( bazso | 2024. 06. 28., p – 08:45 )

Jól használni CDN-t gondolkodásmód váltást is igényel.

  1. Csoport: számomra is meglepő volt milyen sok funkciót lehet átrakni statikusba úgy, hogy a felhasználók számára dinamikusnak néz ki. Ez innentől full cache-elhető.
  2. Csoport: folyamatosan változik a tartalom, ezért muszáj folyamatosan teríteni. Elég ha felhasználónként konzisztens, azaz nem gond, ha két gépen a tartalom pár másodpercig eltér. Ez nagyon alacsonyra vett cache ttl mellett szintén cache-elhető. Vigyázni kell arra, hogy a dinamikusnak látszó lekérdezések szabályozott véges érték készlettel rendelkezzenek, azazfel tudd sorolni milyen query paraméterek lesznek és azoknak mi az értékkészlete - ekkor a CDN WAF védelme ki tudja szűrni a próbálkozókat. Ha nem így teszel, akkor a CDN minden számára ismeretlen paraméter együttállás miatt be fog hívni hátra és akkor a backend-nek kell állni a teljes terhelést. Mivel dinamikus, így jó eséllyel db van mögötte, azt gyorsan le lehet fektetni és akkor az egész szolgáltatás eldől. Ezzel némi munkával a legtöbb dinamikus szolgáltatás lefedhető.
  3. Csoport: muszáj dinamikusnak maradni, mert pl szigorú raktár elszámolású webshop-od van (nem véletlen kerüli ezt ki az összes webshop és inkább utólag mondja, hogy bocsi mégsincs raktáron). Ekkor a db elemi változásait egyből vissza is kell teríteni kliens oldalra. Meg lehet csinálni, de ezen a CDN már nem segít, baromi bonyolult és drága ezt jól skálázni. Általában azért bevállaltatnak az üzlettel némi aszinkronitást és az ezzel járó hibázási lehetőséget, és akkor már csak ennek a minimumra szorítása a feladat, itt jönnek be az event streaming-re felfűzött megoldások