( Raynes | 2024. 06. 16., v – 21:11 )

A FreeBSD-re van a legtöbb csomag, és azon a legjobb a hardver/drivertámogatás, abból jelenik meg leggyakrabban kiadás. Emögött van a legtöbb tőke és fejlesztő is.

OpenBSD az inkább akkor jó, ha a minimalizmus vagy biztonsági paranoia felé mész, a NetBSD meg ha a hordozhatóságra gyúrsz, és retrós gépre, kenyérpirítóra kell.

A Dragonfly-t még én se próbáltam soha, a többi BSD (Midnight, Ghost, Nomad, helloSystem) meg csak egy FreeBSD származék.

Már hosszú ideje kacsintgatok én is a BSD-k felé, de még nem tudtam átállni, valami mindig hiányzik. Pedig dockert nem használok (meg ott van helyette a jails), virtualizációt is csak ritkán (bár a KVM-et nem éri be a bhyve). Igényeim sem nagyok, fokozatosan engedem el a Linux only megoldásokat (semmi DE, Wayland), egyre ritkábban játszom (Steam, néhány retró emulátor, néhány natív linuxos játék), de még nem értem el oda, hogy átálljak. Pedig már a scriptjeim is előkészítettem, egyik se dependel Bash-ra, hanem POSIX kompatibilis (ash/dash, ksh, pksh kompatibilis).

BSD-n azért zavaró, hogy sok hardver nem megy, főleg Wi-Fi, BT, GPU (nuku Vulkan, hardveres de/enkódolás), stb., a fájlrendszerek is elég gyérnek tűnnek a Linuxhoz képest, a virtualizáció, konténerizáció se ér fel. Viszont a BSD-k systemd, Red Hat bloattól mentesek cserében, nincs rajtuk Wayland-erőltetés, stb.. Ami viszont még nem tetszik rajtuk, hogy azonos hardveren mindig sokkal komótosabban futnak, mint egy Linux. Sokkal, már a bootidő egy örökkévalóságnak tűnik, amíg egy Linux nálam bebootol 3-6 mp. között, egy BSD-nek kell 10-30 között. A másik, hogy az új verziókat is lassabban teszik elérhetővé a Linuxhoz képest.

Plusz BSD-n sok minden nincs, meg csak utólagos telepítéssel, pl. Bash, GNU toolok (sudo, watch utólagos telepítéssel megy, míg a free, lsblk, blkid, egyéb alap parancsok csak ilyen-olyan blogokról beszerezhető implementációk, hekkek formájában elérhető). Szóval szokni kell, nem sima az átállás. Abszolválható, de kell hozzá egy bizonyos fokú minimalizmus, nyitottság, kompromisszum.

A másik, ami miatt egyelőre még nem váltok Linuxról, hogy évek óta használom, most kezd beérni, gyümölcsözni, mainstreammé válni (Steam, Proton, egyre jobb Wine, egyre több hardver támogatott, Widevine plugin, egyre több CAD, videóvágó szoftver, stb.), így kicsit hülyeség lenne még dobni, az előnyeit ki nem élvezni, hanem helyette átnyergelni egy kevésbé támogatott rétegplatformra. Viszont készen kell lenni a váltásra, ha a Linuxot szétbloatosítják, GNU/systemdx-et vagy Poettringx-et csinálnak belőle, vagy Torvalds-ot elüti a busz, elviszi a rák, stb., elege lesz, nyugdíjba vonul, akkor legyen mire váltani. Sose szabad csak egy lábon állni, meg csak egy rendszerre alapozni mindent, arra feltenni az összes tétet, mert akkor vendor lock-in lesz belőle. Így már évek óta egyengetem az útját a BSD-re átállásnak, hardver vásárlásánál is már csak olyat preferálok, aminek nem csak a linuxos támogatottsága jó, de BSD-ken is hajtható. A távoli jövőben mindenképp tervezek, vagy Gentoo-ra vagy FreeBSD-re váltani, mint végcél.