Microsoft Windows

Windows 10 EoL -> ESU

https://www.theverge.com/news/691811/microsoft-windows-10-free-extended…

https://support.microsoft.com/en-us/windows/windows-10-consumer-extende…

Szóval ha egy év ingyenes ESUt szeretne a magánfelhasználó, akkor használjon olyan Microsoft Accountot aminek van rootja aminek admin jogosultsága van a helyi gépen és szinkronizálja a dokumentumok mappáját az MS felhőbe. (és fizesse ki ha ehhez neki több tárhely kell). Legalábbis ilyen setupban tud egy év ingyen ESUt igényelni. Most akkor kikényszerítik a bad practice-t? 

Igazából a kérdés költői egyelőre, de tartok tőle előbb-utóbb az ismeretségi körben megkeresnek vele, és nem fog tetszeni ha azt mondom tegyünk fel egy ubuntut :D

Ha a sima local root administrator accountot konvertálja az ember egy +1 MS accounttá, és ebbe ugyebár továbbra sem lép be a user, az elég a működő ESUhoz? Ergo nem fog valós logint elvárni ezen az accounton ahhoz, hogy az egy év biztonsági frissítés menjen? Vagy csak akkor fog az update furni ha valódi helyi login van azon a root admin accounton? (úgy rémlik régebben is volt néhány olyan frissítés ami UAC-al nem futott le, csak akkor ha külön átlépett az ember az admin accountba és ott futtatta...)

samba csatlakozási hiba

Hello,

Adott egy ubuntu és egy samba pár meghajtóval. évek óta megy szépen, jött a házhoz egy új gép, előre telepítve win11 home amit nem is akarok levenni róla, a világ összes pénzéért nem akar ez a bánat csatlakozni a meghajtóhoz.

csatlakozásnál kér jelszót, ami oké is, aztán utána ez fogad:

A következő hiba miatt nem lehetett létrehozni a csatlakoztatott hálózati mehajtót:

Kiterjesztett hiba történt.

Ötlet? most kezdem megutálni ezt a bánat gépet...

összes többi gépen, tévén, rádión, mikrón wécén szépen csatlakozik minden a megosztásra.

[Megoldva] Windows kék-halál nyomozás

Sziasztok!

A gyerek gépe elkezdett kék-halállal crash-elni. Ez játék közben jön elő, egy nap kb 2-4 alkalommal. Többféle játék közben is jön a probléma.

A memtest86-ot végigfuttattam (azt hiszem 4 pass a teljes, megvártam az egészet), és nem jelzett hibát. Játék közben néztük a CPU és a GPU (Nvidia 4070) hőmérsékletet, úgy emlékszem mindkettő 50-70°C tartományban volt.

Nézegettem bluescreen view-errel, hogy mi lehet a gond, de abból őszintén sokat nem láttam. Kétszer két különböző listát kaptam.

Az SSD-t tervezem még megnézni smartctl full teszttel, esetleg crystaldiskmark-kal, hátha az mutat valamit.

Futtattam egy GPU tesztelő programot: FurMark, kb 15-30 percig, semmi probléma nem volt.

A CPU-ra futtattam stressztesztet, ami a csövön kifér, nem emelkedett fel a hőmérséklet.

Csináltam egy nvidia driver újratelepítést, nem oldotta meg. Csináltam egy full-os windows újratelepítést, nem oldotta meg.

Kivettem a videó kártyát, m2-es ssd-t, memóriát, és alaposan kitakarítottuk a port. A videó kártyán nem láttam a panelen repedést, az alaplapi foglalat jónak tűnt. Átraktam egyébként egy másik csatlakozóba, és úgy is jön a hiba.

Tervek amiket még kigondoltam:

1. a másik kölökkel videókártyát és tápegységet cserélnek egy időre, és megnézzük, hogy mi történik.

