mikor egy sérült SSD belekerül, mert írásvédetté válik, sok ismeretlen partíció jelenhet meg, olvasás blokkol x másodpercig, stb..

Kérlek idézd a kötekedésem és a trollkodásom , mert az, hogy "köszönöm a kimeritő választ" csak szarkasztikus megjegyzés volt, ennyi ennél a válaszodnál nekem belefért

Ennyit kellett volna írnod :
"Samsung Evo 250
Sajnos a pontos írási adatokat nem tudom, mert már teljesen használhatatlan és előtte nem követtem nyomon"

De te csak kitérő válaszoakt adtál vagy nem válaszoltál.

FYI: A téma: "Milyen fájlokat, könyvtárakat érdemes Windows 8.1/10 rendszereken áttelepíteni a fő SSD-ről merevlemezre a SSD elhasználódásának csökkentése érdekében.
Az első természetesen a pagefile.sys és hiberfil.sys, valamint swapfile.sys

Linuxnál ez egyszerűbb, swap partíció vagy swapfile, valamint /var kitelepítése után a rendszer már nem nyírja az SSD-t nagy mennyiségű törlés-újraírás művelettel. Az alkalmazásokkal meg úgyis egyesével kell foglalkozni sajátosságaiknak megfelelően.
Windowsnál mire érdemes még figyelni?"

Ehhez kapcsolódóan milyen releváns információt írtál? Egyáltalán volt egyetlen olyan mondatod ami a témához kapcsolódik?
Az pedig már régen rossz ha egy SSD-nél folyamatosan monitorozni kell belső értékeket. Smart nem jelzett.

Samsung evo 250GB.
Azt mégis hogyan mondjam meg így utólag, hogy mennyi adatot swappolt?
Azon kívül is sok adat járt rajta, mert el kellett költöztetnem úgy közel 40TB adatot egyik felhőből másikba amit közvetlenül nem lehetett. Nem szokványos használat de azért extrémnek sem nevezném.

Az árazásnak ehhez sok köze nincs... szóval nem találtál egy köztes felhőt, ahol megtehetted volna ugyanezt? Egyébként mi a lótüdőnek nem HDD-re toltad mindezt, ha amúgy van olyanod. Nem hinném, hogy a sávszélességed nagyobb volt, mint a HDD írási-olvasási sebessége...

--
https://iotguru.live

1) Nem árt a józan észt is segítségül hívni vásárlás előtt, hiszen a samsung SSD-k EVO PRO verziói minimum 2x akkora TBW-vel rendelkeznek, mint a sima EVO-s verziói, miközben az ára csak pár ezerrel drágább.

2) Nem a rendszer könyvtárait kell elköltöztetni a (akár haldokló) SSD-ről, hanem pont a home/dokumentumok könyvtárat, ha ell akarjuk kerülni a rendszer lassulását.

3) Tessék a smartmontools (Debian/Ubuntu) program kimenetével gyakran ismerkedni, akár úgy is, hogy pendrive-ről indítod ehhez, a linuxot, ha nem akarsz ismét így járni. (Alternatív lehetőség: HDSentinel, ez van windows-ra is)

No, akkor adok még egy kis infót. ;)

Méghozzá a HDSentinel teljesítményéről.
Van egy diszkem, ami 97 vagy 99%-os. Egy büdös bit nem jön le róla, mert klíma hiba miatt megfőtt.
Gondolkoztam, hogy egy screenshot és jóárasítva felrakom Vaterára. ;)
Szóval HDSentinel helyett menjél inkább moziba - bár ott talán nem szórakozol ilyen jól.

A hddsentinel is a smart adatokból dolgozik - hát az meg kb. ennyire megbízható, úgyhogy lehet nézegetni és reménykedni. Ha a disk hirtelen megdoglik valami külső behatastol, amit már a smart adatszamlalo nem tud rogziteni, akkor az bizony ugy marad.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

A hddsentinel is a smart adatokból dolgozik
No, igen! Abból jön ki az 1 szektor hibára a 99%. Már csak a képletet kéne elcsórni tőlük. Akkor ugyanolyan okosak lehetnénk. Meg a 137 nap 5 óra és 17 másodperc van vissza. :-D

Ezek a dolgok még parasztvakításnak is gyengék!

