Napkollektor folosleges melegviz

Fórumok

Sziasztok

Azokat szertnem megkerdezni akiknek van napkollektorjuk, hogy mit csianalnak a folosleges melegvizzel (tobb melegvizet keszit a kolektor mint ammenyit hasznalnak). Mi a tavasszal szereltettunk fol egy vakumcsoves kollektort, de ahogy egyre hosszabbak a meleg idoszakok es melegebbek ugy kezd tobblet melegvizunk lenni. A kollektor vezerlo egysegen (resol deltasol bs plus) bekapcsoltam egy "rendszer hutto" funkciot. Ez megprobalja hutteni a kolektort azaltal, hogy a tarolat 60 fok fole melegiti, hogy hutse a kollektort. A szerelo az mondta, hogy ha felforr a fagyallo akkor elveszti vagyalo kepesseget es tellen megfagy. Itt meg itt azt irjak, hogy normalis a gozkepzodes. Nem lesz semmi baja a vakumcsoveknek ha nem hutti semmi? A masik megoldas, hogy ki lehet engedi a folosleges melegvizet, hogy huljon a tarola de ezt nem szeretnem. Itt a Drain-Back kialakitast dicserik.

Az lenne a kerdesem, hogy kinek milyen bealitasokkal uzemel a rendszere.

spec. 30 vakumcsoves kollektor; 200 literes bojler ket hocserelovel (futes rasegites); nincs drain back

Hozzászólások

Két funkció van erre a Resolban:
- Bizonyos hőmérséklet felett lekapcsolja a keringést (a tartály túlhevülésének megelőzésére, ezt írtad is), de egy másik funkció hatására bizonyos hőmérsékletnél mégis bekapcsolja azt (ezt már a kollektor túlmelegedésének megelőzése érdekében).
- Emellett beállítható egy tartályhőmérséklet, ami fölött akkor is bekapcsol a keringetés, ha a kollektor hűvösebb nála - ekkor gyakorlatilag hűti a tartályt, vagyis a fölösleges hőmennyiséget délután/éjszaka ki tudja hajtani a rendszerből (megfordul a hőáramlás iránya, gyakorlatilag az alacsonyabb levegő-hőmérséklettel hűti le a tartályt).

Szerintem ezeket kell jól beállítanod, utóbbit úgy, hogy olyan hőmérsékletről induljon másnap a rendszer, amiről nem tudja túlhevíteni a Nap (belekalkulálva/kitapasztalva a saját fogyasztásotokat).
Különösen akkor érdekes ez, amikor nincs otthon senki (pl. nyaralás miatt).

Gőz jobb, ha nem képződik, mert tudomásom szerint először a fagyálló gőzöl ki a rendszerből... abból a szempontból normális, hogy ez a rendszer védelme, de inkább a a vezérlő intelligenciája védjen meg...
Magyarul állítsd be neki, hogy hűtse vissza a tartályt kicsit, amikor túlságosan felmelegszik.

[...] de egy másik funkció hatására bizonyos hőmérsékletnél mégis bekapcsolja azt (ezt már a kollektor túlmelegedésének megelőzése érdekében).

ezt a rendszer huto funkcio - ez van bekapcsolva

- Emellett beállítható egy tartályhőmérséklet, ami fölött akkor is bekapcsol a keringetés, ha a kollektor hűvösebb nála - ekkor gyakorlatilag hűti a tartályt, vagyis a fölösleges hőmennyiséget délután/éjszaka ki tudja hajtani a rendszerből (megfordul a hőáramlás iránya, gyakorlatilag az alacsonyabb levegő-hőmérséklettel hűti le a tartályt).

ki fogom probalni

Gőz jobb, ha nem képződik, mert tudomásom szerint először a fagyálló gőzöl ki a rendszerből... abból a szempontból normális, hogy ez a rendszer védelme, de inkább a a vezérlő intelligenciája védjen meg...

Az elso ket linken az magyarazza, hogy joval kesobb forrik a fagyalo a viztol. A vizgoz kiszoritja a fagyalot a kolektorbol alacsonyabb huvosebb reszre es nem fog forrni...

Eddig nem nyitottam meg a linkeket, csak most olvastam bele kicsit.

Ez a gőzképződés, amiről ír, alapvetően rendszeren belüli, tehát nem a belső folyadék párolog el (amíg nem nyit ki a biztonsági szelep) - egyébként, ha a víz távozik, a fagyáspont akkor is rosszabb lesz...