2. Az SSD-n szeretnék smartctl full tesztet. 

3. BIOS update - de úgy láttam, hogy csak valami security dolgot old meg a legújabb BIOS. (egy verzióval van lemaradva, lehet ez valami intel dolog megint, emlékszem valami új security problémra)

Gyanakszom rá, hogy nem a gép a rossz, hanem a windows-os nvidia driver. (a bluescreenviewer-ben láttam a híváslistán)

Valaki tud esetleg segíteni, akinek ebben van tapasztalata, hogy kellene ezt a kérdést megfogni, és utánajárni, hogy mi lehet a gond?

Köszönöm előre is.

Szerk: A konfig: CPU: Intel I7 11700k. A videókártya: nvidia 4070 Ti Super, Alaplap: Gigabyte Z590 vision D. 

---------

 

Update: https://hup.hu/comment/3200396#comment-3200396 - megoldódott. Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Gaming képes Win11 IoT ltsc kémfunkciók nélkül

Windows 11 a hírhedt recall kémfunkcióval érkezett. Majd úgy volt, hogy ez kikerül belőle. Utána úgy, hogy mégis visszakerül. Majd tényleg.

Saját PC-ken eddig kerültem a Windows 11-et, és az 2019-es Win10 LTSC hivatalosan támogatott 2029-ig, valószínűleg biztonsági frissítésekkel utána is. De előbb-utóbb váltani kell, viszont nem szeretném ezt a kémfunkciót, mert őrült nagy biztonsági rés bécsikapu sem azt hogy hetente kövessem hol tart a különböző winspyware-eltávolító tool-ok és a Microsoft harca, azaz mikor kerül vissza mindenféle ellenállás ellenére a recall. 

Windows 11-nél kétféle LTSC kiadás van eddig: Enterprise LTSC és az IoT LTSC. Ez utóbbi a minimalistább és ez az, ahol várhatóan soha nem lesz recall, tekintve hogy kritikus eszközökön is fut. 

Kérdések ezzek kapcsolatban: Jelent-e bármilyen problémát főleg .NET fejlesztőeszközök használatánál, illetve játékoknál az IoT ltsc minimalizmusa? 
Szerintem első esetben nem valószínű, de a második kérdéses. A Windows 10 ltsc kiadásokon problémamentesen elfut minden Steam, GoG vagy Epic forrásból is. Ha valami hiányozna általában automatikusan telepíti a Steam, valószínűleg a többi is, ezzel eddig nem volt probléma. De ez áll-e a Windows 11 IoT ltsc-re is? 

Ebből adódik a második kérdés: Visszajöhet-e a recall funkció a hátsó kapun valamilyen játékhoz szükséges kiegészítő csomag telepítésével? 

Új Feature-ökre nincs szükségem, a Windows 10 ltsc-k alatt sem volt. Illetve a Windowsok szinte mindegyike virtuális gépeken fut Linux hostokon, bár ennek a kérdés szempontjából nincs sok jelentősége. 

Windows 11 tálca és Start menü

Folyik az átállás cégünknél a Win11-re. Sokan most szembesülnek azzal, hogy a tálca és a Start menü megint másképp működik, mint az előző verzióknál. A Win11 testreszabási funkciókkal kismértékben sikerült csökkenteni a stresszfaktort, de a többség ki van akadva.

Ismer-e esetleg valaki olyan tweaker-t, amivel a kinézet és a működés Win7/Win10 valamelyikére visszaállítható? Olyasmit keresek, ami ingyenes, és bevált, tehát aki ajánlja, maga is kipróbálta. A kinézet annyira nem is fontos, leginkább a Start menü működését lenne jó visszaállítani a régire. De ha ez egy registry kulcs megváltoztatásával is megoldható, az még nagyobb boldogságot okozna mind a könnyes szemű végfelhasználóknak, mind az őket hallgató, szintén könnyes szemű rendszergazdáknak. 

Köszi!

U.i.: Ez egy multi, tehát sajna nem opció, hogy álljunk át Ubuntura, vagy XP-re, vagy bármi másra, mert nem mi döntünk arról, hogy a felhasználó mivel dolgozzon.

