( dlaszlo | 2024. 11. 18., h – 19:09 )

Hajbi, ezek amiket mondasz, ezekből én a tényszerű megállapításokat hiányolom. Feltételezések, és gondolat kísérlet, hogy mi lenne 5 év múlva a waylanddal, ha mindenki áttérne a waylandra.

Systemd: biztos, hogy nem tökéletes. Viszont a korábbi megoldásokhoz képest - ahol mindenki egyedi init script-eket farigcsált, össze-visszal - egyértelmű előrelépés. Keretet biztosít, egységes az adminisztráció, lehetővé teszi a párhuzamos indítást (amivel gyorsabb lett a bootolás), naplókat kezel (megnézem én hogy keresnél meg egy-két kifagyós hibát, hogy mi volt az előző boot során), és még sok más dolgot, mint például network namespace-ek, vagy cgroups-ok kezelése. Ezeket a szolgáltatásokat a sysvinit soha nem tudta ilyen szinten ellátni. Amit Te bloatnak látsz, azok szükséges funkciók, hogy mások igényeit és modernebb környezeteket is ki tudjanak szolgálni. Nem csak a Te use caseid alapján kell működni valaminek, hanem különböző egyéb környezetekben is.

A fedora-ból, redhat-ból nem kell átvenni semmit, minden disztribúció szabadon dönt, hogy mit integrál, és mik a céljai.

Az kicsit erős, hogy azért mondod, hogy egy cég képtelen jó dolgot csinálni, mert nagy. Az IBM azért jópár dolgot tett le az asztalra a története során, és nélküle nem ott tartanánk, ahol most tartunk. Személyes tapasztalatom is van, volt lehetőségem olyan mainframe-en dolgozni (persze mára elavultak, de akkor messze megelőzte a korát), amit nem lelkes egyetemisták vagy hobbisták fejlesztették, hanem mérnökök. Ezt akkor láthatod pl, amikor mélyebben kell ismerned a platformot, és rádöbbensz, hogy mennyire jól fel van építve az egész gép, oprendszer, és a nyelv is, amivel dolgozol. Nincs olyan dolog, ami nem a helyén lenne. De a mai innovációkat is sorolhatjuk, amivel igencsak nehéz versenyeznie másnak.