Tanulság:
Baromira nem mindegy, hogy mi és hogyan van párosítva: gyakorlatilag csak a Linux alatti Vivaldi a PPAPI pluginnal volt müködöképes. A Windows 10 megbukott, illetve a Firefox is minden összefüggésben.
Természetesen a hardver gyenge, de pont ez a szép benne, hogy itt aztán NAGYON látszik a különbség. Lehet egy i3-ason és afölött ezek a különbségek nem jönnek elö.
Másik poén az, hogy tényleg sikerült egy olyan kombinációt választani, ami ténylegesen gyors és használható.
IE-vel, Chrome-mal stb. nem szórakoztam, mert valójában nem tesztelni akartam, hanem egy használható konfigot összehozni.
- uid_16313 blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 1348 megtekintés
Hozzászólások
Talán még annyit füznék hozzá, hogy kiderült, mennyire nem volt szempont a régebbi CPU architektúra a Windows 10 fejlesztésénél.
Itt egy hatalmas piros pont a Linuxnak, ami a viszonylag friss kernel-lel is szépen teljesít a régebbi CPU-n.
Minden op.rendszer 32 bites egyébként.
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tuti, hogy a Windows 10 a baj ott? A Windows 10 koszoni szepen, teljesen jol muzsikal egy T7600-on (2G RAM, Radeon X1150, SSD), ami ugyonazon Merom arhitektura, mint a tied. Erzesre jelentosen gyorsabb, mint egy T2700 (Yonah). Egy T9500-as Penrynen pedig megsimabb az erzes. Bongeszokbol pedig az Edge van hasznalva rajta, mert gyorsabb mint a Chrome es az akku is tovabb birja vele. Szerintem probald ki az Edget.
---
Apple iMac 27"
áéíóöőúüű
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Windows 10 alapból szépen muzsikál, viszont nem használom, és nem is fogom használni - nem akarok flame-elni erröl most itt.
Az biztos, hogy a 2 GB RAM több mint felét felzabálja úgy, hogy nem fut "semmi", csak a kismillió felesleges szolgáltatás, illetve a CPU-t is pörgeti -akár emiatt is- rendesen.
A Linux sokkal eröforrásbarátabb még mindig.
Amúgy a fenti jelenség bizonyára a flashplugin és a böngészök együttállásának a problémaköre, az látszik, hogy a PPAPI plugin fejlettebb, mint az NPAPI, illetve, hogy a Firefox nem régebbi CPU-kra van optimalizálva.
Nagyon kellemes viszont az Ubuntu Budgie 32 bit ezen a vason, Vivaldi-val -es Flash-sel is hasít. Ez a 3-as együttállás ékes bizonyítéka annak, hogy vannak még optimalizált szoftverek, amik kihozzák a max.ot adott HW-böl.
Az egész storyban viszont az a legszomorúbb, hogy egy szaros Flash applikációról beszélünk, ami valljuk be öszíntén, nem egy Doom 3...
A szoftverfejlesztés szégyene az egész! Anno a Commodore 64 8 biten többre volt képes, de tényleg!
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
s/a kismillió felesleges szolgáltatás/a kismillió ismeretlen célú szolgáltatás/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ez mindig gáz volt a Microsoft-nál, hogy egy svájcibicskát akartak csinálni, ami kb. semmire sem jó igazából úgy, hogy mindenre jó akar lenni.
