( _Franko_ | 2023. 12. 20., sze – 10:30 )

Szerintem kevered a dolgokat:

  • nitrit != nitrát
  • nátrium-nitrit != nátrium-nitrát
  • E250 = nátrium-nitrit
  • salétromsav != salétromossav
  • leveles zöldségek nitrit tartalma != leveles zöldségek nátrium-nitrit tartalma

Vegyipari gépész vagyok, nem keverem, írtam is, hogy ezek viszonylag könnyen alakulnak egymásba, a nátrium-nitrit lelőhelye a nátrium-nitrát lelőhelye is egyben, -nitrát mindig több lesz a természetben, te viszont jól összekevered és ismét mellébeszélsz. Például a zöldségek nitrát és nitrit tartalmáról a linkelt doksi 3.1 és 3.2 pontja szól, gondolom nem olvastad el, mert üti a véleményedet, hogy zöldségben nincs nitrit, pedig van.

Végig arról írtam, hogy a hozzáadott idegen vegyi anyag kedvezőtlen viszonyok között AKÁR káros is lehet.

Szerinted vegyi anyag a szikes talajról gyűjtött nátrium-nitrit vagy sem? Vegyi anyag az onnan gyűjtött nátrium-klorid?

Evvel szemben ha ez a vegyi anyag a természetben élelmiszerként terem (pl egy gyümölcs alkotórésze), akkor az adott vegyi anyag nem okoz gondot ( persze van mennyiségi kérdés ), erre hozzam a fruktóz példát.

Nem, a természetben a vegyi anyag mindenféle forrásban terem és előfordul, sőt, növények képesek a talajból felvenni és magukban tárolni veszélyes vegyi anyagokat, akár nehézfémeket példaképp. Természetes-e a gyümölcsben a nehézfém? Igen. Egészséges-e a gyümölcsben a nehézfém? Nem.

Próbálj már valami egyezségre jutni magaddal, hogy akkor most a természetes forrás egyészséges-e vagy sem. Mert egyszer leírod, hogy sehol nem írtad ezt, aztán meg bedobsz egy olyan mondatot, mint ez is, hogy ha "a vegyi anyag a természetben élelmiszerként terem (pl egy gyümölcs alkotórésze), akkor az adott vegyi anyag nem okoz gondot". Pedig tele vagyunk alapvetően mérgező gyümölcsökkel.

Attól, hogy 5000 éve használják a nátrium-nitritet az nem jelenti hogy minden ok lenne vele, bár VALÓSZÍNŰ.

Nem, abszolút nem oké se a nátrium-nitrit, se a nátrium-nitrát az ételekben. Nem azért, mert mesterséges eredetű, hanem azért, mert nem tesz jót a túlzott nitrit és nitrát bevitel, mindegy, hogy "gyárilag" benne van vagy hozzá adod. Viszont hőkezelés nélküli húsok esetén 5000 év alatt nem sikerült jobb megoldást találni a botulizmus ellen, mint a nátrium-nitrites pácolás, ami a kisebbik rossz. Innen indultunk, innen vitted el a témát oda, hogy természetes forrásból származó dolgok nem okoznak gondot, ami továbbra is nettó faszság.