( Raynes | 2024. 05. 22., sze – 16:46 )

Szerkesztve: 2024. 05. 22., sze – 16:51

Ezt pont tettem is be hajbazernek a topikjába tegnap előtt, mivel sose hiszi, hogy merre tart a Windows. Nagyon fasza lesz ez, rendszeresen screenshot készül a kedves user képernyőjéről, persze a vezér hangúlyozza, hogy csak lokálisan fog tárolódni, meg feldolgozásra kerülni, de mind tudtuk, hogy ez szöveg, x idő után jön majd egy nagy évszakos update, ami elintézi, hogy a MS is kapjon példányt ezekből, és ha ki is derül, akkor meg mosdani fognak, hogy izé, csak anonim, nem használják fel, csak AI-t tanítanak be vele, hogy még jobb legyen a felhasználói élmény, ergó beleveszik a telemetriába.

Nem is értem ezt a feature-t, ki nem emlékszik, hogy mi van a desktopján, miért kellene ehhez screenshot meg AI?

Ráadásul most volt egy újabb botrány, hogy reklámokkal tették tele a Windowst, még a Start Menüt is, meg a legújabb update-tel jön a kötelező titkosítás, ami TPM-hez lesz kötve, annak is használnia kell, aki nem akarja, és ha nem vigyáz, kizárja magát az adataiból. Találóan jegyezte meg valaki ezzel kapcsolatban a YouTube-on, hogy „The evolution of Windows: useful -> spyware -> adware -> ransomware”.

Az a baj, hog ezt hiába is jelzi előre az ember, sok user bele van szorulva a Windowsba, és mindegy, hogy hány ilyen pofont adnak neki, nem tanul egyikből sem. A Linuxra meg megy a fujjogásuk, hogy szar, mert nem úgy működik, mint a Windows, nincs C:, D:, stb. meghajtó, nincs .exe/.dll fájl, nem lehet kétes .exe/.msi telepítőket random, szutyok weboldalakról töltögetni, nem lehet rajta jóízűen vírusirtózni, tűzfalazni, CCleanerezni, át vannak cserélve a perjelek az elérési utakban, nincs registry, nincs ASIO, nincs semmi Windows specifikus, meg nekik kell a Photoshop, Lightroom, Premier Pro, Indesign, Audition, AutoCAD, ArchiCAD, stb., amit el is hiszek egyes felhasználóknál, de nem mindenkinél. Ezek csak racionalizáló kifogások, már csak ezzel tudnak jönni, régen a játékok voltak a mantra, de azok néhány anti-cheates esetet kivéve már el vannak intézve a Proton/DXVK párossal. így valami mással kell racionalizálni. Az MS Office esete ugyanez, teljesen jó lenne a LibreOffice, az a titka, hogy a saját formátumaival kell használni, és a felhasználói tábornak át kell állni rá, ha mindenki, vagy legalábbis a többség azt használja, akkor az lesz a sztenderd formátum és kész. Ez csak a felhasználókon múlna.

Aztán van a reménykedő réteg, aki abban bízik, hogy majd a Win12, vagy ha majd az nem lesz jobb, akkor a Win13, vagy n+3 jobb lesz, de nem veszik észre, hogy nem lesz, csak egyre rosszabb. Csak a felesleges reményt éltetik, hitegetik magukat, meg abban a hitben élnek, hogy addig majd végtelenségig kihúzzák XP-n, Win7-en, mert az majd örökké használható lesz, sose avul el.

Meg jönnek azzal, hogy nem fogják a Linuxot megtanulni, mert értelmetlen bele időt fektetni, mert kicsi a részesedése, de mikor megérteti velük az ember, hogy ezt a munkát igazából nem a Linuxba, hanem egy univerzálisabb unixlike ökoszisztémába meg javarészt multiplatformos szoftverekbe teszik, ami a MS-on kívül globális IT sztenderd mindenfajta eszközön, ami nem desktop PC, teljesen mindegy, hogy mobil, beágyazott eszköz, szerver, szuperszámítógép, Apple, Google Android/ChromeOS, BSD vagy Solaris/Illumos-alapokon megy, akkor meg jönnek azzal a kifogással, hogy ők ezt akkor se tudják megtanulni.

Tényleg elfogadhatatlan kifogások ezek, a YouTube-n pl. már fent van egy csomó 60-on felüli öregember, aki linuxozik, és itt nem csak a veteránokra gondolok, mint DJWare, rwxrob, Stephen's Machine Room, mert azok rendelkeznek hozzá szakmai háttérrel, múlttal, és beleöregedtek a szakmába, mint Stallman, meg Mad Dog Hall (és Ken Thompson vagy Brian Kernighan), hanem olyan mezei öreg userekről van szó, aki tényleg egyszerű felhasználók, pl. OldTechBloke, Bruce's Eclectic World, de még nők is, Jill Bryant, Andrea Borman, stb.. Nehogy már ők meg tudták tanulni, akkor egy mai, telójába meg technológiába belenőtt hipszternek ez ne menjen.

Régen még esetleg azt is el lehetett fogadni, hogy sok embernek nem volt a windowsos PC-jén kívül más tapasztalata, nem volt nete annyira, be volt szűkülve a látóköre, de azóta már szélessávú nete, és évtizednyi tapasztalta van mindenkinek vagy Mac, vagy iOS, vagy Android, vagy ChromeOS, vagy valami hasonlóval, teljesen mindegy, hogy mobil, táblagép, laptop, router, tévéokosító doboz, filléres ARM/RISC-V SBC, és ott érdekes, meg tudták szokni, hogy nem Windows, az egyből használható, de ahogy PC kerül a képbe, automatiksan bekapcsolnak a reflexek, azon of course csak a Windows a jó, semmi más.