Elektronika készlet gyerekeknek

Sziasztok!

Van egy érdeklődő gyerek a családban, akinek megmutatnám az elektronika alapjait.

Arra lennék kiváncsi, hogy ti miket mutatnátok meg és milyen eszközökkel, hogyan kell ezt jól csinálni? Mekkora gyereknek mit érdemes mutatni? Tudtok jó könyvet? Mi a feltétele annak, hogy neki lehessen adni a készletet, hogy játszhat vele egyedül is? Milyen eszközök számítanak biztonságosnak (gondolok itt pl. a tápra)?

Hozzászólások

4.5 voltos laposelem + lakasfelujitasbol maradt villanykapcsolo(k) + karacsonyfaizzo-foglalatba tekert zseblampaizzo(k) + par drotdarab. De reg volt mar... ;)

Igen, ez az a lengyel (persze Kínában gyártott) készlet, amit fentebb linkeltem.
A csatlakozók kialakítása zseniális: uaz a patent, mint a ruhákon lévő.

Egyébként továbbra is létezik a kereskedelemben izzós zseblámpa, csak nem menettel illeszkedik bele a pilács. Azt tippelem, hogy felvetődött valahol annak a kérdése, hogy a becsavarással gyakran előbb engedett a gömb és menet közötti kötés, mint a menet súrlódása az érintkezésig, így az izzó fejét veszítette, mielőtt dolgozhatott volna - aztán a fejetlen izzót kivarázsolni a következő bugyra a pokolnak. Szóval egyszerűbb volt menetteleníteni, mint a gömb rögzítését erősíteni.

6 eves a fiam. Osszedrotoztam neki egy LED, ellenallas, nagy elko, kapcsolo, 9Velem aramkort. Megtanulta rajta, hogy a kondenzator tarolja az energiat. Tovabbi kapcsoloval, motorral tetszes szerint bovitheto. De jatekokbol kiszedett zenelo aramkorok es kis hangszorok is jo moka. Elnezest az ekezetek hianya miatt, tableten irok. Fontos! Halozatrol akar dugasztaprol mukodo cuccot SOHA ne adj gyerek kezebe!

Egészítsd ki a palettát egy U magra tekert tekeccsel és előtte rángatott mágnessel. Erre 2 antiparallel nagyméretű LED-et rakva ismét egy jó játék számára, amelyhez időről időre visszatér.

Végtelen lehetőség van, a fizika törvényszerűségeivel együtt főleg érdekes.

"Halozatrol akar dugasztaprol mukodo cuccot SOHA ne adj gyerek kezebe!"

Én is így gondoltam, de mi az igazi magyarázat erre? Mi a veszély? Az hogy ha tönkremegy a táp, akkor veszélyessé válik?

Miért veszélyesebb, ha egy gyerek dolgozik egy hálózatról táplált breadboarddal? Vagy felnőttnek sem lenne szabad?

Mert ő nem tartja be azt a szabályt, hogy amíg az áramkört rendezgeti, addig kikapcsolja a tápot? Vagy ő nem ismeri fel időben ha valami történik?

A biztonság témához kapcsolódik az is, hogy ha nagyon akar, akkor elemről is lehet veszélyes áramkört csinálni (mondjuk egy step-up konverterrel feltölt egy nagyobb kapacitást néhányszáz voltra). Oké, ilyet nem valószínű, hogy véletlenül építeni fog...

Egy szó mint száz, mindenképpen foglalkozni kell vele sokat, ha áramkörökkel fog játszani, nem lehet teljesen felügyelet nélkül hagyni.

Valószínűleg ez valami ősi, megkövesedett nézet. Pl. van itthon egy BASETech BT-153 hobby táp, erre csatlakoztatok egy YwRobot breadboard power supply-t. Ezután a breadboard tápcsíkjain megjelenik 5V vagy 3,3V. Most komolyan, milyen veszélyt bír ez magában hordozni?

Ave, Saabi.

Ó, dehogynem. Egyrészt megmondom neki, hogy ne tegye. Tudom, ez így túl egyszerűen hangzik, de működik. Másrészt felügyelet nélkül nem használhatja. Egyébként nem hülyeség keríteni valamilyen nem működő háztartási gépet és együtt szétszedni. Hogy lássa, ezek nem úgy "vannak", hanem össze lettek szerelve. Persze - hogy magam ismételjem - fontos tisztázni előre, mit szabad szétszedni és mit nem.

