tradicionális íj (vagy történelmi íj, mindegy):
a tradicionális íj mindig valamely régi/ősi íjjal ápol szoros kapcsolatot, azok formájából született, azok paramétereit követi. találsz majd szkíta, hun, tatár stb íjakat, nem véletlenül. némelyek formáját régészeti leletek alapján vagy leírások szerint tervezték újra, némelyeket korabeli grafikákból, némelyeket új ötletekkel kevertek és finomítottak - akárhogy is, mindnek van néhány felismerhető jellemvonása. akár a szarvak hossza, állása, az egész íve, mérete, viselkedése.
három módon, pontosabban három elgondolásban készülnek:
-"műanyagból", pontosabban üvegszállal kevert műgyantából. a produktum általában olcsó és piszok tartós. a műanyag ne tévesszen meg, nem játékszer. ez is fegyver, vagy igen jól használható sporteszköz - ahogy tetszik. sokszor bőrbe "varrják" az egészet, hogy elrejtsék az alapanyagot. szerintem feleslegesen, semmi baj nincs a műanyaggal. az eszköz nem csak kezdőknek jó, de kezdőknek mindenképp a legjobb választás, szinte minden megtanulható rajta. ápolási igénye nincs, de a sugárzó hőre és a folyamatos terhelésen tartásra érzékeny persze.
-több réteg fából készített, műgyantával megtoldott laminált íj. ebből fogod a legtöbbet találni, az íjakat készítő szakemberek nagyon sok verzióval tudnak szolgálni. gyakorlatilag minden létező igényhez igazítva megtalálhatod őket. természetesen akad kezdőknek, haladóknak, és gyakorlott íjászoknak szánt darab. általában közepes árfekvésűek és ápolási igényük van. tartósságukat a faanyag tartóssága és a ragasztás minősége határozza meg. tehát ezek több figyelmet kérnek, mint a műgyanta íjak. cserébe azoknál gyorsabbak és precízebbek.
-kizárólag szaruból-fából-ínből készült íj, tehát a kompozit íj. ezt csak igen nagy gyakorlattal érdemes szagolgatni, de ez van legközelebb a hagyományos íjakhoz. hatásfoka csak gyakorlott kézben hozza a modernebb laminált íj hatékonyságát. ápolása és tárolása nagy figyelmet igényel. meglehetősen drága mulatság, sokszor díszként lóg a falon. tényleg csak gyakorlattal érdemes keresni, én pl. nem tudom hatékonyan kezelni.
tárolás, ápolás, stb:
állítva, terhelve, felajzva, hő mellett nem tárolható egyik sem. lehetőleg vízszintesen tárolandó, szabadon. az ápolásáról mindig megkapod a szükséges információt vásárláskor. az ideget általában méhviasszal kell kenned, de erről is kapsz infót. természetesen ez a szállításra is igaz, tehát ha egész napra ott hagyod a 60 fokos kocsiban a cuccod, akkor azt nem fogja megköszönni. ha a felmelegedett íjjal kezdesz lövöldözni, azt is megbünteti. ha a csomagtartóba alulra teszed, majd rádobálsz 20 kiló szemetet, akkor is vége. "üreset" nem szabad lőni egyikkel sem, tehát vessző nélkül kihúzni majd elengedni: néhány ilyen után a karok viselkedése végérvényesen megváltozik, esetleg a durva rezgéstől szemmel láthatóan károsodik az anyaga. tehát amikor a "hadd nézzem meg kérlek" mondatot hallod egy tapasztalatlan ismerősödtől, csak felügyelet mellett add a kezébe, máskülönben el fogja baszni.
lövéshez általában:
-fontos tudnod, hogy mekkora a kényelmes és hatékony húzáshosszod. tehát kioldás előtt mennyire húzod hátra a vesszőt. ezt érdemes megmérned otthon, de különben bármelyik íjászboltban szívesen megmérik neked egy becentizett vesszővel. ehhez az értékhez lesz érdemes íjat és vesszőt választani. a legtöbb tradicionális íj 28-30" húzáshosszra készül, ezen a hosszon vannak megadva a paraméterei. ezek általában maximum és eseti 32" húzást viselnek el - tehát efelett már tényleg törik vagy végérvényesen károsodik (gyengül, megrogyik, illesztéseknél szétválik) az íj anyaga.
