( _Franko_ | 2024. 10. 20., v – 08:49 )

Az már nem érthető, ha a saját naperőműveiket nem szabályozzák le [...]

Azokat is leszabályozzák, több éve már csak Mavir vezérléssel és Mavir által vezérelt akkumulátor teleppel lehet napelemparkot létesíteni, illetve a fő önszabályozás az, hogy nekik nem éri meg negatív áron termelniük. Van néhány még a KÁT és METÁR rendszer szerint üzemelő napelemparkból, de a többsége már piaci alapon megy, olyannyira, hogy az MVM többet megvett, mert piaci alapon nem volt eléggé nyereséges. Például tavaly novemberben a somogyi 220 hektáros 100 MW kínai parkot vagy tavaly decemberben a tázlári 63 MW (MET meg néhány NER-es cég konzorciuma) parkot. Szóval most tömegével az állam nyakára kerül koloncként mindez...

Tehát nagyon nagy kérdés, hogy mit is és hogyan akarnak pontosan, és mennyire a napelemesek szívatása a tényleges cél. 

Az a fő baj, hogy ennyi szabályozhatatlan kistermelőt nem bír el a hálózat se technológiailag, se gazdaságilag. Elsődlegesen nem a szívatás a cél, viszont mivel a kormány és a nép éveken át partner volt a szolgáltatókkal szemben a napelemek nyakló nélküli erőltetett telepítésében, ezért a döntésért valakinek szopnia kell és már nincs piaci szolgáltató, akit meg lehetne szoptani, szóval marad a kormány és a nép. Az állam épp le van gatyásodva, nincs már több mások pénze, amiből meg tudná oldani (se EU, se multi), a nép meg dönthet: azok viselik az egész dolog költségeit, akik a hasznát is élvezték vagy jó szokás szerint szét lesz osztva a hátrány mindenki között.

Ha kifejezetten a szívatásra mennek, akkor fognak a sziget/hálózatos sziget rendszerekkel is foglalkozni.

A szigetüzem nem befolyásolja a hálózatot, ha hibrid üzem, az más kérdés, mert ott a fogyasztási profil miatt hasznos tudni, hogy mekkora napelem, mekkora akku és milyen termelési-fogyasztási görbe van.