( hzsolt94 | 2024. 06. 23., v – 21:44 )

Szerkesztve: 2024. 06. 23., v – 22:05

Pongyolán fogalmazva:

A hálózatra csatolt napelemes inverterek nagyon buták. Egyszerűen a napelemekről levehető teljes teljesítményt, a hálózatra szinkronizálva egyfajta "áramgenerátoros" üzemmódban megpróbálják vissza nyomni. Ha ez bizonyos biztonsági paraméterek között nem teljesíthető, akkor pedig lekapcsolnak teljesen.

Ez csak nagyon specifikus esetekben stabil:
 - A rendszerre kapcsolt fogyasztóknak szignifikánsan nagyobbnak kell lennie mint a napelem termelése
 - A rendszeren elérhető más árramforrásoknak fedeznie kell tudni a rendszer fogyasztóit
 - A hálózatnak "normálisan" kell regálnia a paraméterek változására

Mivel a közcélú hálózathoz képest a te napelemes erőműved elhanyagolhatóan pici, ezért ezek a paraméterek adottak. A hálózat órán túli része "végtelen" fogyasztóként vagy áramforrásként is fel tud lépni, miközben viszonylag szűk feszültség és frekvencia szinteket garantál az óránál.

Abban a pillanatban ahogy közcélú hálózat nincsen, ez a rendszer instabil, és összeomlik.

A következők történhetnek, a teljesség igénye nélkül, a szerintem legvalószínűbbtől a legkevésbé valószínűig:

A) A UPS nem képes megadni a hálózat felkapcsolásához szükséges indító áramot. Be sem kapcsol, vagy a bekapcsolás pillanatában leold, tönkremegy.

B) A UPS nem szinuszos, vagy "nem eléggé" szinuszos. A nepelemes inverter be sem kapcsol. A nem-szinuszos kimenet illetve az esetlegesen ki-be kapcsoló fogyasztók tranziensei tönkretehetnek más, a hálózatra kötött eszközöket.

B) A UPS bekapcsolása után néhány perccel belép a napelemes inverter a termelésbe. A hálózaton nincs elegendő fogyasztó, a feszültség megszalad. A napelem túlfeszültség védelme lekapcsolja a termelést. Néhány perc után a napelem újra megpróbálhat bekapcsolni. A periódus túlfeszültségek tönkretehetnek más eszközöket.

C) A UPS bekapcsolása után néhány perccel belép a napelemes inverter a termelésbe. A hálózaton nincs elegendő fogyasztó, a feszültség megszalad, amit az inverter nem érzékel időben. A UPS vészlekapcsol és esetleg leég, valószínűleg néhány fogyasztóval együtt.

D) A UPS bekapcsolása után néhány perccel belép a napelemes inverter. A UPS és a fogyasztók egyaránt szignifikánsan nagyobb teljesítményűek mint a napelem, ezért a hálózat pillanatnyilag működik, azonban nincs rajta olyan komponens ami a "normális" működést garantálná (pl: fogyasztás nem nő érdemben ha nő a feszültség, a hálózati frekvencia nem mutat fogyasztás függést). Mivel a napelemes inverter hatásos teljesítményre van optimalizálva, a meddő energiát a UPS-nek kell biztosítania. Előbb-utóbb olyan tranziensei jelentkeznek a hálózaton hogy a szükséges meddő energiát a UPS nem tudja biztosítani, vagy éppen nincs olyan eszköz ami el tudja nyelni. A hálózat hullámformája torzul, a rendszer elkezd rendellenes frekvencia és feszültségszinteket produkálni. Hamarosan valamelyik védelem lekapcsol, vagy valami leég.

E) A hálózatodat olyan nagy teljesítményű áramforrásokból és fogyasztókból állítod össze, amik stabilitást biztosítanak mert a napelem teljesítménye hozzájuk képest elhanyagolható. Ebben az esetben nem a napelem az elsődleges energiaforrásod, szóval minek tákolsz vele?

 

Egy szó mint száz, tartósan működni azt biztosan nem fog. A valódi kérdés az hogy hogyan omlik össze ez a rendszer, és mit tesz tönkre összeomlás közben. A legnagyobb valós veszély ebben a tákolásban az, hogy gyakorlatilag bármilyen elektromos eszköz (nem csak a UPS/inverter) bármikor kigyulladhat.

Lehet olyan tankönyvi példát hozni amiben működhet ez a rendszer. Pl egy 1 kW-os napelem + 3000W-os vízforraló + 3000VA UPS, de csak amíg a víz fel nem forr. Bármilyen valós életben hasznos rendszer viszont nem lesz működő képes.

 

(PS: Ahogy előttem is mondták, ez hülye ötlet, ami veszélyes, illegális, tilos. Ez mind igaz, csak elég unalmas állítás.)