Pénz félrerakni de nem a kispárnába, de akkor hová?

Fórumok

Szeretnénk a spórolt pénzt egy számlára gyűjteni az asszonnyal ami esetén:
- Mindegy hogy havi 50 vagy 50.000 HUF -ot tudunk rá rakni
- Minimális a havi/éves költség
- Biztonságban van rajta a pénz
- Bármikor hozzáférhető a teljes összeg
- Legyen online felület a visszautalások, továbbutalások esetére.

+ Nem szükséges kártya
+ Ne a jelenlegi szolgáltatónál (OTP) legyen, szeretnénk teljesen különválasztani a mindennapos kiadásoktól és csak szükség, vészhelyzet esetén hozzányúlni.

Hozzászólások

Olvasgasd a kiszamolo.hu-t, ott vannak ötletek erre is. Állítólag tbsz számlán nincs kamatadó és van valami szja visszatérítés is. Infok ott...

Ehhez évente kell TBSZ számlát nyitni (a folyamatos gyűjtéshez), ugyanis a TBSZ úgy működik, hogy fixen egy év a gyűjtési időszak, utána X évig nem férsz hozzá a pénzhez, majd utána fokozatosan lesz minden földi jó belőle (pl. kamatadó-kedvezmény, majd -mentesség).
A TBSZ arra jó, ha 3-5 évre akarsz takarékoskodni és prompt nem akarsz hozzáférni. A TBSZ egy speckó lekötött betét.

> Ehhez évente kell TBSZ számlát nyitni

True, de úgyis ingyen van, úgyhogy mindegy. Plusz így egyszerűbb feltörni, mert csak egy évnyi lóvé után bukod a kedvezményt (akkor is csak ott tartasz, mint egy sima bankszámlánál), nem az összes után.

> utána X évig nem férsz hozzá a pénzhez

De, csak akkor nincs kedvezmény. Bármikor kiveheted.

> A TBSZ egy speckó lekötött betét.

A betét alapú igen, de azt úgysem szabad kötni. Értékpapír alapút kell, akkor szabadon változtathatsz a portfólión.

Bármikor kiveheted szerintem, nem hiszem, hogy ez vonatkozik a gyűjtőévre. Az 5 évest érdemes kötni, és ha mégis kell, akkor a kamatadómentesség ugrott (3 év után egy része ugrott), és az állampapírok visszaváltása azt hiszem 1%-ba kerül lejárat előtt, szóval van büntetés arra, ha az eredeti terv előtt veszed ki, de kb ha már fél évig bent van, és mégis kell, akkor már megérte ahhoz képest, mintha a bankszámládon vagy a párnádban lenne és nem kamatozna semmit.

subs

nekem egy Cetelem számlám van erre, a teljes likviditás talán a legnagyobb kritérium. (a cetelemnél nincs online felület)

A Cetelem, ahhoz hogy megtakarítási számlát nyisson, bekérte a teljes számlakivonatot. Számla nyitáskor azt írták, hogy a nevem, címem, és az előző bankom nevét, és a bankszámlaszámom akarják látni, ezért a tételeket kitakartam. Utána kaptam egy hiánypótlás kérést, hogy kell nekik a teljes bankszámla kivonat. Itt elakadtunk, mert ez teljes mértékben személyes infókat tartalmaz, amihez semmi közük nincs (és kíváncsi vagyok hogy jön ez össze a célhoz kötött adatkezeléssel). Nem is bánom, mert a kamatok is lejjebb mentek (jelenleg csak 1.5% ha jól láttam).

Nekem gránit banknál van egy folyószámlám.
Nincs kötelező befizetés.
Mivel nem kértem hozzá bankkártyát, így nincs számlavezetési költség.
Remélem, biztonságban van a pénz (ha jól tudom, minden banknál minden számlát valami állami alap véd egy pár milliós összeghatárig)
Hozzáférhető a pénz.
Van online felület.

