Magyarországot elérte a közepes jövedelem csapdája, ami azt jelenti, hogy amikor jól mennek a dolgok, nem vezetik be azokat a népszerűtlen változtatásokat, amitől holnap és holnapután is jól mennének. Ez elég jól látható, ebben a kormányzati elemzők is egyetértenek.
(...)
Akármilyen mutatót nézünk, az látszik, hogy nálunk jövőfelélő gazdaságpolitika folyik, és az említett elemek – mint a rezsicsökkentés, a koncentrálás az atomenergiára, az ipar és a munka előtérbe helyezése a tudással és innovációval szemben – mind egy 100 évvel ezelőtti gazdaságpolitika megnyilvánulásai, ami sehova máshova nem vezethet.
Ez nem azt jelenti, hogy a gazdaság összeomlik. Az igazi veszély az, hogy ezt a jövőfelélő gyakorlatot bármeddig lehet folytatni. A kormány nagyon vigyázott arra, hogy pénzügyileg ne kerüljön függő helyzetbe a világtól, különösen a nemzetközi tőkepiacoktól. Mivel erre továbbra is figyel, és a legnagyobb költekezés idején is ügyel rá, hogy az államadósság GDP-hez viszonyított aránya és finanszírozhatósága elviselhető legyen, vég nélkül lehet ezt a játékot játszani.
A mély közgazdasági összefüggéseket kevesen értik, de az az egyszerű megfogalmazás, hogy Románia lehagyta Magyarországot, jobban átmehetne. Ennek ellenére úgy tűnik, ez nem igazán érdekelt senkit. Ennek mi lehet az oka?
Akit viszont érdekelt, azt nagyon megrázta. Aki foglalkozik vele, látja, hogy többdimenziós lemaradásban vagyunk. Az átlagválasztót pedig, aki nem eszerint szavaz, egyrészt megvezették a háború vagy béke szlogenjével, ami sok mindenkire hat, másrészt a különböző támogatásokkal. Ott a rezsicsökkentés, a hathavi fegyverpénz, a 13. havi nyugdíj, a különböző adókedvezmények.
https://444.hu/2024/07/24/csaba-laszlo-magyarorszagot-elerte-a-kozepes-…