-húzóerő. attól nem lesz keményebb a cerkád, ha erősebb íjat veszel. csak a kedved fogod elveszteni, meg az ujjadról a bőrt. olyat vegyél, amit vagy "százszor" ki tudsz húzni beszarás nélkül. általában egy felnőtt férfi esetén 40 font húzóerő körüli a kényelmes. én 50 font felett a nagyon-sokadik lövésnél már nem vagyok hatékony, pedig nem vagyok gyenge. nagy erejű íjakat csak akkor érdemes venni, ha messzire szeretnél lőni, és azt is csak kis szériában. olyat pedig meg se vegyél, amit csak vicsorogva tudsz kihúzni.
-felajzás: ahogyan az ideget ráteszed az íjra. a technikáját érdemes próbálgatni, a finomabb laminált és szaru íjakat egy pillanat alatt ki lehet csavarni. műgyanta íj rulz, elsőre tényleg ez a legcélszerűbb.
-technika: nézz meg egy pár videót, vagy kérj segítséget. alapvetően egyszerű. vezértoll kifelé, 2 vagy 3 ujjal húzol és próbálsz szépen oldani. én pl. szív és nyak közé húzok 3 ujjal. ha az ideg veri az alkarod, kicsit csavarsz az íjon (felső pontját befelé). ha az ideg leszedi a bőrt a ujjadról, akkor veszel egy olcsó íjászkesztyűt, vagy bőrből kivágsz egy ujjvédőt. ittasan, kábán, leszarva, nem odafigyelve nem lősz, mert baleset lesz belőle: leszeded a szomszédot, meglövöd a gyereket, a lepattanó vessző valaki fejébe áll.
nyílvessző:
-én a karbon vesszőt szeretem, szóval szentségtörő vagyok. könnyű, nagyon merev. külső átmérőn ~7.6mm. kerülöm a műanyag tollat, helyette a pulykatollas megoldás nagyon fasza. természetesen műanyag nockkal (ez a vessző segge, ahol ráhúzod az idegre) és kicsavarható heggyel. külföldről 1000-1500Ft darabja. ez nem azt jelenti, hogy a fa vessző rossz, de azoknak saját anyagába faragott a nockja, nem csavarható a hegyük, kevésbé lesznek tartósak. a merevséget itt spin-nek nevezik, ezt minden vesszőnél megadják. ha sérült vagy deformált a vessződ, ne lőj vele.
vesszőfogó:
soha ne menjen át a vessző a vesszőfogón. ha a behatolás elér a tollig, abból előbb-utóbb baleset lesz, mert a felszakadt tollvég borzasztó sebességgel fog áthatolni a kezeden egy ártatlan lövésnél. időnként ellenőrizd a hegyet is, alkalmanként kicsavarodik a vessző testéből. ha azt gondolod, hogy vesszőfogó nélkül garázsajtóra, fatörzsre stb fogsz lövöldözni, akkor a nyílvesszők folyamatos sérülése miatt borzasztóan drága és veszélyes lesz az egész.
mit vegyél, hol vegyél:
hát én ezt nem tudom megmondani. szokás tanácsolni, hogy próba nélkül ne vegyél semmit stb. ennek ellenére elsőre nem fogsz befürödni egy olcsó műgyanta íjjal, mondjuk 35-ös erőben. nincs benne részem, de pl. egy Léda íjat bármikor meg mernék venni Kiss Józsitól (mint ahogy vettem is). de találsz nagyon sok laminált íjat Végh Róbertnél, Molnár Sándornál, Kassai Lajosnál, Szimeiszter Istvánnál, Tarcsi Veres Imrénél, Grózer Csabánál. Sokan kimaradtak, sokan vannak. Vegyél mellé 5db normális vesszőt, csinálj valami kezdetleges vesszőfogót. ha teheted, rögtön vegyél egy tartalék ideget, előbb-utóbb kelleni fog.
ui én is kezdő vagyok, annak ellenére, hogy 9 éve lőttem először. 2 íjam van. pár hónapja érdekel ismét jobban a téma, addig majdhogynem parkoló pályán volt az egész. szóval amit leírtam az kezdőtől szól nullskillesnek. érdemes nézelődni, az íjászat köré nagyon jó közösség épül mindenütt, akár online.
sok cseresznyét.
