Hangerőszabályzó fülhallgatóhoz. Honnan? Hogyan?

Fórumok

Vettem egy Sennheiser CX 300 II fülhallgatót, amit egy Sony Xperia-val használnék, ha a Sony (akárcsak minden más gyártó) nem faragott volna le néhány centet a költségeken a DAC-el és az erősítővel (azaz ha nem a budget fülhallgatókhoz elegendő noise floor-ra terveznek), aminek köszönhetően statikus zajt hallgathatok a háttérben.

Ez fejhallgatóval és hangszóróval nem jelentkezik, csak ezzel a kialakítású magas érzékenységű (115 dB), alacsony impedenciájú (16 Ω) fülhallgatóval.
A gyári fülhallgatóval és az azonos kialakítású, kevésbé érzékeny fülhallgatókkal sem jelentkezik.

Helyben hagyhatnám az egészet, vagy alacsonyabb audióminőséggel kiegyezve használhatnék más fülhallgatót, azonban:

Azt eszeltem ki, hogy mivel a zaj minden hangerő mellett közel konstans (a zaj nagy része a kimeneti fázisban, az erősítőt követően kerülhet rá a kimenetre), és az Xperia által biztosítani képes hangerő 20%-ára sincs szükségem, ezért mi lenne, ha a kimenetet hangerőszabályoznám.

Mint azoknál a fejhallgatóknál amiken van hangerőszabályzó, mivel az már zajjal együtt szabályozná a hangerőt.

Egyszóval az Xperián felvenném a hangerőt 40%-ra vagy 60%-ra, a fülhalgatón meg levenném alacsonyabbra, ezzel megváltoztatva a jel és zaj arányát.

Csakhogy a fülhallgatón nincs hangerőszabályzó. Utánnanéztem és ez a szabályzó egy potenciométer vagy attenuator audió kábellel.

De azt már nem találtam meg, hogy hol lehetséges ehhez hozzájutni.

Nem tud valaki valamit erről?

Hozzászólások

neked effetiv egy ellenallas kell... minek raktal 16 ohmos fulhallgatot egy mobilra?

A jel-zaj viszonyon javítani nem tudsz. Ugyanis a hangerőszabályzó pont annyival csökkenti a zajszintet, mint a jelszintet. Ráadásul maga a hangerőszabályzó is termel valamekkora zajt, ami szintén hozzáadódik az eredeti jel+zajhoz. Passzív csillapítónál a zajszint pont annyival nő meg, mint amennyi a csillapítás. Aktív eszköznél kicsit bonyolultabb a dolog. Egy jó minőségű erősítő is legalább 1--2 dB-lel növeli a zajszintet. (Pontosabban ennyi a zajtényezője.)

Látszólagos javulást úgy érhetsz el, hogy csökkented a sávszélességet, azaz a magasabb frekvenciájú komponenseket eltávolítod. Ugyanis a zaj teljesítménysűrűsége a frekvencia függvényében állandó, így a zajteljesítmény a levágott sáv szélességével arányosan csökken. Ha a levágott tartományban már nincs jelentős jelkomponens, akkor a jel teljesítménye sokkal kisebb mértékben csökken. Ebből egyből látható az is, hogy ennek a jel-zaj viszony javulásnak az ára, a jel bizonyos komponenseinek elvesztése.

Az is valószínű, hogy a jobb fülhallgatón azért (is) nagyobb a zaj, mert a spektrum magasabb frekvenciájú komponenseit is "átviszi", azaz azt a tartományt, ahol már a jelteljesítmény alacsony (vagy már nincs is jel), viszont ehhez képest a zajteljesítmény már jelentős. Ezért kevésbé zajos a gyengébb minőségű fülhallgató.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

"a hangerőszabályzó pont annyival csökkenti a zajszintet, mint a jelszintet"

Azonban az Xperián a jelszint növelésével nem növekszik számottevően zajszint.

