( ggallo | 2024. 08. 09., p – 09:19 )

Szerintem abból ered a folyamatos frusztrációd ezekkel a cégekkel kapcsolatban, hogy ahogyan ők nem értik (nem értették régebben) az open source lényegét, előnyeit, Te úgy nem érted a kapitalista, profitorientált, piaci, eredmény alapú működés lényegét. Pedig (sajnos) mindannyiunk napi életéhez kell a pénz, így ezt nem lehet kihagyni a képletből.

Régebben a szoftver volt "A termék". Kifejlesztették, eladták darabra. Ebbe a modellbe nem fér bele, hogy nyílt forrással dolgozzanak, mert ha mindenki hozzáfér a forráshoz, akkor a saját ötletek (amik pénzt érnek) és a beletett munka ellenértékének beszedhetősége erősen kérdőjeles lesz, mert a forrás birtokában mindenki tud gyártani magának működő verziót egy fillér kifizetése nélkül. Az, hogy ez jogilag megengedett-e nem számít, műszakilag megoldható könnyen, aztán tessék pereskedni (elsőre is, bizonyítani...).

A változást nem az hozta, hogy felismerték, mennyire jó az open source közösség majdnem végtelen fejlesztői és tesztelői kapacitása (azt addig is nagyon jól tudták, az MS felső vezetésébe sose sík hülyék kerültek be), hanem az hozta a változást a hozzáállásukban, hogy a szoftverről mint termékről váltanak folyamatosan szolgáltatás nyújtásra, mint bevételi forrásra, ahol már csak egy eszköz a szoftver. Így maga a szoftver már nem annyira lényeges, nem kell bele titkokat tenni a sikerhez, lehet szabványos amire van szabvány, láthatja más is a kódot, és így "igénybe vehető" az "ingyenes" fejlesztői és tesztelői bázis annak minden előnyével.

Az, hogy minek nyitják meg a forrását, rettentő sok dolgon múlik, nem csak elhatározás kérdése. Lehetnek jogi kötelezettségeik a forrás/működés titokban tartására, vagy akár olyan banális dolog is, hogy egy szörnyű tákolmány az egész, és úgy nem mutatnák meg, de melót (pénzt) már nem tennének a szépítésébe. Amit meg kinyitnak, az elsősorban érdekesség, semmint hasznos.

Az meg, hogy egy hiba miatt leáll a fél világ, ki kell mondani, hogy sajnos nem a MS és nem is a CrowdStrike hibája, bármennyire is szeretnénk 1-2 céggel elvitetni a balhét. Persze Ők, vagy valamelyikük rontott el valamit. De a leállások az adott cégek vezetésének hibái, ugyanis annyira elhiszik, hogy az IT-vel soha semmi nem történhet, hogy senkinek nincs terve arra, hogy ha ilyen történik, hogyan lehet az üzletfolytonosságot biztosítani.
Egy ABC-nél nem gond, ha bezár egy napra, de egy reptér ezt nem engedhetné meg magának, kellene lenni arra vonatkozó fejezetnek az üzletfolytonossági tervben, ami azzal foglalkozik, hogy mi van, ha az IT megáll.
Vagy ilyen kritikus helyeken akár lehetne egymástól független technológiákat használó, valami módon adat-szinkronizált rendszereket használni, ami az egyik technológia generális hibája esetén a másikon megy tovább. De ugye ez mind pénz, és azt szeretik megspórolni. Ha meg jön az EU és szabályoz, mindenki felháborodik, hogy a hülye EU miatt van a drágulás és nem lehet 5000 Ft-ért Londonba repülni...