Most pár évig biztosan stabil. A mostanság szokásos belföldi kereskedelmi banki karaktere van: közpénzből feltőkésített (hajdan Bokrost a Budapest Bank ilyen tápolásáért megköpködték, ma a szisztémája jelenti a mintát), aztán hájpolva magánkézbe adott valami. Nagy bajnak kéne bekövetkeznie ahhoz (nem mintha nem volna elég nagy baj az, hogy ilyenek léteznek), hogy ilyet bukni hagyjanak; és igen, az OBA itt is üzemel.

+1 Nekem is, nagyon meg vagyok velük elégedve. Gyorsan felveszik a telefont, rugalmasak, eddig semmi szívás nem volt velük, és minden működik, nem találkoztam lehúzással sem. Kb 0 Ft-ra jön ki a számlavezetés + mindig van olyan 2-3%-os akciós betét, ami megfelelő a feltételek alapján.

A bankbetét az hulladék, felejtsd el.

Ha nem akarsz vele foglalkozni, TBSZ-É --> Állampapír.
Ha kicsit akarsz vele foglalkozni, TBSZ-É --> befektetési alapok, esetleg értékpapír
Ha sokat akarsz vele foglalkozni, akkor nem tetted volna fel ezt a kérdést. :)

A TBSZ nem megy, ha prompt hozzáférést akar a befizetéseihez.

Olyat senki nem ajánl, hogy kamatozzon is jól, de prompt hozzáférésed is legyen, nem véletlenül :)

Szerintem amit az OP akar, nem megvalósítható, ha kamatozást akar.

De ő ilyet nem igazán akar, simán elég neki egy olyan megtakarítási számla, amihez nincs bankkártyája (így költeni csak akkor tud róla, ha vissszautalja).
Ilyen az OTP Takarékszámla, az Erste Célbetét meg a többi hasonló konstrukció.
Persze kamat ezeken gyakorlatilag nincs.

Nálam a prompt hozzáférés azt jelenti, hogy átutalási megbízást adók, és az átutalt összeg néhány órán belül megjelenik a másik számlán.

Kérdés: Ez működik a TBSZ-nél? Vagy van néhány napos átfutási idő? Arra tippelnék, hogy az értékpapírban tartott összeg esetén minden esetben lesz néhány nap, mire teljesül a megbízás. Ha betétként tartom ott a pénzt, akkor mennyi idő kell az átutaláshoz?

> Vagy van néhány napos átfutási idő? Arra tippelnék, hogy az értékpapírban tartott összeg esetén minden esetben lesz néhány nap, mire teljesül a megbízás

Ez gondolom főleg attól függ, hogy pontosan mi a portfólió. Egy BÉT-en forgalmazott részvényt market orderben eladni sokkal hamarabb (értsd: azonnal) megvan, mint egy T+5 napos befektetési alap másodpiaca. Hogy a számla feltörése mennyi idő, és hogy kell, azt a számlavezető banktól kell megérdeklődni, AFAIK erre nincs központi szabályozás.

Vegyel reszvenyeket. Direktben.

Vagy gyujtsd a sima szamladra, bankban saving szamlan ugy se kamatozik sokat, ellenben draga hozzanyulni. Amint van business otleted belefekteted. Jobban jarsz. Ha kell is befekteto, kisebb szazalekot ker, ha mar latja, hogy tettel bele penzt es idot, mert volt ra lehetoseged. Ez tobbet er a bank altal adott 0.5%-nal. Vagy a masok altal menedzselt tozsdelottonal.

Vagy ha van hiteled, elobbb azokat nullazd ki es torleszd elo/veg. Ha nem jok a kondiciok elo/vegtorleszteni, akkor is csak tartsd ugy, hogy "majd arra lesz", es a tobbit kezeld befektetni valo penzkent.

"Vegyel reszvenyeket. Direktben."

