Elektronikában viszonylag jártas vagyok, analóg elektronikából mindent tudok ami létezik.
Építeni nem célom, mert tudjuk beháromszögelnek.
Szimplán az elméleti oldala érdekelne, hogyan jut el az adótól a tv-ig a jel.
Kapcsolási rajzok is jöhetnek.
Ugye van a klasszikus analóg tv adásnak egy modellje, a kép AM-be van és a hang meg FM-be van sugározva.
Végén bele gondoltam, lassan már ez is szoftveres megoldást fog igényelni, erről is mesélhetne valaki.
- 5666 megtekintés
Hozzászólások
Az a jó, hogy az analóg elektronikai tudásodon kívül önbizalmad is van, amennyi csak lehet ;)
A DVB-T sokkal bonyolultabb. Régebben kíváncsiságból foglalkoztam valamennyit a témával, de szigorúan csak a tunertől kapott transport streamtől kezdve.
Egy érdekes projekt: http://www.bellard.org/dvbt/ Itt találsz néhány címszót, ami alapján el lehet indulni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szóval akkor VGA-ból csinál dvb tv jelet?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem egészen. A VGA kártyán lévő DAC-t használja a jel előállítására. Lényegében egy olyan képet jeleníttet meg a kártyával, ami miatt az az egyik színkomponensen pont egy oyan jelet generál, aminek a második harmonikusa épp egy valódi DVB-T jel. (Nagyon durva...)
A projektből a képet előállító program lenne a legérdekesebb rész, de ha jól látom, továbbra sem publikálta a forrását az illető.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az oldal ugy kezdodik, hogy ez nem egy hoax. Es a tobbi projektje alapjan, en sem hinnem, hogy viccel (FFmpeg, QEMU - azt hiszem meggyozo).
Viszont csodalkozom, hogy ezek ellenere, miert nem elerheto a forras (ha tenyleg mukodik). Mivel az egesz projekt, ugy ahogy van eleg erosen teoretikus jellegu, nem ertem a forras eltitkolasanak celjat.
A "képet előállító program lenne a legérdekesebb rész" alatt nem tudom mit ertesz.
A digitalis adatfolyamot (transport stream) meg kell modulalni (ebbol lesz egy alapsavi jel (5-6-7-8MHz), meg egy kicsit fel kell tornaszni a frekit (szaz MHz ~ GHz kornyekre). Jelen esetben a transport stream eloallitasa nem igazan problema egy jo PC-vel, viszont onnanatol mindent a VGA kartyanak kell csinalnia (alapsavi jel a TS-bol + feltolni frekiben) - erre en biztos nem vallalkoznek :-)
Szoval kicsit fura ez az egesz.
/sza2
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A lényeg az, hogy ha létezik olyan monitor, ami tud működni a DVB jel generálásához szükséges frekvencián, akkor azt a VGA kimenetre kötve azt a képet fogod látni, ami az oldalról letölthető dvbt.pgm.gz fájlban van. Csak ez a jel "véletlenül" épp olyan, hogy a vörös komponens egyik harmonikusa egy DVB-T multiplex.
Ezért érdekes a képet előállító program, mert ha csak tetszőleges dolgot jelenítesz meg a monitoron, a DVB-T vevőd szmepontjából nyilván csak értelmetlen katyvasz lesz az említett 178.75Mhz-es frekvencián. Tehát a megoldás nem alkalmas arra, hogy tetszőleges képet/hangot továbbíts vele. Legalábbis olyan számítógép hiányában, ami ilyen képek sorozatát valós időben tudja generálni és megjeleníteni. Amihez gyanítom, hogy igen nagy teljesítményre lenne szükség, ugyanis a video kódolást, a muxolást, a scramblinget és a modulációt is szoftverben kell megoldani.
Ugyan nem próbáltam ki, de nekem abszolút hihetőnek tűnik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ok, ertem. Vegulis a "kepet eloallito program", a "minden", hiszen onnantol kezdve a VGA hardver tolja ki az egeszet (jo, a VGA timing-ot be kell allitani, ahogy leirta).
/sza2
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"a transport stream eloallitasa nem igazan problema egy jo PC-vel"
De ha valakit ez érdekel, szintén nagyon érdekes téma, hogy az mpeg-2 és mpeg-4 kép és hangtömörítések milyen dolgokat használnak ki
"Ugye van a klasszikus analóg tv adásnak egy modellje, a kép AM-be van és a hang meg FM-be van sugározva."
A szín meg QAM. Ráadásul a vivőfrekije se mindegy, mert "zavarja" a FF képjelet, csak bizonyos frekiken ez nem számít.
Nekem ezekről annó volt egy fél éves kurzusom (FF tévétől a DVB-ig), és azt kell mondjam a DVB sokkal kevésbé érdekes. Az analóg tévézésnél kezdetben át kellett hidalni egy csomó technológiai problémát (interlaced kép, vízszintes és függőleges kioltási idők, stb), utána pedig egy meglévő rendszerre kellett építkezni vagy 60 évig.
Ehhez képest a DVB-nél van szabad 8MHz, amibe beleraktak minden korszerű technológiát: QAM, OFDM, MPEG2 és 4. Önmagukban ezek érdekesek tudnak lenni, de mind csak "felhasználva" van, és ritkán látni olyan találékonyságot benne, ami az analóg tévéknél van. Ami szerintem érdekes, az a tömörítések, a transport stream és az SFN (Single Frequency Network, pl a Szegedi és a Szentesi adó ugyan azon a frekin adja a transzpondereket).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nos, lehet, hogy az analognal torni kellett az embernek a fejet, hogy hogyan lehet megoldani egy-egy plusz dolgot (pl. szinesse tenni, ugy hogy a fekete-feher TV-kkel is kompatibilis maradjon), de azert szeretni valamit "mert olyan jo nehez fejleszteni rajta", haaat... :-)
A DVB-ben (vagy ugy altalaban a digitalis radios atvitelben) is van rengeteg kihivas (meg analog oldalrol is), pl. minel kisebb savszelessegen atvinni minel tobb informaciot. Gondolom nem veletlenul jonnek folyamatosan a kulonbozo modulacios eljarasok. A kollegaim is iyennel foglalkoznak, igaz nem DVB, hanem sub-GHz radiok, es van boven munkajuk :-)
/sza2
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát nem sz*rral gurít a csávó... http://en.wikipedia.org/wiki/Fabrice_Bellard
[OFF]
Ráadásul "Lenna"-t utoljára Dr. Schipp Ferenc (DSc prof. emeritus) egy igen érdekes előadásán láttam, ahol különleges képalkotó matematikai eljárásokat mutatott be a nagyérdeműnek.
Bízom benne, hogy mindketten kiváló egészségnek örvendnek, Lenna és a Tanár Úr is. :)
[/OFF]
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez az ember egy igazi allat, a TinyC compiler-et hasznaltam (sot, eles projectem is van vele).
// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Itt megtalálod a lényeget: https://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T
Ha meg akarod érteni, akkor a digitális modulációkat tanulmányozd először (QPSK, xxQAM-ek). Utána jöhet az MPEG-4 és hasonló fogalmak.
Kapcsolási rajz helyett a blokkvázlatokat érdemes tanulmányozni. A kapcsolási rajzok nézegetésének nem sok értelme van, mert legtöbb esetben a funkciók jelentős része erre a célra tervezett IC-kben és/vagy software-ben van megvalósítva.
-----
(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hadd ajánljak egy könyvet:
Walter Fischer - A digitális műsorszórás alapjai. (=a digitális műsorszórás bibliája)
Ebben megtalálsz nagyjából mindent a témáról. Sajnos a digitális rendszerekben nagyjából a szűrők és a keverők azok amikhez jó az analóg ismeret, a többi szoftver, meg rövidítések tengere :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na meg még a végfokozat :) De az meg csak egy A/AB osztályos fokozat. :)
Programozás oldalával már bajban vagyok sajnos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Neten láttam egy érdekes videót
23C3: DVB-T - From Pixeldata to COFDM Transmission
http://www.youtube.com/watch?v=WNC0uhWJwVA
Létezik ingyenes Opencaster nevű szoftver, amivel és például ezzel az usb-s modulátorral (185 usd áron) dvb-t jel generálható
http://www.idealez.com/hides/product-detail/en_US/75595
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó kis cucc ez a modulátor, kár hogy csak USB 1.1-et tud, ezen nagy valószínűséggel HD nem fog átmenni sajnos...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
2.0-t is tud
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk "nagyobb" (kb 1 km-es körzetben) akarok sugározni, elég megfejelnem egy AB osztályos végfokkal?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gondolom, viszont ne lepődj meg ha az nmhh becsönget és megkérdi, mit is csinálsz :) Inkább kábeles átvitelt javasolnék, a többi engedélyköteles és büntetést + elkobozást vonhat maga után. Az alapján amennyit hallottam a kalózrádiós történetekből.
1km távra 5GHz wifin simán átlőhető 50Mbit, persze több is, csak felszerelés kérdése. Volt már sok wifis topic, microtik vagy hasonló cumókkal sokminden elérhető. Szóval lehet jobban jársz ha wifin lövöd át a muxot és esetleg a túlodalt ülteted kábelre a dvb jelként.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahhoz, hogy ezt megértsd, elég sokat kell tanulni és sajnos úgy kezdődik, hogy matematika (szűrők, transzformációk, ha az antenna része is érdekel, akkor az átviteli egyenlet, amiben van pár körintegrál). Én egyetemen ezt toltam sok féléven keresztül, de nem állítom, hogy nem lehet nekem újat mondani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Un a jelátvitelhez szükséges dolgok már szoftveresek teljesen?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem ez a lényeg. Az értést és a magabiztosan használatot a fizikai jelenségek átlátása különbözteti meg. Ahhoz meg sok matek kell. A konkrét implementációkban is úgy vannak a dolgok manapság, hogy AD után egy DSP-n futó szoftver (matek) végzi a jelértelmezést, átalakításokat.
Egyébként a szoftver sem valami elvont ördöngősség, hanem a dolgok logikai reprezentálása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahogy tagja lettem a hup közösségnek, valamiért az érzem, hogy a klasszikus hardveres elektronikának már vége, tudásban max szinten vagyok.
Ingert érzek rá, hogy programozni tanuljak meg.
Szívesen megnézném, hogy ez a program mit csinál belül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
GNURadioban regen volt tobbe-kevesbe mukodokepes kiserlet DVB-T vevore, de most mar nem nagyon talalom.
Goggle summer of code-ra javasoltak ilyen temat, de ugy latom nem volt ra jelentkezo.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni