Thinkpad X220/X230 erdemes meg?

Gondolkozom, hogy kene valami hurcolaszos-kodolos subnotebook, es az X szeria regota elegge tetszik, refurbished nem is annyira veszes arban.

Viszont kerdes, hogy fejlesztesre ezek meg alkalmasak? Linux-ot raknek ra, alapvetoen amugy web, illetve egyeb, valamilyen szinten hozza kotheto dolgokrol lenne szo, semmi 3D rendereles, meg ilyesmi.

A 220 a billentyuzet miatt erdekes, a 230 meg ugye ujabb model, de ha a 220 is eleg furge meghajtani valami lightweight DE/WM-t + IDE (preferaltan Intellij) + bongeszo, meg ilyenek, akkor tokeletes, plusz meg olcsobb is.

Ti hogy latjatok?

Hozzászólások

Szerintem SSD-vel mindenképp meggondolandó!

Nejem "hibrid HDD"-vel használ egy X200-ast, nekem még az is elegendő lenne (Core2Duo proci).

+1

X201-est használok, SSD-vel (HDD-vel sose használtam), refurbished, fő munkagépként, xubuntu, és webfejlesztés. 1080p-s videók mennek, böngészés megy (az mondjuk tény, hogy a facebook ésatöbbi akad néha akkorákat, és hogy az új youtube 1 sec késéssel érzékeli a pause-ot). Mi kell még?

Véleményem szerint játékon és kódtörésen kívül manapság gyakorlatilag mindenre elég egy core2duo. Ha nem ment volna tönkre az R61em, tuti nem veszek új laptopot, sebességben mindenre elég (főleg webre). Mondom úgy, hogy én részemről KDE-t használok, de még ma váltanék akkor se váltanál könnyűsúlyú DE-re, mert egyszerűen semelyik sem hozza, amiket én elvárok egy DE-től.

FathoM

x230 esetén a teljes karosszéria ridegebbnek tűnik. több darabot láttam bal alsó sarokban repedve, a lecsapódó LID összetöri.

emellett magát az LCD lidet bontva a képernyő hátlapjának idétlen (mindkét oldalt belülről felcsavarozzák a 2db 1mm vastagságú 2x3mm Mg U idomra a felső 15mm részt) megoldása sem túl stabil, többet javítottam. ráadásul ez utóbbi szívatás látszólag csak esztétikai-divatozási célt szolgál: így lesz meg a hihetetlenül fontos vonal fent a hátlapon, ami nélkül nem élet az élet.

emellett szeret melegedni: bár problémát nem okoz, én melegebbnek éreztem meghajtva mint bármi más ThinkPadet. a lowcost & trendi billentyűzete nekem nem jön be - ami egyébkét elég furcsa, mert az 530 esetében "ugyanez" a bill érzésre nem ennyire szar.

szóval finoman fogalmazva nem a legjobb TP, de ha az ilyesmiket elfogadod vagy vásárláskor figyelsz rá, akkor egy okés gép, gyors és halk (vélhetően az utóbbi tulajdonsága felel a hőtermelésért). a kiépítettségtől függő 100e átlagára teljesen reális.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

X220 8GB ram-mal, SSD-vel, LinuxMint-tel nekem nagyon bejött, bőven elvisz ilyesmit. Ha találsz, érdemes IPS kijelzőset, sokkal szebb, mint a sima.

Én egy X200s-en (Low voltage Core2 Duo L9400) nyomulok, természetesen SSD-vel. Semmi teljesítménybeli problémám nincs vele.

H.264-et enkódolni és monstre forrásfákat fordítani nem ezen kell...

Én majdnem hasonló célra vettem 2 hónapja egy T420-at. A hurcolászás annyira nem prioritás nálam a többi stimmel.
A hardveres oldalról tudok mesélni egy-két dolgot:
- Az átlag 2. generációs i5-el simán elvagy. Az i7-es CPU annyival nem ad többet mint amennyivel jobban melegszik. Az i7-nek annyi előnye lehet, hogy a általában IPS panelt kaptak ezek a gépek és USB3 portból is van egy. De láttam már olyat is ahol utóbbi kettő nem volt meg. Ez inkább a kivétel.
- A 20-as széria max 16GB-ot fogad szóval ha igényed van rá akkor ez nem lesz akadály. ( Én meg is léptem ezt e bővítést. 1600Mhz@CL9-en megy a HyperX Impact Black -> Nem terveztem, hogy ilyet veszek, de ha már jó áron rábukkantam nem hagytam ott.)
- modbios-on érdemes elgondolkodni whitelist miatt. (Nálam a memória sebesség miatt kellett. De kaptam mellé egy tonna extra funkciót.)
- Előtte T530-am volt és utáltam a billentyűzetét. Ezért váltottam T420-ra. Nem lehet szavakkal leírni annyira kényelmes, ergonómikus.
- mSATA portra is tudsz bootolható SSD-t tenni. Mindkét típusnál.
- x220-nál is reped az Express Card-nál a palmrest...típushiba.
- Az ára is jobb az x220-nak... x230 nem ad annyival többet mint amennyivel "rosszabb"

Én a 20-as felé terelnélek inkább... Ivy Bridge CPU erőben nem akkora előrelépés inkább az iGPU fejlődött sokat. Fejlesztésnél ez meg nem számít...

i7 melegedés... hát nem tudom.

Nekem T420 van, i3-at cseréltem i7-re. Fontos tény, hogy 2-magos i7-re, a T420 hűtése ezt a TDP-t bírja hivatalosan. A tapasztalatom az, hogy nem melegszik jobban, cserébe fejlesztésre a nagy turbo és a nagyobb cache miatt sokkal hasznosabb.

Persze i5 -> i7 javulás kevésbé lenne érezhető, de a cache méret 3M vs 4M, ami szvsz számít fejlesztésnél.

Szerintem kicsit félreérthettél. Ezt a TDP-t (35W) valóban bírja a hűtés*, ami számomra azt jelenti általánosan véve, hogy nincs throttling huzamosabb teljes terhelés esetén sem. Ennek megfelelően én nem is írtam olyat, hogy nem bírná. De gyakorlatilag idézed is amit írtam. i7 jobban melegszik. Ez nem szubjektív érzés kérdése. Ez tény. Pont a magasabb turbó miatt követel nagyobb feszültséget, és némileg a cache is játszik valamennyit. De érdemes azonos körülményeket összehasonlítani. Nekem 2540M van ami max terhelésen kér 1,136-1,141 V feszültséget. A hűtés és a paszta nem tagnap volt cserélve...

