Szállodai beléptetési rendszer automatizálása

Sziasztok,

van egy saját apartmanunk megoldásként gondolkodok abban, hogy „újításként” készítsek egy beléptetési rendszert a szobákba.

A legvégső célom az lenne, hogy pl: kódokat kiosztva mindenki a saját szobájáig jogosultság alapján eljusson.

Ami számomra a problémát okozza, hogy a szobákba szeretnék tenni még „áramtalanító kártyát”, vagy áramtalanítást, ha nem tartózkodik a szobában. Nem tudom mihez kötni a bent létét, mivel ha kóddal megy be valaki, akkor nem szükséges a kártyát magával vinnie.

A beléptetésre rengeteg megoldást találtam, de a kettőt együtt még sehol nem láttam. Kérdésem, hogy valaki találkozott-e ilyen dolgokkal, esetleg létezik-e olyan cég, vagy megoldás, ami ezt a problematikát megoldotta már „reális” összegért, mivel nem egy 5*-os szállodák vagyunk :).
Köszönöm a segítségeteket!

Üdv.
Kalmi

Hozzászólások

Belépőkártya? Persze nem filléres rendszer, de felesleges feltalálni újra a kereket.

----------------------------------^v--------------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Az egyik pesti szállodában volt úgy megoldva, hogy kártyával nyitottad az ajtót. Majd ugyanazt a kártyát egy fali kártyatartóba behelyezve lett villany. Arra azért figyelj, hogy egy ilyen megoldás a hűtőt ne áramtalanítsa. :-)

A legtöbb nagy szállodában hasonló rendszer van. Arra viszont érdemes figyelni, hogy két fajta ilyen fali "doboz" létezik: az egyik egy egyszerű kapcsoló, aminek ugye elég egy bármilyen kártya fizikai jelenléte (prímán ki lehet támasztani akár egy régi telefonkártyával, sok helyen csinálják ahol a klíma is leáll ha nincs bent a kártya), a másik pedig az ajtón lévő olvasóhoz hasonlóan tényleg megnézi az RFID taget a kártyában a mechanikus kapcsoló mellett. Utóbbi értelemszerűen neked, mint szállásadónak jobb, viszont ez valószínűleg drágább is.

Nem tudom ki hogy van vele de engem idegesített ez a szobaáramtalanítás, a fentebb említett hűtőn túl egy mobiltelefont is csak úgy lehetett tölteni ha a szobában maradtál... szvsz bőven elég távozás után checkelnihogy nem hagyott-e valamit égve, a szoba állapotát ekkor amúgyis fel kell mérni..

Hát itt ilyen opció nem volt. Kártyával ment a beléptetés a szobába és a beléptetőkártyát egy fali bölcsőbe kellett helyezni, akkor és csak addig volt áram a szobában, nem lehetett a kártyától függetleníteni, sem nem lehetett asszonynak második kártyát kérni, hogy így trükközzük ki.

biztosítson a szálloda a portán őrzött mobil/laptop töltő terminált és nem fog zavarni ... nyugodtan megnézhetik a CE logót is a töltőn :D és ott leshetik a poroltóval, ahogy tölt a notim :D (ilyen helyeken amúgy minden szobában van tűzjelző is, nem érzem indokoltnak a prevenciót, bár szállodát sem üzemeltettem még...)

Ez most valami kandi kamera? :D

Elég sok ország elég sok hotelében megfordultam az utóbbi 3-4 évben, a nagyon nagy többségben nem találkoztam ilyennel. És ebben voltak a nagy hotelláncoktól (Hilton, Marriott, Sheraton) a helyi láncokon át a maszek Jézusszíve Bt-s hotelekig minden. Országokat tekintve volt nyugatra és keletre is mindenféle.