Ave, Saabi.

Egy kor megjelölést kérhetnénk? Sokkal egyszerűbb lenne a dolog (pl 12 évesen szülői felügyelettel már foghat pákát a kezébe az értelmesebbje)

// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)

Tervető progi: http://fritzing.org/
Breadboard + vezetékek + LED -ek + ellenáláások + potencióméterek + dc motor + 4db -os ceruzaelem tartó + zümmögő + kondi mikrofon + pici hangszóró + pár darab silicium tranzisztor + pár darab elkó + pár darab kondi

Illetve ezekben: http://www.snapcircuits.net/ a készletekben benne van ami kell(het)

----
올드보이
http://molnaristvan.eu/

Szia!

Én egy arduino starter kitet keresnék. Nekem nagyon bejött, tanulni szerintem jópofa. Ha annak idején egy ilyet kapok, akkor lehet másképp alakul az életem. Mennyivel másabb lett volna ebből működő dolgokat létrehozni, mint egy sosem használt elektró-készletből (mágnes, vasreszelék, laposelem), amivel kísérletezni lehet, de működőt építeni nem. Fizika órán is inkább ezt kellett volna csinálni... mennyivel értelmesebb látni, hogy amiket számolunk áramkörben, annak van is haszna, amikor egy feladatot kell megoldani, lett légyen az bármilyen kicsi.
Életkort nem tudnék mondani hozzá, nincs tapasztalat ilyenben :)

Hány éves?
LED-es cuccokkal ideig-óráig leköthetőek a gyerekek. Kezdésnek nem rossz.
Lassan nekem is aktuális lesz ezen elgondolkoznom, így érdekes az ötletfelvetésed.

Ami felé talán elindulnék (de még nem gondoltam végig), az a modul általa való gyors, kreatív összerakhatóság.

Egyik első modul gyanánt például [LED+ellenállás] párosból alkotott építőegységből saját maga is kísérletezhet. A nulladik modul az elemtartó benne ceruzaelemekkel.

Az is lekötheti, hogy építőelemként összedughat olyan tranzisztoros egységet, amelyhez hozzáérve világít a kimenetére kötött LED modul.

Modulok összekötése: említett műanyag dugaszolós panel kevésbé szemléletes számára. Banándugós kialakítás drága, sok munkát igénylő. Annó csináltam gémkapcsos kötőegységeket.
Lényeg: az egységvezetékeket könnyen össze tudja hozni egymással és mégis ő maga alkothasson egyszerű áramköröket.
Az egységeket például fakockára ( http://www.hobbyfix.hu/K-300/P679019-02-x.jpg ) felragaszthatod, így könnyen tolja egymás mellé és kis drótszállal + gémkapcsos vagy egyéb rugós vezetékszorítóval gyorsan össze tudja kötni.

Modulok:
- elemtartó 4 db AA-s ceruzaelemmel (vagy ceruzaakku) --> 5 .. 6V
- LED+ellenállás
- tranzisztoros erősítőfokozatok (FE, FC, ...)
- relé + védő dióda
- csengő
- kis DC magnómotor
- fejhallgató aljzat
- mikrofon blokk
- stb stb stb ...

A cél a könnyű és hatékony siker elérése gyerek számára. Mindezt SZEMLÉLETESEN. És a gyerek tudja megalkotni álmait.
A kiskockákra az alkatrészek alá felragasztani a blokk áramköri rajzát.

Tehát elektronikai LEGO-t kapott, ahol ő alkothatja meg egyszerű áramköreit. Te csak az újabb és újabb építőkockákkal segíted a fejlődését, továbbá bemutadod és elmagyarázhatod neki az ő szintjén, hogyan használja és miért úgy működik amit összeraktatok. Persze mindig légy tekintettel, hogy gyerek.
És hagyd a kreativitását kibontakozni. Egy-egy saját tapasztalat, saját maga által gyerekszinten végigdolgozott siker számára sokat ér.

