( Raynes | 2024. 05. 28., k – 01:09 )

A 4GB RAM-on még elmegy ma bármi, de ha böngészés is van hozzá, akkor köhögős lehet, nem érdemes Qt-n tobzódni ilyenkor, a Gtk határeset. Ennyi RAM-ra mindenképp ablakkezelőt ajánlok, nagy asztali környezet helyett, azon kapásból fél-egy gigát tudsz spórolni.

Aki mindenképp ragaszkodik a nagy asztali környezetekhez, meg a konténerizált csomagformátumokhoz, electronos appokhoz, annak min. 8 giga RAM-ot ajánlok, de mivel ma már olcsó a RAM, érdemes azt is megküldeni 16 gigával.

Még figyelembe kell venni memóriánál, hogy az integrált GPU is levesz, akkor a 8 giga is köhögős lehet, a 4 meg még inkább.

Abban igazad van, hogy van bloatosodás, de ez nem Linux specifikus, nem is csak Windows, a BSD-k, MacOS, stb. is bloatosodik, ahogy nő a komponensek, és az alkalmazások komplexitása, libekre függése, ahogy vezetnek be egyre több köztes réteget, API-t, ezt nyomja most a mai, soydev (nálad ez babzsákfejlesztő) agilis fejlesztős, corporate/multi kultúra.

Valamennyire szembe lehet ezzel menni még nem mainstream disztrókon, kisebb ablakkezelővel, főként terminálos workflow-val, de sajnos a bloat itt is nő. 5-6 éve Arch-on egy dwm tiling megállt boot után idle-ben 200 mega környékén, ma már egy ilyen szintű megoldás 385 megánál kezdődik. Elvileg ebből lehet faragni, ha 32 bites a disztró, meg systemd-mentes (pl. Devuan, MX), de elég nehéz, nem az átlag user szintje.