Windows 10, auto screen capture?

Találkozott-e közületek valaki azzal a jelenséggel, hogy amennyiben egy új kép kerül a gépre, - szkenneléssel vagy telefonról letöltéssel, vagy internetről letöltéssel, mindegy.., - a Windows képernyő megremeg, egyértelműen úgy, mint amikor képernyőfotót készítenek. Ez random bejön mondjuk nettes böngészésnél, levél megtekintésnél is. (Az előbb egy diát szkenneltem, majd korrigáltam, és "save as"-al mentettem. Mindkét esetnél bejött ez a "kíváncsiság". Csak egyszer történik, az újonnan felkerült kép megnyitásánál!

Tudom, hogy a Win 11 esetén szó volt róla, hogy aktiválnak egy ilyen szolgáltatást..., Lehet ez az Nvidia szoftvereinél(?), vagy esetleg a gépre került trójai program featúrája is. És persze, vmelyik segédszoftver is produkálhatja...

(Mindjárt egy 4K Downloader+ nevezetű szoftverrel is érkezhetett ilyen featura, - nem szükséges ehhez futnia, és előbb éppen nem is futott, - "kidobom", ha nem kell használnom... (Egyébként ez kiválóan működik a fő funkciója szerint, de hát a gyanú szerintem megállhat ennél is, mert "szürkezónás".)

Nem tudom.., de szinte biztos, hogy ez nem üres képzelgés. Mielőtt idiótának jelöltök (kezeltessem magam, stb.) jó lenne ha megmondanátok, hogyan tudnám megtalálni az ilyenkor letárolt képeket, vagy legalább magát a folyamatot azonosítani.

Process manager szoftverrel nem jutok semmire, nincsen gyanúsítható konkrét folyamat, "svchost" pedig nekem "0" információ tartalmú. Lehet még Malwarebyte-os tűzfal konfigurátor program is (WFC) a kíváncsiskodó, az nálam folyamatosan fut. Régebb óta használom, megszerettem.., - persze nem annyira, hogy screen-ek készítésének is örüljek. Az MI-t, ha az MS ilyen módon ráengedte a gépekre tanulni..?

(Megjegyzem, elég "privacy tweakelt" üzemmódban használom ezen oprendszer-csodát.)

Szerintetek? - Mert először is az érdekelne, létezhet-e ehhez hasonlóan működő "szolgáltatás, szabad-e ez irányban gondolkodni?"

- (Ha kell egyébb info is, írom. - Egyenlőre a sötétben tapogatózom. Az MI-t még nem kérdeztem ;) )

 

Piszok módon nem teszik, hogy ilyen rejtett szolgáltatásokra "rágyúrnak". - Akár vírusfejlesztők, akár maga a nagytekintetű MS, vagy bárki.

Szürkezónás Windows / Office licencek forrása

Sziasztok!

Ezeket az „újrahasznosított” Windows és Office licenceket egyre több magyar oldalon látni, sokszor 1500-2500 Ft körüli áron (pl.: codeguru.hu, digitalsoft.hu).

Tudja valaki, honnan, kitől lehet ilyen kulcsokat közvetlenül(!) beszerezni? 

Ha van tipped, tapasztalatod, nagyon megköszönöm, ha megírod – akár itt, akár privátban! 🙏

outlook 365 aláírás karakterkódolás probléma

Egyik ügyfelemnél most szereztek be 2db egyforma gépet amiken már gyárilag win11pro az oprendszer, mindkettőre a kolléga saját email fiókján kívül ugyan az a központi email cím is be van állítva (gyakorlatilag 2db titkárnő gép). Office 365 E3-as licensz keretében a Microsoft által nyújtott Exchange szerverre jelentkeznek be.

Ha új levelet írnak akkor az egyik gépen helyesen jelenik meg az előre beállított aláírás a másik gépen mintha utf8 helyett másik kódolás lenne mert az ékezetek helyett más jelenik meg. Ha kijavítom akkor az előbbi gépen „romlik el”.