A kimenet szabályozásával a zajszint és a jelszint is alacsonyabb lesz, a zajt már nem, a jelt meg megfelelő hangerővel hallgathatom.

"a levágott tartományban már nincs jelentős jelkomponens"

A magasabb frekvenciájú komponenseket lehetséges szűrni egy passzív eszközzel? Vagy csak szoftveresen?

Ha már a szoftveres megközelítés akkor maradnék az amplitude gain szabályozásánál, már ha lehetséges Xperián.

Voodoo kernellel Wolfson WM8994-et használó eszközökben (Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Tab, Samsung Nexus S stb.) tudom, hogy megoldott.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=806195

Lehet, hogy elkezdek ezzel foglalkozni Xperián, mert számtalan ok miatt nem akarok Samsungokat használni.

Az Xperia STW5211 audió chipje még a Wolfson WM8994-nél is komolyabb specifikációval rendelkezik, csak a gyári beállítások nem megfelelőek az érzékenyebb 16 Ω fülhallgatókhoz.

Az emberi fül logaritmikus karakterisztikával rendelkezik. Ez is okozhatja, hogy a hangerőt csökkentve a jelszint még közel lineáris szakaszra esik, a zajszint viszont már a nagyobb meredekségű szakaszon van, így azt halljuk(!), hogy javul a jel-zaj viszony.

A magasabb frekvenciájú komponenseket lehet aktív és passzív eszközzel is szűrni, valamint szoftveresen is. A szoftveres "szűrésre" minden olyan lejátszó képes, amelyben van equalizer. Azonban a magasabb frekvenciájú komponensek szűrése helyett, olyan fülhallgatót kell venni, ami eleve nem viszi át a szűrni kívánt tartományt. Tehát ha szűrni akarsz, akkor felesleges volt megvenni ezt a fülhallgatót. Elég lett volna egy olyan, amely szűkebb tartományt visz át. Ráadásul még olcsóbb is lett volna.

Az audió chipek, pontosabban azok kimeneti erősítői a chip specifikációjában megadott terhelő impedancia mellett hozzák az adatlapon szereplő paramétereket. Ha kisebb, vagy nagyobb impedanciával terheled le, akkor a paraméterek is megváltoznak.

Ha a specifikációban megadott impedanciájú fülhallgatót használsz, akkor tudod a legnagyobb szintű jelet kivenni az erősítőből. Ha kisebb az impedancia, akkor általában nő a torzítás, illetve extrém esetben, vagy huzamosabb idejű használat után az erősítő is tönkremehet. Ha nagyobb az impedancia, akkor az erősítőből kivehető jelteljesítmény csökken (a zaj sajnos nem).

Az egy téves állítás, hogy egy 16 Ohmos fülhallgató érzékenyebb lenne, mint egy 8, vagy egy 4 Ohmos fülhallgató. Az más kérdés, hogy a nagyobb érzékenységűek, általában nagyobb impedanciájúak is, de ez fordítva nem igaz. Az érzékenység azt mondja meg, hogy adott bemeneti szint mellett mekkora a kimeneti szint. Az érzékenység szempontjából mindegy, hogy a fülhallgató bemenetére hasznos jel, esetleg csak zaj, vagy ezek kombinációja kerül. A bemeneti teljesítmény (zaj+jel) együttes értéke számít.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Nem állítottam, hogy a 16 Ω fülhallgatók érzékenyebbek lennének, csak, hogy vannak érzékenyebb 16 Ω fülhallgatók, mint a Sennheiser CX 300 II.

8 Ω vagy 4 Ω fülhallgatóval még sehol sem találkoztam, 16 Ω és 32 Ω leggyakrabban, ezek használhatóak hordozható készülékekhez, a high-end fejhallhatók meg 300 Ω felett a stabilitás miatt.

Android alatt most equalizerrel elkezdtem szoftveresen szűrni a magasabb frekvenciájú komponenseket, de nincs jelentős különbség.

Továbra is azt mondom, hogy a zaj az erősítő szakasz után kerül rá a kimenetre, egy atteuatorral (az erősítő ellentéte), azaz a zaj + jel csökkentésével már nem hallanám a zajt.

Esetleg egy potenciométerre van szükségem.

Felteszem nem megfelelően szigetelt alkatrészek, de bármi lehet, a mérnököknek is csak véges idejük és erőforrásuk volt ezekre.

Azt már tudom, hogy nem hálózati eszközök okozzák, repülős üzemmódban is ugyanaz a statikus zaj.

Ha a CPU leterhelt akkor az megváltoztatja a statikus zajt, tücsökciripelésszerűre.

"Továbra is azt mondom, hogy a zaj az erősítő szakasz után kerül rá a kimenetre, ..."
Állampolgári jogod ilyeneket állítani. De egy rendszertechnika jellegű vizsgán ezt azért ne hangoztasd. Egyébként pedig: az erősítő után a fülhallgató van, így az érvelésed szerint az termeli a zajt. Ami nem kizárt, ha egy hibás példányt fogtál ki.

attenuator: több fajtája van, magyarul csillapító. A legegyszerűbb passzív csillapító a feszültségosztó. Ez vagy két (esetleg több) ellenállásból áll (fix csillapító), vagy egy potenciométerből lehet készíthetni változtatható csillapítású feszültségosztót. Tehát az esetleg szó használata nem indokolt: "Esetleg egy potenciométerre van szükségem."

Még mielőtt költségekbe vernéd magad, tanulmányozd ezt: http://tel.tmit.bme.hu/hirtech/Jegyzet/10/10_3_4.htm

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Az erősítő után, ha van még alkatrész, akkor az mindkét fülhallgatónál ott van. Ahogy a csatlakozó is ugyanaz lesz. Ami változik, az a fülhallgató, illetve annak vezetéke. Ha a vásárolt fülhallgató rosszabb minőségű, mint a gyári, akkor lehet nagyobb a saját zaja. Illetve a fülhallgató vezetéke is vehet fel zajt, mint egy antenna. Viszont az általad elmondottak alapján, ekkor a gyári fülhallgató vezetékének az árnyékolása jobb, mint a utólag vásárolté, tehát megint csak a vásárolt fülhallgató rosszabb mint a gyári.
Ha meg vagy győződve róla, hogy a vásárolt fülhallgató jobb minőségű, mint a gyári, akkor a korábban vázolt okok miatt nagyobb a zaj.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Ha a korábban linkelt (http://tel.tmit.bme.hu/hirtech/Jegyzet/10/10_3_4.htm) oldalt áttanulmányozod, akkor megérted:
A csillapító pont annyival csillapítja a zajt, mint a jelet. Például egy 3 dB-es csillapító a zajt is, és a jelet is 3 dB-lel csökkenti, így a jel-zaj viszony nem változna. Azonban a csillapítás mellett, magának a csillapítónak is van zaja, ami hozzáadódik a csillapítón áthaladó jelhez. A csillapítónak a zajtényezője megegyezik a csillapításával. Tehát egy 3 dB-es csillapító zajtényezője 3 dB. Azaz a 3 dB-es csillapító 3 dB-lel rontja a jel-zaj viszonyt. Ez az igazi szívás!

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Áttanulmányoztam és ugyanezt a következtetést vontam le.

Nincs olyan csillapító aminek a zajtényezője nem egyezik meg a csillapításával?

Mert az úgy nem elfogadható, hogy a kimeneti zajt (és jelet) csillapítom, csakhogy a csillapító zaja a zaj szintjét visszanöveli.

Tudtam, hogy Bluetooth-os fülhallgatót kellett volna vegyek (és egyéb elsővilágbeli problémák).

Mivel a levezetés nem tartalmaz olyan paramétert, ami csillapító kialakításától függ, így egyszerű a válasz: nincs.

