Készítettem egy 2114->6550 átalakító nyáktervet. Drótokkal el is készült a prototípus, működik is, de szeretnék belőle NYÁK-ot készíttetni, hogy szebb legyen. Azonban bajban vagyok a GERBER fájl előállításával. A NYÁK maga nem bonyolult (két tüskesor, egy foglalat és egy SMD IC), de nem boldogulok a NYÁK tervező programokkal, ezekben semmi rutinom sincsen.
Ami kézre állna, az az, hogy lerajzolom valamilyen képformátumban a két oldalt. Persze itt az összekötő furatokkal lennék gondban, tehát jobb lenne valamilyen rajzolgatós NYÁK tervező.
Vagy ha létezne valamilyen NYÁK leíró nyelv, abban lekódolnám.
Van valakinek javaslata arra, hogy egy nem szakmabeli hogyan tudna a legegyszerűbben előállítani egy ilyen nem túl összetett GERBER fájl?
Megoldás: Végül a KiCAD PCB editorját választottam.
Hozzászólások
Ha te gyartod le, akkor nem kell gerber file.
Ha atadod valami cegnek, akkor lehet, hogy meg is tervezik neked.
Nem én gyártanám le. Vannak online oldalak, ahol csak feltöltöm a GERBER-t és pár dollárért készítenek 10 darabot. Ezt céloznám meg.
Van, amlyik kapcsolasi rajzbol is tervez talan. Persze ugy nyilvan dragabb, es magyarazni is kell erosen.
Szerintem szanj ra par orat a KiCAD-ra. 1-2 youtube tutorial utan siman osszedobsz ennyit.
Írnál egy-két ilyen oldalt példaként? Köszi!
Debian - The "What?!" starts not!
http://nyizsa.blogspot.com
Én a pcbway.com oldalon néztem, $5 lenne 10 darab, és még $5 a szállítás. De tudtommal több ilyen oldal is van.
A masik hasonlo a JCLPCB volt, par eve volt 10 darab 5*5 vagy 10*10cm-es NYAK $2-ert (+ szallitas) akciojuk. Valoszinuleg most is versenykepesek.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Köszi, ezt is megnézem.
jlcpcb-nek mint szállítónak van egy easyEDA nevű tervezőoldala is.
Lentebb említettem én is a KiCAD mellett. Használtam az EasyEDA-t is, mikor nem tudtam telepíteni KiCAD-et. Egész jó kis tervező program, böngészőből használható!
GERBER file-t hogy irnal meg kezzel? Mindenkepp celszeru egy NYAK tervezo programot hasznalni ra es abbol kiexportalni mindent, amire a NYAK keszito cegnek szuksege van.
Exportálni nem elég? Muszáj KIEXPORTÁLNI? :)
Jól ledegradáltad... ;)
Mondjuk, ASCII file lévén nagyon jól írható szövegszerkesztővel, csak autista legyen a talpán, aki hibátlanul megoldja! :D (kisebb módosításokat volt már, hogy egyszerűbb volt egy text editorral megcsinálni, mint újragenerálni)
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
Igen, én is nézegettem. Hasonló a G-kódhoz. Akár még létezhetne is egy nyelv, ami legenerálja.
Létezik - minden NYÁK szerkesztőnek része.
De teljes dokumentáció elérhető neten, ha akarsz írhatsz te is egy X-ediket, ami a saját szerkesztődből generálja le.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
Szerintem nézd meg a KiCAD PCB tervezőt. Rengeteg tutorial van hozzá. Tudom egy laikusnak ez is bonyolult lehet, de ezek erre a célra készültek.
Ezzel kezdtem, de valóban eléggé összetettnek tűnik. A legnagyobb bajom, hogy beletennék két DIP foglalatot, de úgy, hogy az egyikhez át kell lyukasztani a NYÁK-ot, a másik azonban csak a nyák egyik oldalán csatlakozna, mindezt úgy, hogy a két foglalat egymásban van, a harmadik SMD IC meg ugyanebben a foglalatban, csak a másik oldalon ... Na, és innentől tűnt egyszerűbbnek, ha csak megrajzolnám a vonalakat és lyukakat.
Pedig ez nem tűnik annyira bonyolultnak. Három alkatrész kell ezt a SCH részben összehuzalozod majd PCB részben megtervezed. Ha nem csak egyszeri projekt lesz érdemes megtanulni a KiCAD-ot. Youtubeon rengeteg jó videó van.
Igazabol, ha nagyon nem akarja es valoban ennyire egyszeru az aramkor akkor meg schematic sem kell, meg lehet nyitni a PCB editort lerakni az alkatreszeket es osszekotozni a megfelelo labakat.