*Kétféle hűtése van Intel iGPU estén, egy vagy két hűtőcsöves verziók. Állítólag utóbbi jobb bár az egycsöves verzió egy vastag a másik meg két vékonyabb... Nekem előbbi van...

Szóval csak azt mondom, hogy nem csak a saját álláspontomból indulok ki hanem más beszámolók alapján. De, hogy mondjak mást is 45W-os TDP-vel is éppenhogy elbír a hűtés, mert van aki a négymagos i7-et pakolta bele... és használható...

Állítólag utóbbi jobb

az egy csöves verzió szerintem "tisztább" és egyszerűbb. a T420-nál a radiátorból hátra és oldalra fújják a levegőt két sor lamellán keresztül. egy csöves esetén a hő egy vastag porózus csövön érkezik, amely teljes felületén fel van forrasztva a radiátor minden érintkezési pontján [amely egyébként elég jó hővezető és egy darabból van]. ráadásul úgy van felforrasztva, hogy a teljes egység igen jó hővezető anyagának ellenére a cső megkerüli a ventillátort és elmegy a hátsó lamellákig [végig elég erős kontakttal] - biztos, ami biztos.

ehhez képest a két csöves verzió külön megy az egyik és másik lamellasorig [mintha bármi jelentősége lenne], ráadásul az a szár, ami hátra megy az nincsen teljes hosszán megcsípve az oldalsó radiátornál. az egy- és két csöves verzió egyébként látszólag eltérő modellekhez lett kitalálva [intel <-> Quadro, ahol utóbbinál alapból 3 cső játszik], csak némi kavarás közbeszólhatott.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nekem egycsöves van. Láttam már párszor hogy néz ki. Nemrég olvastam, hogy valaki cserélte ketcsövesre és nagyon zuhant a hőmérséklet. (>15fok) Ezért írtam, hogy állítólag. De ott volt pasztázás takarítás minden. Pont az indoklásod miatt gondolom én is jobbnak az egycsövest.

Én éppen hétvégén csináltam meg a hűtés takarítását, mert a ventilátor nagyon elkezdett morogni. Gyári pasztát MX4-re cseréltem, meg eltakarítottam a ventilátort és a lamellákat is. Utólag kicsit elégedetlen voltam mert a morgás maradt. De a hőméréskelt javult. Sajnos előtte állapotról nem csináltam tesztet. Utána állapotról annyit, hogy átlag felhasználás során sokat javult a helyzet. Netezés és online videók közben eddig 71-re ugrott fel. Most 55-60 között megáll és a ventilátor sem kezd el nagy fokozaton pörögni.

Milyen paraméterekkel ment a RAM modbios nélkül? Pont ilyen RAM-om van nekem is, jelenleg egy HP Probook-ban, de erősen vágyok egy T420/T430-ra, főleg a billentyűzet miatt.
Jó lenne, ha lehetne bérelni is ilyeneket, mert fasz se tudja, hogy a régimódi bill. bejön-e nekem; mindenesetre a HP chiclet billentyűzete nem a legjobb. Elivleg a Lenovo-éhoz a billentyűk közötti nagyobb távolság, illetve a konkáv jelleg tesz hozzá rengeteget. Tényleg jó lenne egy olyan gép, amin a két legfontosabb I/O eszköz (bill. ill. kijelző) nem hagy maga után kívánni valót...

--------------------------------------------------------------------
http://www.kmooc.uni-obuda.hu/
http://www.memooc.hu/
http://www.hbone.hu/hu/hirek/hbone_workshop
http://videotorium.hu/hu/channels/details/814,BME_Villamosmernoki_es_In…

A Lenovo 1.37-es gyári BIOS még engedte az 1600-at, utána viszont korlátoznak 1333Mhz-re minden 20-as szériás gépnél. A modbios lehetőséget ad a kézi állításra ami lehet akár 1333/1600 és akár 1866 is ha a memória bírja.

Mostanában van egy kínai próbálkozás, hogy IPS kijelzőt lehet építeni a T420s-be. Stabil működő verzió már kapható, csak az egész történet költsége közelíti a gép árát... IPS kijelző + adapter kit. A lényeg, hogy T420-nál még nem ment mikor utoljára olvastam róla, de próbálkoznak vele.

vágyok egy T420/T430-ra, főleg a billentyűzet miatt

próbáltam volna egy jóféle analógiát idecsempészni, de a lényeg: pont a váltás pillanatából hozod a két gépet ide, amikor a tradicionális TP billentyűzet átváltott erre a "90e Ft-os Aldi-s notebook" jellegű szigetes, rövid nyomáspontú lowcost vacakra. ez a két általad említett gép közötti eltérések legszembetűnőbb eleme.

ezt követik az ennél is trendibb innovációk: mindent préseljünk 6 sorba, idegesítően "ragaszthassuk be" az Fn-t, spóroljuk le az Ultranav billentyűket [majd egy év múlva mégis tegyük vissza], de spóroljuk le a touchpad alatti dedikált gombokat, legyen kicsi vagy nagy a 'Del' stb: látszólag igen kapkodós és amatőr fázisban van ez a rész.

az új billentyűzetek ki/be szerelhetőségéről még nem is beszéltem. de mint azt korábban is mondtam, a legijesztőbb az egészben az, hogy látszólag mindent a divat szül. ebben az osztályban pedig nemigen van helye a trendiség prioritásának. szerintem ezt nem nehéz belátni.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Azzal, hogy a 430 szigetes nincs különösebb baj, ugyan akkora úton kicsit keményebben járnak a billentyűi. Az f gombok közti rés lehagyása rossz dolog egyedül rajta, ilyen pause, break meg hasonló marhaságok úgyis max. elmappelni jók.
Mondjuk az enter lehetne kék, illetve a page down / up fn-es és a back és a forward ott mint a régieken.
Az alátámasztása jobb az újakon ami azért bőven számít... A T420-amon képes hajolgatni a billentyűzet (jó mondjuk plates mechanikusokhoz vagyok szokva, gagyi notihoz képest kő merev)

Igen, igazad van. A ThinkPad élt húsz évet (1992-2012). Viszont én nem szoktam hozzá a régi jóhoz, mert egyáltalán laptopom sem volt, nemhogy mondjuk egy T szériás ThinkPadem. Nem ragaszkodom az old style billentyűzethez. Ez van. :(

--------------------------------------------------------------------
http://www.kmooc.uni-obuda.hu/
http://www.memooc.hu/
http://www.hbone.hu/hu/hirek/hbone_workshop
http://videotorium.hu/hu/channels/details/814,BME_Villamosmernoki_es_In…

nagy szavak az 'élt ettől eddig'. de ha emelni akarnám a tétet, akkor 2 perc gondolkodás után az elmúlást jóval korábbra hoznám. aztán az elmúlást tompítanám nem túl előnyös átalakulásra: hiába, az idő felpuhít.

ellenben ha a billentyűzeten lovagolunk, szőr mentén kapcsolódik: https://youtu.be/SLj3aCfqzOM
(nekem ebből a modellből van 2db: megdöbbentő kényelemmel szolgálnak. kár, hogy ezeket nem tapasztalhatod meg.)