A működésképtelen diszket működőnek minősiteni az nem "hiba". Ha pénzt is kérsz érte, akkor tisztességtelen haszonszerzés. Ha meg az állítod, hogy ha te olvasod ki a smart-ot, akkor ... - az meg átverés.

Pontosan.

Szakszerűen a "valami erózió"
- Bejáratás
Az élettartam elején kisebb számú meghibásodás. Ezek az élettartam további részében már nem fordulnak elő.
- Elhasználódás
Az élettartam végén emelkedő trendet mutató meghibásodások.
- Véletlenszerű meghibásodás
A fentieb szerint nem kategorizálható, de akár végzetes hibák.

Az ssd meghibásodás jellegében eltér a mechanikus szerkezeteknél tapasztalható jelenségektől.

"Azonnal tudjon reagálni az ember"?
Egyetlen hibás szektor miatt garanciális csere. :-D
És az ssd-nél miért nem?
Pedig arányában pontosan 0,00% a hiba mennyisége. Csak a javítani is képes oprendszer ritka, mint a fehér holló.

""Azonnal tudjon reagálni az ember"?"
- pl.: "Az élettartam végén emelkedő trendet mutató meghibásodások."
no meg azért erre is volt már példa a történelemben: "Egyetlen hibás szektor miatt garanciális csere. :-D"

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Annyi már az idézőjel, hogy nem tudni ki irt ki kit. ;)

Szóval a történelmi tények alapján...egy (példa következik)
- 10.000 egységből álló entitás
- ahol 200 egység javítási lehetőség van
- az egy hónapos diszk 1 hibával kidobandó?
Az "önjavítási képesség" egy létező funkciója a diszkeknek. Azért, mert valaki hülye hozzá, attól még pazarlás. Az 1 hiba esetén még nincs trend. Az olyan, mintha megvágnád az ujjadat kenyérszeletelés közben - és erre megölnének, mint életképtelent. ;)

Tehát nincs trend, de 99% a diszk "jósága". A fenti számokkal elvégezve hibás a számítás.
Legyen a hibák száma 10! A helyzet ugyanaz.

Tovább finomítva a a dolgot, legyen egy kommersz diszk 3 éves, és ekkor következzen be a 10 hiba!
A trend megállapításához idő kell, ezért pusztán a hibák darabszámából már megint csak a semmire lehet következtetni. Ez pedig megkapja a 85-90%-os minősítést, amire továbbra sincs alap. Persze lehet finomítani a számítást a start-stop és az üzemórák száma alapján. Ismét kiderülne, hogy a gyártó adataihoz semmi köze sincs a százalékos és üzemórás jóslatnak.

Segítségképp a kommersz diszk méretezése 3 év 30% terheléssel (bármi is legyen az), míg a szerver diszk 5 év 100%-os terheléssel. Az ssd élettartama pedig az egyes cellák garantált írás számának hasonló terhelési megfontolásokkal időre kivetített értéke.

Tehát az az állításom, hogy a HDSentinel által kiírt értékek önkényesek és túlzók. Ez bizony jó bevételt jelent nekik, és gyakran pénzkidobást a felhasználóknak.

a nemtom hanyeves Samsung 830 / 128G -t nemreg pakoltam at a korabeli laptopomba.
a laposban egy 60GB -s Kingfast () markaju ize volt, de csak azert tortent a valtas, mert kinottem a 60GB -t.
viszont a Kingfast az egyik asztali windowsos gepemben lelt uj otthonra, arra pakoltam at a swapot :D
altalaban a vezerloelektronika elobb hal meg, mint ahogy a flash cellak feladnak.

--
HUP te Zsiga !

Azzal a ténnyel nem vitatkoznék, hogy ha egy háttértárat többet dolgoztatunk, akkor csökken az élettartama. Az most tök mindegy, hogy mi meddig bírja. Èn csak azt jeleztem, hogy ha egy HDD Win10 alatt nyugalmi állapotban is teker egyfolytában, akkor a rendszer valószínüleg ugyanígy megdolgozza az SSD-t - feleslegesen.

Vannak rendszerek, amik akkor nyúlnak a hardverhez, amikor szükséges.

Ennyi.

--
robyboy

Semmit. Biztosan más is írta már, a mai SSD-ket nem ez fogja tönkre tenni.

Egy valamire való SSD-nél nem igazán kell emiatt aggódni.

