( peterdif | 2023. 09. 26., k – 10:02 )

Ha végiggondolod, akkor rájössz, hogy adott nyiláson mennyi "fény jön be" azt a mérete határozza meg + a falvastagság(szigeteléssel). Tök mindegy hogy az üvegtáblát kívülre vagy legbelülre teszed az adott "lyukba".

Pont akkor lesz lőrés érzésed, ha a külső síkra teszed - mert te belülről nézed, ott laksz. + az ablak felület nagyságának jó megválasztásával lehet esztétikus épületet létrehozni. Gyakori, hogy minél kisebbre, függőlegesen csíkszerüre veszik a felületet, hogy csökkentsék a "veszteséget" és erőd lesz belőle. Ezen felül a nap "oldalirányban" mozog napközben, nem fentről lefelé. Az ilyen csíkablak nem ad szép, egyenletes benapozást sem.

+ lesz egy olyan mély ablakfülkéd, ahol a légáramlás sem lesz optimális, megreked a levegő/pára és bárhogy is szigetelsz az üvegtábla lesz a leghidegebb felületed - nem optimális ez,  főleg ha még rendes légáramlás sincs ott. A levegőcserélő (ha van) sem biztos hogy kihúzza onnan -tapasztalat.

Csak/főként energetikára optimalizált házban lakjon akinek két anyja van.

Funkció, időtállóság és esztétika. Nálam ezek voltak mindig is a szempontok.

Ki a fene akar minden nap úgy hazamenni, hogy hát ez q.rva ronda lett, de 30%-kal kevesebből kijön a fűtés. Hál' Isten nem tartunk ott, hogy ez _ennyire_ fontos szempont legyen. (legyen modern, takarékos,  megfizethető, de ne ronda, élhetetlen.) Csak a szokásos hús-leves arány...

Sokan végig sem számolják és annyit költenek energetikára, hogy soha nem hozza vissza az árát és még esetleg ronda is lesz miatta. + úgy el van bonylítva, ha veled történik valami a család ott áll és csak néz, hogy miért van hideg a lakásban vagy nincs melegvíz. Ember nem lesz aki megmondja, hogy hány felhős + padláson lévő, saját szerveren futó biszbasznak kéne ahhoz működnie, hogy pl. legyen fűtésed. Neked ez lehet hobbi, de igazából csak magadat és a családot szivatod vele.