Illetve van egy kiút: :-)
A levezetés akkor igaz, ha a csillapító hőmérséklete megegyezik a referencia hőmérséklettel, továbbá a termikus zaj annál kisebb, minél alacsonyabb a hőmérséklet. Tehát jelentős mértékben le kell hűteni a csillapítót, és akkor kisebb lesz a hozzáadott zaj. :-) De ekkor is romlik a jel-zaj viszony, csak kisebb mértékben.
Egy másik kiút, hogy az optikai tartományban már nincs termikus zaj, így ... :-)

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Meginterjúoltam valakit aki erősítőkkel foglalkozik és aki azt mondja, hogy miért nem vagyok már szilveszterezni hogy a potenciométer a gyakorlatban nem fog arányosan zajt behozni, ezért is alkalmazzák a végfok után hangerőszabályzásra.

Azt mondja, hogy az elvileg megoldaná a problémámat ha az eszközön a hangerő növelésével arányosan nem növekszik a zaj.

A kolléga viszont azt mondja, ha jól értem, hogy a telefonból kijövő zaj szintje független a kijövő jel szintjétől, tehát ha felhangosítja a telefont, akkor javul a jel-zaj arány, amit a csillapító arányosan csillapít. A technikai tökéletlenségektől eltekintve, minthogy a csillapítónak is van zaja, a jel-zaj arány javul.
Nekem van egy nagyon kedves hifim, ami ugyanezt a jelenséget produkálja, a trafó miatt van egy konstans zaja, ami a halk zenehallgatást ellehetetleníti, de nagyobb hangerő mellett "kitisztul", a zene elnyomja. Csak nappal hallgatom.
Persze én sem értek hozzá, úgyhogy csak remélem, h nem írtam nagy hülyeséget.

Egyszerű eset: A szomszéd zenét hallgat, de nappal nem hallod. Este/éjszaka ugyanolyan hangerő mellett hallgatja a zenét, és mégis hallod, mert ilyenkor a környezeti zaj már sokkal alacsonyabb. Tehát ha azt akarja a szomszéd, hogy nappal is halld a zenét, akkor abban az időszakban hangosabban kell hallgatnia neki is a zenét. Ez a te eseted fordítottja, de a hatás ugyanaz.
Tehát helyesen írtad, nagyobb hangerőnél a zene elnyomja a zajt. Ebben közrejátszik az, hogy az emberi fül -- ebből a szempontból -- nem/sem tökéletes.
Azonban az eredeti problémában pont fordítva van, azaz ha alacsonyabb a hangerő, akkor kisebb a zaj. Illetve én azt mondanám, hogy a hallott zaj kisebb. Az már egy más kérdés, hogy ilyenkor már a jel kisebb amplitúdójú komponenseit sem lehet hallani, tehát bizonyos hangok, esetleg halkabb hangszerek eltűnnek.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

"Továbra is azt mondom, hogy a zaj az erősítő szakasz után kerül rá a kimenetre, egy atteuatorral (az erősítő ellentéte), azaz a zaj + jel csökkentésével már nem hallanám a zajt."

