-1
Nekem is rendszergazda OKJ-m van, az utolsó középiskolai rendszerben végeztünk. Akik utánunk jöttek, azok felsőfokú végzettséget kaptak, így az én OKJ-met is a piacon felsőfokú végzettségnek ismerik el, sőt mérnök informatikusként hivatkoznak most rám.
Amúgy néha előfordul, hogy megvetést/lenézést kapok a végzettségem miatt, de mi a következőket tanultuk 2007-2009 között:
Hálózat ismeret (Osi modelltől IP cím számolásig papíron)
Linux (Install, konfig, lvm, csomagkezelés, virtualizáció, stb.)
Novell!
Windows server (x500-as szabvány, AD, GPO, user kezelés, stb.)
Programozás (pascal)
Programozás módszertan (ciklusok, mélységi-szélességi bekárás, volt vagy 30 tétel, nagyon hasznos a mai napig)
Matek, angol, és gyakorlat.
Gyakorlati vizsgán a sima akkor még XP telepítés és lan kábel gyártástól a LAMP szerver + 3 kliens installig volt minden. Ott tanultam meg kábelt gyártani, a mai napig magam csinálom.
A gyakolati életben meg csak annyira alja képzés volt, hogy a nagy mérnök urak engem nyüstölnek minden nemű linuxos gondokkal-bajokkal, vagy éppen új divattermékek megtanulásával. Most éppen vmware-en való ansible-es géptelepítést csinálom, proxmoxra már 2 éve működik, múlt hónapban AWX integrációt kellett csinálnom, azelőtt meg Satellite bevezetést és gyors kivezetést csináltam. Az ősszel bedig OVM-OLVM migrációt kell csinálnunk.
A lényeg soha nem a papír, hanem, hogy az ember akarjon tanulni és csinálja is. Én közel a 40-hez ugyanúgy tanulok, mint 20 éve. Esténként heti 6 órában németül tanulok, 13 éve szintén munka mellett így nyelvvizsgáztam angolból. Ahogy szabadidőm van 5 perc, már megyek a szervereimet nyüstölni és tanulni (95 db-nál járok AWX inventory szerint)
A linuxos csoportunkban én vagyok az egyetlen, aki latott AD-t és van is saját AD-t is használ... Jah és én egy hülye asztalos vagyok amúgy. Egyetemre pedig nem vagyok hajlandó menni, mert ott számomra használhatót nem tanítanak.