Letört pöckök és egyéb tönkremenő mütyürkék olcsó javítása

Sziasztok!

Biztosan ismeri mindenki a dühítő érzést, mikor fényképezőgép, telefon, játék vagy egyéb számítógépes cucc azért válik használhatatlanná, mert egy apró kis műanyag pöcök pár év elteltével (vagy a szerencsétlen tervezés miatt) már nem bírja a gyűrődést. Ilyenkor jobb esetben megússzuk néhány ezer forintból úgy, hogy egy kisebb részt kicserélnek a cuccon, rosszabb esetben vehetünk újat.

Olyan megoldást keresek, ami olcsó és tartós. A ragasztás is szóba jöhet, de ehhez még kéne valami technika, amivel egyszerűbb miniatűr alakzatokat lehet formálni (pl. téglalap, hasáb, ami a gyakorlatban megfeleltethető mondjuk egy elemfedél pöckének). Mostanában olvasni a 3D nyomtatók terjedéséről. Magyarországon van olyan hely, ahol viszonylag olcsón kinyomtatnak egy ilyen kis részt, ami megsérült?

Például nekem most a fényképezőgépemben kitörött az elemet tartó fedél zárópöcke, így nem lehet becsukni az elemtartót.
Eredmény: folyamatosan tartani kell működés közben.

Köszi

Hozzászólások

Összeesküvés-elmélet ON:
Nem véletlenül van ez így.
Összeesküvés-elmélet OFF:

A 3D nyomtatás mennyire lehet tartós?

"Sokkal de sokkal kevesebb természeti és egyéb erőforrásba kerül évente kinyomtatni egy ilyet, mint egy új gépet legyártani"

És a felhasználón kívül érdekel ez valakit is? Egyre inkább arra mennek rá, hogy minél kevesebb, de annál bonyolultabb és nagyobb részegységből álljon össze a termék, mert így le tudják szorítani az összeszerelés költségét.

Ja, amennyiben a következő vásárlásuk előtt mérlegelnek, hogy mi érdemesebb: újat venni vagy megjavítani. Ja, ezt egy ember ha megteszi, semmi nem fog változni. Képzeld el mondjuk azt, hogy egy adott gyártó vevőpiacának legalább az 50%-a így gondolkodik és ezt valamilyen formában tudatja is a gyártóval. Ja, ez utópia :P

Én a duct tape (közismert nevén a ducktape [kacsaszalag]) mellett teszem le a voksot. Mindent ragaszt: http://daddytypes.com/archive/duct_tape_baby_mianro.jpg

Amúgy megfelelő minőségű és az anyaghoz való ragasztó használata csodákra képes, legfeljebb egy ragasztáshoz nem éri meg beszerezni.

Ismerős az eset, de elmondom a tuti trükköt mindenki okulására.
Úgy hívják "Gémkapocs"!
Nem vicc. Legalább 30 éve használatos a dolog, mindenféle nem jól ragasztható műanyag vacak szinte tökéletes javítására.
"Z" alakra hajtva lapszerű dolgokat helyre lehet tenni. Bele kell olvasztani a törött csellentyűscskébe. A Z szára menjen keresztül a törésvonalon. 2 nél többet is be tehetsz, és forgathatod is, a jobb mechanikai stabilitás miatt.
A Te esetedben egy U alak kell. A kiálló részét formázd meg hasonlóan mint a letört bekadó pöcök. Vagy ha nem lehet, akkor pont ellentétesen mint volt, mert az akadási ponton oda fog feszülni a U görbülete. A szárait kicsit mint a Z-nek nem túl hosszan (2-3 mm) szintén ferdítsd el.
Jobb és erősebb lesz mint az eredeti!
A többi egyéb dolog javításához a fenti 2-t kombinálva , meg egy kis gondolkodással szinte bármit meg lehet csinálni.
Én pillanat ragasztót évek óta nem használok, sőt ha kell néha még a felületet is szó szerint tökéletesre tudom simítani. Ez gyakorlat kérdése csak. Túl forró páka nem jó hozzá, érdemes próbálkozni egy közel olvasási hőmérséklet megtalálásával, mert akkor a legjobb az eredmény.
Pl kiálló pöcök pótlásához a Z egyik szára hosszabb, és kilóg. Irányba állítod, és méretre vágva, simára reszelve a végét tökéletes megoldás.
Ritka és vacak az eset akkor, ha hőre keményedő műanyaggal kerülsz szembe. No az már gááz!

Hi

Ket komponensu ragaszto, eddig mindent megragasztott. Amit nem szeretek 24h szaradas, na de valamit valamiert. A legdurvabb a gyorsasagi mocin az olajszivattyut ragasztottam mert kette tort a haza, 2-3 evig jartam vele.

