( Raynes | 2024. 01. 14., v – 17:53 )

A Gtk2-őt én is sajnálom, de a Gtk3-at túlmisztifikálod. Szerintem az átlag Gtk3 appok nem olyan nagyon bloatok. Jó, kicsivel bloatabbak, mint egy Gtk2-es, meg XP-s megoldás, de csak nagyon minimálisan, közelében nincsenek a Win10-11-es meg Qt5-6-os bloatságnak. A gyakorlatban annyival nem bloatabbak, hogy a felhasználói élményed tönkretegye, vagy annyit számítson, mint gondolod.

Meg igazából ezeket a Gtk, Qt-t függőségeket ki is lehet nagyrészt kerülni, ha haladó linuxos leszel. Talán a böngészők azok, amiknél a Gtk3-at nem lehet megúszni (Firefox, és Chrome alapú böngészők), meg lehet szükséged lesz 1-2 programra, ami Qt4-5-ös, de nem lesz az se a világ vége, nagyrészt kikerülhető. Nálam pl. most már csak a Firefox/Thunderbird, Signal és Steam használ Gtk3-at, majd a Goldendict Appimage (ritkán használom, helyette főleg stardict-cli megy), és 1-2 gitározáshoz feltett, ritkán használt GUI-s program (Carla, Guitarx, Lingot, Rosegarden, Musescore, de ezek helyett inkább offline toolokat használok, fizikai hangoló, VOX Metal füllhallgatós erősítő) használ Qt5-öt és kifújt, a többi program (amiket 99%-ban használok) mind terminálos, nem használnak se Gtk-t, se Qt-t, se más grafikus framework-ot (bspwm, sxhkd, polybar, feh, xss-lock, alock+asciiquarium, scrot, st, neovim, vifm, calc, mpv, cmus, xetex ritkán xelatex vagy pandoc, zathura, sxiv, imagemagick, ffmpeg, lame/flac/oggenc/opusenc, sox, fluidsynth, cdrtools, qpdf, pulsemixer, htop-vim, sqlite, cal/calcurse, newsboat, yt-dl, transmission-cli, r vagy sc vagy sc-im, főleg less/watch/fzf-alapú saját shell szkriptek, stb.).

A másik taktika, hogy olyan megoldásokra rendezkedsz be, amik mind Gtk-sok, mert akkor a Gtk-libeket már betölti az asztali környezet, vagy egy gyakran használt program, és a többi futó alkalmazásod már nem tölti be újra, hanem shared (.so) libként (ez felel meg a windowsos dll-eknek) használja a már betöltött libeket, így egy adott lib erőforrás-használata szétoszlik nagyon sok alkalmazás között, így már per alkalmazás nem okoz túl nagy bloatosítást. Ugyanez a taktika eljátszható Qt-vel.

A legtöbb Gtk3-as app, ami tényleg nagyon bloat, az nem a Gtk3 miatt bloat, hanem mert egyébként is bloat, vagy komplex, vagy mert szkriptnyelven van írva (pl. Python), vagy mert Elektron-alapú vagy webes (Gnome addonok, node.js alapú cuccok), stb.. Így szerintem túltolod ezt a Gtk3 utálatot, nem az a fő ellenség valójában.

Igazából a Qt5-6, Gtk4 is hiába bloatabb, még az sincs sehol a Win10-11, MacOS, Android, stb. bloatságához képest, meg majd ami a Win12-nél lesz tapasztalható, vagy pl. ha a .NET, vagy Java alapú megoldásokkal veted össze. Kb. a Win7 szintjén megállnak azok is, ha jól használod őket.