( hajbazer | 2024. 01. 14., v – 23:56 )

Jó, a 0 az kötői túlzás volt, de az összképet nézve igaz.

Nem, az összképet nézve se igaz. Nem költői túlzás volt, hanem csúsztatás.

Erről a szintről nagyokat lehetett előreugrani

5 év alatt a mostani szintről is lehetne előre ugrani, ha nem arra lenne berendezkedve az ipar, hogy minimális innováció + minden évben új proci, szoftveres és divat általi elavultatás, újravásároltatás. Ha megtolnák a K+F-et és 5 évig nem nyomnának ki új procit, tudnának innoválni. Ahogy az AMD kihozta a Ryzent 5 évnyi csend után. Fossá-húggyá verte vele az Intelt és saját magát is teljesítményben és hatékonyságban.

Már a magok számát sem tudják növelni, a frekit sem, mert csak a fogyasztás-melegedés szalad el vele, GPU-t (ami akkor nagy dobás volt) máris tartalmaz a legtöbb proci, így nem tudnak mit kitalálni. Minden trükköt ellőttek már, egyre nehezebb előrelépni.

Mert minimális K+F van, azért. Nézd, ha nem akarod megérteni, hogy a valódi innováció legnagyobb akadálya a szándékos gyors elavultatás, akkor mondd meg és nem erőlködöm tovább.

A HDMI elavulását úgy értettem, hogy ha valami 4K-s monitort veszel, vagy 120 Hz kell, pláne több kimeneten, akkor a régi verziós HDMI durván belimitál.

Miért kéne 120 Hz 4K-n? Tudsz mondani 120 FPS-es filmet, 120 FPS-es sorozatot, 120 FPS-es videomegosztót? Tudsz mondani olyan ablakkezelőt vagy grafikus felületet, ami egyáltalán képes láthatóan 120 FPS-en működni, mikor még a Chromium tabjainak a húzogatása sincs meg 60 FPS? Nem, nem tudsz. Egyetlen területet tudsz mondani: az FPS-faszméregető gamer konfigokat. Amiket meg sokkal gyorsabban avultatnak el a játékok, mint egy HDMI port. Egy dual-link DVI kábelen is átvihető már 4K 30 Hz képfrissítéssel, ami irodai célokra és átlagfelhasználásra untig elég. Már ha valóban szükség van a 4K-ra és nem egy Full HD-val megegyező fizikai méretű monitoron nézegetik.

A NVMe is gyorsabb

Nem annyival, hogy átlagfelhasználás mellett érezni lehetne. Szervereknél, nagy terhelésű rendszereknél van értelme ezeken rugózni. Laptopoknál nincs. Szemfényvesztés.

Azért az USB 3.1, 3.2, 4/Thunderbolt is előrelépés, ha mondjuk külső SSD-t csatlakoztatsz a gépre.

Thunderbolt lehet, hogy előrelépés sebességben, de visszalépés kompatíbilitásban és stabilitásban. Ismét egy új, szarul-húgyul specifikált és implementált szabvány, amivel random lefagynak a dokkolók, elmegy a kép, illetve Linuxon 10x leszopod magad, mire valamiféle működést kicsiholsz belőle. Az alap USB3.0-val, a maga 5000 Mbit/s sebességével pedig teljesen használható egy külső SSD.

A MS valóban tollvonásra avultat el mindent

Egyetértünk.

Ez ellen azt tudod tenni, hogy nem használod a MS szutykait.

Helyesen: Azt tudom tenni, hogy nem használom az MS azon szutykait, amik elavultatnak. A Windows XP nem avultat el.

Egy linuxos veterán már nem csak az XP-n, hanem ezeken a MS-os lépéseken (mesterséges elavultatás, kikapcsolhatatlan telemetria, reklámok elhelyezése a rendszerben, kötelező online fiók), meg sérülékenységes, ransomware-es híreken is röhög

XP-s veteránként én is jót röhögök a ransomware-eken. Nem OS preferencia kérdése a ransomware beszopása, hanem felhasználói magatartás kérdése. Tapicskoló Tamás Linux alatt is beszopná a ransomware-t, idő kérdése.

fültámogatást kapott az Intéző, végre van rendes terminál meg SSH kliens beépítve a Windowsba, meg natív hypervisor (amin a WSL is alapul), meg sötét témát és unixos sorvégeket támogat a Notepad, és behozoták a pkzip-től eltérő archívumok alapértelmezett támogatását, virtuális asztalt, tilingot, középre igazított dokkot, winget csomagkezelőt, stb..

Ez szerintem is totál szánalom kategória. Ezt hívjuk kamuinnovációnak.

Linuxon már évtizedek óta elérhető mind

Windows XP-n is évitzedek óta elérhető mind, ha felrakod (PuTTY, Notepad++/PsPad/EverEdit, 7-Zip, WinRAR, Total Commander stb.). Linux alatt is csak a kernelt értjük. Ott is fel kell raknod azokat az alkalmazásokat, amik megvalósítják.

X.org mesterséges elavultatása, de most játszadoznak a gondolattal, hogy immutable alapra helyezik a disztrót

Konkrétan itt cáfolod meg saját magadat és jelzed előre, hogy a Linux sem igazi alternatíva, mert Linuxon is a multik ámokfutása várható, ami egyébként már elkezdődött, csak még inkább a füstjét látjuk (Red Hat extraprofit-éhsége, ingyenélőt kiáltása a forkolókra, git bezárása stb.), mint a lángját. Én amondó vagyok, hogy választani kell egy jól működő rendszert, azt időtállóra bekonfigolni, körbebástyázni és használni, amíg csak lehet. Természetesen semmilyen rendszert nem lehet örökké használni, de ez nem ok arra, hogy ne tegyünk meg mindent a preferált rendszerünk használatáért, mintsem azzal szívjunk napi-heti szinten, hogy megint épp mi a faszt ökörködtek és változtattak meg babzsákfejlesztőék az innováció látszatát keltve, amivel kinyírtak egy jól működő workflow-t.