- kovi blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 2077 megtekintés
Hozzászólások
jah, nyílpisztoly kérdés, ilyet is kaptam. a ráírt borzasztó erőt (80-150 font) annak a pici vesszőnek mindig nagyon rövid úton adja át. durva közelítéssel egy 80-as pisztoly a közelében nincs egy 25 fontos de hosszú kifutású íjnak. nem beszélve arról, hogy a kifutás rövidsége miatt a pisztoly elég pontatlan, és a rövid vessző becsapódásakor sincs meg a toló erő. életveszélyes játékszer, ennyi a nyílpisztoly.
--
Vortex Rikers NC114-85EKLS
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
majdnem igy van, bar ezzel amugy vadaszni max lesantult vagy fahoz kotozott vadra lehet. vadaszni csigas ijjal szokas, mert viszonylag hosszan pl. kihuzva kell celon tartani es azt csak ezzel tudod hatekonyan. atlagos reflexijnal, csuzlinal stb nem megy. raadasul mozdulatlanul es lehetoleg 40 meteren belul kell allnod feszitve, mert a vad hallja a vesszot es bemozdul ha messzebbrol losz. tradicionalis reflexszel (vagy epp csuzlival mindegy) raadasul messzirol a hegy szinte biztosan nem talal a tokba es a vad akar napokig szenvedni fog. meg csak meg sem tudod enni, mert elszalad par kilometerre sebesulten. kiveve ha Monus Jozsi szintjen vagy, akkor nem szoltam.
ui pocket shottal is szokas nyilvesszot loni, filleres dolog: a gumis lovo, a centeres kimenet, a gumis vesszoveg es a foganytu egyutt nincs 10e es a kesztyutartodban elfer az egesz. de vadaszni ez sem jo :)
--
Vortex Rikers NC114-85EKLS
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már csak egy ló kell alád, aztán gyáááá'..
--
God bless you, Captain Hindsight..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
--
"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az íj egy fegyver. csak ismételni tudom, tényleg nem való hülyéknek. gyenge íj sem, gyakorló vessző sem, semmi sem. a linkelt videón csupán csepphegyes, műanyag tollas gyakorló vessző van. ilyen pedig egy rendes vessző, vélhetően terepheggyel és szerencsére a röppályára állás előtt harapva (tehát a kifutás pillanatától tompítva van "hússal", nincs nagy mozgási energia).
szerintem amit adtál az fake kép, de ha mégsem akkor talán "jobb" lett volna becsapódásra nyíló pengés vadászhegyet adni a gyereknek. egy ilyen 20 fontos decathlonos serdülőcuccal az is simán kinyírhatná. ha nemes szervet kap akkor rossz esetben akár pár perc. ha eret vág, lehet egy kicsit több még ennél is :)
btw talán lehet ezt jól is csinálni: https://anon.to/Bnf0pz
alul gyenge íjak, lassú vesszők, szivacshegy, szabályok, klubban oktatott gyerekek, felügyelet.
--
Vortex Rikers NC114-85EKLS
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi a kulonbseg a nyil es az ij kozott?
Igaz amit a wikipedia ir? Vagyis:
"A nyíl vagy nyílvessző az íj lövedéke."
Tehat a nyil es a nyilvesszo ugyanaz, csak ket neve van, es ezt lovod ki az ijjal?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az íj a fegyver, és a nyilat lövi ki. A nyílvessző és a nyíl ugyanaz.
(bár, ha a kákán is csomót akarnék keresni, lehetne úgy értelmezni, hogy a nyílvessző a nyíltest, vagyis alkatrész, a pálca, a nyíl pedig a készreszerelt lövedék. De a gyakorlatban a nyílvessző és a nyíl között senki nem tesz különbséget)
------------------------
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni