Fűtés spórolás

Fórumok

Sziasztok.
Szeretném kikérni a véleményeket, hátha valaki már játszott a fűtésének a variálásával és nem kell megtennem nekem is.
Adott egy 100 négyzetméteres ház, 38-as falból 14 cm-es holokzati és 5-cm-es födém szigeteléssel együtt, műanyag ablakokkal. Szóval azt lehet mondani, hogy egy jó hőszigetelt ház. Padlófűtés és radiátoros fűtés van benne. A melegvizet egy gázkazán szolgálatja, viszonylag modern beltéri szabályozó egységgel. A melegvíz egy részét egy vezérelt keverő szelep adagolja a padlófűtésbe (mert ugye itt kisebb 30-40-fokos víz áramlik), a többi rész pedig megy a radiátorokba. Kinek van azzal tapasztalata, hogy az alábbiak közül hossszabb távon melyik lenne gazdaságosabb:

1. eset. A melegvizet előállító kazánnál leveszem a fűtési melegvíz hőmérsékletét mondjuk 45-50 fokra. Ezáltal majdnem mind mehet a padlófűtésbe és a radiátorok kicsit langyosabbak lesznek. Mivel a padófűtés lassabban podukál, egy lassabb felfűtést idézek elő. Mely ugyan hosszabb kazánbekapcsolást idéz elő ( vagy inkább csak kerigetést), viszont alacsonyabb hőmérsékleten.

2. eset. A kazán fűtésivízhőmérsékletét fenn hagyom 70 fokon, ezáltal a radiátorok pillanat alatt melegek lesznek, hamarabb melegszik a ház, hamarabb lekapcsol. Padló kevésbé lesz melegebb, mert mire egyáltalán az egész rendszer érezhetően felvenné a hőt lekapcsol a kazán, mert elértem a hőmérsékletet. Magyarul gyorsabb felfűtési idő, melegebb vízzel.

A beltéri egység normális + - 0,5 fokos érzékenységű.

Akinek van tapasztalata vagy észrevétele kérem írja meg, mert lehet hogy nem csak én érem de nem mindegy a kettő?

Üdv

Hozzászólások

A legtöbbet azzal spórolnál, ha a födémre még tennél szigetelést (ugye az az 5cm csak elírás?).
Egyébként meg 1. eset, triviális.

--
Gábriel Ákos
http://i-logic.hu

a födémen 5cm a szigetelés? ez biztos így van? akkor javaslom, arra toljál még, mert ez sovány - leginkább arra szokott távozni a hő...

Ugyan én fával tüzelek - de van két fűtéskör: padló és radiátor. A kettő gyakorlatilag egymástól függetlenül vezérelhető.
Én azt tenném, hogy a padlóban indítanék 25C előremenővel, amíg felfűtesz 70C radiátorral, majd a radiátor szépen lassan le (de min 55C) és a padló fel 30-35C-ig.

Abban mindenképpen igazad van, hogy a radiátor "percek" alatt felfűt, a padlófűtés pedig ~2 óra alatt produkál mérhetőt. (főleg ha napokig nem fűtöttél)

A radiátornál elvileg 55-60C alatti vizet nem túl hatékony keringetni.
A kazán hatékonysága szintén függ a típustól, Van ami hatékonyan tud bármilyen meleg vizet előállítani, de van ami ~70C körül optimális.

Mi az előző szezonban nem raktunk fel radiátort a kiállásokra (friss építésű ház), a padlófűtés elégnek bizonyult. Ez mondjuk úgy van programozva, hogy reggel fél6-6 körül beindul, és felfűt amire felkelünk. Hétköznap délután 4-5ig pihen (mi dolgozunk) majd amire hazaérünk, felfűt. A hőfok folyamatosan ellenőrizve van, ha kell akkor keringet, ha nem akkor pihen.

Ha nem kondenzációs a kazán akkor a 45-50 fokos előremenőt nem tudja jó hatásfokkal tartani, sokszor fog ki-be kapcsolni.

Ha állandó hőmérsékleten van a lakás, akkor inkább padlófűtés ( hőézet miatt is), ha naponta többször változik a beállitott hőmérséklet (pl. reggel felfűt, napközben takarékon, délután-este megint fűt, különösen ha ez nem fix időpont, hanem érkezés-távozás függvénye) akkor gyorsabb felfűtés érhető el radiátorral.

Szia,

A kazánt azon a vízhőfokon használd, amelyiken a legnagyobb a hatásfoka. Ezt a gyártó megadja. Hagyományos kazánoknál ez kb. 70-75 fok körül van, a kondenzációs kazánoknál alacsonyabb, 45-50 fok körüli.

Másrészt, a kazán tartósan túl alacsony vízhőfokon üzemeltetése a kondenzációs hatás miatt károsíthatja a hőcserélőket. (főként ahol réz hőcserélő van)

Tehát akkor vagy a kazánnak nem jó azalacsony fűtési víz, mivel nem kondenzációs, vagy melegebb fűtési víz és több költség.....

Engem is érdekel a téma (most épül a házunk). Adott a 35-ös Porotherm, illetve 10 cm Dryvit alsó szinten, és 8 cm a felső szinten. A kivitelező szerint azért csak 8 felül, mert az úgyis hamarabb felmelegszik, tehát ahhoz hogy az alsó szinttel egyenletes legyen a hőeloszlás, valamennyit el kell engedni... Ennek van értelme szerintetek? Azt is állítja ,hogy nem fog a nedvesség lecsapódni (0.65-ös háromrétegű nyílászárók lesznek beépítve).

Szia
Ez az én véleményem: Véleményem szerinet ne hallgass rá. Régen mindenki félt a szigeteéstől, bepárásodik, penész stb. BME kísérlet alapján a benn lévő pára csupán 1 -4 százaléka távozna a falon, az összes az ajtó kinyitásakor, ablak kinyitásakor távozik. Kőzetgyapotot és EPS-t raktak egy házra, ahol emberek laktak pár hónapig amíg modelleztek. Annyit rakj, amennyit nem szégyelsz és amennyire van pénzed. Én is a padlástérbe minimum majd 25 cm tervezek. 14 van a homlokzaton, de 38-as a fal. A 35-ös téglára nem emlékszem véleményem szerint 30-as vagy 38-as vagy 44-es van, de már rég néztem. Ma már minimum a 10 mindenhova, nem fog penészedni, ne félj tőle, csak szakszerűen legyen kivitelezve.....
üdv

Igazad van, nem 35-ös, hanem 30-as Porotherm Profiról van szó. Padlásszigetelés 30 cm lesz. Erősen gondolkodok rajta, hogy a homlokzatit felnyomjam többre, de már így is rengeteg az extra költség, és már azt a pénzt használnám el, amit a bútorokra tettünk félre... :(

mi is így voltunk, nekünk a tető kialakítása többet is megengedett volna, simán 16-18-ast akartam, csak ugye a pénz, de ne bándd meg inkább a szigetelés mint bútor:) mert a szigetelés ára mivel kőolajhoz köze van, legalább is erre fogják, úgy megy felfelé mint a huzat, tegyél nagyobbat, ja és tudom nem nagy porolás szinte semmi de ne engedd 3 dübelnél többel felrakni a táblákat. 14-esem 2 dübellel úgy áll mint a cövek, rengeteg a buta ember van aki táblánként 10 et rakott:):):)
másik hogy nézzed hogy csinálják mert a fal és az EPS közé ne tegyenek sok ragasztót, inkább ha egyenetlen akkor a hálózásnál hozzák ki több anyaggal a szintet....
üdv