( asch | 2024. 06. 29., szo – 09:42 )

Össze vagyok zavarodva, hogy mi az állítás?

 * A vitaminokra nincs szüksége a szervezetnek? Az egész vitaminelmélet hamis?

 * Vitaminokra szükség van, de elég van belőlük a kajában (plusz napfényből jön a D-vitamin)

 * Hiány van a legtöbb ember szervezetében, de a multivitamin a kombinálás módja miatt nem alkalmas (mert mondjuk olyan anyagok vannak benne egyszerre, amik egymás felszívódását gátolják, amiket valójában külön kellene fogyasztani)

 * Hiány van, de a multivitamin készítményekben valójában nincs is vitamin (nem szívódik fel, nem az a forma van ami biológiailag aktív, stb)

Jó lenne tisztázni, hogy mi az állítás.

Én egyébként vitamin hívő vagyok, tényleg szükségesek az élethez, és némelyikből kevés van a kajánkban. Az A,D,K vitamin triumvirátusa a legérdekesebb: mindhárom részt vesz a mész-anyagcserében, de különböző folyamatában, és a különböző relatív hiányok különböző tüneteket okoznak. Emiatt van az, hogy a D-vitamin pótálsra azt találták, hogy meszesedést okoz. Mert relatív K-vitamin alakult ki a D pótlásával, és ez az állapot valóban meszesedést okoz. De a jó megoldás nem a D csökkentése volna, hanem a K pótlása. Mindhárom vitamin olyan, hogy a szervezet egy maximum szintre próbálja szabályozni, de az A vitamin aktivált formáját nem tudja szabályozni, ezért Szendi A vitamin helyett béta-karotint javasol, amiből szabályozottan áll elő a szükséges A-vitamin.

Arról, hogy melyik vitaminnak melyik formája hogyan tud hasznosulni, még vannak viták. Arról is vannak, hogy mi a vitaminhiány oka. Nagyon úgy tűnik, hogy sok esetben a felszívódással van a baj, nem azzal hogy ne lenne elég a táplálékban. A felszívódásnak lehet genetikai faktora is, de olyan is ami rossz állapotból adódik például beteg bélfal miatt nem szívódik fel a vitamin.

Megjelennek időről időre olyan cikkek is, hogy biológiailag alig hasznosuló formák vannak a legtöbb készítményben. Jól hangzik, hogy milyen sok vitamin van benne, csak éppen olyan formában, ami nem szívódik fel. Vagy a K vitaminnak ha jól emlékszem van inaktív izomere, amire simán rámondják, hogy az is K vitamin csak éppen nem ér semmit. Ha kémiailag állítják elő, akkor saccra a fele az inaktív változat lesz, míg biológiai rendszerekben csak az aktív változat keletkezik.

A fentiek miatt én abban hiszek, hogy a vitaminkészítmények nagyon is hasznosak és mai körülmények között szükségesek, de nagyon ésszel kell élni velük, mert rengeteg a kevéssé ismert összefüggés. És érdemes időnként rámérni, hogy hogy állunk, hátha kiderül, hogy amit szedünk az nem ér semmit.