Mindezt az első két egységnél (elem; LED+ellenállás) már látod, hogy érdekli-e vagy felesleges számára ezt a játékot tovább fejlesztened. Ezzel egy szinte végtelenbe elnyújtható közös játékot készítve.

Te ötletelsz, hogyan segítheted, ő pedig boldogan alkotja meg képzelete szerinti gyerekáramköreit.
Persze, mint írtam, ha érdekli. Amikortól nem, addig tartott részedről ennek a játéknak az újabb és újabb modulokkal történő kiegészítése.

Nekem gyerek koromban volt egy nagyon jó játékom, imádtam.
Volt benne egy halom alkatrészt, persze akkoriban nem voltak ilyen dugdosós panelek.

Volt benne egy halom cucc:
mágnes, vas reszelék, kábelek, izzó, tekercs meg még egy halom dolog.

Plusz hozzá egy kézikönyv ami leírt vagy 100 kísérletet az eszközökkel.

Tudtál készíteni elektromágnest amivel a vas reszelékkel nézhetted meg az elektromos teret, forgó motort, csengőt (ahhoz is volt alkatrész persze) és még kismillió dolgot.

Szerintem nagyon hasznos játék volt, nem tudom, kapni e ilyet mostanság. 12-14 év környékén ilyennek kezdenék, egy ilyen kísérletező készlet jobban megismerteti vele szerintem az elektronika alapjait mint az ellenállások és tranzisztorok meg a ledek.

Öveges processzor filmjei elméletnek? :)
Aztán a laposelem.

............
Tegnap nem csináltam semmit, ma folytatom, mert nem lettem kész vele! :)

Illetve opcionalisan, kicsit mas iranybol megkozelitve: modellvasut, kiegeszitve tavvezerlesu valtokkal.

Bontott PC alkatrészek, én is azzal kezdtem :) Legalább az újrahasznosításra is tanít ;)
Van ott minden: ellenállás, kondi, motor, led, kapcsolók. Bár a mai SMD korban nem akkora élmény... :/

Én nagymama régi TV-ivel, rádióival. Ezek még a jó kis csöves TV-k voltak!
Aztán amikor elterjedt hogy én mennyire szeretek bütykölni ezekkel, a rokonok is hozzánk hordták a kacatjaikat.
Nem voltam rest minden alkatrészt leforrasztani a panelekről. Így a mai napig van egy rakat alkatrészem ha valamibe kellene valami.

Kb 5-7 évesek lehettek amikor hármasban közösen összeforrasztottunk két kölkömnek 1-1 villogót (azt a rakás forrasztóónt amit elpocsékoltuk :-D ) http://i1.wp.com/riga.hu/wp-content/uploads/2014/02/image001.gif Egységcsomagban vettem elektronika boltban. Napokig hurcolták suliba a tanárok megrökönyödésére ...
Aztán egyik sem ment villanyos pályára, de felemlegetik. :-)

Nálam ezzel a könyvel kezdődött az érdemi Ismerkedés az elektronikával. (Janusz Wojciechowski)
Majd ezzel folytatódott: Ismerd meg a tranzisztort. (R. Szvoreny)
Olyan 15 éves lehettem. De a mai gyerekek biztosan okosabbak és könnyebben hozzáférnek a szakirodalomhoz.
Amúgy meg lehet egyszerű áramkör építő készleteket venni. Az astabil multivibrátor megértése kezdésnek nem rosz és elég látványos a fénysorompó a kisvasúthoz! :-)
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Én a klasszikus csengőn fogtam fel az áramkör működését ovisan. Készlet része volt, de igazából egy tekercs meg vékony réz lemezkékből állt.

Én az alábbit építem, részben magamnak, részben a fiaimnak:
- egy darab kék táska a Conradból
- bele mért/vágott, rétegelt lemez
- A falemezre felragasztottam három breadboardot
- És végül a megfelelő csavarok, anyák és távtartók beszerzése, illetve a megfelelő lukak kifúrása után kerül rá két Raspberry Pi B+ és egy Arduino Mega 2560

Mivel a táskához adnak szivacs betétet, lezárt állapotban megfelelően rögzül a tartalma, nem ütődik szállítás közben.

Ave, Saabi.