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

kerdes, hogy fejlesztesre ezek meg alkalmasak?
teljesítményben az újabb procik is max pár 10%-al gyorsabbak. lásd pl. mobil i5 @ 2.5Ghz 2.gen vs. 4.gen teszt eredmények (www.cpubenchmark.net):
i5-2520M @ 2.5Ghz Multithread: 3558 Singlethread: 1499
i5-4200M @ 2.5GHz Multithread: 4047 Singlethread: 1657
ha tehát neked nem kicsi a 12col 1366x768, akkor x220 i5-el simán ajánlható, pláne így, hogy manapság 60k környékén van. még egy 4Gb->8Gb-t eszközölnék alkalmazástól függően.

valami lightweight DE/WM
ez egy idejétmult fogalom normál PC-n

az x230 billentyuzete valojaban sokkal jobb, mint a regi

--
NetBSD - Simplicity is prerequisite for reliability

Egy eve vettem egy x220-at, meg bele egy 512-es mSATA SSD-t. Igy nincs is benne a 2.5-es helyen semmi, ha hurcolaszasrol van szo, mondjuk hogy sporoltunk meg 100 grammot :). Igaz hogy plusz monitorral hasznalom otthon, de igy teljesen le is szoktam az asztali gepemrol, elsodlegesnek is megteszi a TP. Kodolgatok, fotot utomunkazok rajta neha, nekem eleg. Azota fillerekert lett hozza ultrabase dokkolom is, ha cd-t akarnek irni, akkor legyen. SATA3/USB3 ugye nincs, de nekem nem hianyzik.

A 30-as sorozatra még elég aktív support is van. Én decemberben váltottam T61-es (t8300, 8GB ram, SSD, dokkba tett gt610 gpu) gépről T430-ra (i5-3320, 16GB ram, ssd), mert a régi gépen már szűk keresztmetszet lett a ram. A dokk is egészen jó áron van már ezekhez, egyet otthonra, egyet munkahelyre vettem hozzá, hogy két külső monitorra, egér-bill és hálózati kapcsolatra ne legyen gond.

van ket X220-asom egy T440s meg egy X260, nem tunik fel kulonbseg hogy mikor melyiket hasznalom, es egy plus a regi hardvernek, hogy sokkal jobb eselyed van a tamogatasra linux alatt, most pl az X260-as nal nem mukodik a WWAN se a GPS

Pár hónapja vettem egy X230-ast, és pont azért, mert az volt az utolsó, ami nem ultrabookos vacak, ebbe pl tudtam 12 giga ramot rakatni, szóval egyenesen jobb teljesítmény terén, mint az újak :) Sima ubuntu, java-t fejlesztek, és semmi különbséget nem veszek észre az asztali i5 4460-hoz képest. Eredetileg én is csak hurcolásra vettem, aztán vettem hozzá dokkolót és ma már ez az alap gép, asztali meg maradt játékra.

SSD az kell, de ez lassan alap.. Billentyűzete nekem egyenesen tetszik is, ráadásul sikerült kifogni egy példányt értelmes aksival.

X220T -t használok i7-tel és 16GB memóval... "amíg meg nem pusztul, ez már marad" életérzéssel párosítva :D

Ma jött meg az x220, a sima, nem T-s vagy S-ses, tehát nem az érintőképernyős, és nem a gazdaságos változat. i5 2520M 4 giga RAM-mal. Majd bővítve lesz 8-ra, meg kerül bele SSD. Elsősorban azért ezt vettem, mert agyondicsértétek itt a HUP-on, meg a linuxos támogatása is patent.

Egyébként tényleg jó gép, csak ez a kemény, kotyogós, durva, mechanikus billentyűzet nagyon idegesítő, a kapcsolótáv is elég nagy. Szerintem nehezen tudom majd megszokni, mert gépíráshoz meg kis kapcsolóutas, puha billentyűzetekhez vagyok szokva, amelyeknél elég csak megérinteni a billentyűket. Ez a durva, mechanikus billentyűzet annak jó, aki 1-2 újjal kopácsol harkály módjára, tartósabb. Extra idegesítő, hogy a bal Ctrl és Fn gomb fel van cserélve, így Ctrl+C/V/X, Ctrl+Shift+Esc, Ctrl+Alt+Del kombóknál mindig Fn-t nyomok Ctrl helyett.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Termeszetesen a billentyuzet nem mechanikus (ill. termeszetesen minden billentyuzet mechanikus, de azokra szoktak ezt mondani, ahol a kapcsoloszerkezet mechanikus, es nem gumimembranos). Az X220-as ugyanugy membranos billentyuzettel rendelkezik, mint szinte az osszes laptop.

A mechanikus billentyuzeteket egyebkent pont azok szoktak hasznalni, akik 8-10 ujjal gepelnek. A 'puhasagnak' semmi koze ehhez, lehet venni kisebb es nagyobb erot igenylo mecha billentyuket; ill. a klasszikus membranos cuccokhoz par szazezer leutes utan mar nagyobb ero kell.

----------------------
while (!sleep) sheep++;

Elhiszem neked, hogy igazából membrános, de érzetre olyan erősen kell nyomni, mint a mechanikusat. Bár egy kicsit puhult, vagy csak én szoktam hozzá. Gépírásnál nincs előírva melyik a jobb, kinek mi jön be. Én a puha, lapos, süllyesztett gombos billentyűzetet szeretem, abból is lehetőleg a szigeteset preferálom, ilyen billentyűzeten kisebb energiával lehet gépelni. Ez az x220-as billentyűzet olyannak való, aki a mechanikusat vagy az ahhoz hasonló keménységűt szereti.