Félelmetes, hogy mi dolgozik a háttérben egyfolytában úgy, hogy hozzá sem nyúl az ember a gépéhez. Elégy csak ezt megkukkantani egyszer, hogy az ember kedve elmenjen egy életre az egész Windows-architektúrától:
https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/procmon
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van procmon a gépe(i)men csillió éve - viszont a fölösleges szolgáltatásokat én ki szoktam gyomlálni... Igaz, utána kell nézni, hogy mi mit csinál és miért, mit lehet és mit nem illik/szabad tiltani. Persze ha nem tudod/nem akarod tudni, akkor tényleg nem szerencsés ácsszekercével nekiesni farigcsálni...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Windows feladatütemező ( ez a magyar neve a scheduled tasks-nak) tartalmaz több tucat bejegyzést, amik sehol (a MSFT oldalain) nincsenek dokumentálva mi a francot is indítgatnak óránként/naponta/hetente/amikoreppnemcsinálszsemmit stb. Max csak tippelgetni tudsz, milyen armageddont idéz elő, ha egyik-másikat letiltod. Innentől kezdve sok sikert olyan windozt bekonfigurálni, amiről legalább kicsit is sejted, épp mit csinál. Hol "nézel utána" , ha titok?
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Többször is próbáltad vagy minden variációt csak egyszer?
Ugye az biztos, hogy az első háromnál nem a wifi rendetlenkedett?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Próbáltam, nem a Wifivel volt gond, gyakorlatilag a megjelenítés volt egyértelmüen baromi lassú, az animációk, stb.
Olybá tünt, mintha pl. Win 10 alatt a grafikus driver nem támogatott volna alapvetö hardveres gyorsításokat.
Próbálgattam a flash beállitásokban a hardware acceleration-t is ki- be kapcsolgatni, igazából semmit nem okozott se pro se kontra Windows és Linux alatt sem.
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Biztos vagy benne, hogy a Spectre/Meltdown miatt érdemes régebbi CPU-ra váltani? A Spectre 1 vagy 2 MINDEN out-of-orderes CPU-t érint (talán még az első Pentium-ot is), ráadásul microcode patch sem jött még rá eddig, és kétlem, hogy valaha is fog.
A Meltdown pedig érdekes dolog, ugyanis semmilyen hitelt érdemlő forrást nem találtam arra, hogy a Nehalem előtti CPU-k érintettek-e vagy sem. Sem igazolást, sem tagadást nem találtam. Az, hogy nem szerepel az Intel listáján nem azt jelenti, hogy nem sebezhető, csak azt, hogy túl régi és leszarják.
Szerintem jobban jársz újabb CPU + patchelt OS kombinációval.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amúgy igazad van, de jó móka ezzel a régi laptoppal küzdeni. Nem munkaeszköz, otthoni hobbigép. Amúgy lapul itt valahol egy i3-as fujitsu is, ha nagyon megunom a retro feelinget, újra elöveszem majd. Amúgy nem semmi azt látni, hogy OS-OS ill. APP-APP között is mekkora különbség van teljesítmény szempontjából.
Egy biztos, legközelebb csak olyan vasat veszek, ami nem érintett, szóval várok kb. 3 évet ezzel. De ha biztosra akarok menni, akkor inkább 6-ot, mert kell még plusz 3 év, mire kiderülnek az új architektúra sebezhetöségei.
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vivaldi mennyi memóriát eszik napi átlag használatban pár tab-nál?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Estefelé ránézek, és dobom az infót.
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kösz. Azért kérdeztem mert elkezdtem összehasonlítgatni a böngészőket, ugyanis kifutottam a notim 8 GB memóriájából, nem tudok elindítani adott számú progit, ugyanis megnőtt FF memória fogyasztása, pár tabbal is 2 GB körül eszik nálam és így sokat lecsíp a fizikai RAM-omból a többi szintén fontos cuccom elől.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
vivaldi-ban van egy beépitett feladatkezelő, most ezt nézegetem.
Bazi sok fülön lekérhetőek a különböző adatok.