Én egy ilyet vettem a 6 éves kisfiamnak karácsonyra: Clementoni elektronikai készlet. Pl itt vannak róla képek: http://olx.hu/hirdetes/clementoni-elektronikai-kiserletezo-keszlet-ID2w…

Van hozzá egy magyar nyelvű részletes leírás. Olvasni akkor még nem tudott, de benne volt, hogy mit mivel kell összekötni (fel vannak sorolva a számok listaszerűen). Igazából ő az összekötéseket élvezte a legjobban (tehát nyilván 6 évesen nem látja át a dolgokat). Van rajta (lehet építeni vele): forgó motor, berregő, villogó, alkonyat kapcsoló, berregő hangmagasságváltozás alkonyatkapcsolóval stb.

Az összekötéseknél elmondtam neki, hogy mi micsoda, amikor ott tartottunk és érdeklődött (pl, hogy kondenzátor az tárolja az energiát, a kis kondenzátor kevesebbet tud tárolni, mint a nagy és a nagyba tovább is tart, amíg belemegy az energia, ezért lassabban villog a villogó. Meg, hogy figyelni kell, mert az elektrolit kondenzátorok felrobbanhatnak, ha fordított polaritással köti be, meg, hogy a tranzisztorokra figyeljen, csak a rajz szerint kösse be, mert tönkremehetnek, ha nagy áram megy át rajtuk, meg a ledeket is csak ellenállással kösse be, különben a nagy áram tönkreteheti őket stb.)

Igazából a számára elég lett volna egy rakat kapcsoló, izzók, banándugók, banándugó aljzatok, csak ezt macera lett volna nekem megépíteni, nem sok idő, de akkor nem volt annyi. A csodák palotájában van hasonló dolog, ahol nagyon szereti kötögetni meg kapcsolgatni a dolgokat, azért gondoltuk, hogy örülni fog az ilyennek. Örült is neki, a füzetben, ami hozzá tartozik kipipálta a kapcsolásokat, amiket megépített és ha jött hozzánk valaki, akkor büszkén mutatta neki, miket épített. (persze azóta már lecsengett a dolog, de majd lehet, hogy megint előveszi)

Három AA elem kell bele. Én olyan eszközt nem vennék neki, ami a hálózati árammal galvanikus vagy bármi más kapcsolatban van. Szóval trafó vagy ilyesmi kiesik.

Erről függetlenül javaslok egy életvédelmi relét otthonra, de ez más téma :-)

Plusz érdekesség, hogy még 1-2 éves korában belenyúlt a konnektorba egy jack dugós kábellel úgy, hogy minden fali konnektorunk beépített gyerekvédős (tehát csak akkor lehet beledugni valamit, ha mindkét lukba dugja egyszerre és azért valamekkora erő is kell hozzá. Utána próbálgattam én is annál a konnektornál, ahol ő bedugta, nem sikerült reprodukálni, amit ő csinált). Lecsapta a kismegszakítót, szikrázott egy nagyot és láttam, hogy megégett a jack dugó fémrésze picit...

Ilyen gyakorló, felfedező készletekben inkább szerintem az ötlet a fontos.
Az alkatrészek gombokért beszerezhetőek, vagy bonthatóak régi lomokból.
Az jó lenne, hogy akinek van valamelyik készlete és van leírás hozzá, azt közzétenné.
Végülis az ötletek abban vannak. A kísérletek leírásából azt is látni, hogy milyen alkatrészek kellenek hozzá.
Én pár 10-20Ft-os alkatrészért biztos nem adnék 6000Ft-ot, inkább én is táskás DIY - HOMEMADE megoldást választanám.
Elemes táplálás mellett vagyok én is.
Igen, ha érdekli akkor a tápot is szétszedi majd a gyerek.
Nálam az elektromos karácsonyi ajándékok nem élték meg az újévet. :D

chipcad.hu
compatel.hu
hestore.hu
hqelektronika.hu
lomex.hu
ret.hu
soselectronic.hu
hu.farnell.com
tme.eu
stb.

Ma már mind futárral is szállítanak. A futár pedig olcsóbb mint a buszjegy a szomszéd nagyvárosba.
Igaz, célszerű összeválogatni az alkatrész csokrot, attól függően mit akarsz és nem egyesével rendelni a LED-et meg az ellenállást.