Sajnos a proci bele van forrasztva az x220-ba, csak alaplappal lehet cserélni, de most az eBayről hozzájutottam egy i7 2620M-es procis alaplaphoz elég tűrhető áron, helyben, ingyen kiszállítással, szóval lecsaptam rá. Az Intel 535-ös SSD és a Crucial 2x8GB memória is meg van bele rendelve, ebből viszont az SSD sokára ér ide. Ha nem lesz velük probléma, akkor ebből még „munkagép” is lehet akár, ahogy itt a HUP-on szoktátok mondani.

Mondjuk azt nem tudom, hogy mekkora előrelépés lesz ez az i7-es a i5 2520M-hez képest, +1 mega L3 cache, meg némi plusz órajel. Félek nem nyertem vele sokat, de ha egyszer most találtam olcsó bővítési lehetőséget, megléptem. Ahogy nézem, az i7 2620M és 2640M (ez a legnagyobb, amivel lehet kapni) között semmi különbség nincs, +100 MHz magonként, és kifújt. Ennyiért nem is értem, hogy miért érte meg az Intelnek új procit kiadni.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Ezt jó tudni, az USB3-ról nem tudtam. Akkor talán mégse volt pénzkidobás, mert azóta megbántam, hirtelen felindulásból elkövetett vétel volt. Remélem nem lesz nehéz beszerelni. A RAM is kicsit overkill, mert a 8 gigából sem futottam még ki soha, de a 4-ből (ami most van ebben a gépben) többször is, nem is kell hozzá hú de komoly dolgokat művelni, meg hiába a kis fogyasztású Openbox Archon, elég egy 20 tabos Chrome, 10 tabos text editor, pár nagyobb pdf, Thunderbird, néhány terminál kinyitása, és már darálja is a swapot. 8-ból még nem fogytam ki sem KDE5-tel, sem Win10-zel, de sose tudni mit hoz a jövő, ha egyszer úgyis költök rá, meg bővítek, kimaxolom, később nem kell vele vergődni. Nem olyan nagy tétel, meg eladom a mostani alaplapot procival meg a HDD-t, azzal vissza is jön valamennyi.

Sajnos az SSD-rendelést törölte az amazonos cég, mivel annyiért már nem tudnak küldeni, amennyiért rendeltem, és nem találok másik megfelelőt. HyperX Fury 480-as SSD-n gondolkodom, de nem támogatja a hardveres AES-t, ami nekem nagyon kéne, cserébe viszont jó a vezérlője, meg 240 helyett 480 GB-os, és a hely sose lebecsülendő szempont.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Hasonló megfontolásból vettem én is egy refurbished x230-at, arról írok most (i5-3380M + 8GB RAM + SSD).

Nincs panasz, de az FN-Ctrl dolgot nekem szokni kellett. 2 hét után is volt, hogy nem ment a Ctrl-C Ctrl-V.
Aztán rájöttem, miért...

Az SSD-t írták előttem sokan, joggal. Amit még javaslok, az a nagyobb akku.
Kicsit nehezebb lesz tőle, de üzemidőben kárpótol.

Egy másik idegesítő dolog a billentyűzeten, az a kurzorgombok közé rejtett böngészőelőzmény előre-hátra gomb, mindig ezeket nyomom meg véletlenül a kurzorgombok helyett, és elmászik a weboldal, amit nézek, meg elveszik a hozzászólás, amit a textboxban írtam éppen. Marha zavaró.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Majd valószínű az lesz. Remek gépnek tűnik, nem utálom, csak a billentyűzetével nem vagyok kibékülve. A billentyűket megvilágító kis éjjeli lámpa viszont aranyos, elsőre felröhögtem rajta. Ilyen megoldást eddig nem láttam, csak olyat, amikor a gombok alulról vannak megvilágítva háttérfénnyel.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Az az általad szidott billentyűzet a legjobb amivel dolgoztam, a 30as szériánál bevezetett szigetes szar miatt váltottam másra (meg a hanyatló minőség miatt, a T430s-em egy év után kopottabb/megviseltebb volt mint az X220-am 5 év után)

--

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

Na, úgy néz ki, hogy megoldottam mindkét problémát. A BIOS-ban találtam egy olyan opciót, hogy swap Fn and Ctrl keys, meg egyelőre tesztképpen Win10-re (Linux majd most hétvégén kerül a helyére) feltettem a Lenovo Keyboard Customizer Utilityt és letiltottam benne a browser-gombokat. Így már használhatóan lehet rajta gépelni, bár a billentyűzet lehetne finomabb, meg kisebb kapcsolóutas.

Még egy dolog, aztán hagyom a pihenni a topikot: a Kékfogat hogyan lehet kikapcsolni? Elvileg Fn+F5, legyen, a vonatkozó utilt még nem raktam fel, így ezt a részét nem tudom tesztelni. Ami jobban zavar, hogy már bootoláskor, meg BIOS POST alatt is be van kapcsolva. Ki szeretném kapcsolni, le szeretném teljesen tiltani a BT-eszközt, nem fogom használni. Próbáltam Win10 alatt letiltani a beállításoknál, de hiába van kikapcsolva, világít a BT-indikátor.

Arra rájöttem, hogy van a gép bal oldalán egy kapcsoló, az egyszerre tiltja vagy engedélyezi a Wi-Fi-t és a BT együtt, de külön nem találtam rá módot, hogy csak a BT-t letiltsam.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Ha az OS kikapcsolja a kékfogat, akkor annak kikapcsolva kellene maradnia POST alatt is. Windózon nálam jól működik, Ubuntu 14.04 mindig bekapcsolja, amint feléled a kernel, a 16.04 pedig jól működik, azaz az utoljára használt állapot lesz.
A 14.04-el párszor bohóckodtam, hogy rászoktassam a rendes viselkedésre, de aztán lemondtam róla. A 16.04 OOB jól működött.

Nálam az Fn+F5 kombó is megy mindegyik ubuntun.

Most már jó nálam is. Arch Linuxon kiadtam a kékfogra egy rfkill block bluetooth parancsot, és onnantól nincs bekapcsolva POST alatt sem, elég volt egyszer letiltani. Win10 alatt viszont nem akarta a tutit, lehet fel kellett volna tenni a szoftverét, de azért az 5 napért, míg azzal teszteltem a gépet (hétvégéig használtam Windowszal, mivel azzal jött), addig nem láttam értelmét mindenféle sz@rt feltenni.

Fn+F5 kombó megy, de az meg egyszerre tiltja a Wi-Fi és a kékfogat is. Mindegy, mert nem kapcsolgatom. A Wi-Fi-nek úgyis mindig be kell lennie kapcsolva, a BT-nak meg soha. BIOS alatt meg nem találtam rá opciót, ahol ki lehetne kapcsolni.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Az i5, kimaxolt ram és ssd teljesen jó munkagéppé teszi ezeket.