Nyitottam egy origo.hu-t, index.hu-t, baon.hu-t, hwsw.hu-t, hup.hu-t, és egy vivaldi-s oldalt a memóriakezeléséről, csak stilusosan :)
Böngésző: 41.396K
Bővitmény: uBlock Origin 34 292K
GPU-folyamat: 111 376K
Háttéroldal: Vivaldi: 54 580K
Lap: Cimlap BAON: 41 528K
Lap: https://vivaldi.com/blog/control-memory-usage/ : 37 844K
Lap: HUP: 43 056K
Lap: HWSW: 27 944K
Lap: Index: 40 792K
Lap: Origo: 45 096K
Ez összeadva: 477 904K, tehát kb. 477 MB ha nem ütöttem el semmit.
Fontos, hogy ez 32 bites, tehát 64 biten biztos magasabbak az értékek.
A Vivaldi egyébként a 64 bites verziót javasolja a honlapján.
Ezúton is grat a HWSW-nek, az elért 27 MB-os memóriafelhasználásért.
Érdekes, hogy a HUP még az Index-nél is többre jött itt ki. Ahhoz képest, hogy mennyire letisztult site, túl nagy az étvágya.
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi szépen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekes, hogy a HUP még az Index-nél is többre jött itt ki. Ahhoz képest, hogy mennyire letisztult site, túl nagy az étvágya.
Sztem a tracker cookie-k és a Twitter beágyazott tartalom a bűnös.
--
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen. Jó ez a cucc, le is ellenőrzöm vele az összes website-ot :)
Mondjuk az ublock Origin gyenge 34 Mb-ja sem semmi... mennyi lehet most akkor az Adblock Plus?
Meg is néztem, uBlock Origin töröl, Adblock Plus felrak. Itt az elkeseritő eredmény:
négy megnyitott oldallal 111 MB, kb. 3x-osa az ublock Origin-nek.
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Baj hogy durván nő a memória fogyasztás. Én speciel kifutottam a RAM-ból 1 hónappal előttihez képest.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elhiszem, hogy tele vagyunk memóriával, végülis a gyártóknak valamiböl meg kell élniük. Az viszont durva, hogy mennyire nem lehet a mai memóriakapacitást OPTIMÀLISAN kihasználni. Lényegében csak tele van szemetelve minden (ez egyébként a háttértárakra is igaz), csak azért, hogy azt érezze a tisztelt felhasználó, hogy van értelme a rengeteg memóriának.
Vicc, hogy egy nyomorult böngészö plugin felzabál több mint 100 MB-ot. Hol tart a világ???
Komolyan többre tartom a Commodore 64-est és társait. Akkoriban még az volt a cél, hogy adott HW-t minél jobban kihasználjanak, és ez baromira jól sikerült is.
Nem tudom mi fog ebböl a tendenciából hosszú távon kisülni, de sok jóra nem számítok.
Nem fogok atomerömüvet venni azért, hogy elolvashassam az emailjeimet.
--
robyboy
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Inkább a webprogramozókat kellene ostorozni.
Amúgy meg az miért fáj sokaknak, ha épp van egy jó nagy RAM mennyiség szabadon, azt elkezdi értelmes dolgokra (cache, prefetch)használni az operációs rendszer?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az még oké, ha az os használja értelmes dologra, de amikor egy weboldal úgy újul meg, hogy egy nagyságrenddel(!) több szemetet tol le a felhasználóhoz ugyanannyi, vagy kevesebb (mert több kattintással lehet ugyanazt az infót elérni) információhoz... Na akkor azért bennem is felmerül, hogy péklapáttal kéne simogatni a webgányoló humanoidot...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyetértek. Viszont ne felejtsd hogy ha sok RAM-ot használ, akkor nem mindig az üres RAM-ból veszi el. Oda más cuccok is be akarnak töltődni és másnak is kell RAM. Én most futottam ki az enyémből, mert 500-700 MB helyett már alaból 1700-2000 MB-ot használ a FF 57, és szimplán nem fér be egy nagyobb cucc ami 1 hónappal ezelőtt befért. Zram-mal OK, de az meg most másért nem megy.
Szóval használja csak ki, de hagyjon másnak is RAM-ot ha megoldható :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni