( andrej_ | 2023. 06. 16., p – 20:29 )

Miért kéne ilyen számot mondjak? Azt mondtam, hogy aki nem akarja bármiért forintra váltani, annak ez jó lehet. Nem mellesleg bármennyi az árfolyam, az sosem baj, ha EUR-ban is van megtakarítás, bár arra lehet nem a magyar állampapír a legjobb.

Ha forintod van, ami itthon azért elég sűrűn előfordul, akkor jelenleg a PMAP és tsai jobbak, jelenleg. Ha bármiért eldobják a forintot és visszamegy 390-400 közé, akkor az árfolyamon esetleg behozol valamennyit, de ez valami nehezen előrelátható ilyen ködös eshetőség, erre nem alapoznék.

Még 2022 legelején vettem PEMAP-okat, és a mostani árfolyammal árfolyam nyereség is van, és mégiscsak euróban kamatozik. Ugyanakkor egészen más okokból ezt eleve EUR-ban szeretném tartani, ami kamat jön, azt sem tervezem forintra váltani, ezért végülis EMAP lesz a kamatokból. Szóval mindenki maga eldönti, hogy számára jó-nemjó. :)

Nem mellesleg korábban azt írtam másik (vagy akár ebben) topikban, hogy forint erősődési tendencia van, ez volt a 390-380-as időszak körül, és most épp úgy néz ki, hogy 370 körül megállunk. Még nem derült ki, hogy merre tovább. Jó eséllyel az úniós pénzekről kéne egy konkrét megegyezés, és el kéne kezdeniük érkezni, a további érdemi erősödéshez. Ami aggasztó, hogy a gázkitettség (úgy általában magas, hogy orosz, norvég vagy az usa, az mind1) nem csak mint erőforrásilag problémás, hanem ha elszáll a gázár, akkor egyben meglódul az ország devizakitettsége is, és erre ugrik a piac. Roppant tanulságos a holland ttf gázárat, és az euró forint árfolyamot egymásra tenni. Példul szept 22 körül volt EUR 303 a gáz, és szept 26-én 422 forint az euró, majd ezek után szépen kb. együtt kezdtek lefelé indulni.

A demondjilyetszámot dolgot máris lehet felejteni, nem mondok, mert legfeljebb olyan elvi, hátvégülis kiszámolható, lehetőség, ami vagy teljesül vagy nem, és jelenleg finoman szólva is nehéz a jövőbe látni.