Nem nagy minta, de Windowsos tapasztalat: 2014-ben ismerőssel összeraktunk egy teljesen új gépet, SAMSUNG 120GB 840 EVO SSD-vel (20k volt akkor), Windowszal. Tavaly december végén néztem rá utoljára és a SMART értékek + a Samsung Magician alapján semmi baja, a gazdája is meg van vele elégedve. Írt adatmennyiség ügyileg nincs agyonhasználva, de általános asztali gépként minden nap megy jó néhány órát.

Elvileg a wear levelling count számláló azt kéne megmondja, hogy a flash hány írási cikluson van túl. A %-os értéke pedig azt, hogy ez hogy viszonyul ahhoz a határértékhez, amikor - a gyártó becslése szerint - a flash már várhatóan éppen csak 1 évig képes az adatot (újraírás nélkül) megtartani.

Elvileg lehetnek olyan bajok, hogy még a limitet nem érte el, de mondjuk valami adatot >1 évvel ezelőtt írtál rá és azóta nem lett felülírva, a wear levelling nem mozgatta odébb stb. Nem valószínű, hacsak nem hagytad évekig állni kikapcsolt állapotban.

Vagy a flash nem teljesen egyenletes minőségű és vannak blokkok amik hamarabb beadják a kulcsot. Ha ez "csak" user adatot érint, akkor csak ennek a blokknak a tartalma lesz permanensen read erroros - amíg felül nem írod vagy trimmeled le, akkor tudja a kontroller reserved blokkal helyettesíteni. Pár file-odnak veszted a tartalmát, de olcsón megúsztad. A ciki az, ha az SSD saját firmware-jét vagy meta-adatait (mondjuk page mapping táblát) tartalmazó blokk lesz read erroros - na ilyenkor általában instant tégla. Mivel ez erősen függ a flash konzisztens minőségétől, ezért főleg azokat a modelleket veszélyezteti, amik ilyen harvestelt, futottak-még kategóriás, "nagyrészt selejt, de találtunk rajta pár működő blokkot" grade flasht használnak. Ez nem az MLC/TLC/QLC-n múlik, sőt - bizonyos gyártóknál - inkább az MLC-t érinti, mert ha mondjuk TLC-nek készült, de kishibás flash-t visszaminősítenek MLC-nek, akkor még sanszos, hogy átmegy a teszten.

Ami még szokott lenni legalábbis régebben - mára már talán kikupálódtak a firmware-ek - hogy különféle powersave állapotok közötti váltogatásnál néha-néha valahol korruptálódik a kontroller saját meta-adata. Ez szokott még teljesen derült égből hirtelen-halált okozni.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

100 euró alatt van az Intel 545s 512GB-os változata. Használni kell, azért van!

De na, hogy legyen valami adat is:
kb 5 éves Intel 330, 120GB. Windows 8.1-et és most 10-et szolgál.
Total NAND Writes: 59188GB. Ebből pár TB-ot a Kaspersky szemete evett meg (10GB-os temp file-t írt állandóan jó pár napon kereszül).

Sok böngészőfület használok. Nagyon.

Semmire nem kell figyelni, ne varázsolj semmit, csak használd. A vezérlője hamarabb megy tönkre, mint elöregedne, ez nálunk több 100 asztali ssd tapasztalata.
Arra mondjuk figyelj, h ne írd tele, hagyj kb 20% helyet rajta mindig.

"Arra mondjuk figyelj, h ne írd tele, hagyj kb 20% helyet rajta mindig."

Ez elvileg már túlhaladott dolog, mert a vezérlő elmozgatja az alig írt cellákról a statikus tartalmakat, mert nem a szabad hely volt problémás, hanem az, ha sok olyan cella volt, amelyeken kezdetek óta egyszer írt dolgok ültek, a többi cella meg rogyásig íródott. Ha fogy a hely, akkor ezek miatt lehet némi lassulás írásnál, mert többet kell írnia, de ez csak teljesen kiterhelt szervernél számít igazán, kliensnél nincs ilyen írási terhelés, gyakorlatilag nem tudsz annyit és olyan gyorsan írni normál üzemben, aminél számítana...