Udv

Igen, ezeket használtam is egyszer-kétszer. A kérdés itt már csak az, ha a pótolandó elem nincs meg (vagy annyira sérült, hogy hiába ragasztom vissza, eredeti funkcióját már nem látja el), mit teszek oda, vagy hogyan formálok a kétkomponensűből műanyagpöcköt? :)

odagányolsz egy kétkomponensű epoxi-gyanából konstruált 'pöcsöt', majd modellező reszelővel (ha ez nincs, akkor az asszony körömresziével) a kívánt formára reszeled! Ha különlegesen formatartó, mechanikai hatásoknak ellenálló formára van szűkséged, akkor a merevítésre szolgáló kemény anyagokat a száradás előtt még gondosan elhelyezed a reszelés előtt álló fikakupac belsejében! Ügyelni kell arra hogy a merevítéssel ellátott 'csont-szerű'-gombolyag és a gyártó által eredetileg betervezett anyag eltérő minősége miatt az átmenetnél egyfajta stabil átmeneti állapotot képezz! (pl. fúrj egy lyukat modellező fúróval az anyagba, tekerj bele vékony lemezcsavart, majd a csavarra gányolj egy elnagyolt ragasztó gócot, amit később, száradás után a kívánt formára reszelhetsz!..)
jó pár magnómechanikát megmentettem már a haláltól ezzel a módszerrel.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Model/makett ragszto? Esetleg toluol. Bar ez erosen anyagfuggo...

Nálam pont ugyanez történt, a pöcök el is veszett. Kétkomponensű ugyan mindent megfog ahogy fentebb is írta valaki, viszont az elemtartó direkt feszíti kifelé magát a könnyebb elemcsere miatt, záráskor erre még rátesz egy kicsit. Nem a ragasztó enged (engedett nekem is) el újra, hanem az anyag mellette, mintha a felületkezelés lett volna a teherviselő, az anyag maga nem.
Úgy oldottam meg, hogy kimértem, hol kellene rögzülnie az ajtónak, oda befúrtam egy apró lyukat. Szemüvegcsavart tekertem bele, amit a kellő helyen formára reszeltem néhol laposabbnak kell lennie, a vastagsága is sok lehet, a csavar szára alatt ahol beakad a pöcök szintén más a mérete stb. Végül az egész csavart lepolíroztam, ne egye meg a másik oldalt. Jobb mint ez eredeti :)
--
AGA@
Fork portal és az egyik logóm :)

A 3d nyomtatás ma még rettentő drága, ráadásul elég nagy meló lemodellezni bármilyen pöcköt. Ezt a dobozt pl gyakorlatilag előállítási áron adjuk, a modellezés/tervezés nincs benne.

Ahogy nézem a kábel ki-be vezetést rácsaitól eltekintve egy közepesen béna marós - pláne NC géppel - üveg pálinka /db áron csinálhatja meg. Feltéve hogy nem kell minden rádiuszt tizedmilliméter pontosan tartani. Mondjuk van rajta egy-két kérdéses, négyszögletes furat, de nekem egyelőre úgy tűnik, hogy ez csak arra bizonyíték, hogy drágán is lehet csinálni valamit. Hacsak be nem nézek rajta valami fontos részletet. Ha tévedek akkor bocs, bő tíz éve nem álltam forgácsológép mellett.

emlékszem hogy a rendszerváltáskor nagybátyámék pl. pc-házakat gyártottak százas tételben, reszelő, lombfűrész, fúrógép, lemezhajlító és egyéb szerszámok igénybevételével. ezzel csak azt akarom mondani, hogy 3db legyártásánál az ember kb. a konyhaasztalon is bármikor elvégezheti a furatok, nyílások elkészítését.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

/félig-off
smd alkatrészek pótlása intel lga775 foglalatos procira megoldható szerintetek? (nem 3d technológiával nyilván, arra lennék kíváncsi, valaki vállal-e be ilyesmit forrasztóállomással ;)

--
"'The time has come,' the Walrus said"

Nincs olyanom kéznél, így gőzöm sincs mi lehet az ami leesett.
Mindenesetre az biztos, h elég nagy kocc lehetett. Ui a forrasztó pasztás felrögzítéssel elég stabil kötést lehet kialakítani. Pákával is meg kell szenvedni egyik másik alkatrész levarázslásával. Hőlégfúvóval persze gyorsan lefittyen.
Nem biztos, h helyre állítható ha letört a forrasztási pont is. Azt rendesen meg kellene nézni. Fotó a sérültről, fotó egy hibátlanról, és akkor talán...