Igaz nekem a nagyobbik, T430 van és mivel virtualizált kacatokat is futtatok, plusz win-en vagyok, így a procit átcseréltem 4 mag 8 szálasra benne. De egyébként az i5 sem volt rossz. A bővíthetőség miatt utólag nem bántam meg, hogy X helyett T-t sikerült venni anno.

Egyébként asztali gépként sem utolsó. Fillérekért vannak már a 4337 / 4338 dokkoló változatok és az X-es gépekkel is kompatibilisek. Két külső monitor, billentyűzet, egér. Egy gombnyomás, kipattintás és már lehet hozni vinni, ha kell.

Nekem X220-as van SSD + 8G rammal. Munkatársam vett X260-ast nem éreztem azt a hatalmas sebesség különbséget. Mondjuk a benchmark szerint se sokkal erősebb egy i5-2520m mint i5-6xxxU.

Szóval simán jó lesz még pár évig, gnome-shell használom most is még éppen elég a 8G ram. Persze futkorásznak virtualboxban VM-ek.

Fedora 25, Thinkpad x220

En is beallok a sorba, most vettem egy X230-at az alapkiepitessel, mert egy masik konzumer-kategorias cucc (Samsung...) tonkrement, es par honapig nem akarok uj laptopot venni.

Alapkiepites: X230, i5 3210M, 4GB ram, 320GB HDD, TN panel (pfuj), Windows 7 Prof jogtisztan.

Azt kell tudni, hogy ilyenbol itt a UK-ban annyi van, mint a szemet, mert rengeteg ceg hasznal Lenovo Thinkpadeket, amelyeket a frissitesi periodus (4-5 ev) utan gombokert felvasarolnak a kereskedok. A fenti konfiguracio 150 fontba kerult ingyenes 24 oras szallitassal. Az allapota igen jo, egy-ket aprobb kopas van rajta, de erzodik az egesz szerkezeten, hogy massziv, nem eldobhato hasznalatra keszult (es ez ugye mar uj szeria, hol van ez a klasszik T61 vonaltol...).

A TN panel borzalmas, de kibirhato. A 4GB teljesen okes ebbe a gepbe, a HDD pedig szinten borzaszto (hangos, zakatol, es lassu is), de szerencsere volt otthon egy tartalek 2.5-os SSD-m, amelyet belehelyezve megszunt a zakatolas es a Windows hirtelen megtaltosodott. Linux-szal egyelore nem probaltam, mert ez most nem arrol szol, de nincs ketsegem afelol, hogy egy szabvany Ubuntu gond nelkul megy vele. A billentyuzet "ipari", kicsit fura, valahol a mostani leheletfinom-erintos szigetgombos es a regivagasu mikrokapcsolos kozott van valahol, rendesen kell pufolni, de birja, ugyhogy a celnak megfelel.

Amugy minden mukodik (webkamera melletti olvasolampa is - nagyon vicces, meg nem lattam ilyet), meg az akksi is egesz jo allapotban van - ha meghal, barmikor lehet szerezni bele. 150 fontert ez egy igen jo vetel volt, ha kibirja ezt a nehany honapot, akkor nagyon boldog leszek :)

Igen, itt Angliában sok ilyen gépet kapni, de M.o.-n is népszerűek ezek. Angol Amazonon a cégnek még van UK-n belül ingyenes kiszállítással 130 fontért x220, amit vettem, kopás/sérülésmentes állapotban lévő gépek, IPS panellel, jogtiszta Win10 Proffal, annyi, hogy nem 3rd gen, hanem csak 2nd gen i5-ös proci van benne, de alig van pár százalék teljesítménykülönbség közöttük. Egy ilyen gépbe, ha veszel még RAM-ot meg SSD-t, akkor olyan ütőképes géped lesz, aminek sok újonnan árult konzumer cucc 200 ezer forint alatt a nyomába sem ér.

A billentyűzet miatt ne aggódj, ahogy járatod még be, úgy fog puhulni, legalábbis x220-on ez van.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek stb…” Aron1988@Proharder Fórum

Közben megfogalmazódott egy jótanács, ami az X220-X230 vásárlását illeti. Több helyen hirdetik ezeket olcsón IPS panellal. Na, ennek nem szabad beugorni, mert általában TN-es, főleg, ha olcsó gépről van szó. Az eladótól ilyenkor érdemes kérni EDID kódot, amelyet Linux alatt a sudo get-edid | parse-edid alkalmazással vagy a cat /sys/devices/pci0000:00/0000:00:02.0/drm/card0/card0-LVDS-1/edid futtatásával lehet kinyerni, Windows alatt az AIDA64 vagy az ingyenes DumpEDID megmondja. Utána a kapott EDID kódot ellenőrizni kell a panelook.com oldalon, úgy biztosra meg lehet mondani. Szokták még tanácsolni, hogy ellenőrizni kell a betekintési szögeket, de ebben az ügyben néhány TN panel becsapós lehet, vannak kiváló betekintési szöges modellek. Sőt, érdemes nem csak hogy az EDID azonosítót elkérni, hanem a komplett edid dumpot, a cat-es parancs kimenete ez, ez azért jó, mert ha az eladó úgy gondolja, hogy hamisítja az infót, akkor az ki fog bukni, mert az egész dumpot nem tudja vele konzekvensen úgy hamisítani, hogy utána a linuxos parse-edid dekódolni tudja minden paraméterét.

Sajnos nagyon sokan csalnak, IPS-nek írják a kijelzőt, amikor nem az. Ugyanez igaz, ha valahonnan IPS kijelzőt rendelünk, az mindegy, hogy X220-ba vagy X230-ba, ugyanaz a kijelző való bele. Az FRU szám sem igazít el, azt írnak, amit akarnak, mire ideér a panel, TN-es lesz belőle, az eladó meg hivatkozik eBayen is az apróbetűre, amely megengedi neki, hogy vagy hibás panelt küldjön, vagy TN-t az egyértelműen meghirdetett IPS helyett. Vigyázzunk vele emberek, nagyon sokan csalnak ezzel, egész iparág alakult ki ekörül. Egyedül a lenovo oldalán lehet tuti jó IPS panelt venni hozzá, de csak a nagykerükből, ők meg csak céges vevőkkel foglalkoznak, magánember nem is regisztrálhat, hogy rendelhessen, ráadásul 181 eurót kérnek a panelért, ami drágább, mint amit egy ilyen gép ér. Most találtam egy magyar emberkét, aki megígérte, hogy szerez nekem nem horror áron IPS panelt, de még nem jelzett azóta vissza.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek…” Aron1988@PH Fórum