Opus? Appenin? Nordtelekom? :)

Ha közvetlenül kereskedni szeretnél a BÉT-en, a saját tapasztalataim alapján viszonylag mélyen bele kell ásnod magad az adott papír lelkivilágába, hogy értelmes eredményt tudjál elérni.
Azt is a kisebb, de prémium kategóriás részvényekkel tudod leginkább megtenni (nyilván, nagyobb kockázat mellett), nem a bluechip-ekkel.
Az sem hátrány, ha türelmes vagy és a tőkét félre tudod tenni.

Szóval, lebeszélni semmiképpen nem akarom, de arra sem biztatom, hogy fejest ugorjon bele, előismertek nélkül.

nem vagyok benne biztos, hogy magyar bankban kene gondolkozni. realis eselye van nehany even belul egy allamcsodnek, es akkor sokra mesz az OBA-val is, mert a HUF nem fog erni semmit.

A'rpi

Amikor a GDP az eus apanázsból áll, és az apanázs értéke csökken, akkor nem csak a nominálisan számlált adósság néz ki rosszul, hanem a GDP-arányos is megrútul. Hogy a lejtőn milyen nehéz megkapaszkodni, azt láttuk 10 éve, pedig akkor nem kifelé tartottunk a pénzhullásból, hanem befelé.

elobb-utobb vissza kell fizetni az oroszoknak es/vagy kinaiaknak a hiteleket amibol a fityisz garazdalkodott az elmult 8 evben. meg az eu is vissza fogja kerni 2020-ban az ellopott penzeit. ez az orszag egy nagy piramisjatek, csak addig mukodik amig valahol ontik bele a penzt. de ne legyen igazam!

Nincs :)

Évek óta kifejezetten jó állapotban van az államháztartás, a Fidesz kevés érdeme közé tartozik, hogy szigorú fiskális politikát folytatott, az elődeinél sokkal szigorúbbat.
Gyakorlatilag képesek lennénk teljesíteni a Maastrichti kritériumokat és bevezetni az EUR-t.
Export vezérelt az ország, most már az sem mondhatjuk, hogy az EU támogatások húzzák a gazdaságot.

Furcsa helyzet, de úgy tűnik, hogy a puha diktatúra alatt is pörög a gazdaság.

(kérlek, ezt politikai szálon ne folytassuk)

> Export vezérelt az ország, most már az sem mondhatjuk, hogy az EU támogatások húzzák a gazdaságot.
ennek én még csak az ellenkezőjét láttam (s hogy az export is erősen a német autóipar függő).
erre kérhetek egy linket?

más: Vitézynek láttam egy előadását a héten, ő azt mondta, modellezések szerint tizedennyi önvezető autó képes lesz kiszolgálni a nagyvárosi/elővárosi forgalmat, mint ma.

Még a puhább, "maachstrichti" adósság is nőtt, nem hogy a bruttó %-os (a GDP-t felhúzó pénzeső ellenére), vagy a nominális.

Adjunk hálát az usák cégeknek és leányoknak, hogy egyelőre nagyjából tojnak Trump redomesztikáló adótörvényére és Merkel sem érzi úgy, hogy munkahelyek hazaszorításával kéne kedveskednie a baloldalnak, ui. kb. ennyi a mi exportvezéreltségünk!

Nem: mindhármat mérik, lévén mindhárom mást jelent.
A maachstrichti bruttó dzsídípiarányos egy adott módszertani szám, de a többi mozgásának is pont úgy van jelentése, mint a módusznak és a mediánnak ott, ahol az átlagot vezetik.

(A nominálisra legyinteni csak politikával felöntött makróban lehet: mikróban egymást érik azok a balhék, amikor adott bevételi szinthez eladósodik a család, aztán amikor jön egy szűk esztendő, mennek kígyót-békát kiabálni a hitelezőre -- ezt ma már csak a megrögzött micawberisták nem unják. Makróban könnyebb vabankra játszani "majd egyszer, MÁS fizet érte, ha nem jön be" alapon, mert 2 hónap után még nem jönnek kikapcsolni a villanyt.)

