Beköszöntött persze, meg a lakosság villamos energia is olcsóbb lett a KSH szerint. Ismét jelzem, hogy a reálbér emelés az átlagos inflációhoz mér. Eközben ha téged a 30-40-50%-os élelmiszer, benzin/gázolaj infláció érint a legjobban, mert a fizud jelentős részét erre költöd, akkor a hajadra kenheted a KSH-t. Aki messze az átlagbér felett keres, ott lehet örömködni a reálbér növekedésnek, de valszin náluk is jelentős téttellel nőtt a kajára költött pénz, csak nem nézik, nem számít. Azért más érzés, hogy ha nettó 1 millióból költesz 100k-val többet (pláne ha kapsz mondjuk egy 20%-os emelést mondjuk szeptemberben, és már netto 1,2-ről beszélünk), vagy ha 300k-ból 50k-val több lesz a történet (rezslimitek included).
Gondolom azt is tudod, hogy a KSH az 5 főnél nagyobb cégeket számolja bele az átlagbérbe, és ezekbe a statisztikákba.
Mondok mást, hogy ha már állampapír. Mivel jól keresel, prémium módon, ezért egy csomó SZJA-t fizetsz. Te örülsz annak, hogy a befizetett adód mindenféle államkötvény vásárlóhoz megy? Nem a hazai vásárlókra gondolok, hajrá, tök jó, hanem az nemzetközi pénzpiacos USD és EUR kötvényekre, amik nem lakosságiak. Igen, ezeket perpill forintból fizetik, nem feltétlenül EUR és USD bevételből.
A számok nyelvén ez úgy nézki, hogy 2022-re 1265 mrd volt az előirányzott kamatkiadás (költségvetési törvény), és végülis 1845 mrd lett, erre az évre már 2074 mrd az előirányzat, de 2567 mrd már a prognózis (ÁKK, és havi adatok alapján). Jövőre valszin 3000mrd körül lesz, mert a szent piac, csak ennyiért volt hajlandó a finanszírozásra. Nemrégen még óriási hökölés volt, hogy a tanári bérek feljebb tornázása pár száz milliárdos tétel lenne, és az milyen sok. Ez a kamatkiadás nem sok?
Nem arról van szó, hogy a valós világpiacot érintő problémák ne okoztak volna inflációt itthon, de hogy a félrekezeléssel sikerült tolni rajta (és ezt Matolcsy mondja, nem a DK mantra, vagy akit épp halucinálsz), arra mégjobb esély van. (Ráadásul most a csodálatos keleti dömpingáru megint odaver sokaknak, ezzel pláne kéne a kedves EU-nak foglalkoznia, és nem a szolidaritást mantrázniuk. Nemrég épp méhész ismerős mondta, hogy a méz piacnak is keményen odatett a dömping import.)