/sza2
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
Ez van, ez egy külön szakma, ezt türközi vissza a célszoftver komplexitása. Nem véletlen, hogy Mari néni Piripócson nem tervez nyákokat. Nem ért hozzá, én se értek. Ez egyébként az összes ilyen szakmai programra igaz, AutoCAD, ArchiCAD, Blender, de még a Photoshop, Pro Tools, Font Forge, stb. is ide tartozik, átlag polgárt nekiküldesz, nem sokra megy vele, amíg a szakmai hátteret meg nem tanulja. Max. csak fogalmatlanul nyomkod benne mindenféle toolbart, stb..
Meg lehet tanulni, csak legyél türelmes magaddal, ne azonnal akarj tökéletes kész végeredményt. Nézz meg youtube-os KiCAD tutorial videókat. Csinálj először vele egyszerű mintanyákokat, amin csak egy foglalat, stb. van. Lépésekben haladj.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Simán megrajzolhatod PCB editorban:
- Az átmenő furatoknak leraksz via-t, átmérőt és furatot beállítva.
- Az SMD IC-nek és a "felületszerelt" DIP foglalatoknak leraksz négyszöget (rectangle), és a (jobbgomb) properties-ben filled shape-re állítod.
- Összekötöd sima vonallal (line). Nem track, ahhoz kellene kapcsolási rajzban összeköttetést definiálni. A felső menüsorban tudsz felső (F.Cu) és alsó (B.Cu.) réteg közül választani.
- Kiválasztod az edge cuts réteget és csinálsz neki egy keretet, ez lesz a NYÁK mérete.
- Tehetsz rá feliratokat, az F.Silkscreen vagy a B.Silkscreen rétegre.
- Majd gerbert és fúrófileokat generálsz. (File, Plot...) Kiválasztod a régeteket, ami kell neked és plot illetve generate drill files. Érdemes felül egy külön könyvtárat megadni.
- Bezippeled, feltöltöd egy szimpatikus kínai gyár oldalára (pl. jlcpcb), ami kirajzolja neked, és láthatod, hogy még mindig jó-e, és megrendeled. Ilyen egyszerű NYÁK esetén a beállításokon kb. nem kell változtatni, legfeljebb a színén.
- Kifizeted mind a 4$-t, és két hét múlva kezedbe nyomja a pistás. Miután rájöttél, hogy mit rontottál el, kijavítod és beküldöd még egyszer ;)
A gridet állítsd (jobbgomb grid) először 100mil-re, aztán a felére/negyedére a négyszögek és vonalak rajzolásához. A DIP tokhoz sajnos mindenképpen mil-t (0.001 inch) kell használni, különben nem adja ki.
De miert lenne erdemes viakkal megy rectangle-okkel sz@rakodni, ha ott van keszen a DIP-akarhany, meg tuskesor kulonbozo labtavolsagokkal, meg SOIC-akarhany footprint?
Raadasul par kattintassal a footprint editorban at is lehet szerkeszteni, ha nem pont olyan mint kellene.
Ha Kicadrol beszelunk, tegnap kiprobaltam, siman ossze lehet huzalozni a labakat schematic nelkul.
/sza2
Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar
Mert amúgy épp ezt csinálta, csak kb. gerbert akart írni, vagy ha jól értem valami szerkesztőt írt is. A másik, hogy egy DIP tokos IC-t vagy foglalatot épp felületszerelni akart, amihez nincs kész könyvtár, tehát vagy csinál könyvtárat vagy megrajzolja négyszögekből. Ami be lehet húzni könyvtárból azt valóban érdemes is.
Kapcsolási rajzod van? Akár kézzel is jó! Ill. pontosan milyen tokozásúak az IC-k?
Többem is van, mint kapcsolási rajz. Saját magam már készítettem egy editort, amiben mindkét oldal és a furatok is meg vannak szerkesztve. (Egymás mellett a két oldal: felső és alsó.) Az egész mérete 13x31mm.
A tüskék a 6550-es IC foglalatába mennek be, ami 2x11 lábú, a két lábsor távolsága 10.5mm.
A 2114-es IC-nek szabvány DIP18 foglalata van, ez kerül a tüskékkel átellenes oldalra, felülre. A rajzon a tüskék lábainak vannak lyukak tervezve, a DIP18 lábainak nincsenek. Azt csak ráforrasztanám a kisebb réz körökre.
Valamint az alsó, tüskés oldalon van még egy 74HC138D SMD ic, most nem tudom pontosan a tokozásának a nevét, de a DIP lábtávolságának a fel tán a lábtávolsága. A rajzon elvileg a jó méretben láthatók az alsó oldalon a csatlakozási helyek.
