Lehet, hogy azért érdemes lenne jobban megnézni, hogy a kínai miért vesz (kínai) elektromos autót.
Ahogy én olvastam néhány hete, az elektromos autó piac elég vacak helyzetben van Kínában, mert annyira egymás alá licitáltak a gyártók, hogy sokan nem fogják túlélni. Ha annyira alacsonyak az árak, akkor az jó a vásárlóknak, ösztönzi a vásárlást.
A dolog másik fele, hogy a kínai állam vajon valójában mennyire és miként támogatja az ipart. Ami nem feltétlenül baj, hiszen ha a vásárlók nem hajlandók áldozni egy technológiára (ami érthető), akkor azt meg kell támogatni valamivel. Főleg, ha Kína szempontjából stratégiai jelentőségű az ágazat: csökkentik az importot, növelik az exportot, ráadásul nem kis tételről van szó. Hasonló volt az EU-ban is: addig egész jól fogytak, amíg volt rá támogatás. Itthon is lehetett olvasni, hogy Európában is a kínai állami támogatásnak köszönhetően tudnak annyira olcsók lenni a kínai autók, erre jöttek a vámintézkedések.
Továbbá ha egy kínai nemzeti érzelmű szeretne lenni és a hazait támogatni, akkor arra is kiváló lehetőség a hazai elektromos autó. Állítólag a BMW stb. reputációja nagyon erősen zuhan vissza már évek óta.
Lehet, hogy a szmog sem volt elhanyagolható szempont: nyilván Európában sem mindenhol alpesi levegő van, de azért annyira nem gáz a helyzet, mint a kínai nagyvárosokban.
Összességében nekem azért van egy gyanúm, hogy nem a progresszív gondolkodás az egyetlen és elsődleges mozgató rugó, még ha nem is elhanyagolható szempont.
Talán Dél-Koreát is érdemes lenne megnézni, ott is van két erős hazai gyártó, elektromos autókkal.
Másfelől ott vannak a gyártási költségek is: igen, állítólag Kínában is növekednek a munkabérek, elvárások, de kérdés, hogy miként viszonyulnak a német/francia szinthez. A nagy volumen miatt ráadásul a méretgazdaságosság is jobban tud érvényesülni, az európai gyártóknak ezzel is kell kezdeniük valamit, ami jó eséllyel csak technológiailag lehetséges, de ahhoz ki kellene valami olyat találni, ami Kínában nincs (benzin/dízel esetén adott volt az előny).
Esélyes, hogy az egyszerűbb elektromos hajtás miatt előbb-utóbb mindenképpen kemény dió lett volna a kínai konkurencia - nyilván minél később, annál jobb. A Teslára kellett volna gyorsabban reagálni felismerve azt, hogy kisebb elektromos autókra lenne jobban igény, hiszen pont a városi használatra (hatótáv) azok valók jobban. A BMW így kezdte az i3-mal, csak hát kicsit tempósabban kellett volna és másoknak is, alacsonyabb szegmensben is, és igen, itt bejön a konzervatív hozzáállás, mint akadályozó tényező.