( Raynes | 2023. 12. 26., k – 18:34 )

Igen, de a Chorme/Macbooknál előre tudni, hogy zárt ökoszisztéma, csak x évig lesz támogatott, aztán a zártság miatt feltehetőleg lehet is kidobni. Aki ilyet vesz, az nem érdekli.

A Win8 óta valóban lejtmenetben a Windows, és nem is lesz már jobb, csak rosszabb minden kiadással. Kár is reménykedni, hogy majd a következő, meg az x. kiadás újra jobb lesz, mert azok még kakábbak lesznek, ezt előre tudom biztosan ígérni. A ReactOS nem alternatíva, ahhoz túl instabil, az tényleg csak kísérletezős játszótér, de a Wine/Proton projekt profitál belőle.

Előbb-utóbb mindenkinek el kell engedni a Windowst. Idő kérdése, lehet halogatni, de végleg kihúzni vele nem. El kell fogadni, hogy vége. A MS innen már nem az hajtja, hogy piacot szerezzen, tartson meg, meg a felhasználót, aki fizetett az OS-ért megbecsülje. A MS-nak a user már csak bétatesztelő, a gépe a MS-é, adatai a MS-é, csak egy adatbánya, semmire nem becsülik, eszük ágában sincs kiadni olyan OS-t, ami a felhasználónak kedvezne akármelyik ponton is.

A titka a váltásnak, hogy előbb a Win only programokat kell elengedni, szép fokozatosan. Kb. 2005-2006-tól én is így tettem, mindenféle alkalmazáskategóriánál szép lassan fokozatosan felváltottam FOSS, multiplatformos megoldással a windowsos megoldást, fokozatosan megszokva azokon még Windows-on, a végére, mire pont lejárt az XP támogatása, már szinte mindenből FOSS alternatívát használtam, alig 1-2 kivétel volt (foobar2000, Notepad++), de onnan már könnyű volt a váltást megugorni. Ma már még könnyebb, mert Linuxon is több az alternatíva ezekre, egy évtized alatt sokat fejlődött, notepadqq, VSCode, Deadbeef, QMMP/Audacious, Steam/Proton, és már nem csak a LibreOffice van ott, meg LaTeX-alapú megoldások, hanem OnlyOffice, webes MS Office, stb. is, egy csomó DAW/CAD alternatíva, rajzolóprogram, képszerkesztő (a GIMP-en kívül is), fotószerkesztő, videóvágó, így ma már még annyi gondot sem okoz, főleg, hogy a legtöbb átlag user által használt alkalmazás amúgy is webes, meg Electron alapú, szinte az összes fejlesztői eszköz (amelyik nem, az is Java alapú), chat/IM/VoIP/meeting, screensharing, remote desktop megoldás, streamszolgáltatás lejátszója, ezek meg alapból multiplatformosak, ami meg nem Electron alapú, az is online, felhős, stb.. Így ma már a Windows monopóliuma tényleg nagyon leszűkült, kb. natív MS Office, Adobe Creative Suite tagjaira, Archi/AutoCAD, meg még 1-2 spéci alkalmazás (hardverkulcsos, meg ipari driveres eszközök, vezérlési szoftver), játékok között meg a szándékosan Windows only anticheat megoldásos, meg spéci DRM gányolós játékok, de ezeknek a száma elég elenyésző az összes alkalmazás, játék között.

Szerk.: sőt, mostanában is egy átállás közepette vagyok, FreeBSD-felé egyengetem az utat már pár éve. Ez nem csak azt jelenti, hogy egy játszós laptopon tesztelgetek néha napján kiadást belőle, de már most Linuxon meg hardvervásárlásnál figyelek a BSD-s kompatibilitásra, hogy lehetőleg az adott megoldás ne legyen Linux only, lehetőleg ne igényeljen GNU kiterjesztést, toolt, speciális kapcsolót, függőséget, hanem szigorúbban POSIX kompatibilis legyen, stb.. Nem sietős, majd kialakul minden, és ha valami történik a Linuxszal, SJW-t vagy nagy multik (pl. IBM) tönkreteszik, betiltatják, Torvaldsra ráesik a zongora, vagy beleun az egészbe, lesz menekülőút, és nem kell visszakullogni Windowsra. Már nem is állok vele rossz szinten, próbálkoztam OpenBSD-vel és FreeBSD-vel és csak pár dolog hiányzott, Steam, Proton, normálisabb fájlrendszerek (a ZFS nekem overkill, az UFS meg túl fapad, de maradok annál), Widevine DRM plugin (Netflix-hez és társaihoz, de Wine-ban futtatva a windowsos verziót műkid), illetve nincs rá még szükségem, de pl. Docker (ez Linuxulator-ral pótolható), stb.. támogatása hibádzik, Wayland támogatás csak nem hivatalos, és tákolt, stb., de van még rá elég időm, hogy mindent kitaláljak és alternatívát keressek.