( zeller | 2024. 06. 18., k – 20:26 )

"A magyar Alkotmányt nem volt okom olvasni, soha nem éltem ott."

Akkor az indító posztban jelezhetted volna, hogy nem a magyarországi viszonyokról írsz. Az 1949. évi XX. törvény így fogalmazott:

70/D. § (1) A Magyar Köztársaság területén élőknek joguk van a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez.

(2) Ezt a jogot a Magyar Köztársaság a munkavédelem, az egészségügyi intézmények és az orvosi ellátás megszervezésével, a rendszeres testedzés biztosításával, valamint az épített és a természetes környezet védelmével valósítja meg.

70/E. § (1) A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak.

(2) A Magyar Köztársaság az ellátáshoz való jogot a társadalombiztosítás útján és a szociális intézmények rendszerével valósítja meg.

(3) Az ellátáshoz való jog a nyugellátás tekintetében az általános öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött, a nyugellátás törvényi feltételeinek megfelelő személyre terjed ki. Törvény az e korhatárt be nem töltött személynek is nyugellátást állapíthat meg. Az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően folyósított nyugellátás törvényben meghatározottak szerint csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, munkavégzésre való képesség esetén megszüntethető.

 

Az alkotmánynak/alaptörvénynek (a jogrendszer legmagasabb szintű elemének, amiből valamennyi törvény, illetve alacsonyabb szintű szabályozás levezethető) nem feladat, nem célja tételesen, összegszerűen meghatározni az egyes ellátásokat, a célja/feladata keretet, alapokat adni a törvényalkotáshoz, meghatározni az állam és a polgárok viszonyának legfontosabb elemeit, kötelezettségeket illetve alapvető jogokat.

Ahogy látod, az egykori alkotmány ellátáshoz való jogot határoz meg, ami a másik oldalról, az állam részéről egy kötelezettségvállalás, aminek a részleteit a vonatkozó törvények, illetve rendeletek írják le, határozzák meg. És ez így van jól: Egy Alkotmány nem arra való, hogy 1234-szer módosítsák, toldozgassák-foltozgassák (mint a "gránitszilárdságú" alaptörvényünket ugye...).

"csak többet basznának el. Olyan dolgokra, amiknek a minősége nem érdekel, mert a létezésükkel sem értek egyet."

Attól, hogy Bélanéni meg Mancibácsi a földszint kettőből nem ért egyet azzal, hogy van lift a házban, még ugyanúgy fizetik a közös költségben a lifthez kapcsolódó költségeket ők is... (Említetted Szlovákiát - van (olyan barom is), aki Szlovákia létezésével sem ért egyet - miközben azért átruccan sörözni, fizeti az ottani fogyasztási adót, és ezzel hozzátesz egy olyan dolog működéséhez, aminek a létezésével sem ért egyet :-D )