Szerintetek mi lehet a probléma?

Már azon vagyok, hogy az egyik gép SSD-t át dd-zem a másikra úgy ahogy van, akkor talán megjavul.

Állnak vissza a verziók frissítés után?

Ez azért elég furcsa. Fél éve nem indított Win 10 Pro 22H2, egy hosszabb frissítést követően 2009-es kiadást mutat. Biztos valami mókolás van, mert GUI-n is friss elemek vannak, ha az oprendszer build adatait és a kiadást nézzük.

Továbbá nem elérhetőek a 22H2-re történő direkt frissítés linkjei és a telepítési adathordozó (MCT) letöltési linkje sem.

Most nem azért a két forintért, de ez egy jogtiszta OEM-es laptop.

Tudom, tudom frissíteni kell 11-re, de ez a gép nem támogatott. Akkor október végéig majd csak elkopik a Win10, valami végképp lebutított verzióra.

Azt most nem tudom megmondani hirtelen, hogy tényleg mentek-e funkciók a levesbe.

Tud erről valaki bővebben?

Mi következhet 20 év XP-használat után?

Mai nappal, részben HUP fórumtársaim több éves noszogatására, részben saját elhatározásomból, meghoztam egy életbevágó döntést, mégpedig, hogy végre lecserélem a régi, Raynes kolléga által is sokat őskövületezett HP-Compaq 6715b, Turion 64-es laptopomat egy vadonatúj, modern gépre. Hosszú mérlegelés és néhány álmatlan éjszaka után végül sikerült megtalálnom a tökéletes modellt, ami végül egy Dell Latitude 7650 lett, 13. generációsnak megfelelő Intel® Core™ Ultra processzorral, 64 GB RAM-mal, 1 TB SSD-vel. Minden pillanatban öröm ránézni és használni.

A legnagyobb változás azonban nemcsak maga a hardver volt, hanem az is, hogy ezzel együtt átálltam Windows 11-re. Bevallom, eleinte voltak kétségeim - a bloat, a fejlődésmánia, a csiligány kezelőfelület vajon tényleg jobb lesz, mint a jól megszokott, minden tekintetben stabil és kiszámítható Windows XP? Nem fog naponta megszivatni valami termékmenedzseri idealizmussal? Nos, az első bekapcsolás után megnyugodtam. Az új dizájn modern, letisztult, és egyértelműen felhasználóbarát. Az átláthatóság, a kerekített sarkok és az új Start menü valami hihetetlenül friss, üde és izgalmas érzést hoztak be a mindennapjaimba. Soha nem térnék már vissza!

A multitasking érezhetően sokkal könnyebb, pillanatok alatt elrendezhetem az ablakokat úgy, hogy minden kényelmesen elférjen a kijelzőn. Az érintőpad és az érintőképernyős gesztusok pedig sokkal gördülékenyebbek, mint korábban a 6715b-n. Ami pedig a teljesítményt illeti, a laptop villámgyors, az új operációs rendszer pedig remekül optimalizált. Minden simán fut, és végre nincsenek apró bosszantó akadások, lassulások, sőt a vírustámadásoktól sem kell félnem, hiszen a napi rendszerességű frissítésekkel és a Windows Defenderrel tökéletes biztonságban vagyok.

A Windows 11 nemcsak szebb, hanem okosabb is. Az új widgetek, az átdolgozott File Explorer és a jobb integráció a Microsoft-fiókkal mind-mind olyan innovációk, amikről hiba volna 2025-ben lemondani. Úgy érzem, mintha egy teljesen új világ nyílt volna meg előttem.

Eddig egyetlen percig sem bántam meg a döntésemet. Az új laptop és a Windows 11 párosa olyan élmény, amit igazán élvezek, és már alig várom, hogy a Nokia C2-01-emet is lecseréljem valami okosabb eszközre.

:)