Tudom, hogy régi a szál, de ha már.. akkor legyen egy helyen.
Az X220 tablet kivitellel kapcsolatban van valakinek tapasztalata, mennyire strapabíró a kijelző rögzítése? Lötyögés ilyesmi érdekel, Nem volt hozzá még szerencsém, de szemezgetek vele.

megvehető, profi a zsanérzat. egyre kell figyelni, hogy a felső forgatható rész csavarási végállását biztosító kis pöcök ne legyen kiakadva vagy letörve. ekkor a kijelző körbefordulhat oda vissza akárhányszor - és ne legyenek illúzióid, ekkor már körbe is fordították többször, vagy rossz irányban tekerték (a zsanérzat köré rajzolt iránnyal ellentétesen). akárhogyan tagadják ez teljesen tipikus és gyakori emberi hiba. ekkor a kijelző kábelkorbácsa kivétel nélkül azonnal megtörik, és elszakad - utóbbi már csak idő kérdése lesz. cserélni horror-munka, tákolni pedig nem biztonságos mert a hajszálvékony kábelek (ha nem jól csinálják) elégnek mint a tyúkszar. akár az öledben fog füstölögni és az nem olyan jó buli.

ha mégsem kell tablet kivitel, nekem van eladó X220 8G rammal és SSD-vel, hajszálkarc-mentesen.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Mennyiért? :)

Amúgy most vettem egyet teljes szettben az x201 eol miatt (a laptop, 60W-os utazó töltő + 90 Watt-os töltő, sajátmárkás hordtáska, dokkoló, lenovo szkrollpatkány, lenovo külső optikai meghajtó volt mindösszesen 45 rugó)

Az x201 -esben eladás előtt cserélni akarom az átvezető káblelt (ledes kijelző) a szokásos szériahiba miatt: thinklight nem világít már, illetve a x220-ason cserélném a palmrestet (ujjlenyomat-olvasó nélküli változat) egy apró repedés/törés miatt a touchpad jobb sarkánál. Mivel tőled nagyjából az íjászkodás és a thinkpad(javítás) témakörökben olvasok hasznos kontentet - szöget ütött a fejembe, hogy _amennyiben van rá lehetőség_: megrendelem inkább tőled az alkatrészeket, mint kínából. A kínából rendelés esetén ez nekem olyan 7e-8e Ft-ba fájna összesen. Mi a véleményed? Írjak privátot?

-elég olcsón vetted, ha jól értem mit vettél.
-az eladás előtti hw karbantartás jó ötlet. egyrészt többet fog érni másrészt nem egy full lelakott szart kell eladj. jobb ez így mindenkinek, jaja.
-rendeld le Kínából (vagy olvass lentebb). jobban jársz mintha én segítenélek ki. az én feladatomnak immár csak egy kis része a TP szerviz, emiatt nagy energiákat nem fektetek bele.

-tipp: hívd fel a Hadrianus-t, vagy nézz szét pl. Vaterán és vedd meg tőlük a hibás gépeket. fillérekből van azonnal donorod, képeken láthatod milyen állapotúak. két munkanap alatt nálad lesz a cucc.
-tipp2: a leszerelt viseltes karosszériaelemet és kábelt is add oda a gép mellé. ebből az jön le, hogy nem a szemétből kiszedett kozmetikázott cuccot adsz sunyin, hanem az általad koptatott elemeket cserélted le szóval nincsen mit rejtegetned. én értékelném az ilyen gesztust, emiatt meg is szoktam lépni én magam is. majd kidobja az új tulaj ha akarja.
-de ha mégis küldesz üzenetet azt jelezd itt is kérlek, olyan cím van megadva amit havonta egyszer nézek talán és amúgy is ömlik rá a szemét.

ui érdekes az íjászat + TP kombinált megfigyelése :) épp a napokban gondolkoztam rajta, hogy a szervizben lévő kukás szarokat ki kellene vinni terepre és 50 méterről szétnyomni csigással. csak a vesszőimet sajnálnám, mind saját gyártmány, sokat tököltem velük. a karboncsövet biztos összemarná meg letépné a műanyag tollat amikor átszalad rajta :) majd meglátom.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Köszi a választ! Az észrevételeidet maximálisan osztom. Rendelek akkor Kínából, de az is lehet, hogy pénteken kinézek az itteni számítógépes hulladékudvarba - szokott ott lenni mindenféle szirszar. Bontásra váró kikukázott szervergépek, munkaállomások (töméntelen mennyiségű ECC DDR2 ram, valaki kér?), laptopok. Nem szeretnék nagyon donorokat mert akkor elkezd felgyűlni a sok szar nálam (így is van még pár kacat).

Jól érted. Amit felsoroltam az az x220-asra érvényes. 4GB@1333 ram volt benne és egy 320-as vinyó, IPS panel, magyar bill.. Az x201-ből megkapta a 8GB@1600 ram modulokat illetve a még szinte új 1TB-os barracudát (128 MB cache-el). Az akksi 1 órás volt - úgyhogy azon melegébe, ha már felmentem pestre, elrohantam az SNA rendszerházba utángyártott akksit venni (ungvár köz). Jópár akksit vettem már tőlük, eddig nem volt gond velük, ha meg igen, akkor zokszó nélkül cserélték. Az x201-esben lévő akkupakk 1 éves már jócskán elmúlt, 3 órát még szépen elmegy vele a gép.
Szóval új akksi + útiköltség + laptop + kiegészítők kijött 61-ből. Amit sajnálok, a fickó fizetés után kijelentette, hogy van még egy ugyanilyen szettje - pár nap múlva ugrott be, hogy simán megvehettem volna azt is. Hülye voltam...

Megfigyelés: Legalább dupla annyi ideje olvasgatom a hupot (is), mint amilyen idős a regisztrációm, úgyhogy nagyjából képben vagyok az itteni nicknevek mögötti arcokkal is - némelyeket személyesen is láttam/hallottam erre-arra. Igazából amire igényem nem mutatkozott, az hogy saját magamat megismertessem másokkal.

