( _Franko_ | 2023. 12. 19., k – 18:58 )

A fentiekkel elismerem ( feljebb sem vitattam ), hogy a nátrium-nitritnek sokkal több a jó tulajdonsága mint a rossz, és kis odafigyeléssel elég nagy balfasznak kell lenni, hogy valaki halálra adagolja magának az E250-t.

Nem az a kérdés, hogy a nátrium-nitrit az jó vagy rossz, az egy szimpla molekula, ami pont ugyanúgy viselkedik, ha természetes forrásból kerül a húsra vagy ha mesterségesen állítják elő: egyformák az előnyei és hátrányai. A kérdés az, hogy E250 formában miért lesz rossz, amikor 5000 éven át hasznos volt, noha egészen 1960-ig nem tudták, hogy konkrétan a nátrium-nitritnek van ilyen hatása, ezért a természetben gyűjtötték be olyan helyeken, ahol kivirágzott (lásd szikes talaj), mert azt felismerték, hogy attól csökken a botulizmus. Ugye onnan indultunk, hogy az E250 egy vegyi anyag, amitől ipari végtermék lesz egy természetes eredetű hús, ellentétben a szikes talajról gyűjtött sóval pácolt hús az természetes marad, holott a szikes talajról gyűjtött sóban van például arzén is a legtöbb helyen, mint természetes vivő anyag vagy segéd anyag. Nem, nem jobb az arzénes nátrium-nitrit.

Viszont friss növényben soha nem fordulhat elő annak nitrát tartalmának káros vegyületekké alakulása, mert ott természetes inhibítorok gátolják a folyamat kialakulását.

Ez faszság így ebben a formában.

Sőt ha jól tudom akkor nátrium-nitrit forma nem is fordul elő növényekben ( ebben nem vagyok biztos 100%-ban, de nagyon valószínű ), inkább a nátrium-nitrit bányászatára tippelnék, hamár azt mondod, hogy többezer éve alkalmazzák.

Előfordul az sok helyen, növényekben is. Kutyaközönséges salétrom sóról van szó, arról, ami minden épületben kivirágzik (lásd sóvirág), ha rossz a vízszigetelése és a kapillárisokon felszivárog a talajvíz. Mindenhol és mindenben ott van körülötted, a legtermészetesebb forrás- és kútvízben is ott van, a mesterséges ásványvízben nincs, illetve a legtöbb csapvízben sincs, mert azokat nitrát- és nitritmentesítik.

Az utolsó mondatommal alátámasztom a korábbiakban tett kijelentésemet - bár nem hiszem, hogy nátrium-nitrit a növényekben előfordul: "Nagyon fontos az, hogy az adott vegyületnek mi a vivő anyaga, mi a segéd anyaga, és milyen szerkezetben/csomagolásban érkezik, mikor bekerül abba a közegbe ahol hatni akar."

Hiszel amit akarsz, de ez mellébeszélés a témában.