( Summer6529 | 2024. 07. 04., cs – 22:53 )

"rekreációs helyként a hanyatló nyugat helyett "

 

Romsics egy elég mértékadó történész, baromi okos és művelt, én kedvelem a könyveit, mert nagyon tényszerűek, de megvallom, hogy amikor a nagyon apró részletekbe is belemegy néha (hogy hány darab ökör meg csatabárd vagy miegymás volt a különböző években a történelem folyamán, azt át szoktam lapozni :--)

 

Az ember kinyitja az internetet, a tévét, a rádiót és az az érzése, hogy a  nyugati civilizáció, amelynek Magyarország is a része, a végét járja. Politikai instabilitásról, demográfiai problémákról, gazdasági stagnálásról szólnak a hírek. Ahogy korábban megvoltak, úgy ma is megvannak az adottságok, a lehetőségek a továbblépésre, vagy elértünk egy ciklus végére és Nyugatnak vége van, mint a botnak? Azok leszünk, amik mindig is voltunk, azaz egy pici félszigete a hatalmas eurázsiai kontinensnek?

Természetesen minden civilizáció, ha ezt a szót használjuk, minden birodalom vagy állami képződmény fölbomlik egyszer. Ez alól még Kína sem kivétel, mert Kína többször felbomlott, csak mindig újraalakult. De a Monarchia, a törökök, az orosz birodalom is fölbomlott, és lehet, hogy az Egyesült Államoknak is ez lesz egyszer a sorsa. Nyugat-Európa meg nem egy birodalom valójában, hanem még mindig inkább nemzeti államok együttese. Olyanfajta külső nyomásnak van kitéve, amit sokan hasonlítanak a Római Birodalmat ért népvándorlási nyomáshoz. (…) Az Európai Unió, amely alatt ma tulajdonképpen Európát értjük, a 19. századi Európához képest így is egy lejtmenetet hajtott végre a 20. században, és az Egyesült Államok valójában már a századfordulón átvette tőle a vezető szerepet gazdasági és egyéb tekintetben. Ez nagyon sokféle mutató tanúsítja. Hogy mekkora a túlélési potenciál az Egyesült Államokban és az Európai Unióban, ezt nem tudom megmondani. Abban többé-kevésbé biztos vagyok, hogy az Európai Unió annyira és úgy tudja biztosítani a gazdasági és a politikai versenyben szerepét, amilyen mértékben erősíteni tudja az államokat összekötő kötelékeket. Tehát nemcsak gazdasági, pénzügyi unió lesz, hanem külpolitikailag, katonailag is képes lesz válaszokat adni különböző kihívásokra, amelyekre most nem képes. (…) Más alternatíva nincs. Még Németország is, amely a világkereskedelemnek jelentős részét adja és a GDP-je is tekintélyes, önmagában nem világhatalom már, mint ami valamikor volt a 19. században. Tehát csak akkor van jövője Európának, ez alatt értem Nyugat- és Közép-Európát, hogyha az egységesülési folyamatot tovább tudja vinni.

 

https://www.valaszonline.hu/2024/07/04/romsics-ignac-tortenelem-herodot…

Ha nem is erről szól a podcast, de érinti más szempontból is érinti ezt a témát.