Batteriser

Batteriser

Ha van itt hozzáértő, kérem magyarázza már el, hogy ez így hogy?

Hozzászólások

Annyit tudok róla, hogy egy DC/DC konverteren alapszik.

[off]Nagyon sok videója van, de valóban csak azokat nézem meg, ami számomra érdekesebb valamiért, mint a többi.
Egyébként, amolyan "hallott szöveg értése" címszó alatt kezdtem el nézni 1-2 éve pár másik csatorna társaságában.
Ma már akár 1-1 népszerű sorozatot is simán nézek angol felirat nélkül. (csalás: direkt/?/ egyszerű a nyelvezetük szerintem)
Gyakorlatilag interneten kívül nem használom aktívan a nyelvet.[/off]

Egy dc-dc step-up konverter. Pl. egy rendesebb fajta -> http://www.microchip.com/wwwproducts/devices.aspx?dDocName=en547080 , ez már 0.6V-tól elindul és nemhogy 1.5V-ot hanem 5-öt is csinál belőle szívesen. :) Már évek óta használom a 1640-eket megelégedéssel, jó kis cuccok.

A batteriser cuccnak annyi a trükkje, hogy jó design-nal eldugták az induktivitást, ami a legnagyobb holmi egy ilyen eszközben. Vélhetően emiatt nem is terhelhető úgy, mint egy valódi elem. A max kivehető áram a tekercs telítődésétől függ.

Röviden és pongyolán a működés: az induktivitáson keresztül rövidre zárják az áramforrást egy pillanatra, majd nyitják az áramkört. A nagyon gyorsan összeomló mágneses tér a tekercsben feszültséget indukál, ezt sorbakapcsolják a forrás feszkóval. Ezt viszonylag magasabb frekivel csinálják a kismanók. Picit szabályozzák az egészet, hogy ne 600V jöjjön ki a végén, de nagyjából ennyi. :)

Szerk.: A videóban lévő TI csippel is összefutottam már -> hisztis pitcha az MCP1640-hez képest (értsd: nem bírja a kókányolásom :DDD ). De a szöveg jó.

De az azért mindenképp érdekes, hogy jött ki a 800%-os élettartam. Szerintem ma már minden elemes cuccban gyárilag ott a step-up-converter, hogy újratölthető elemmel meg félig lemerült alkálival elmenjen 1.1 vagy kevesebb voltról is. Mennyit érhet valójában, +10-20%?

--

A fenti videoban Dave(EEVblog) arra jutott hogy valoszinuleg a 800%-ot ugy gondoljak hogy az eszkozok 1.3V alatt kikapcsolnak. Ami ahogy mondod termeszetesen nem igaz mivel majdnem mindent ugy gyartanak hogy menjen 1.2V-os akkuval is, tehat az alap felvetes mar hulyeseg is. Radasul ezek az eszkozok 1V korul kapcsolnak ki.
Masik hatranykent emliti hogy ha ezt a cuccot hasznalod akkor a keszulek akkutoltes jelzoje nem er semmit, mivel amig a DC-DC konverter ki tud venni valamit addig 100%-osnak mutatja az elemet majd amikor mar teljesen kimerult akkor hirtelen kikapcsol.

Nézd meg a fentebb linkelt videót, tanulságos. Ott van a dög elásva, hogy kijelentik, hogy a legtöbb eszköz 1.4-1.35V alatt nem működik. A valóság közben az, hogy 1.1-1.0-ig vígan elműködik az eszközök nagyon túlnyomó többsége, így a számok sokkal-sokkal csúnyábban festenek már a csodakütyü számára, konkrétan értelmetlen az egész.
Ja de látom leírták már, sebaj :)

Volt errol egy cikk az index-en korabban:

http://index.hu/tech/2015/06/03/a_nem_ujratoltheto_elemet_is_ujratolti_…

Meg egy e-mail thread a cegnel (ahol mindenki villamosmernok:-)

Vagatlanul:

A cím megtévesztő. Nem ujratölti, csak a csökkenő feszültségből is 1.5V-ot állít elő. Addig szívja az elemet, amig az teljesen megdöglik..
-----
Tuti nem lehet vele 80%-ot nyerni. A mellékelt kisülési görbe (két különböző elemé) alapján én úgy tervezném a kütyüt, hogy kb. 1-1.1V-ig működjön. Gondolom más is így tesz, van itt egy távirányító, az kiválóan elmegy két akkuval, ami ugye 1.2V per cella. Ha elmegyek a fekete görbén az 1.1V-os pontig, akkor onnan a maradék görbe alatti terület, ami a tárolt energia, az kevesebb, mint 10%-a az összesnek.Másrészt egy csomó helyre be sem fér az az elem, akármilyen kicsi is az a felpattintható DC-DC. Úgyhogy ez inkább parasztvakítás, mint világrengető találmány.
-----
Ha ott annyi energia lenne az elemgyártók már beleintegrálták volna a dcdc-t.
-----
Szokásos index színvonal… Szerintem meg kéne maradnia a bulvárnál :)
-----
“…A technológia nem új, viszont most először sikerült olyan kicsire összepréselni, hogy a magassága nem nagyobb, mint egy megszokott elemé…”
A technológia tényleg nem új, 60 éves már. Szerintem már 55 éve is volt elem magasságú.
“…amivel 800 százalékosra húzható fel egy eldobható elem élete…”
80% hogy jön össze 8x-os élettartammal?
“…A Batteriser kütyüiben DC/DC-konverter nevű elektronika van: az elem egyre csökkenő feszültsége táplálja, 1,5 voltotot mindenképpen kinyer az belőlük, amíg azok teljesen ki nem merülnek…”
Azért megnézném 0,6-0,7V alatt, hogy csinálja…
-----
Végül is utólag veszed meg a DC/DC-t amit kispóroltak az olcsó elemes kütyüdből.
És persze mindjárt négyet egy helyett (ha négy ceruza elem kell bele). Nagyon hatékony.

A 0.6 voltos kollégának megnézésre ;) -> http://www.st.com/web/en/catalog/sense_power/FM142/CL1810/SC1517/PF2511…
Ez az spv1040 nagyon jó kis cucc. Irrrgalmatlan fényviszonyok mellett is (pl. nappali árnyékos sarka) képes használható mennyiségű energiával szolgálni. (Persze azért rendes napelem kell hozzá. :D )