Az íjászat azért ragadt meg, mert huszonéve a koliban volt egy vadászó ismerősöm, aki behozta a csigás íját, valami kezdő cuccot, és esténként a kolikertben azzal lőttünk párszor. Egy darabig szerettem volna én is íjat, de akkori kispénzű ifjúként nem tellett efféle hobbira, így lemondtam róla. Jelenleg egy ukulelém van - azon mindjárt négy húrt is lehet pengetni - igaz lőni nem jó vele, viszont arra jó, hogy felismerjem: még erre sincs időm. :)

x220.,

2gen i5; 8G vagy 12G DDR3 igénynek megfelelően; 128G SSD; 2.5 órás gyári akku; gyári adapter. kamerás modell, FPR, angol bill (nem L-Enter). szűz vízlevezetőkkel, tehát ezt még nem locsolták virág helyett :D tényleg nagyon szép - és ha számít van rajta egy időben W7->W10 váltott legális 10Pro.

65 alatt nem adom ha pálcával ütnek sem :)
-szerintem tudok hozzá dokkolót is szerezni valami potom áron, így mehet asztali gépként - bár ehhez időre van szükségem.
-szerintem tudok rá tenni OS X-et is, de idő hiányában inkább visszaszívom, majd tesz rá akinek kell.

most már tudsz küldeni üzenetet, ha még érdekel. majd este ránézek.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Én T431s-t használok már vagy 5 éve. Ez i5-3437U procival jött ki, és alaplapi 4 Gb-val. Kapott egy SSD-t, egy 8 Gb-os RAM-ot (így 12Gb lett) és vettem bele egy LG IPS full HD panelt.
Gyönyörű képe van, és lazán futtat VMWare alatt még egy hostot.
Nem találkoztam olyan szoftverrel ami kifogna rajta, bár tény, hogy nem kódolok.

Ez ugyan nem annyira pici, de nekem egy 11-12" túl picinek tűnik, a T431s 14"-os mérete pont a legideálisabb gépelésre és képernyő szempontjából. Jó a billentyűzete is, a touchpad-je szar, de cserélhető ez is a nyomógombos változatra. Ja, és az aksija így 5 év távlatából is bír 3,5-4 órát.

Ultrabook, tehát elég vékonyka és 5000-7000 körül van hozzá fullos két-három monitoros dokkoló is.

Most gondolkodom azon, hogy beszerzek még egyet, mert az otthoni 15"-os amit a nejem használ már túl nagy és nehéz.

Nejem x201-et használ, 8G ram, 256SSD , bőven jó bármilyen felhasználásra.Gyors, megbízható.

Időközben beruháztam egy sima X220-ba.
Az mennyire normális, hogy a memtest86+ a képen látható pontnál hibaüzenet nélkül konzekvensen ledermed?

Az attól függ, hogy milyen felszereltségű (proci, RAM, HDD helyett SSD van-e benne, TN helyett IPS paneles-e), eredeti töltővel/akkuval érkezik, vagy utángyártottal. Az alja olyan 30-35 ezertől indulhat, ha jól fogod ki. A teteje meg 50-70 fölé is mehet, ha sok RAM van benne, IPS-es kijelzős, i7-es, stb.. Igaz ez mind az X220-ra, de a 230 sem szokott sokkal drágább lenni, legfeljebb jelképesen. Annyi hogy ma már 220-at nem vénnék, a 230 mégis csak 3. genes, meg jobb a Win10 támogatottsága, stb.. Persze az 220 sem avult el teljesen, ha jó áron kapod, akkor mehet az is, de nem arra mennék rá.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP

X230-at nyúltam sokáig Core i7 volt SSD-vel. Linux mint, valamint Ubuntu Gnome. Eladtam egy ultrabook miatt. Nagyon megbántam :) Fogok venni újra. Igazából asztali gépen a 2 monitor miatt szerintem kényelmesebb a kódolás, viszont ez erőben, kényelemben, mmegbízhatóságban és hordozhatóságban nagyon ott van a szeren főleg annyiért, amennyiért manapság dobálják. Egy hónapja vettem egy T420-at de az nekem nagy. Akku valszeg kelleni fog bele, ilyenkor Kínából rendelek mert az ára a töredéke az itthoninak és szerintem itt ugyanazt árulják (ami utángyártott). Kibírnak azok is több órát.

a 4337 -en független a displayport és a dvi csatlakozó. Displayport -> hdmi átalakító 2 dolcsi körül kapható. Szóval arra is lehet kötni 2-3 monitort. De a gép saját mini dp-je is működik a dokk két digitális csatija mellett.

A 4338 is két digitális kimenettel rendelkezik, csak ott van dvi és diplayport csatlakozóval is, de párban nem függetlenek egymástól.

Érdekességképpen linux alól sima passzív dvi-hdmi átalakítóval is megy hdmi módban (van hang a kijelzőn), míg win alatt ez csak displayport-hdmi átalakítóval megy (vagy persze egyenesen displayporton).

Egyforma monitorok esetén az inteles verzió is elbír három külső kijelzővel, ha nem használjuk a belső lcd-t. Win és linux alól is, de win alól kicsit kényesebb hogy tényleg egyformák legyenek (legalább 2 a digitálisok közül). Itt külön előny a 4338, mivel a dp-hdmi és dvi kimenet nem feltétlen viselkedik egyformán, ellenben ha azonos fajta interfészen vannak, az sima ügy.

Szoktam használni 4k (3840 × 2160) kijelzővel is displayport csatival. Igaz ott csak 30Hz van, de mindenféle varázslat nélkül ment ubuntu 17.10 és win10 alatt is.

T430 gépekkel haszánlok ilyen dokkolókat, onnan a tapasztalat :) 4-5 ezer körül kapni már a dokkolókat hardveraprón, 90w táp is hasonló árszinten mozog. Minden asztalomon van egy :D

Aliról vettem csomó adaptert már hozzájuk
https://www.aliexpress.com/item/Mini-DP-Thunderbolt-to-HDMI-Cable-Displ…
https://www.aliexpress.com/item/DVI-D-Dual-link-Male-24-1-pin-to-HDMI-F…
https://www.aliexpress.com/item/Mini-DP-Displayport-Male-To-DisplayPort…
https://www.aliexpress.com/item/Black-White-Mini-Display-Port-Mini-DP-A…
Azért van külön dp átalakító, hogy dokkal és közvetlen gépbe dugva is menjen, de másik irányú is olcsón kapható. Mindenre felkészültem :)

Nekem is 420 van, már nem gyári (értsd: Lenovo plecsnis) akkuval. Az "utángyártottak" sokkal rosszabb minőségűek. Eleve kevesebb a Wh egy kicsivel, másrész míg a gyári csak kb. 2-3 év után kezdett érezhetően degradálódni, addig az utángyártott már 1 év után is. A 4 éves gyári és a 2 éves utángyártott kb egy szinten van kapacitásban most.

