( nexudes | 2024. 06. 24., h – 15:17 )

Ezen én is elgondolkoztam, de mivel BP-en lakom és ha már itt gebasz van akkor minden mindegy.

A megoldás egy kínai hibrid inverter, olyan kell ami tud offgrid üzemmódot.
Easun elég elterjedt, MPPT töltésvezérlővel, kell hozzá még LIFEPO4 akksi 24V 50-200Ah
meg pár tábla 400-450W napelem. Átlagos családi házra, vész esetre 2,4Kw (24V) elég ukránok most ezt veszik. Vész esetére és nem napi életre egy modern átlagos kombi hűtő napi 0,4-0,6kw fogyaszt, a gond télen lesz mert a keringető szivattyú hiába 60W télen ha napokon át nem süt a nap, akkor bizony pár watt jön be óránként.
Olyankor a egy háromállású kapcsolóval leválasztod az inverter betápját a hálózatról, és egy generátorról tudod tölteni az akksit az inverteren keresztül. Azért kell a háromállású kapcsoló nehogy véletlen összekapcsold a hálózattal a generátorod.

Namost ezek tudnak olyat, hogy nincs betáp, de napelemről töltik az akksit és onnét veszed ki a kakaót, tehát  szünetmentesként képesek működni és közben töltikéznek napelemről az akksiba. Ez 70-100e ft kategória hybrid inverterből.
200e felett viszont találsz olyat is már ami akksi nélkül is képes kimenetre adni áramot.
Ahogy mondták ésszel!
varázsszavak: hybrid inverter, mppt, offgrid, easun, lefepo4 100Ah
Kábelvastagságra érdemes figyelni mielőtt felgyújtott a házat. Ahogy a jó minőségű egyenáramú biztosítékot kell berakni a napelem oldalra ez sem két forint.
Ez olcsó megoldás, és olyan is, ennél sokak jobb rendszert is össze lehet rakni határ a csillagos ég. Ha ezt magad csinálod akkor is a vége kb 500e ft, mivel betáp után rakod fel a hibrid invertert ami kvázi szünetmentesként működik így tudomásom szerint nem engedélyköteles.
Életvédelmi relét és egy 10A-as biztosítékot lassú kioldásút (230v # 10A = kb 2,4kw) feltétlen tegyél fel az inverter után is a ventilátora pedig 2,4kw kihajtva hangos lesz, árnyékban lehetőség szerint északi falra célszerű kirakni, direkt napfény eső nem barátja ezeknek.
Ez nem megvalósítható leírás, csak gondolatébresztő.