( jakubovics | 2024. 06. 22., szo – 09:34 )

Ettől függetlenül vélhetően az ablakosból lett napelemes jobb munkát fog végezni, mint ha a pék maga állna neki napelemet szerelni.

Ezzel kapcsolatban van egy nem vicces sztorim is: Sütőipari technikus eredeti végzettségű, aztán OKJ-s képzésen villanyszerelőnek minősített pék, győzködött arról, hogy a 1,5-es sodrott vezeték azért nem egyenértékű a tömör 1,5-el, mert ő úgy tanulta, hogy az áram csak a vezető felületén folyik, a közepében meg nem. Nyilván látott valami YT videót a skin hatásról, aztán simán örökérvényűnek tekinti azóta is. Na szóval úgy folytatta az érvelést, hogy a sodrott vezeték "külső felülete" annyira kicsi, hogy ott már nem is tud folyni az áram. Ha meg sok picit összetesz, akkor azoknak még mindig kicsi a külső felületeük, ezért a sodrott vezetéknél a tömör sokkal több áramot tud vezetni, mert annak nagy a felülete. :D :D :D Próbáltam elmagyarázni neki hogy a skin hatás nagyfrekvencián marginális, 50Hz-en elhanyagolható, de nagyon nem akarta megérteni.

Nem mellékesen egy elosztószekrény tervben beterveztem 3 vezérelt védelmi készüléket. Kinéztem a katalógusból a termikus paramétereit, ahol azt írta a gyártó, hogy a készülékeket 30cm-re helyezve egymástól nem kell kényszer hűtést beépíteni a szekrénybe, azaz nem kell egy szekrény légkondit beszerelni. Beraktam a 3 készüléket a bal felső, a jobb alsó és középre  szétszórva a szekrényben. Természetesen a pékvillanyszerelő, beépítette a 3 készülékeket szorosan egymás mellé. Mondom neki ezt most miért nem terv szerint csinálta? Hát főnök mert szar volt a terv, a készülékeket egymás mellé szoktuk rakni...