( Raynes | 2024. 09. 28., szo – 20:14 )

Én ezt értem, de ha valaki ezzel csal, az az orvos felelőssége, mert ha nem beteg, vagy nem annyira, akkor miért írta ki táppénzre, betegszabira? Ha meg beteg, akkor meg minek házi fogságra ítélni, csak azért, hogy mindenki megnyugodjon, hogy valóban beteg?

Persze olyan esetekben megértem, hogy próbál a munkáltató valamit tenni, mikor valaki ezzel visszaél, nekem is voltak itt-ott munkatársaim, itt kint Angliában is, hogy mikor nem volt elég szabadságuk, akkor egy dokival írattak igazolást, hogy betegek voltak, csak ezzel nem tudtak takarékosan bánni, túl sokat hiányoztak, elszalad velük a ló.

Szerintem erre a megoldás az lenne, ha a hosszabb táppénzeseket berendelnék rendszeres orvosi megjelenésre, akkor nem tud mellette elmenni nyaralgatni, meg nem engedné túl sokáig húzódni a gyógyulást, de nem lenne ez a megfigyelős, külön ellenőrzős rendszer.

Ez itt Angliában külön gond, mivel nincs táppénznek megfelelője. Itt az orvos nem ír ki, hanem utólag ad igazolást, és azt is csak akkor, ha 7 napnál tovább nem dolgoztál (ilyenkor a munkáltatónak minimum betegpénzt is kell fizessen, de csak annak, az állam nem száll be ebbe), 7 nap alatt a munkahelynek bemondásra, ellenőrzés nélkül jogszabályilag el kell fogadnia a betegség tényét, de sajnos a gyakorlatban a sok spíler miatt nem szokták, jogellenesen. Így vagy valakinek mennie kell betegen is dolgozni, ha félti az állását, vagy el kell mennie magánorvoshoz, ami jó drága is, és ott leíratni, hogy beteg. Az állami orvosok itt ugyanis szigorítottak, és 7 nap alatt senki nem ad igazolást, hogy a rendszernek érvényt szerezzenek, és a munkáltatókat rászoktassák, hogy ezzel ne szórakozzanak, hanem fogadják el automatikusan 7 nap hiányzás alatt.