Minden sunyisága ellenére még mindig korrektebb, mint az a pár évvel ezelőtt még általános "pénzügyi tanácsadói" hozzáállás, hogy letesz eléd egy exponenciális görbét, ami (egyébként számtanilag helyesen) megmutatja, hogy ilyen szerény befizetés mellett, 30 év alatt hánytucat millió áll házhoz - azt hozzá nem téve, hogy az ábra a legkockázatosabb papír/portfólió legjobb teljesítményű időszakának fenntartások nélküli jövőbe kiterjesztése.

Amikor szóvá teszed, vagy az derül ki, hogy nem illik a hülyének nézést nehezményezned, és az ott nem is szokás; vagy az, hogy a "tanácsadónak" pont annyi esze van, amennyivel ki tudták képezni az ábra elővezetésére, ahhoz már kevés, hogy megértse, hogy a korrekt alapszám ellenére miért baromság az önfeledt hatványozgatás.

Hozzam beallitott ket sales csoka, hogy napelemeket + a hozzajuk tartozo rendszert tehetnenk a hazba.
Elmondtak, hogy korabban befektetesi bankarok voltak, de bla-bla-bla.

Aztan mutatjak a szamokat, hogy hogyan alakul a becsult termelesbol szamomra kicsengetett penz, amit az inflacioval evente korrigalnak, igy 25 ev alatt ennyi meg annyi jon be, es lam, a kezdeti befektetes mar 16 (vagy akarmennyi) ev alatt meg is terult.

Mondom neki, hogy igen am, de a kezdeti befektetes jelenerteken van, most kell kifizetni, a modellben meg az inflalodott penzbol jon be ugyanaz a szam.
Tehat ha jelenertekhez hasonlitunk, akkor az inflacios korrekciot vegyuk ki.

De nem ertettek, hogy miert kene kivenni, amikor jovore tobbet kapok.

Kiderult, hogy fogalmuk sincs, mit jelent az, hogy jelenertek es jovoertek.

Kivancsi vagyok, hogy csak kamuztak a befektetesi bankarsagrol, vagy ugy fektettek be annak idejen, hogy nem ertettek ezt a jelentektelen aprosagot. Mondjuk ha ez a masodik, akkor mar ertem, miert nem befektetesi bankarok most :-D

Az aktuális jegybanki alapkamat: 0.90%
http://www.mnb.hu/Jegybanki_alapkamat_alakulasa

A malacpersely az alapkamatot követi, anno amikor én megnyitottam még 6% volt, utána az alapkamat csökkentésével elértük ezt a 0.05%-ot.

Viszont teljesiti a posztoló kritériumait. Számlavezetés 0 Ft, a havi kamatot akkor irják jóvá, ha legalább 10k utalás ment a számlára és nem volt rajta kifelé pénzmozgás.
Netbankja van, utalni tudsz belőle kényelmesen, az RSA token pedig havi 150 Ft. Ha jól számolom, akkor ha már van 300k a számlán, akkor már kitermeli a token árát is.

Cserébe nem viszi el a betörő, nem ég el, ha kigyullad a kisszoba...stb Szvsz jobb mint a párna.
-------------------------
Dropbox refer - mert kell a hely: https://db.tt/V3RtXWLl
neut @ présház

Transferwise borderless account és ezen belül egy HUF számla.
Minden ingyen, HUF-HUF utalás kb. 200 Ft.
ATM kp felvét kb 60.000-ig ingyenes.
Csak saját számládról tudsz ráutalni, idegen nem tud ide utalni.
Ha kártyáról töltesz a "borderless" HUF számládra 50.000 Ft-t, akkor ennek 100 Ft a költsége.

Ha regisztrálsz, akkor légyszi itt ;)
https://transferwise.com/u/zoltanp162

Creating your account Free
TransferWise debit Mastercard® Free
Hold 40+ currency balances Free
Get a UK account number and sort code Free
Get a U.S. routing and wiring number Free
Get a European IBAN Free
Get an Australian account and BSB number Free
Convert currencies 0.35%-1%
Transfer money to a local currency account £0.50 / €0.60

MagNet Bank.

