( _Franko_ | 2024. 09. 18., sze – 18:15 )

Jó barátságban vagyok a fizikával, csak másképp gondolkodunk a világról.

Ez a fizikát nem igazán érdekli és nem úgy működik... :D

Amúgy én sem arról beszéltem, hogy a koordináta-rendszer megválasztásától bármi változna, bár az adott koordináta-rendszerből nézve lehet más az eredmény, lásd centripetális vs. centrifugális gyorsulás.

Látod? Nem változik a Föld és a Hold közötti erőviszony és gyorsulás attól, hogy a Földön vagy a Holdon állsz. Ez ugyanis nem függ a koordináta rendszertől és annak origójától.

Nem véletlen van külön nevük, de ez csak azon múlik, honnan nézrd.

Nem, ez két külön erő, amelyek egyszerre hatnak, a centrifugális erő kifelé hat, a centripetális befelé, de ez olyan szempontból részletkérdés, hogy az űrben keringő két testre nem hat egyik sem, de a gravitáció tekinthető centripetális erőnek, azonban mind a két testre hat és a közös tömegközéppont felé mutat. A centrifugális erő ennek az ellenpárja, egy fiktív kifelé ható tehetetlenségi erő.

S bizony, bármennyire is szokatlan, én a Földről azt tapasztalom, hogy a Nap kering a Föld körül, hiszen a Földhöz rögzített koordináta-rendszerből nézve ez így is van.

Nem, attól, hogy így látod, attól még nem kering a Nap a Föld körül, semmilyen koordináta rendszerben sem.

Az más kérdés, hogy csak az írja fel a mozgásegyenleteket ebből a koordináta-rendszerből, aki szopatni akarja magát, mert meglehetősen célszerűtlen. Amúgy a Coriolis-erő is ugyanez a problémakör.

Na, ebből is látszik, hogy nem a Nap kering a Föld körül, bármennyire is ezt látod adott esetben. Nem a koordináta rendszertől függ ez, egyszerűen csak optikai csalódás, amit nem tudsz leírni matematikával, mert abból mindig az jön ki, legyen egyszerű vagy komplex a görbe a választott origó miatt, hogy a Nap körül kering a Föld.

Még mindig azt látom, hogy a fizika nem az erősséged.