--
https://iotguru.live

Nálam a legrégebbi ssd kb 4-5 éves.
Működési idő 28807 óra
SSD wear indicator: 99%
Kb. 3,6 TB irás

----
FreeBSD, Solaris, blackPanther

Jelenleg egy Samsung 850 EVO 250GB van a gépemben. 400 nap üzemidő, 3.3 TB írás. Ha jól számolom, akkor a jelenlegi használat mellett van még (hasraüt) több, mint 25 évem, mire elérem a gyárilag vállalt 75 TBW-t. Teljesen felesleges akrobatikázni mappák vagy file-ok máshova helyezésével.

Az még gyerek.

Samsung 840 EVO 120 GB
Total Bytes Written: 63.6 TB
Power-on Hours: 36330
Power-on Count: 16214

0-24-ben mentette kamerák képeit egy hajón (melegben, párában, áramingadozással, viharok stb..). Most netezős gépben van (semmi fontos adat), ahol még jó pár évig menni fog szerintem :)

Hard Disk Sentinel szerint Health 38 %, Acceptable.
There are 34 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area. 186 errors occurred during data transfer.

szintén 840 evo 500GB

Total Bytes Written: 47.0 TB
Power On Hours: 11627
Power Cycle Count: 6945

ezt egy laptopban használom... lassan 5 éve...
volt többször fullban ATA erase-elve, firmware upgradelve, mert hogy volt anno a belassulási probléma ezzel a szériával... szóval ezek is beleszámítanak a TBW-be IMHO.

Annak mi az oka, hogy Magyarországon csak 3 év garanciát adnak azokra az SSD-kre amire itt kint 5 évet?

ÁFA gondolom, meg nem tudom melyik országban vagy, de EUR=USD mentalitás sok nemzetközi cégnél játszik.
Ennek ellenére nem hiszem, hogy sokkal olcsóbban fogsz találni máshol (főleg mert egy rakás üzlet elcsalja az adót nálunk utaztatással), pontosan melyik típust látod olyan olcsón külföldön (és hol), amit nem magyaráz meg az ÁFA?

Én inkább olyan terméket néznék, amit árulnak is nálunk. Ezt látszik, hogy csak 2 üzlet árulja és nekik sincs raktáron (1 héten belül szerzik be, valószínűleg külföldről). Ez olyan mintha UK-ban Szarvasi-t akarnál venni :)

Például én általam preferált és nálunk (is 20-30 bolt által) árult SSD-k:
https://ssd-meghajto.arukereso.hu/crucial/mx500-1tb-m-2-sata3-ct1000mx5…
45e Ft vs £136.26 (49e Ft) Amazon UK
https://ssd-meghajto.arukereso.hu/crucial/mx500-2-5-1tb-sata3-ct1000mx5…
46e Ft vs £124.98 (46e Ft) Amazon UK
https://ssd-meghajto.arukereso.hu/samsung/860-evo-2-5-1tb-sata3-mz-76e1…
51e Ft vs £139.99 (51e Ft) Amazon UK
https://ssd-meghajto.arukereso.hu/samsung/860-evo-1tb-m-2-sata3-mz-n6e1…
55e Ft vs £153.42 (56e Ft) Amazon UK


SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x002f   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
  5 Reallocate_NAND_Blk_Cnt 0x0033   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       5376
 12 Power_Cycle_Count       0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       2365
171 Program_Fail_Count      0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
172 Erase_Fail_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
173 Ave_Block-Erase_Count   0x0032   098   098   000    Old_age   Always       -       74
174 Unexpect_Power_Loss_Ct  0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       506
180 Unused_Reserve_NAND_Blk 0x0033   000   000   000    Pre-fail  Always       -       2159
183 SATA_Interfac_Downshift 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
184 Error_Correction_Count  0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
187 Reported_Uncorrect      0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
194 Temperature_Celsius     0x0022   068   047   000    Old_age   Always       -       32 (Min/Max 10/53)
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
197 Current_Pending_Sector  0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
198 Offline_Uncorrectable   0x0030   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       68
202 Percent_Lifetime_Used   0x0031   098   098   000    Pre-fail  Offline      -       2
206 Write_Error_Rate        0x000e   100   100   000    Old_age   Always       -       0
210 Success_RAIN_Recov_Cnt  0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
246 Total_Host_Sector_Write 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       19152315219
247 Host_Program_Page_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       605330825
248 Bckgnd_Program_Page_Cnt 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       575493967

Az lehetséges, hogy ez kb. 9TB összes írást jelent? (Total_Host_Sector_Write*512)