100%-ig magyar tulajdonban van, nem multiékat gazdagítod.

0 Ft számlavezetési díj.

Nem a számlavezetési díjból élnek már a bankok, hanem a többi ráépülő vacakból. Lásd pl otp, ahol 35 Ft egy sms, miközben pl Vodafone-nál 1500 Ft-ért kapsz 150 sms-t. Ha használod rendszeresen a kártyádat és kapsz róla sms-t terhelésnél, akkor könnyen kijön havi párszáz forint, csak ebből.

Szóval a 0% számlavezetés manapság már nem érv sehol.
-------------------------
Dropbox refer - mert kell a hely: https://db.tt/V3RtXWLl
neut @ présház

-1, nem gondolom, hogy a szociáldarwinizmus szélsőséges esete lenne a gondolat, hogy nézz utána valaminek, mielőtt pénzt adsz ki a kezedből

Amúgy fyi olyan dolgokról beszélünk, hogy 1 db alkalommal el kell menni a Kormányablakhoz és nyitni egy lifetime ingyenes számlát az Államkincstárnál, majd oda betenni a pénzt kifejezetten alacsony kockázatú állampapírba, ami 0 helyett rögtön 2%. Ha nem szeretsz adózni, akkor ugyanez a processz, csak nem a Kormányablakhoz mész, hanem az OTP-hez, és TBSZ-É számla kell, amire berakod a pénzt, és mehet az állampapír vásárlás.

Senki nem azt mondta, hogy tőzsdén kell spekizni, csak annyit, hogy ingyen pénzt, adókedvezményt, stb. ne hagyjunk az asztalon. Vagy tudjátok mit, hagyjuk mégis az asztalon, több jut nekem. :)

Lázárral meg lehet nem egyetérteni, de erre a kérdésre vonatkozóan tulajdonképpen nem tévedett nagyot. Ha annyit nem ér a saját lóvéd, hogy megnézd, hova teszed, akkor másnak sem lesz fontos, hogy ezt eldöntse helyetted.

Egy jó oktatási rendszer kell ehhez, meg a közmédiában oktatóvideók, ahelyett, hogy sorosgyörgymigráncsok!

De hát ezt választottuk. Magadnak kell megtenned mindent, az adódból fenntartott közoktatás és közmédia nem segít.

Hint: Svájcban a napi híradó előtt befektetési tippek, pénzügyi tanácsok mennek a TV-ben, nem migráncshordás riogatás. Az az ország működik is.

Teljesen igazad van, de szerintem nem annyira meglepő a hazai pénzügyi analfabétizmus, ha figyelembe vesszük, hogy a rendszerváltás utáni befektetési életet már csecsemőkorában Lupis Brókerház és PostaBank jellemezte (de ezek nélkül sem volt éppen jellemző az a közgázon emlegetett "prudencia"), aztán folytatódott ilyen nüanszokkal, és már állami segédlettel űzik.

Érdemes megnézni, hová sorolódnak azok az emberek, akikre a pénzünket bízzuk vagy nem bízzuk... és hogy az egyébként is ramaty állapot is tudott romlani:
http://kapos.hu/static/keptar/13/b/5475.jpg

„van egy csomó banki szolgáltatást összehasonlító oldal, ami segít.”

Időnként meg szoktam nézni ezeket. Beírom a mostani bankolási szokásaimnak megfelelő értékeket, és olvasgatom az „ajánlatokat”. Eddig még mindig csak a mostani csomagomnál drágább csomagokat ajánlott fel. Ha jóindulatú vagyok, akkor ez azért van, mert elég sok olyan csomag van, ahol van egy viszonylag magas havidíj, de bizonyos feltételek teljesülése esetén még sincs havidíj. És ezeket a feltételeket nem veszi figyelembe az oldal, annak ellenére, hogy a megadott adatokból kiderülne, hogy én teljesítem azokat. Ha rosszindulatú vagyok, akkor azért, mert egyes bankok ajánlatait ilyen-olyan okok miatt előnybe részesítik a többivel szemben.