( zeller | 2024. 06. 13., cs – 17:10 )

Na akkor nézzük sorra... Az új alaptörvény óta nincs állami kötelezettségvállalás sem az időskori ellátásra, sem az ingyenes egészségügyi ellátásra - bónuszként az ilyen jellegű, korábban járulékként beszedett, azaz "pántlikázott" közterheket adó formájában szedi be az állam. A különbség? A járulékért valamilyen kötelezettséget vállal az állam, az ilyen formában beszedett közteher csak arra használható fel, amilyen célra azt beszedték. Az adót meg a parlament nevű szavazógép által jóváhagyott bármire is költheti az állam.

Ennek ellenére fennmaradt egy kirovó-felosztó rendszer, ami arról szól, hogy az aktuálisan ellátandók a jelenleg aktívaktól beszedett _adóból_ kapnak valamilyen ellátást, öregségi vagy más nyugdíjat, illetve nyugdíjszerű ellátást. Erre bizony szükség van, mert nem mindenki végzett/végez annyi munkát, hogy az időskori ellátását saját maga a megtakarításaiból finanszírozni tudná (v.ö.: főállású anya, aki felnevelt egy szekérderékra való gyereket, ellenben TB-jogviszonya, azaz a kirovó-felosztó rendszerben befizetői státusza sohasem volt).

"Nem csak arról van szó, hogy ha idő előtt meghalsz, akkor a rendszer simán lenyeli az erőforrásaid" - Nem magadnak raksz félre, nem erről szól a kirovó-felosztó rendszer, hanem arról, hogy a jelenleg ellátásra jogosultakat tartjuk el, mi, aktív korúak. Azaz a szüleinket, az "előttünk járó" korosztályokat.

"Mennyire lehet szabad egy társadalom, amelyben az emberek ilyen nagy része függ egzisztenciálisan az államtól" - Minden szempontból van függésed a regnáló hatalomtól, hiszen azt, hogy végezhetsz munkát, kereshetsz pénzt, vannak jogaid, az mind-mind függőség - ahogy maga pénz, mint a munkád értékét mérő valami is függés - volt már olyan, hogy emberek adott csoportja nem dolgozhatott bizonyos munkakörökben, olyan is volt, hogy a reggel megkapott fizetés délutánra kevesebbet ért, mint a papír, amire nyomtatták...
Megteheted, hogy felhalmozol aktív dolgozóként, és bízol benne, hogy az a vagyon, az az érték, amit elraktál idősebb korodra, az akkor is érték lesz, és el fogod tudni cserélni a megélhetésedhez szükséges javakra.

" Példa Szlovákiából: a társadalombiztosítás finanszírozását már a költségvetésből kell kiegészíteni, tehát a nyugdíjak már most tényszerűen túl magasak."

Hazai példa: az állam nem vállal semmilyen, az alaptörvényben rögzített, vagy az alaptörvényből levezethető kötelezettséget az időskori ellátásokra. Bónuszként 3000 milliárdos manyup vagyont einstandolt úgy, hogy tisztán és egyértelműen látszott, hogy soha nem is akartak egyéni számlákat csinálni belőle... 
Ja, és mivel az ilyen jellegű közterheket idehaza már elég régóta adó formájában szedik be, így nálunk nem kiegészítik az adókból a nyugdíjakat, illetve a nyugdíjszerű ellátásokat, hanem az egészet az adókból fizetik. Jut amennyi jut... Igen, az nagyon gáz, hogy ezzel egy elég nagy létszámú választói réteget lehet lekenyerezni - de ne felejtsük el, hogy nekik döntően nincs saját megtakarításuk, amivel helyettesíteni tudnák az állami apanázst.

Az állami nyugdíj, illetve nyugdíjszerű ellátások rendszere nem tartható fenn csak és kizárólag a kirovó-felosztó módon, ezt már sokan, sokszor leírták, bebizonyították, nem kezdem el citálni ezeket.
A három pilléren nyugvó rendszer (állami, magán és önkéntes) jó lett _volna_, mert az öngondoskodásra ösztönözte az embereket, közben csökkentette az állami ellátástól való függést - és igen, a költségvetésben időlegesen hiányzott a manyup felé eltérített összeg - amit viszont jelentős részben állampapírban tartottak a pénztárak, ergo az állam finanszírozása ugyanúgy megvolt, csak épp azt nem az egyes embereknek kellett nyugdíjak formájában közvetlenül visszafizetni, hanem a pénztáraknak...