Jelenleg ez a kapcsolás működik is, de rendes NYÁK helyett csak a lyukak vannak CNC-vel kifúrva, az egymás melletti csatlakozások egyszerűen összeforrasztva, a vezetékek meg kis drótok. De nem szép, és nehezen kivitelezhető.
Igazából a DIP tokok mérete miatt érdekes. Némi keresgélés után a 6550 foglalata 400 mil széles DIP22. A 2114 300 mil DIP18.
Bele kell férjen a 13x31 mm méretbe?
Közben lentebb is írta egy kolléga, hogy segít a rajzolásban! De én is szívesen megcsinálom. A kapcsolási rajzra amiatt lettem volna kíváncsi, hogy miért kell az smd? Gondolom a 6550 plussz chip select bementek miatt.
Neked is nagyon köszönöm a felajánlást, de szeretném magam megoldani.
A méret azért ekkora, mert az SVG-ben tervezett NYÁK-om belefért ebbe a méretbe, és így nem lesz sokkal nagyobb, mint az eredeti 6550-es. Ahogy szép lassan tönkre fognak menni az eredeti memória IC-k, a helyükre ezek be fognak férni, és nem zavarják majd egymást.
Akkor nincs más hátra KiCAD letölt!
Vagy az online is használható EasyEDA. Onnan egy az egyben mehet a JLCPCB-nek gyártásra! ;-)
Gyors rajzolasra a Sprint Layout-ot megprobalhatod, ebben egybol lehet rajzolni.
https://www.softpedia.com/get/Science-CAD/Sprint-Layout.shtml
https://download.cnet.com/sprint-layout/3000-2383_4-75654356.html
Én csináltam egy DSL nyáktervező -> Gerber export programot egyszer. Egy nyákot gyártattam vele, az működik. De nem vált be, a geometriát szöveggel megadni olyan mint Zuzu Petallal beszélgetni. Arra jutottam, hogy hibrid megoldás kellene, amiben a geometriát lehet huzigálni is, de azt nem csináltam meg (még). Ezért nem is publikáltam ezt a programot. Hackaday-en is láttam ilyesmi projektet, ha jól rémlik. Szóval foglalkoznak emberek a kérdéssel, de nem igazán jó.
A KiCAD-et elég nehéz elsőre felfogni, de ha megvan, akkor nem kunszt összerakni egy ilyen illesztőt benne. Az exportált Gerbert le lehet gyártatni, az is működött nekem.
EasyEDA-val is csináltam egyet, amit a kínaiakkal legyártattam alkatrészbeültetéssel együtt. Ez az út is járható, nem is bonyolult. Nekem az volt benne egyedül kiábrándító, hogy a beültetéshez az ellenállásokat is egyesével ki kellett keresgélni egy másik rendszerben, ami ráadásul rendkívül lassú volt és nem is állt kézre. De érthető volt és meg lehetett csinálni. Az eredmény nem lett jó, de nem a kínaiakon múlt, hanem elrontottam a tervet több helyen is, annyira, hogy az a projekt végül kútba esett.
Szerintem se írj kézzel Gerber fájlt. Ha elküldöd a kapcsolási rajzot (bárhogy, akár ceruza rajz is jó), berajzolom neked KiCAD-be. Lesz egy példád, amit tovább tudsz alakítani. A két IC-t megtaláltam, az SMD-re azonban több változat is van a neten. Neked melyik kell?
Nagyon köszönöm a felajánlást, de szeretnék én magam megbirkózni a feladattal. Ha a KiCAD erre a legjobb eszköz, akkor megpróbálom azzal megoldani. Maximum kérdezek még itt. De gondoltam, mielőtt beleásom magam, megkérdezek okosabbakat, van-e egyszerűbb út. Ezek szerint nincs.
Ha nem titok elárulod milyen masina? Commodore PET?
szerk.: a logikát elnézve, szerintem ezt simán ÉS kapuval is meg lehet csinálni.
Igen, PET.
Köszönöm, az eddig segítségeket, így már sikerült KiCad PCB editorjában megrajzolnom a NYÁK tervét. Sajnos még nem tudom elérni, hogy ha létrehozok egy kitöltött területet, és abba belevezetek egy vezetéket, vagy belehelyezek egy furatot, akkor ezek összekapcsolódjanak. Mindenképpen kikerüli mindkettőt. Találtam egy olyan lehetőséget, ahol megadhatom a szabályokat, hogy ne kerülje ezeket ki, de utána csak vonalakat húzogatva kijelölhetek egy területet, aminek nem látom a célját. De sehogyan sem kapcsolódnak össze a vezetékeim és furataim a területekkel.
Az AI meg csak egy olyan properties menüt ajánlgat, ami nem is létezik.
Mi a módja annak, hogy a meglévő vezetékeim, furataim és foltjaim összekapcsolódjanak?
Nem biztos, hogy pontosan értem. A kitöltés nem kapcsolódik vezetékekhez és furatokhoz, hacsak nem adod meg hogy melyik 'net'-hez tartozik. Viszont, ha jól értelmeztem a korábbi hozzászólásokból, neked nincs sémarajzod, csak nyák terved van. Így szerintem nincs netlist sem. Ettől függetlenül lehetséges, hogy a kapcsolódó rajzelemeket, ha össze tudod rendelni, ha ugyanahhoz a 'net'-hez rendeled őket. Most nincs előttem KiCAD.
Találtam egy összeköttetések fület, ott létrehoztam egy "A1" vezetéket, majd egy foltnak és a ráfutó vezetéknek is beállítottam, hogy "A1" vezeték. Ettől teljesen eltűnt a folt kitöltöttsége, és már egyáltalán nem jelenik meg a 3D ábrán. Érdekes módon a belefutó vezeték még mindig látszik.
Ha módosítasz a kitöltésen, újra kell 'generálni'. Ezt emlékezetből írom, valami ilyesmi rémlik. Később meg tudom nézni.
Igen, köszönöm, de van egy olyan menüpont, hogy minden terület kitöltése, azt is megnyomtam utána, meg a terület kitöltésére is rányomtam újra, de ez sem segített. Pedig biztos, hogy valahol ezt kellene jól megmondanom neki.
Sikerült elérnem, hogy összekapcsolódjanak a vezetékek, a furatok és a kitöltött felületek, pedig érdemben nem csináltam semmi újat. Úgy tűnik az összekapcsoláshoz az kell, hogy az összetartozó vonalak mindegyikénél be legyen állítva, hogy melyik vezetékhez tartozik.
Gyakorlatilag ez így már működőképes, és akár le is gyártatható, van azonban még pár szépséghiba.
1 - A PCB editorban van egy keret, amiben - gondolom - kísérő információk lennének. Ezt a keretet nem tudom kikapcsolni, és egy ilyen pici NYÁK esetén ez a keret belelóg magába a NYÁK-ba. A NYÁK méretét meg tudom adni, de pozicionálni nem tudom, nem tudom arrébb tolni, hogy ne lógjon bele. Kikapcsolható ez az információs keret, ami amúgy a NYÁK-on meg sem jelenik?
2 - A PCB editorban jelzi, mekkora a NYÁK. A legszélső elemek elég messze vannak a szélétől. De, ha a 3D nézetben megnézem, milyen lesz a NYÁK, a NYÁK széle, közvetlenül a legszélső elemeknél van, nincs mellettük hely. Ez miért van? Állítható, hogy valóban akkora legyen a legyártandó PCB, mint amit az oldalbeállításban beállítok méretnek?
3 - A vonalak, amiket húzok, nem túl szépek. Van pár hely, ahol szebb lenne, ha a kezdő és a végpontot össze tudná kötni egy egyenes szakasszal, függetlenül annak dőlésszögétől. Van erre funkció?
4 - Ez hasonló az előzőhöz. Ha beállítom az objektumokhoz, hogy melyik hálózati vonal tagjai, akkor jelzi az összetartozó elemeket. A legrövidebb távolságú lebegő vonallal összeköti ezeket. Képes arra, hogy az ilyen lebegő vonalakat automatán vezetékké alakítsa? Ilyet sem találtam, pedig - gondolom - hasznos lenne.
Előre is köszönöm, ha valaki tud még segíteni.
Valahová fel tudod tenni a kész fájlokat? Ill. töltsd fel a JLCPCB-hez vagy a PCBWay-hez az exportált gerber fájlt és nézd meg ott mit mutat.
A gerber fájlokat ide is feltöltheti, elég jó 3D megjelenítést ad és forgatható a NYÁK.
Valójában nem tölt fel semmit sehová, az egész csak a böngészőben fut, vagyis nincs mentés szerver oldalon - néhány éve kicsit belemásztam és módosítottam néhány kezelőszervet rajta, hogy jobban kézre álljon, vizsgáltam kicsit a működését.
Az 1-eshez tipp: ha ez egy információs keret, a gyártó majd jól figyelmen kívül hagyja. Amíg szerkeszted, addig nagyobbítsd meg a NYÁK-ot, hogy ne zavarjon be az infókeret, a final-final-v4.99-es verziónál meg méretezd vissza, és küldd el. Nem értek a KiCAD-hoz, de sima képeknél volt már hasonlóval szívásom.
Blog | @hron84
via @snq-