A kibírnak több órát pedig - hát éppenhogy. Nekem T420-al 4 óra volt a max könnyű használat mellett, igaz akkor még HDD volt benne.

Van olyan thinkpad ami bir ~8 ora folyamatos mukodest akksirol a gyakorlatban? Kodolasra gondolok meg netezesre, nem jatekra es nem is folyamatos forditasra. Probaltam mar 1-2 tablet-notebook hibrid gepet (lenovo, asus), ami a leiras szerint bir 10 orat, de a valosagban eddig csak egy macbook tudta ezt (2014-es, de hogy pro vagy nem, azt nemtudom mar).

ha közben vékony is legyen, akkor valamelyik nagyon ultrabook változat, visszafogott teljesítménnyel.

A régebbiek közül pedig némelyikhez létezik nagy akku, plusz belső akku vagy dokk portra köthető alsó akku is.
Itt akár 23 órát is írnak 9 cellás hátsó és 6 cellás dokkoló akkupakkal
https://www.youtube.com/watch?v=3wYIHfjNA3A

Céges T460-om van, a nagyobb extra akksival:
https://img.purch.com/o/aHR0cHM6Ly93d3cubGFwdG9wbWFnLmNvbS9pbWFnZXMvdXB…

Nekem 17-18 órát bír ebben a konfigban ubi alatt. Igaz, valószínűleg az átlagosnál alacsonyabb energiaigényű felhasználó vagyok. A dudor miatt nem annyira vékony és nem is annyira könnyű (két akksi van benne, van egy 3 cellás a házon belül is), meg még használtan se láttam (de ha lesz, veszek, még norvég billentyűvel is!). A proci i7-6600U és az a jó benne, hogy ha nem teljesítményre állítod be a profilt akkor egy átlagos napon egy másodpercre sem kapcsol be a ventilátor, max combosabb, fél perc feletti többszálas fordításnál, szóval teljesen hangtalan. Nagyon meg vagyok elégedve a jószággal.

Mivel először a külső akksit szívja le, csak utána áll neki a belső 3 cellásnak, a lemerült külső akksit menet közben cserélheted egy feltöltöttre, ha van a hátizsákban. Nem hiszem, hogy sokan szórakoznának ilyesmivel, de épp ezért becsülöm nagyra a termékfejlesztőket hogy vették a fáradtságot és megteremtették a lehetőséget.

ThinkPad UltraBase Series 3 ügyileg milyen ultrabay-t érdemes rendelni ha SSD-t raknék bele? Van valakinek ezzel tapasztalata?

Boccs az off-ért:

T410-be keresek csere akksit (a mostani már kb. 10 percet se bír). Hol keressek milyen kapacitásút (van többféle is ami belemegy ebbe a modellbe?), és kell-e valamire vigyázni / óvakodni valamitől?
--

Ungár köz 5
https://www.notebook-alkatresz.hu/

Jó tapasztalataim vannak velük. Utángyártott akksikat kínálnak - korrekt garanciális feltételekkel és elfogadható áron.

A másik lehetőséged a li-ion kft - ott újraépítik az akkupakkot - kb hasonló áron mint fentebb - nincs tapasztalatom velük, de tervezem, hogy kipróbálom a szolgáltatásukat.

itt feljebb írták:

Az "utángyártottak" sokkal rosszabb minőségűek. Eleve kevesebb a Wh egy kicsivel, másrész míg a gyári csak kb. 2-3 év után kezdett érezhetően degradálódni, addig az utángyártott már 1 év után is.

A gyári meg 23 ezer :) 35-ért már komplett T410-eket árulnak persze használt, de akkor is az arányok..
--

Nekem 8 mit csinálsz akksiügyben - nekem ezen két cég került a látókörömbe. Plusz tedd fel magadnak a kérdést, hogy melyik országban készülnek a gyári és az utángyárott akksik. Kínában vagy Kínában? Való igaz, hogy az x200 / x201-es korszakomban a két laptop megevett három-négy utángyártott akksit, kb 3-4 év alatt (szerencsére az x200 és x201 akksik csereszabatosak az egyik akksi kiszolgálta mindkét laptopomat). Sőt! Volt olyan is, hogy az egyik akksi kapacitása fél év alatt több, mint 50%-ot esett - ilyenkor visszavittem és szó nélkül cserélték. Ezen kívül évről évre jobb akksikat kapok ott - bár, most az x220-as pakkja még friss - még szépen hozza a 4-5 órás üzemidőt - meglátjuk mi lesz - az biztos, hogy egy negyvenezres gépbe nem fogok a gép több mint felét kitevő cash-t kidobni.

Nem teccik érteni!

Sokallom a 25 ezret egy gyári akkuért egy 8 éves gépbe, amit használtan már 35-ért meg lehet venni komplett (igaz szar akkuval, de a komplett gép kerül majdnem annyiba mint 1 db új akku).

A gyári akku ami most van benne 5,2Ah-s, ehhez képest a boltodban árulnak 6,6Ah-st is. Ha fentebb azt írják ezek a kínai utángyártott akkuk 1 év után már érezhetően gyengülnek, érdemes a legnagyobbat venni. Remélem nem gyullad ki töltés közben az ölemben :|

Fontos: nem azért baj mert kínai, hanem mert "noname" kínai! A gyári is kínai, de az legalább SANYO. A bolt az utángyártottnak a márkáját se meri kiírni, ezért nincs benne sok bizalmam.
--

Ezért írtam, hogy a fentebbi cég kedvező garis feltételekkel vállal némi felelősséget az akkukal kapcsolatban. Nekem még egyik sem gyulladt ki az ölemben, ahogy azoknak sem, akiknek ajánlottam a céget. Firmware probléma volt egyes uefi thinkpad-ekkel, de a cég erre is korrekt módon reagált és cserélte a kérdéses akkut. Ha ez nem felel meg, akkor 9-12 ezer forintért a Li-ion újraépíti neked a gyári akksit.

Mindenképpen. Az összes nagy gyártó elkezdett nagyon kínai notebookokat árulni. Össze sem lehet hasonlítani egy régit egy új nyekergő, csavarodó műanyag cuccal.
Szerintem a lenovo l, HP pro és Dell insp szeria sok tagja pont olyan mint akármelyik Asus Vág Acer. Már rég nincs érezhető különbség ezeknél a szériáknal.
Mindemellett az Intel ugyanazt a lassú dual core I5 fost árulja vagy 7 éve, csak a fogyasztason faragott és a vga-n.