Ezek szerint szerencsém volt. :)

Maga az áramtalanítás nem egy nagy probléma, arra számtalan megoldás van, ugyan így a beléptetésre. Csak együtt a két rendszert nem láttam, hogy pl: kiadok egy kódot (így nem kell bemenni egy hajnal 3 órás érkezésre). Továbbá az áramtalanítást is tudja a rendszer, de csak akkor, ha nincs a szobában. Pl: ne menjen a klíma egész nap, ha nincs senki a szobában.

Szóval lássuk:

- Delikvens megérkezik, te nem akarsz ott lenni
- Mivel előtte nem volt vele semmi kontaktod, így csak a kód marad gondolom beléptetésre
- Az ottartózkodására a mozgásérzékelő valszeg nem elég, mivel tippre aludni is akar
- Ha Elbandi megoldását azzal spékeled meg, hogy elsőre kóddal nyílik, utána csak kártyával, azzal az lesz a baj, hogy akkor majd 7-8 körül kell becaplatnod amikor a reggeli piac után másodszor akar bemenni
- Ha túlzottan eltér a megszokottól, akkor a nem interaktív nem nagyon fog menni

Mivan ha azzal azonosítod az áramot hogy van-e a wifire csatlakoztatva eszköz +10p? Ennek egyetlen egy, de annál idegesítőbb kivétele lehet, ha hazamegy a delikvens egy lemerült mobillal, fel se tud hívni, meg fel se tudja tölteni. Szóval ezt a kivételt valamivel kezelni kell.

Példa lehet hogy behozol egy ajtónyitási élt, vagy otthagysz egy vezetékes telefont és ha azon felhív te remote bekapcsolod neki.

Na meg persze jó wifi router is kell hozzá, mert ha kimegy nagydolgát végezni a toálettre, és oda már nem ér el a wifi, érhetik kellemetlen meglepetések :)

Amennyire emlékszem a hoteles/hosteles interjúkra, néhány turista azt hiszi, magyarul úgy mondják a "jónapot kivánok, szeretnék bemutatkozni, én vagyok az új vendég", hogy "váfá passzvort?", szóval ez lehet működne.

Most voltam olyan szállodában, ahol kóddal kellett bejelentkezni és egyúttal ott kellett magadnak kártyát generálni: ki volt rakva rengeteg üres kártya, ami közül egyet rátettél az olvasóra, és a bejelentkezés után felprogramozta. Ha több főre volt foglalva a szoba, akkor annyi kártyát lehetett "csinálni".
Hátrány, hogy ehhez is kell személyzet, mert mindig van valaki, akinek valami nem sikerül...

Ahogy én tenném az biztos nem a legolcsóbb, de ügyfélelégedettség szempontjából talán az egyik legjobb lehet.
Ahány fő annyi kártya. Egy kártya a fali aljzatban kell legyen ahhoz hogy legyen általánosan villany. A helyiségeket megszórni jelenlétérzékelővel, ami ha van aktív kártya, de nincs jelenlét, akkor egy dedikált (230, vagy usb) aljzatot hagy villany alatt, az egyik kártyával jelezve, hogy kell az esemény. (Többágyas apartmannál működhet jól)
Esetleg a kártyás dolgot csak áramtalanításra meghagyva minden apartmanban legyen egy szines burkolatú dugalj amit a recepción lehet jelezni, hogy nem leszek itt, de dolgokat töltenék, abban legyen delej, és onnan kapcsolható, igény szerint mérhető a kiadott teljesítmény... (Tetszőleges számú ággyal rendelkező apartmannál is működik)
- - - - - - - - - - -
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Szerintem jók a kártyás szálloda beléptető rendszerek, amiknél a kártya jelenlétében van csak áram. A 10-ből 1 vendégnél meg be lehet nyelni, hogy megy a 11W-os lámpa és a töltő nap közben is.
--
http://naszta.hu