Hát... ez azt jelentené hogy kihúzott fejhallgató mellett is hallható lenne a zaj ugye? :)
Nem lehetetlen a dolog ha a környéken nagyteljesítményű tirisztoros szaggató vagy valami hasonló alacsonyfrekvenciával modulált rádióadó működik, a fejhallgató kábele nem árnyékolt és kellően hosszú, de szerintem nem ez lesz a problémád.
A következő lehet a problémád:
1) Az erősítő rossz minőségű. Van ilyen, nekem is volt hasonló.
2) Viszont alacsonyabb hangerőbeállítás mellett nem biztos hogy zajos! A gond ott van, hogy ezeknél a chipeknél ugyanúgy van PCM volume, master volume, nem ritkán még CD-in, line-in is, függetlenül attól hogy nincs kivezetve az eszközön. Meg persze a lejátszó szoftveres szabályozója.
3) Amivel már találkoztam, hogy a master volume 80% felett elkezdett nagyon zajosodni. És előfordul, hogy a telefon szoftverében a master volume-ot hagyják 100%-on folyamatosan és csak a PCM-et tudod szabályozni vagy azt sem (szoftveres keverés). A gyári fülhallgatón nem hallani, de egy jobb minőségűn igen. Esetenként van egy zajos line-in fixen 100% hangerőn és azt hallani.
4) Félvezetős erősítőt nem illik a névleges kimeneti impedanciánál nagyobb terheléssel mentetni. Ha 32 ohmra volt tervezve akkor kell elé egy 16 ohmos ellenállás.
5) Ha elő tudsz csalni egy alsamixert az nagyon sok kérdést megválaszolna.
6) BUÉK :)

Azért azt is vedd figyelembe, hogy kb. romonként változik a hangzás minősége... Egyik kodek tákoltabb mint a másik...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

Annyira nem is tudom... Telefonhoz adott agybadugós Sony és Samsung lomok árukon felül teljesítenek, és ha normális kodek van a telefonon az ki is hallatszik velük.
Bár utoljára a Sonyericsson W800-ra raktam fel egyedi hangdrivert, de pl a jelenlegi spica-n cseréltem már amiatt rosszabbra romot, mert szörnyen rossz volt az új hangzásvilága... Nem minden múlik a fülesen. Bár mondjuk míg az agybadugós fülesekhez 3 különböző méretű gumit adtak, addig ki lehetett sakkozni melyik tömít rendesen, ha megkened egy kis kézkrémmel... És akkor jó hangzás lesz. Mert ezek arra vannak méretezve.
De pl az ehhez adott Sennheiser egy kalap sz*r volt, síkítva dobtam vissza anno a dobozba és vettem elő a 4000Ft-os Pana fülest. Mindez 2002 körül volt...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

Nem agybadugós Sony headset amit adtak hozzá sehogy sem teljesít, nemhogy árán felül.

A mostani Sennheiserrel azt a gumit használom ami szigetel és nagyszerű a hangzás, a nagyon halk statikus zajt leszámítva.

De akármilyen halk is a statikus zaj, akusztikus zenénél akkor is lerombolja a hangzást, ha a CPU nagyon leterhelt még azt is hallom.

És persze 20%-os hangerő felett meg lehet süketülni vele.

Én egy CX200 -at használok X10 és X10minvel. A két füles közel azonos. Nekem szépen szól mindkét telefonnal plusz tablet és PC.

Köszönöm, de csak Xperia Play vagy Xperia Mini Pro, esetleg Xperia Mini készülékeken lenne értelme.

Azóta látom, hogy ez rengeteg smartphonennal jelentkezik többek között Sennheiser CX fülhallgatókkal, de a legtöbb alacsony impedenciájú fülhallgatóval.

Most, hogy belefújtak dudával a fülembe már tökéletes, egyáltalán nem hallom a statikus zajt.

Azt mondjátok meg, hogy ezek a nyüszvedt szerencsétlen gyártók miért nem tudtak már valami szabványfélét kitalálni a négypólusú Jack dugóra, hogy egy X cucchoz megvett füles extra vezérlése (hangerő, előző, következő, telefon felvesz, telefon letesz, stb) ne X gyártóhoz kössön, illetve laptopok meg egyéb elektronikai cuccokhoz miért van még mindig külön füles- és mikrofon-csatlakozó a négypólusú Jack helyett? :)

Költői kérdés volt. BÚÉK... :)
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home

Igen, vannak ilyen gyenge gyártók...
Asztali Genius pc-s hangfal pont a microfon helyére adja nálam is a GND-t... De egy 12 éves rádiós Sony walkman pl rendesen lekezeli....
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -