( begyu | 2009. 01. 08., cs – 08:11 )

Egy kis kitérő:
A ’80-as évek végén a számítógépes magyar helyesírás-ellenőrzés még lehetetlennek látszott (azóta legalább két megoldás is létezik), a korrekt magyar ékezet-kezelés pedig eléggé kilátástalannak. A magyar ékezetes betűk használatához a számtalan kódlap, mindenféle trükkök stb. már akkor is eléggé áttekinthetetlenek/bonyolultak voltak (azóta is szerintem) és ráadásul még nem is akadt közöttük teljeskörű megoldás., de mostanra hál’ Istennek erre van többfajta lehetőség, pl. UTF-8.
Az UHU fejlesztői mindig is törekedtek a magyar nyelvi elemek optimális kezelésének a megvalósítására, pl. hogy terminál-ablakban is legyen ő és ű betű, még akkor is, ha ennek parancs-sorban nincs túl sok jelentősége (bár a parancssori paraméterekben már van). Az UHU-ban meglehetősen sok patch van, ezek egy része a magyar nyelv jobb kezelését szolgálja. A Debian csomagokban is van sok patch, de azok nagyrészt az eredeti programokhoz hozzáadott Debian-os dokumentációkat tartalmazza és nem érdemi részeket. Az UHU-csomagokban lévő módosítások a jobb működést szolgálják.
Ha az UHU Ubuntu-vá alakulna, akkor szerintem a fenti előnyeit vesztené el. Az UHU most is a magyar nyelv maximális támogatására koncentrál. Ubuntu alapon ez valószínűleg kevésbé lenne sikeres. Az Ubuntu-hoz rengeteg csomag van, de ezek az eredeti programokon alig változtatnak valamit, tehát a nyelvi beállítások is csak az eredeti programok lehetőségei szerint érvényesülnek. Az UHU fejlesztőknek így is van elég dolguk, az Ubuntu tároló számtalan csomagját nem győznék.
Tehát (szerintem) nem biztos, hogy az Ubuntuvá alakulás jó ötlet.

p.s.: Ez csak az én véleményem és azt, hogy egy magyar fejlesztésű Linux és pl. magyar nyelvi támogatással ellátott Ubuntu között pontosan mi is a különbség, nem igazán tudom.