Ez a hűtő funkció csak a kollektor túlmelegedését előzi meg, amíg van egy kis tartalék a tartályban - a komplett rendszer (tartály) -hűtő funkciót a másik pontban írtam, ez is beállítható rajt.

Ha bármi is távozik a rendszerből (hőn kívül) az már rég rossz. A napkollektoros rendszerekben TILOS a légtelenítőt nyitva tartani! A kiforrt glikol visszahűlés után újra teljesen folyadék lesz. Ha a biztonsági szelepen távozik bármi is akkor a rendszert nem jól méretezték, vagy valami hibásan működik.
További hibaforrás lehet, amikor a kiforrt rendszerre ráindítják a szivattyút, hogy lehűljön.

subscribe

Én 300 literes tartályban gondolkodok. Télen gondolom max 40C körülre tudja felfűteni (a többit fával oldom meg)
Nyáron meg ha felfűti az egészet 60-70-re még mindíg van benne tartalék.

Minden tartályt biztonsági (élettartam) okból max 90c-ig szabad fűteni. Addig viszont bátran. A forrázásra meg termosztatikus keverő szelepet kell berakni a tartály kivételi pontjához. Takarékos a kivett hővel (télen hasznos), nyáron meg nem forráz meg senkit.

---------------------------------------------------------------
Ritkán szólok hozzá dolgokhoz. Így ne várj tőlem interakciót.

Nálunk 300 literes tartállyal két síkkollektor télen 35-45 fokos vizre is képes - napos időben időnként meglepően magasra felmegy a hőmérséklet -, de ilyenkor lehet hosszabb idő, amikor nem tud dolgozni (nincs Nap).
Ellenben nem sűrűn akart még 60 fok fölé menni (volt rá példa azért), igaz, ezt a vízhasználat erősen befolyásolja.

Semmi baja nem lesz a rendszernek ha kiforr benne a hőhordozó közeg.
De ha ilyen jelenséged van akkor a rendszered ne jól lett méretezve ( túl nagy a kollektor, v túl kicsi a tároló, v. nem jól lett kiválasztva a kollektor). Tervezői tapasztalatom alapján ekkora tartály kicsi ehhez a kollektorhoz, ha mellette még csak ketten használjátok a meleg vizet akkor jelentősen túl lett méretezve a rendszer.
Az előttem szólók nekem úgy tűnik nincsenek tisztában a keverék folyadékok fizikájával (sosem főztek még pálinkát)
A propilénglikolos rendszereknél nem a kiforrással van a gond (azt a megfelelően méretezett tágulási tartálynak kell intéznie) hanem a folyadék öregedésével. A vákumcsöves rendszerekbe pedig nem az olcsóbb glikol jár, hanem speciálisan a magasabb hőfokhoz és a "szűkebb" járatokhoz tervezett. (etilénglikollal vagyis autó fagyállóval tilos feltölteni)
Az egyszerűbb ( olcsóbb) kivitelű vákumcsöveknél azért javasolják a visszahűtést mert üresjáráskor tűző napon képes a forrasztásuk kiolvadni.

Az elgondolás jó (csak nem a szerelővel kellene megbeszélni, hanem egy tervezővel, ha rászánja valaki magát egy fél miliós kiadásra akkor előzetes tervezésre és műszaki konzultációra nem sok 30-40eFt ) csak neked egy 4-5 fős kollektormezőt és egy 2-3 fős tárolót adtak el. A kettőnek a teljesítménye sincs összehangolva.

ezekkel a honlapokkal csak az a bajom, hogy fontos infókat nem közölnek a termékről csak az árát (hatásfok, hatásfok görbe első és másod fokú kitevője, esetleg solar keymark cimke), és mint látom a választott rendszereden még cpc tükör sincs. Fűtés rásegítést nem tudom, hogy tudnak ezzel megvalósítani? mellesleg a napfütés Mo. éghajlati viszonyai között elég labilis.

A meleg vizet lehet használni pl. a mosógép / mosogatógép elé is bekötve. Ilyenkor ha olyanok,amik érzékelik, hogy már meleg víz van bennük, akkor nem fogják tovább melegíteni.

Sőt passzív házaknál olyan kell aminek külön melegvíz csonkja van. ( ilyen a jó öreg HAJDU Energomat-Thermal ;-) )
De aminek csak egy csonkja van az az öblítésre is a meleg vizet használja ebben az esetben! (fúj)
ps: minden gép érzékeli a benne lévő víz hőmérsékletét és csak az előírt értékig melegíti!