Hallottál már jelenlét érzékelőről? Relék... Nagy kiadás lesz. Külön választod a szobában mi az, ami lekapcsol majd. Erre kell majd egy terhelés mágneskapcsoló, amit a max terhelésre méretezel. Átvezetékelés is szükséges lehet. Esetleg a kismegszakítós szejrény cseréje ha nincs benne elég hely a változtatásokra. Legjobb, ha van egy egyszerű logikai áramköröd egy időrelével, relékkel, pár érzékelővel. Kell az ajtóra nyitás érzékelő. Hardveresen kialakítod a logikát. Tehát:
Belép a vendég = kiküldesz egy jelet, bekapcsol az áram. Kinyílik a bejárati ajtó megint, akkor el kell valahogy dönteni, hogy elmentek, vagy maradtak? Erre jó a mozgás érzékelő ill. jelenlét érzékelő.
A mágneskapcsoló kelleni fog akár hogyan valósítod meg a vezérlő logikát. Ha RPI vezérel is azt a mágneskapcsolót fogja csesztetni amire a TV meg a klíma lesz rákötve. Mekkora a terhelés azt tudnod kell a méretezéshez. A logikát meg jól végig kell gondolni.

Ezeket kell leírd, kigyűjtöd, majd megoldod. Ezért olcsóbb egy tetves manuális hotelkártya kapcsoló. Mi a szart spórolsz meg azt nem tudom? Kolléga mondta hogy ő járatja a klímát amíg bérli a szobát. Ki van fizetve. Neki senki se kapcsolgassa se ki se be. És a vendégnek mindig igaza van ugye. Ha lelép úgyis bemennek kitakarítani. Kapcsoljanak le mindent a takarításkor. Olcsóbb.

:) Látom átment a logikai feladvány és a problémám, hogy hogy a túróba van ez kitalálva a nagyvilágban, ahol kapcsolgatják az áramot :-).

Igen a jelenlét érzékelőket is el kezdjük vizsgálgatni, az se lehet egy rossz megoldás (sőt talán az volna a legjobb), de képes-e alvásra is jelenlétet érzékelni, illetve mi van, ha bemegy a fürdőszobába :)

Nem egy, több érzékelőről beszélünk. Kulcs helyeken, nagy látószöggel. A bejárati ajtó a kulcs. Ott indul el a dolog. Arra kell egy sima nyitás érzékelő. Zuhanyzik valaki, akkor nedvesség érzékelő. Fekszik az ágyon akkor nyomás érzékelő. Akarod tudni merre megy? Infra fénysorompók... :)
Szimulálhatsz egy sci-fi űrhajót is, csak azsé a nem mindegy. Mert erre annyit ráköltesz, hogy inkább alkalmazz valakit aki ott ül és erre figyel.

Fejben megvan amúgy, de szerintem nem éri meg.
- minden szobában érzékelő párhuzamosan kötve a kiadott jelet
- az ajtón egy váltóérintkezős mini végállás kapcsoló, vagy mágneses bizbasz, amit a riasztósok használnak
- késleltetve induló időkapcsoló váltó érintkezővel
- impulzus kapcsoló
- mágneskapcsoló
- jópár relé
- rengeteg kábel

- beszerelési munka...

Megéri még mindig?

Két rendszerrel van kapcsolatom.
1. NFC kártyával nyitja az ajtót. Ajtó mellett van kártyanyílás, ebbe belerakva visszakapcsol minden, ami be volt kapcsolva. A minibár és a TV nincs kapcsolva.
Bármilyen kártyát elfogad, az NFC-s sokkal drágább lett volna.

2.Szobafelügyelet. Mágneskártyával mész be az ajtón. A termosztát egyben jelenlét érzékelő is. Ha valaki bejön a szobába (ajtó érzékelő + jelenlét), bekapcsol mindent. Ha kimegy 15 perc után itt is csak TV és minibár megy. Bejárati ajtó és minden ablak nyitásérzékelővel ellátva. Az ablak nyitás után 5 perccel leáll a fűtés/hűtés. Ugyanez 15 perc az ajtó esetén. 30 perc után figyelmezteti a recepcióst. Megkülönböztet lakott, érkező és üres szobát, ezekre külön hőmérsékleteket (min/max) lehet beállítani.